Gali to nesuvokti, bet visada, kai pasirašai tradicinę sutartį, vis tiek rizikuoji. Kita šalis gali nepristatyti. Jie gali pažeisti neatskleidimo susitarimą. Gal jūs negaunate savo atlyginimo. Nepaisant to, turite nueiti į teismo rūmus ir sumokėti tūkstančius advokatų mokesčių tik už galimybė gauti teisingumą.

Skamba paranojiškai? Tai labiau įprasta, nei jūs manote. Bent jau 47% visų civilinių bylų yra susiję su sutartimis, rodo 26 JAV valstijų tyrimas.

„Blockchain“, laimei, ne tik pakeitė mūsų finansines operacijas. Tai padarė proveržį ir teisėje.

Taigi, kaip veikia išmaniosios sutartys?

Protinga sutartis nėra panaši į pirmtaką popieriuje. Tai padeda jums keistis turtu, paslaugomis ir valiuta. Tačiau, kitaip nei tas sunkiai vykdomas popieriaus šūsnis, kuris vos susegtas, ši sutartis yra savarankiškas dokumentas.

Tiesą sakant, išmaniosios sutartys nėra visiškai naujos. Šį terminą išrado Nickas Szabo 1994 m. Teisės ir informatikos mokslininkas, atsiskyręs Szabo nuo pirmos dienos užsiima kriptovaliuta (patikrinkite jo „Bit Gold“ indėlį). Protingomis sutartimis jis norėjo pašalinti tarpininką, kuris tradiciškai atliko sutarčių vykdytojo vaidmenį. Užtat jis sumanė, kad išmaniosios sutartys būtų tarsi automatas.

Pagalvokite apie automato procedūrą – tai paprasčiausias sandoris, kurį galite atlikti. Jūs nuspręsite, ko norite, ir įdėsite pinigus į mašiną. Spustelėjus mygtuką arba įvedus tos pačios vertės elemento kodą, mašina automatiškai jį atleidžia. Išmaniosios sutartys iš esmės veikia taip pat. Šios sutartys automatiškai įgyvendinamos, kai įvykdomos tam tikros sąlygos.

Nickas Szabo, kuris sugalvojo sumanios sutarties idėją

Nickas Szabo

Tokiu būdu suinteresuoti būtų tik tie asmenys, kurie tiesiogiai dalyvauja sutartyje. Nereikia nei advokato, nei notaro, nei kitokio tarpininko.

Išmaniosios sutartys yra užkoduotos blokų grandinėse, todėl jos taip pat yra decentralizuotos. Šis aspektas yra tai, kas supaprastina procesą ir išmeta tarpininką. Kadangi vykdytojas dabar yra kodas, jums nereikia teisininko, kuris užtikrintų teisingą sutarties vykdymą. Kai kurie žmonės netgi prideda kelių parašų (trumpai tariant daugialypį) komponentą, kuris prašo kiekvienos šalies pasirašyti prieš pervedant lėšas ar dirbant. Net naudodamiesi „multi-sig“ komponentu, galite pagreitinti laukimo laiką, kai sutartis vyksta tarp visų susijusių šalių. Taigi jūs ne tik sutaupote galvos skausmą ir riziką, kad jus apgaus trečioji šalis, bet ir procesas tampa greitesnis.

Po to, kai sutartį parašo ir pasirašo abi šalys, ją stebi „blockchain“ sistemos kompiuteriai. Daugeliu atvejų pati sutartis yra vieša, o susijusios šalys yra pseudonanonimiškos (apie tai plačiau vėliau). Be to, kode yra tam tikrų veiksnių. Pavyzdžiui, kai paslaugų teikėjas pristato galutinį produktą, darbdavys turėtų mokėti kriptovaliuta. Suaktyvinus pirmąją sąlygą, lėšos išleidžiamos automatiškai.

Ethereum: rašiklis ir popierius

Taigi kokias technologijas jūs netgi naudojate sudarydami ar pasirašydami išmanią sutartį?

„Ethereum“, kurį sukūrė „Vitalik Buterin“, yra pagrindas daugeliui išmaniųjų sutarčių šiandien.

„Ethereum“ įkūrėjas Vitalikas Buterinas

Daugelis sutarčių sudaromos naudojant „Ethereum“, „blockchain“ pagrindu veikiančią platformą. „Ethereum“ pirmą kartą pasiūlė Rusijos ir Kanados programuotojas Vitalikas Buterinas Kiekviena sutartis vykdoma naudojant „Turing“ sukomplektuotą „Ethereum“ virtualią mašiną. Taip, mes žinome, kad tai pilna burna. Iš esmės tai reiškia, kad ši programa gali imituoti kompiuterį. Tai negalvoja per sakymą, bet yra išraiškingas. Tai gali “nuspręsti” dalykus, jei / tada. Ši logika leidžia puikiai atlikti pažangias sutartis, kurios turi sugebėti veikti ir vykdyti komandas su daugeliu kintamųjų.

