Atsižvelgiant į visą „Blockchain“ aistrą ir ypač dėl protingų sutarčių, yra vienas dalykas, kurio nuolat nepaisoma. Protingos sutartys dabartine forma negali pakeisti tikrųjų sutarčių. Tačiau „Ricardian“ išmaniosios sutartys gali turėti raktą. Šiame straipsnyje mes nagrinėjame, ką gali ir ko negali padaryti pažangiosios sutartys. Kodėl „Ricardian“ išmaniosios sutartys gali būti teisinių „blockchain“ pagrindu sudarytų susitarimų ateitis.

Kas nėra protinga sutartis?

Kai 1994 m Pirmasis pasiūlė Nickas Szabo sumanių sutarčių koncepcija, „blockchain“ buvo tik blizgesys Satoshi akyse. „Blockchain“ paleidimas nuo to laiko leido kurti išmaniąsias sutartis. Dabar idėjai kyla beprotiškas ažiotažas. Sujaudintos antraštės informuokite mus, kad išmanios sutartys panaikins teisininkų poreikį. Net patys teisininkai mąsto apie tai.

Svarstydami, ar taip yra kada nors, pažvelkime toliau į tai, ką Szabo iš tikrųjų parašė apie išmaniąsias sutartis:

„Protinga sutartis yra kompiuterizuotas operacijų protokolas kad vykdo sutarties sąlygas. Bendrieji sumanaus sutarčių sudarymo tikslai yra tenkinti bendras sutarties sąlygas (tokias kaip mokėjimo sąlygos, turto areštas, konfidencialumas ir net vykdymas), sumažinti išimčių tiek piktybiškų, tiek atsitiktinių ir sumažinti patikimų tarpininkų poreikį. Susiję ekonominiai tikslai yra sumažinti sukčiavimo nuostolius, arbitražo ir vykdymo išlaidas bei kitas sandorių išlaidas “.

Taigi iš aukščiau paryškintų skyrių galime pašalinti du dalykus:

  1. Protinga sutartis savaime nėra tikroji sutartis. Tai tiesiog vykdo jau esamos sutarties sąlygas.
  2. Teisinės profesijos atstovams kol kas nereikia pradėti rikiuotis socialinės apsaugos biure. Szabo mato, kad jie vis tiek turės darbą, nors ir minimalesnį.

Kaip mus paveiks „Ricardian“ išmaniosios sutartys. Vaizdas: Teisingumo statula, laikanti svarstykles prieš pučiamą dangų.

Ji atrodo atsipalaidavusi dėl „blockchain“, pakeičiančios jos darbą.

Yra argumentas sakyti, kad egzekucijos dalis galėtų panaikinti teisininkus. Juk jei mes galime vykdyti sutartis automatiškai pagal jų sutartas sąlygas, teisininkams nereikia spręsti, nes niekas negali atsisakyti sąlygų, tiesa?

Iš esmės taip. Bet kas labiausiai pasikliauja sutartimis? Įmonės ir kiti juridiniai asmenys. Ir įmonės dar (dar) nesibrauna į būrius, kad galėtų priimti išmaniąsias sutartis.

Kodėl įmonės (dar) nepriėmė išmaniųjų sutarčių

Pirma, programavimo kalbos koduoja pažangias sutartis. Nors kūrėjams jų rašyti yra gana lengva, jų negali perskaityti ar tikrinti žmonės, nemokantys programavimo kalbų. Taigi įmonės negali pasikliauti pažangiomis sutartimis, nes dabartiniams verslo procesams taikomi atitikties reikalavimai, susiję su žmonių atliekamu auditu.

Antra, pažangių sutarčių kūrimo platformos dažniausiai vis dar yra viešuosiuose blokų grandinėse, tokiose kaip „Ethereum“ ar „Cardano“. Tai sukuria problemą verslui, kuris nori apsaugoti savo verslo paslaptis. Jie dažnai tai daro naudodamiesi tomis pačiomis sutartimis, kurias būtų perėję į išmaniąsias sutartis viešojoje blokų grandinėje. Tai nėra neįveikiama, turint omenyje, kad blokuojamos grandinės, kurioms suteikta teisė, dabar pradeda traukti.

