„Centra“ (CTR moneta) buvo viena didžiausių 2018 m. Prieš įspūdingą malonės kritimą ICO iš investuotojų surinko 32 milijonus dolerių, reikalaudama didelio vardo partnerystės ir pasigyrusi įžymybių pritarimu. Policija areštavo steigėjus ir mainai nedelsdami pašalino monetą. Netgi įžymybės, pritarusios PR monetai, dabar susiduria su galimais teisiniais veiksmais.

Taigi, kas atsitiko su „Centra“ moneta ir ko galime sužinoti, kas gali padėti išvengti tokių sukčių ateityje?

Kas buvo PR moneta?

Atsižvelgiant į tai, kad svetainė dabar neprijungta prie interneto, yra iššūkis sužinoti daug informacijos apie PR monetą, be naujienų apie sukčiavimą. „Centra“ moneta teigė esanti Bitcoin ir kitų kriptovaliutų išlaidų problemos sprendimas. Bendrovė savo vartotojams pasiūlys debeto ar kreditinę kortelę, leidžiančią jiems išleisti savo kriptografiją taip pat, kaip mes išleidžiame fiat naudodami įprastą kreditinę ar debetinę kortelę. Skamba gerai, tiesa?

CTR monetų ICO svetainėje nurodytas tikslas sukurti „pirmąją pasaulyje daugelio blokų grandinės debeto kortelę ir išmanią bei apdraustą piniginę“. Taip pat būtų piniginė, susieta su kortelėmis, kuri užtikrintų saugomo turto draudimą. Piniginė veiktų su daugiau nei penkiomis pagrindinėmis kriptovaliutomis, įskaitant „Bitcoin“, „Ethereum“ ir „Litecoin“, ir galėtų būti naudojama daugiau nei 100 šalių.

Bendrovė teigė užmezgusi partnerystę su „Visa“ ir „Mastercard“, kad jų kortelė galėtų būti naudojama taip pat, kaip ir įprasta kortelė. Boksininkas Floydas Mayweatheris ir muzikos prodiuseris DJ Khaledas pritarė projektui.

PR moneta

CTR monetų kortelė – su „Visa“ logotipu

CTR monetos kritimas

ICO iš investuotojų atnešė 32 mln. USD vertės ETH. Tačiau dar prieš bet kokį SEC įsikišimą šifravimo bendruomenės nariai turėjo pradėjo skelbti susirūpinimą dėl CTR monetų projekto autentiškumo. Tarp nemalonių radinių buvo suklastotos profilio nuotraukos ir netikri „Twitter“ sekėjai. Tik mokami pranešimai spaudai apėmė projektą, kurį įkūrėjai komentavo taip, lyg jie būtų ekologiški įrašai. 2017 m. Spalio mėn. „New York Times“ pareiškė, kad „Visa“ atstovas neigė bet koks dalyvavimas monetoje „Centra“.

Vis dėlto, atrodo, įkūrėjai turėjo atsakymų. Jie pareiškė, kad nepatikimų laisvai samdomų darbuotojų komanda sujaukė profilio vaizdus ir sugadino įmonės „Twitter“ paskyrą. Po NYT straipsnio jie tiesiog pašalino visas nuorodas į „Visa“ iš įmonės svetainės.

Iki 2018 m. Balandžio mėn. SEC perėmė reikalus į savo rankas. Dėl sukčiavimo vertybiniais popieriais policija sulaikė du iš CTR monetų įkūrėjų Sohrabą „Sam“ Sharma ir Robertą Farką. SEC apkaltino „Centra“ monetos įkūrėjus „sukant melo tinklą“ ir pareiškė, kad siekia nuolatinių draudimų ir visiškai grąžinti investuotojų pinigus.

Netrukus po to pagrindiniai mainai pradėjo išbraukti monetą. Kai įvyko CTR „Binance“ išbraukimas, moneta tapo beveik bevertė. Visai neseniai „Centra“ monetų naujienos pranešė, kad didžėjus Khaledas ir Floydas Mayweatheris dėl savo vaidmens vykdydami projektą susiduria su teisiniais veiksmais. Vis dėlto nėra nieko, kas garantuotų, kad investuotojai turi ar atgaus pinigus.