Dėl to „Ethereum“ iš esmės skiriasi nuo „Bitcoin“, kuris naudoja paprastus pinigų paskirstymo mechanizmus. „Ethereum“ paprastai geriau tinka bet kokiam sandoriui, kuriam atlikti reikia kelių žingsnių.

Protinga sutartis: visko ateitis?

Iš pat pradžių mes galime pamatyti keturis pagrindinius išmaniosios sutarties pranašumus:

  • Nepriklausomybė – Jums nereikia priklausyti nuo tarpininkų. Tai sumažina išlaidas, padidina efektyvumą ir apsaugo nuo trečiosios šalies sukčiavimo. Kadangi išmaniosios sutartys yra decentralizuotos, taip pat nereikia jaudintis dėl bet kurios vyriausybinės institucijos šališkumo.
  • Pasitikėjimas – Nereikia pasitikėti žmogumi, reikia tik pasitikėti sistema. Ir jei jūs ką nors žinote apie „blockchain“, jūs žinote, kad sistema paprastai teisinga.
  • Saugumas – Tai siejasi su pasitikėjimu. Pagalvokite apie tai tokiu būdu: jei vagis nori pasiimti jūsų pinigus, jis įsilauš į jūsų banko sąskaitą. Bet todėl, kad „blockchain“ yra decentralizuotas – nėra vienos vietos, kur būtų galima pulti. Vagis negali įsilaužti tik į jūsų banko sąskaitą. Jie turėtų perimti 51% tinklo, kad galėtų ką nors valdyti. Išmaniosios sutartys, kurios yra užkoduotos blokų grandinėje, yra tokios pat saugios.
  • Greitis – Šios sutartys nėra tik saugios ar tikslios, bet ir greitos. Tai ne tik todėl, kad pašalina teisininkų ir notarų laukimo laiką. Kadangi sutartį stebi „blockchain“, rezultatai yra beveik akimirksniu. Tai visiškai automatizuotas procesas.

Visi šie dalykai padidina išmaniųjų sutarčių ekonomiškumą, palyginti su tradicinėmis. Bet tai dar ne viskas.

Kaip galite įsivaizduoti, protingos sutartys neapsiriboja vien finansine sritimi. Juos galite naudoti vyriausybės santykiuose, sveikatos priežiūros valdyme, aukštojo mokslo kursų valdyme, draudime ir nekilnojamojo turto srityje. Bet kurioje situacijoje, kai reikia prekiauti prekėmis už paslaugas, techniškai būtų galima tinkamai panaudoti pažangias sutartis.

Infografika, paaiškinanti sumanių sutarčių logiką

Kaip veikia protingos sutartys?

Ir naudos gauna ne tik tokios išsivysčiusios šalys kaip JAV ir Europa. Piliečiai tokiose šalyse kaip Indija, kur paso ar vizos gavimas gali užtrukti mėnesius, o ne savaites, turi didžiulę naudą. Tarptautinio verslo sandoriai staiga supaprastinami – prekyba tampa lengvesnė ir pelningesnė visiems dalyviams.

Tikėtina, kad ateityje bet kuris ir visas verslas turės pažangią sutartį. Pasauliniu mastu.

Išmaniosios sutartys

Vis dar nežinote, kaip išmaniosios sutartys atrodo laukinėje gamtoje? Štai žvilgsnis:

Šeštadienį pradėsite nuo sparno lenkimo. Mes niekada nesakėme, kad tai žavinga kelionė, ar ne? Jūsų buferis yra įlenktas. Paskambinate į draudimo bendrovę ir nufotografuojate žalą. Jūs nebuvote nusikaltėlis, bet turite jų duomenis. Draudimo agentas registruoja jūsų informaciją ir avarijos duomenis į savo „blockchain“ pagrįstą sistemą, o tai sukelia jūsų sutarties sąlygą. Gauni įspėjimą. Tai apskaičiavo jūsų remonto išlaidas ir suteikė jums palaikomą paslaugų teikėją. Važiuok ten, ir sąskaita bus pasirūpinta.

Taigi jūs einate į automobilių parduotuvę. Naujas bamperis iš tikrųjų ką tik atvyko į parduotuvę, o kūrinio nuosavybė buvo perduota parduotuvei per – jūs atspėjote – protingą sutartį. Deja, jų oro filtrų pakeitimas buvo atidėtas, tačiau nesijaudinkite. Pinigai nebus pervesti jų tiekėjui, kol parduotuvė jų negaus. Pažangios sutartys ir tiekimo grandinė veikia.