Galiausiai, sutarčių vykdymas iki paskutinio laiško, nepakeičiamoje grandinėje, nebūtinai yra pageidautinas verslui. Įmonės veikia realioje aplinkoje ir turi reaguoti į besikeičiančias aplinkybes. Tai reiškia, kad sutartiniai susitarimai dažnai keičiasi. Protingos sutartys nesiūlo tokio lankstumo.

„Ricardian Smart Contracts“

Finansinis kriptografas Ianas Griggas pirmiausia pasiūlė Rikardo sutartis Iš esmės tai yra dviejų tipų sutarčių rūšis. Paprasto teksto formatas yra tas pats, kas kasdienis sutarties dokumentas, kurį gali perskaityti žmonės. Skaitmeninį kodą užrašytą egzempliorių gali nuskaityti mašina.

„Ricardian“ išmanusis sutartinės peteliškės modelis, parodytas diagramoje.

„Ricardian Smart Contract“ „Bow-Tie“ modelis

2015 m. Griggas atnaujino savo darbą su „Ricardian“ sutartimis įtraukdamas „Ricardian“ išmaniųjų sutarčių koncepciją. Su „Ricardian“ išmaniosiomis sutartimis galima sukurti teisiškai įpareigojantį susitarimą, kurį žmonės galėtų perskaityti ir patikrinti, taip pat koduoti automatiniam vykdymui. Tai daro pažangią sutartį labiau atspindinčią realaus pasaulio sutartis, kaip yra šiandien. Taip yra todėl, kad ji apima dalį, kuri ateina prieš sąlygų įgyvendinimą, – patį teisinį susitarimą.

Todėl „Ricardian“ išmaniosios sutartys galėtų leisti įmonėms įdiegti pažangių sutarčių technologiją, užtikrinant, kad jos laikytųsi teisinių ir atitikties įsipareigojimų.

Žemiau esančiame vaizdo įraše Ianas Griggas aptaria savo darbą dėl „Ricardian“ išmaniųjų sutarčių:

Taikant sąvokas

Kai kuriuose projektuose, įskaitant decentralizuotą „OpenBazaar“ rinką ir „R3 Corda“ sistemą, „Ricardian“ išmaniosios sutartys jau naudojamos skirtingomis formomis. Tačiau kai kurie šią koncepciją plėtoja toliau.

„SciDex“ kuria „blockchain“ pagrindu veikiantį protokolą, kuriuo siekiama įdiegti „Ricardian“ išmaniąsias sutartis, tačiau į jas įtraukti prisitaikymo elementą. Tai leis pataisoms ar perrašymams įtraukti naujai sutartas sąlygas reaguojant į iškylančias ar nenumatytas situacijas.

Kitas projektas, BOSCoin, įgyvendina tai, ką vadina „pasitikėjimo sutartimis“. Tai sutartys, kurias taip pat gali skaityti žmonės ar mašinos. Šios pasitikėjimo sutartys sudaromos naudojant kalbą, kuri yra sąmoningai sukurta, kad nebūtų visiškai Tiuringo kalba. Tai panašu į DAML kalbą, kurią skaitmeninis turtas naudoja pritaikydamas paskirstytas knygas finansų pramonei. „Turing“ pilnas programavimas suteikia didžiulį lankstumą kuriant algoritmus, tačiau, atvirkščiai, tai sukelia nenumatytų pasekmių, kaip ir žinomame „DAO“ įsilaužime..

Pagaliau, Kadena išsivystė išmani sutartinio programavimo kalba „Pact“, kurią gali perskaityti žmonės ir kurią galima įrašyti tiesiai į „blockchain“.

Paskutinės mintys

„Blockchain“ plėtra vis dar yra gana ankstyvoje brandos stadijoje. Tikėtina, kad tai atspindi lėtas sumanaus sutarčių priėmimo tempas įmonėse. Tačiau „Ricardian“ išmaniųjų sutarčių raida gali reikšti, kad netrukus pradėsime matyti įmones, einančias link išmaniųjų sutarčių. Vargu ar dėl pažangių sutarčių teisinė profesija bus pasenusi. Tačiau tai gali pakeisti sutarčių registravimą ir įgyvendinimą, palyginti su šiandiena.