„Bitcoin“ orakulai yra išoriniai jutikliai, kurie suaktyvina protingą sutartį „blockchain“ ir šiuo metu yra eksperimentiniai „Bitcoin“ blokų grandinės atžvilgiu. Tyrimai vis dar yra jaunos būklės, tačiau rezultatai jau yra įspūdingi. Verta paminėti, kad orakulai nėra naujiena kriptografinėje erdvėje, tačiau ši technologija niekada nebuvo naudojama „Bitcoin“ blokų grandinėje.

„Bitcoin“ orakulai yra Masačusetso technologijos institute (MIT) atliktų tyrimų kulminacija, kai tyrėjai ieško būdų, kaip pridėti keletą naujų galimybių prie „Bitcoin“ funkcionalumo.

Įsivaizduokite, ar galėtumėte nusiųsti „Bitcoin“ kam nors, kai sumažėja akcijų rinka, pasikeičia orai, o kaip būtų, jei įrašas pasiektų iš anksto nustatytą „patinka“ skaičių? Visos šios ir kitos funkcijos jau yra įmanomos dėka „Bitcoin Oracle“ kūrimo.

„Oracle“ jau naudojama su daugeliu „blockchain“ pagrindu sukurtų platformų, pvz Auguras ir Gnosis. Abi šios platformos naudoja orakulus, kad galėtų tiksliau stebėti akcijų rinkas. Šios platformos yra pagrįstos „Ethereum“. Tyrėjai tikisi suteikti tas pačias paslaugas Bitcoin vartotojams.

MIT programa vadinama „apšviesta“Ir tyrėjai jau tai padarė išvystyta veikiantis Bitcoin orakulas, įrodantis jų teoriją. Šis orakulas stebi USD vertę ir tada automatiškai perduoda Satoshis vertę į „Bitcoin“ išmaniąją sutartį. Viešame interviu MIT tyrėjai paaiškino, kad jie sukūrė orakulą norėdami stebėti USD vertę, tačiau tai galėjo taip pat lengvai sekti atsargų kainą, futbolo rungtynių rezultatus ar net orą.

Nors MIT gali būti pirmasis kūrėjas, sėkmingai sukūręs orakulą, originalią „Bitcoin“ orakulų koncepciją pirmiausia pasiūlė „Lightning Network“ kūrėjas Tadas Dryja pernai per vieną iš jo Diskrečios žurnalo sutartys dėl Bitcoin mastelio ir žaibo tinklo galimybių.

„Bitcoin Smart Contracts“

Bitcoineriai netrukus gali mėgautis sudėtingų išmaniųjų sutarčių privalumais dėka kūrybingų mokslininkų, tokių kaip Alinas S. Dragosas ir Tadge Dryja, proto. Abu šie tyrėjai priklauso MIT skaitmeninės valiutos iniciatyvai. Dalyvaudami šioje iniciatyvoje tyrėjai siekia sukurti daugiasluoksnes išmaniąsias sutartis, kuriose būtų naudojamas „Lightning Network“.

Antrojo lygmens protokolai yra esminė pažangių sutarčių sudedamoji dalis. „Ethereum“ įgijo žinomumą pristatydamas išmaniosios sutarties koncepciją kriptobendruomenei. Siekdama palengvinti šias pažangias sutartis, „Ethereum“ naudoja panašaus elgesio antrojo lygmens protokolą. Šis protokolas vadinamas „Raiden“ tinklu.

„Oracle“ veikia kaip patikimas duomenų srautas, o tai yra esminė daugelio parašų sutarčių dalis. Kelių sigų sutartyse yra iš anksto nustatytos lėšos, skirtos išleisti gavus tam tikrą kriptovaliutos sumą.

„Private Trusted Oracle“

Vienas iš svarbiausių MIT plėtros strategijos komponentų yra kurti orakulus, kurie negali stebėti jo vartotojų. Iš esmės „orakulai“ turi galėti transliuoti duomenis taip, kad naudotojų tapatybė būtų privati. Orakulas neturėtų žinoti, jei jo informacija inicijuoja protingą sutartį.

