Apskaitos audito ir finansinio užtikrinimo pasaulyje svarbu tik Didysis ketvertas. Deloitte, EY, PwC ir KPMG yra visatos šeimininkai. Didieji keturi apskaitos įmonės turi tvirtą oligopoliją teikiant mokesčių, apskaitos, konsultavimo ir audito paslaugas beveik visoms didelėms įmonėms visame pasaulyje..

Visos viešai kotiruojamos bendrovės turi atidaryti savo knygas išorės auditoriams, kad patenkintų finansų reguliavimo institucijas. „Blockchain“ yra dažnai reklamuojamas kaip didžiausia apskaitos revoliucija nuo dvigubo apskaitos tvarkymo. Todėl akivaizdu, kad „blockchain“ sukels seisminius pokyčius didžiajam ketvertui ir tai, kaip jie užsiima verslu su savo klientais.

Auditas ir apskaitos praktika

Nors programinė įranga atlieka didžiąją šiandienos apskaitos veiklą, dviguba apskaita vis dar yra praktika, kuria grindžiama technologija. Centralizuotuose serveriuose talpinamose duomenų bazėse yra debetų ir kreditų įrašai, tokie patys kaip popierinėse knygose ir vėliau skaičiuoklėse. Finansų komandų vaidmuo dažnai yra sutelktas į skirtingų sistemų, sistemų dalių ar skirtingų vidaus skyrių susitaikymą.

Auditorių vaidmuo yra įvertinti, ar įmonės finansinė atskaitomybė atitinka jos knygas. Paprastai tai apims, ar finansiniai įrašai sutampa su banko ar kreditorių įrašais, ar turtas ir investicijos yra tinkamai įvertinti ir ar esama apskaitos praktikos kontrolė yra pakankamai tvirta, kad atitiktų tai, ko reikalauja įstatymai..

Sandorių, einančių per bet kurios įmonės knygas, apimtis gali būti didžiulė. Todėl auditai negali patikrinti visko, kas vyko audituojamu laikotarpiu. Paprastai auditoriai paprašys atsitiktinių imčių konkrečių operacijų, kurias jie gali atsekti nuo pradžios iki pabaigos.

Didieji keturi apskaitos firmos

Didysis ketvertas – apskaitos visatos meistrai

Blogas ir negražus

Tikrinti atsitiktinius mėginius nėra lengva. Keletas pavyzdžių gali lengvai pereiti, bet vis dėlto pagrindinėje apskaitos praktikoje gali būti trūkumų ar apgaulingos veiklos.

Dar blogiau, kad istorija rodo, kad patys auditoriai gali prisidėti prie blogos praktikos. „Enron“ skandalas, kilęs 2001 m ne tik uždarė „Enron“ įmonę. Tai taip pat nuvertino už „Enron“ auditą atsakingą apskaitos firmą Arthurą Andersoną, nustačius, kad jie buvo susiję su apgaulinga veikla, vykstančia įmonėje. Tuo metu „Big Five“ firmos tapo „Big Four“ apskaitos įmonėmis, kurias turime šiandien.

Arthuro Anderseno logotipas

Dabar nebeveikiančios audito ir apskaitos firmos „Arthur Andersen“ logotipas

Visai neseniai vyriausybės rangovo Carillion žlugimas JK privertė vyriausybės narius kvietimas išsiskirti iš didžiojo ketverto. Bendrovė buvo likviduota, jos įsipareigojimai viršijo 7 milijardus svarų, tačiau grynaisiais buvo tik 29 milijonai dolerių. Tai įvyko po to, kai kiekviena iš keturių didžiųjų apskaitos įmonių dalyvavo įmonėje atlikdama auditą ar konsultuodama.

Kaip keturi didieji apskaitos firmos ruošiasi „Blockchain“

Per ateinančius metus „blockchain“ sukels reikšmingus apskaitos ir audito procesų pokyčius. „Blockchain“ registruoja keitimąsi verte tarp šalių, sukuria saugų ir nuolatinį sandorių įrašą, kurį galima visiškai patikrinti naudojant kodą. Todėl „blockchain“ tikrai lemta perimti dvigubo įrašo tvarkymo procesą įmonės aplinkoje.