Ką galime atimti iš CTR monetų fiasko

Jei esate vienas iš investuotojų, kurio gaila, kad patekote į „Centra“ monetų žlugimą, tuomet jūs turite mūsų simpatijų. Tačiau neateikite pas mus su „Twitchforks“, kad tai parašytumėte, tačiau yra keletas naudingų šių įvykių pasirinkimų. Čia yra didžiausi mūsų „Centra“ monetų suktybės išsinešimai:

Visada patikrinkite svarbiausius bet kokio projekto teiginius

Jei moneta teigia turinti tokį partnerį kaip „Visa“ ar „PayPal“, pažiūrėkite, ar tose kompanijų svetainėse nėra patvirtinančių pranešimų spaudai. Jei nieko nerandate, pretenzija gali būti neteisinga.

Dideli prekės ženklai dažnai pasisakys, jei manys, kad kas nors naudoja savo prekės ženklą klaidingai. Jei nieko nerandate įmonės svetainėje ir nėra nieko kito, kas nurodytų, ar tariama partnerystė yra tikra, paskelbkite „Twitter“ tariamą partnerių bendrovę, kad jų paprašytumėte. Blogiausiu atveju jūs negausite atsakymo. Geriausiu atveju gausite atsakymą, patvirtinantį ar atmetantį jūsų įtarimus.

Garsenybių patvirtinimai nieko nereiškia

Pažodžiui nieko. Floydas Mayweatheris gali būti puikus sportininkas, bet kodėl manytume, kad jis žino apie kriptografiją daugiau nei jūsų močiutė? Jei uber-diva Mariah Carey galėtų įsitikinti, kad reklamuoja nakvynės nakvynės namus su gruntu (taip, tai atsitiko), visiškai priklauso nuo galimybės, kad bet kuriam įžymiam asmeniui mokama už šifravimo projekto įgyvendinimą.

Floydo Mayweatherio CTR moneta

Laikykis bokso, Floydai. Vaizdo kreditas: „Twitter“

Išsamiai peržiūrėkite komandą

Peržiūrėkite jų profilius „LinkedIn“. „Google“. „Google“ vaizdų ieškokite jų. Atvirkštinė „Google“ vaizdų paieška. „Google News“ ieškokite jų. Jei kas nesusikaupia, šaukite tai projekto bendruomenės valdymo komandai.

Jei galite, atlikite įmonių registracijos paiešką. Tai parodys, ar steigėjai turėjo reikalų ar vadovavo kitoms įmonėms. Šios paieškos gali būti sunkesnės JAV, tačiau lengviau kai kuriose kitose šalyse, pavyzdžiui, JK.

Perskaitykite visus naujienų straipsnius, kuriuos galite rasti apie įmonę

Jei galite rasti tik mokamų pranešimų spaudai ar akivaizdžiai remiamų pranešimų, gali būti, kad projekto komanda įsigyja leidinius. Yra tik keletas šifravimo leidinių, kuriuose nevykdoma mokamų akcijų.

Žinoma, jei ketinate investuoti į bet kurį naują „blockchain“ projektą, turėtumėte atlikti išsamesnius patikrinimus, susijusius su projekto pagrindais. Tačiau tai tik keletas akivaizdesnių sričių, kur projektas gali nutekėti užuominas, rodančias jo autentiškumą.

Pagaliau

Aferos, tokios kaip CTR moneta, yra skirtos žmonėms įsisiurbti. Jų egzistavimas yra sektoriaus nebrandumo ženklas ir rodo, kad reguliavimas nėra blogas dalykas. Tačiau net ir reguliuodami įsitikinkite, kad atlikote patikrinimus, panašius į aukščiau išvardytus. Tai padarę galite būti tikri, kad imatės sveiko proto atsargumo priemonių, kad apsaugotumėte savo investicijas.

Paveikslėlio kreditas: Pixabay