Ar „Bitcoin“ kada nors pakeis „fiat“? Šis klausimas, be abejo, sukėlė ratus ne tik keliuose internetiniuose forumuose, dažniausiai susijusiuose su kriptovaliuta. Diskusija yra tikra, o oponentai dažnai yra programuotojai, palyginti su fotelių ekonomistais.

„Fiat“ arba vyriausybės remiama valiuta jau daugiau nei tūkstantį metų yra miesto valstybių, karalysčių ir šalių bruožas. Mūšis yra tikrai nepaprastas parodymas tarp įsitvirtinimo ir nenumaldomo technologijų pažangos.

Išsami kiekvieno privalumų ir trūkumų analizė tikriausiai užtruks kelias savaites. Vietoj to, pažvelkime į keletą esminių abiejų sistemų skirtumų ir pažiūrėkime, ar išsiskiria kokios nors išvados.

Infliacinis modelis

Dauguma „Fiat“ pagrįstų sistemų šiandien yra sukurtos galiausiai begalinio pinigų kiekio gale. Šiuolaikiniai bankai naudoja sistemą, vadinamą daline rezervine bankininkyste. Šioje sistemoje bankai gali skolinti faktinius klientų indėlius kitiems klientams iki tam tikro lygio. Likusią dalį reikia laikyti banke kaip atsargas, jei indėlininkas norėtų atsiimti grynuosius pinigus. JAV privalomųjų atsargų reikalavimas paprastai buvo 10 proc. Paaiškinkime šią idėją paprastu pavyzdžiu.

Pradedant nuo nulio, Džo turi 100 000 USD, kurių jis nenorėtų laikyti po savo čiužiniu, todėl jis jį deponuoja banke. Bankas skolina 90 000 USD iš jų Timui, kuris ją panaudoja Marijos smulkiajam verslui išpirkti. Marija taip pat saugo tai banke. Dabar bankas turi 190 000 USD indėlių. Dabar bankas gali paskolinti 90 procentų Marijos 90 000 USD indėlio ir procesas tęsiasi.

Dalinė rezervinė bankininkystė iš pradžių gerai padeda pradėti ekonomiką teikiant daugiau paskolų, nei būtų galima suteikti kitaip. Vis dėlto tai sukelia porą problemų. Jei klientai praranda tikėjimą bankų sistema, per daug gali bandyti tuo pačiu metu išsigryninti grynuosius pinigus, o tai lemia banko veiklą. Tada yra lengvų pinigų politika. Jei per daug klientų nevykdo paskolų, yra galimybė sukurti rimtą skolų krizę, panašią į įvykusią 2008 m. Finansų krizės metu.

JAV skolos laikrodis

JAV greitai artėja prie taško, kuriame negalima mokėti net palūkanų už skolą.

Defliacijos modelis

21 milijonas monetų. Viršutinė viršutinė riba įtraukia „Bitcoin“ į retų valiutų sąrašą kartu su auksu. Tokiame modelyje nėra įmontuoto mechanizmo, kuris padėtų sukurti skolą ar išpūsti valiutos pasiūlą. Štai kodėl nuo fiat iki crypto keitimo kursas yra toks didelis. Pagrindinė turto taisyklė yra tokia: kuo mažiau ko nors nori žmonės, tuo daugiau jie nori už tai mokėti.

Tai gali būti gerai investavimo požiūriu, tačiau ar tokia defliacinė valiuta kaip „Bitcoin“ gali veikti kaip perspektyvi mainų priemonė? Pirmaujantis kriptovaliutų keitimas „Bitmex“ neseniai pasvėrė diskusijas ir turėjo keletą įdomių dalykų. Nepaisant to, kad juose giriamos jo defliacinės savybės ataskaita, ji toliau teigė:

„„ Bitcoin “gali patenkinti naudingą nišą – atsparumą cenzūrai ir skaitmeninius mokėjimus, tačiau vargu ar tai taps pagrindine valiuta ekonomikoje“.

„Bitmex“ pažymi, kad tie, kurie ginčijasi defliacija, dažnai atsigręžia į didžiąją 1930-ųjų depresiją. 1929 m. Žlugus akcijų rinkai, žmonės pradėjo kaupti auksą. Padėtis pablogėjo, kai finansų įstaigos pradėjo kristi. Civiliai sukaupė geltonąjį metalą, kai jie prarado tikėjimą bankais ir galiausiai pačiu JAV doleriu. Ar visuomenė mato panašią situaciją šiandien??