Galėtume tęsti, bet manome, kad suprantate esmę.

Kas gali būti neteisinga?

„Protingos sutartys negali būti tobulos! O jei kas nors bus nubaustas už nedidelę klaidą? Tai tikrai negali būti apsaugota nuo įsilaužimo! “

Pagrindinis rūpestis: ar protinga sutartis yra visiškai saugi, nepaisant to, kad ji yra „blockchain“?

Kiek saugios yra protingos sutartys?

Nors žmogiška klaida yra tinkama sistemos kritika, sumani sutartis nebūtinai pareikš jus į teismą. Lėšos negali būti išleidžiamos, arba darbdaviui gali būti automatiškai grąžintos lėšos. Žmonių klaidos įvyks „blockchain“ ar ne.

Klaidos kode arba žmogiškos klaidos dėl saugumo (atidavus asmeninius raktus) taip pat gali nulaužti įsilaužimus ar vagystes. Kodas yra toks sudėtingas, kad kartais sutartys tampa pažeidžiamas įsilaužėliams.

Pavyzdžiui, ICO KICKICO prarado 8 mln po sumanaus sutarties pažeidimo liepą. Tačiau labiausiai įsilaužimas įvyko DAO (decentralizuotoje autonominėje organizacijoje) 2016 m. Birželį, kuriame įsilaužėliai uždirbo 50 mln. Tai paskatino „Ethereum Classic“ (ETC) padalijimą arba kietą šakę į „Ethereum“ (ETH), bandant padaryti platformą saugesnę..

Tai skamba gana nemažomis sumomis – bet ar tikrai? 2017 m. JAV vartotojai beveik prarado 17 USD mlrd vien nuo tapatybės vagystės. (Žinoma, netrukus taip pat galite apsaugoti savo tapatybę naudodami „blockchain tech“.)

Tikėtina, kad „blockchain“ ir protingos sutartys – nepaisant žmogaus silpnumo – yra atsakymai į mūsų tradicines sistemos bėdas. „Blockchain“ technologijos vis dar siūlo didesnę apsaugą. Tai skirtumas tarp įprastos spynos ir „Schlage“ atramos … arba visiškai neturinčios spynos.

„Puiku, bet ar nėra apribojimų? Jei visa tai vieša, negalima saugoti neskelbtinų duomenų. “

Tai tiesa – bet neilgam.

Yra bent du dideli privatumo ir „slaptų sutarčių“ projektai – „Enigma“ ir „Wanchain“. Slapta sutartis yra išmani sutartis, leidžianti saugiai saugoti neskelbtinus duomenis, net jei jie patvirtinami naudojant „blockchain“ technologiją. Siekdamas išsaugoti vartotojo privatumą, „Wanchain“ savo sumanių sutarčių sandoriams naudoja žiedinius parašus ir vienkartines adresų kartas. Taip tapatybės lieka anonimiškos.

Kai kyla problemų dėl išmaniųjų sutarčių, atsiranda ir sprendimų. Nesvarbu, ar kalbėtume apie „Bitcoin“, ar apie išmaniąsias sutartis, visi Szabo, Satoshi ir Buterinas buvo suinteresuoti atnaujinti neefektyvią finansų sistemą. Nepaisant to, ar sprendimas slypi „Ethereum“ išmaniose sutartyse, ar kitoje platformoje, pagrindinė „blockchain“ technologija yra būtina „FinTech“ ateičiai.

„Engima“, „blockchain“ projekto ekrano užsklanda, skirta privatizuoti išmaniąsias sutartis.

Ekrano užsklanda iš „Enigma“ pagrindinio puslapio.

Laikui

Tiesą sakant, didžiausia išmaniųjų sutarčių problema iš tikrųjų nėra susijusi su protingomis sutartimis. Problema ta, kad daugelis vyriausybių jų nesupranta ir nežino, kaip jų reguliuoti. Bet tai keičiasi. JAV Tenesio valstija priėmė sąskaitą šiais metais pripažinti išmaniąsias sutartis teisiškai įpareigojančiomis. Kanadoje taip pat yra. 2018 metų pradžioje jie prasidėjo bandymai naudoti pažangias vyriausybės sutartis. Kai nauda išryškėja, neilgai truks tol, kol kitas pasaulis nešoks į laivą.

Bet kam laukti, kol jie pasivys? Galite pradėti naudoti išmaniąsias sutartis jau šiandien – arba išmokti koduoti savo.