„Blockchain“ kompanijos, tokios kaip „Digital Asset“, ir konsorciumai, pavyzdžiui, R3, jau dabar investuoja į „blockchain“ kaip būdą fiksuoti sandorius tarp žaidėjų finansų rinkose. Didelės keturios apskaitos įmonės imasi veiksmų pasiruošti „blockchain“.

Visi iš didžiojo ketverto neseniai prisijungė prie Taivano konsorciumo iš 20 bankų ištirti „blockchain“ panaudojimo galimybes atliekant fiskalinį auditą. Taip pat, „Deloitte“ ir EY kiekvienas paskelbė dokumentus, kuriuose aprašoma, kaip jie suvokia „blockchain“ vaidmenį ateities audito procese. Jie pripažįsta būsimą tikimybę, kad „blockchain“ pakeis žmogaus dalį tikrinant ir tikrinant operacijas.

Patentuotos sistemos

Iki šiol nė vienas iš „Didžiojo ketverto“ dar neatskleidė „blockchain“ principu pagrįstos sistemos visos įmonės sandorių auditui. Tačiau balandžio mėn, EY paskelbė kad ji sukūrė audito technologiją įmonėms, naudojančioms kriptovaliutas, tokias kaip „Bitcoin“, kaip mokėjimus. Bendrovė, pavadinta „EY Blockchain Analyzer“, mano, kad sistema „padės pamatą„ blockchain “turto, įsipareigojimų, nuosavo kapitalo ir išmaniųjų sutarčių testavimui, kai įmonės priima„ blockchain “technologijas“.

PwC turi taip pat paskelbė panašią sistemą savo. Įdomu tai, kad „PwC“ pareiškė, kad standartinio „blockchain“ sandorių audito trūkumas yra priežastis, dėl kurios įmonės nesiryžo priimti „blockchain“.

„Blockchain“ netgi gali atverti finansinio verslo procesų ir audito rinkas už „Big Four“ apskaitos firmų ribų. Mažesni konkurentai, tokie kaip Pažintinis ir „FIS Global“ taip pat pradeda atsirasti. Šios įmonės siekia perkelti finansinius procesus į įmonės lygio „blockchain“ sprendimus.

Kaip „Blockchain“ pakeis auditoriaus vaidmenį?

Buhalterių ir auditorių vaidmuo vystysis, nes „blockchain“ pradeda įsitvirtinti apskaitos praktikoje. Žmonių auditoriai, be abejo, vis tiek vykdys audito standartų ir strategijų nustatymo procesą. Tada jie bus koduojami į blokų grandinę, todėl operacijas galima tikrinti realiuoju laiku, o ne po to.

Patikrinimai ir kontrolė bus sumažinta arba panaikinta. Taip pat tikėtina, kad tenka valdymu pagrįstas vaidmuo. Žmogus turės patikrinti, ar „blockchain“ tinklas veikia sąžiningai ir pagal sutartus principus.

„Blockchain“ pašalins poreikį susitaikyti tarp skirtingų įmonės subjektų, nes kiekvienas pasidalins tuo pačiu duomenų rinkiniu. Todėl buhalteriai taip pat tikriausiai matys savo vaidmens pasikeitimą. Realaus laiko „blockchain“ auditas gali rasti operacijų klaidų ar neatitikimų. Tokiu atveju žmogus turėtų įsikišti, kad nustatytų, kas įvyko. Finansų specialistai taip pat bus atsakingi už vidaus finansų valdymą.

Paskutinės mintys

Vyriausybės ir reguliavimo institucijos ir toliau ragina didžiojo ketverto buhalterines bendroves sušvelninti savo geležinę ranką audito rinkose. Tačiau reguliavimas įsigalioja lėtai ir gali pasitarnauti tik reaktyviai.

„Blockchain“ jau kuria nepasitikėjimą tarp šalių. Tai taip pat suteikia išsamesnį ir skaidresnį audito seką, nei naudojant mėginių testavimą. Bus įdomu sužinoti, ar „blockchain“ galiausiai įrodo, kad sutrikdo jėgų pusiausvyrą tarp oligopolijos – darant prielaidą, kad reguliatoriai nepateks pirmiausia.