Klestėjimą lemia apyvartinė valiuta, o ne jos kaupimas. Ir tai, pasak kai kurių, kelia abejonių dėl pačios „Bitcoin HODL“ filosofijos. Kol žmonės iš tikrųjų nesuvokia, kad nuo kripto iki fiat yra tikroji vertė, jie gali nenorėti išleisti savo Bitcoin.

Taigi, jei eksperimentas [Bitcoin] mums ką nors pasako apie piniginius režimus, jis sustiprina bylą, panašią į naują auksinį standartą – nes tai parodo, koks toks standartas būtų pažeidžiamas pinigų kaupimui, defliacijai ir depresijai..

Paulius Krugmanas

Įvaikinimo kliūtys

„Bitmex“ taip pat pažymi, kad visų šių diskusijų ironija yra ta, kad nėra jokio patikimo būdo pamatyti poveikį (neigiamą arba teigiamą), kol „Bitcoin“ iš tikrųjų nėra plačiai pritaikytas kaip alternatyva.

Tuo tarpu „Bitcoin“ vis dar turi nerimauti dėl kitų problemų. Viena vertus, tai labai priklauso nuo elektros ir interneto infrastruktūros, kuri dažnai yra labai centralizuota. Nors tai keičiasi, vis tiek kelia grėsmę į tokias vietas kaip Venesuela, kur kriptovaliuta yra labai paklausi. Fizinė, apčiuopiama valiuta vis dar yra gelbėjimosi ratas daugelyje pasaulio šalių.

Visuomenės suvokimas apie Bitcoin nepastovumą taip pat išlieka problema. Didelis procentų svyravimas prieš „Fiat“ yra puikus spekuliantams, tačiau jie paprastai nekelia pasitikėjimo kasdienėmis operacijomis. „Fiat“ gali būti trūkumų, tačiau tai yra trūkumas, su kuriuo žmonės jaučiasi patogiai. Pirmiausia gali tekti stabilizuotis nepastovumui, kol vartotojai, o ne spekuliantai, yra pagrindiniai bitkoino vartotojai. Laimei, tas nepastovumas mažėjo nuo to laiko, kai Bitcoin pasirodė rinkose.

Nepastovumo indeksas

Bitcoin nepastovumo indeksas. Šaltinis – PirkiteBitcoinWorldWide

Tai tik du pavyzdžiai. Žinoma, yra ir kitų. Pinigus įvairiai naudoja skirtingos kultūros skirtingose ​​kultūrose. Sukurti pasaulinius pinigus, kurie sutalpintų visus, nėra lengva.

Ar „Bitcoin“ kada nors pakeis „Fiat“?

Tai panašu į 90-ųjų dešimtmečio klausimą, ar internetas kada nors pakeis fakso aparatą. Atsakymas mums taip skaudžiai akivaizdus dabar. Vis dėlto tuo metu tai gavo labai girtas ekonomistas Paulas Krugmanas visiškai neteisinga. Jei Nobelio premijos laureatai to nežino, pinigų ir ypač kriptovaliutos kelio prognozuoti tikrai nėra.

Atsakymą greičiausiai pateiks kažkoks šių dviejų hibridas. Abi pusės gali norėti paimti vieną ar du skyrius iš vienas kito pjesės. Yra daug vietos mokytis iš praeities. Kaip amerikiečių grožinės literatūros rašytojas F. Scottas Fitzgeraldas taip aiškiai pasakė:

„Aukščiausio lygio intelekto testas yra sugebėjimas vienu metu turėti omenyje dvi priešingas idėjas ir vis tiek išlaikyti gebėjimą veikti“.

Vis dėlto neabejotinai internetas ir technologijos ir toliau vaidina neatsiejamą mūsų kasdienio gyvenimo dalį. Nėra neįsivaizduojama mintis, kad naujos kartos vaikai augs nežinodami, kas yra „Bitcoin“ ar „Fiat“. Vietoj to, jie gali tiesiog atsainiai naudoti pranašesnę pasaulinę pinigų sistemą, apie kurią dar net negalvojome.