Duomenų maišymo protokolas leidžia anonimiškumą. Šis protokolas maišo orakulų informaciją su pateiktais duomenimis prieš dedant į blokų grandinę. Tyrėjai teigia, kad jie sugeba nustatyti, kokius duomenis pridėjo maišymo tikslais, tačiau orakulas nesugeba atskirti jų. Ateityje organizacijos naudojasi šia technologija, kad apsaugotų savo finansinius dokumentus nuo pašalinių akių.

Orakulų tipai

„Blockchain“ orakulų koncepcija nėra nauja ir daugelis kitų kriptovaliutų jau naudoja šią technologiją, kad vartotojams suteiktų tvirtesnes išmaniąsias sutartis. Skirkime šiek tiek laiko, kad galėtume išnagrinėti kai kuriuos skirtingus orakulų tipus, egzistuojančius šiandien.

Programinės įrangos „Oracle“

Programinės įrangos orakulai stebi informaciją internete. „Oracle“ stebi tokius dalykus kaip temperatūra, aukso kainos, skrydžių vėlavimas ir net rinkimų rezultatai. „Oracle“ gali rūšiuoti turimą informaciją internete ir automatiškai išgauti reikiamus duomenis prieš siųsdami informaciją į išmaniąją sutartį.

Aparatūros orakulai

Aparatūros orakulai seka tikrus daiktus, pavyzdžiui, uostą pasiekiantį laivą ar automobilį, įplaukiantį į tam tikrą teritoriją. Šių tipų orakulams atlikti reikalingos papildomos aparatūros jutikliai. RDA technologija per ateinančius mėnesius gali labai sustiprinti šių orakulų galimybes. Šie prietaisai suteikia vartotojams galimybę stebėti visas tiekimo grandines per blokų grandinę.

Atvykstantys orakulai

Įeinantys orakulai naudoja išorinio pasaulio įvestis. Įmonės siekia, kad šie orakulai nustatytų automatinius pirkimo užsakymus atlikę konkrečias užduotis. Pvz., Galite nustatyti kripto pirkimo užsakymą, jei, tarkime, aukso kainos pakils.

Išvykstantys orakulai

Išvykstantys orakulai leidžia pažangioms sutartims perduoti duomenis realiems daiktams. Šie orakulai dabar populiarūs dėl pažangių namų technologijų augimo. Pavyzdžiui, išvažiuojamasis orakulas atrakina išmanųjį užraktą, kai baigiasi pažangi sutartis.

„Consensus Oracle“

Prognozėmis pagrįstose platformose daug naudojamasi sutarimu pagrįstais orakulais. Šie orakulai renka informaciją iš daugybės vietų. Jie puikiai tinka stebėti finansų rinkas, nes vieno duomenų šaltinio naudojimas gali būti nepatikimas.

Orakulių rūpesčiai

Teoriškai įrodyta, kad „Bitcoin“ orakulų koncepcija yra sėkminga, tačiau vis dar lieka tam tikrų rūpesčių dėl šių patikimų šaltinių integravimo. Pavyzdžiui, niekas neįsivaizdavo pagrįsto būdo užsidirbti iš orakulų. Norint, kad orakulai matytų įvaikinimą, reikės tam tikrų paskatų tiems, kurie jį priima.

Be finansinių problemų, centralizavimas yra klausimas, kurį reikia išspręsti prieš priimant plačią masto priemonę. Kas nutinka, kai viename konkrečiame šaltinyje yra daugybė orakulių? Kaip tai galėtų sumažinti tinklo duomenų „pasitikėjimą“? Tai yra klausimai, su kuriais dabar susiduria MIT tyrėjai, norėdami paversti savo koncepciją viena iš „Bitcoin“ funkcijų.

„Bitcoin Oracle“ – vykdomas darbas

„Bitcoin oracle“ projektas ir toliau mato patobulinimus. Kūrėjai nori, kad trečiosios šalys padėtų naudotis vartotojo patirtimi. MIT tyrėjai atvirai pripažino, kad jų pagrindinis dėmesys skiriamas protokolo kūrimui, tikintis, kad suinteresuotos šalys imsis sukurti patogią naudoti platformą, kad ateityje būtų galima naudoti technologijas. Nepaisant to, atrodo, kad Bitcoin orakulai yra čia, kad liktų.