Dažniausios kriptovaliutos, tokios kaip „Bitcoin“ ir „Ethereum“, yra vieni iš skaidriausių mokėjimo būdų. Šie blokų tinklai visam laikui įrašo viską, pradedant adresais, baigiant operacijų sumomis. Privatumas buvo pagrindinis „cypherpunk“ judėjimo principas, padėjęs atverti kelią kriptovaliutoms. Deja, dabartinės pagrindinės monetos suteikia minimalų anonimiškumą. Vartotojai, kurie vertina savo privatumą, turi ieškoti kitur.

„Monero“ ir „Zcash“ yra dvi geriausiai žinomos privatumo monetos, tačiau jų anonimiškumą skatinanti technologija yra labai skirtinga. Mes ketiname įvertinti abiejų monetų privatumo lygį ir tinkamą naudojimo atvejį.

„Blockchain“ privatumas

„Blockchain“ privatumas – tai funkcijos, kurios klaidina blokų grandinės duomenis, pvz., Adresus ir operacijų sumas. Tai yra svarbiausias privatumo užtikrinimo lygis, be kurio vartotojus galima palyginti lengvai atpažinti.

Monero

„Monero“ paslėpdama sandorių duomenis remiasi žiediniais parašais, žiedinėmis konfidencialiomis operacijomis (RingCT) ir slaptais adresais. Šie duomenys apima siuntėją, imtuvą ir sumas. RingCT slepia operacijos sumas ir maršrutą. Slapti adresai tada leiskite gavėjams paskelbti tik vieną adresą, bet gauti mokėjimus keliais nesusietais adresais. Tai reiškia, kad tik operacijos siuntėjas ir gavėjas turi konkrečių žinių apie mokėjimą.

Monero

„Monero“ naudoja žiedinius parašus, „RingCT“ ir slaptus adresus, kad paslėptų operacijų duomenis. Vaizdas mandagus Descryptive

Deja, mokslininkai nustatė Monero privatumo trūkumus. Išsamus tyrimas, įvykęs 2017 m. Balandžio mėn., Sukėlė didelį susirūpinimą dėl Monero žiedinių parašų, kuriuos, jos teigimu, galima anonimizuoti „Grandininės reakcijos analizė“. Laimei, pasak „Monero“ kūrėjų komandos, popieriaus rūpesčiai nebetaikomi, nes „Blockchain“ yra labai patobulinta dėl RingCT ir slaptų adresų integracijos.

Zcashas

„Zcash“ pasiekia panašų „blockchain“ lygio privatumo lygį naudodamas kitą funkciją – „zk-snarks“. „Zk-snarks“ praplečia daug senesnę koncepciją, vadinamą nulinių žinių įrodymu. Jie leidžia jums ką nors įrodyti, atskleidžiant tik minimalų informacijos kiekį. Todėl visus savo operacijų duomenis galite visiškai paslėpti. Vis dėlto svarbu, kad slaptieji sandoriai yra neprivalomi naudojant „Zcash“.

Zcashas

„Zcash“ vagystės operacijos yra neprivalomos. Vaizdas mandagus Descryptive

Zcashas taip pat anksčiau patyrė privatumo pažeidimų. A tyrimas 2018 m. gegužę nustatė 69 procentai apsaugotų sandorių gali būti susieti su steigėjais arba kalnakasiais. Ši problema ir toliau kenkia „Zcash“, daugiausia dėl to, kad mažai vartotojų naudoja slaptas operacijas tinkle. Būsimi pakeitimai siekia tai ištaisyti.

Tinklo privatumas

Tinklo privatumas reiškia tokias funkcijas kaip „Tor“ ir „I2P“ tinklai. Šių funkcijų tikslas – anonimizuoti vartotojų veiklą tinkle, paslėpiant tokią informaciją kaip IP adresai. Tokios funkcijos gali būti įmontuotos arba neprivalomos.

Monero

Monero šiuo metu kuria tai, kas vadinama Kovri. Tai yra dabartinio „I2P“ tinklo C ++ versija ir skirta atskirti IP adresus nuo operacijų ir slėpti geolokacijas. Šiuo metu, nepaisant to, kad „Monero“ slepia „blockchain“ duomenis, stebėtojai vis tiek gali identifikuoti vartotojus per nutekėjusius IP adresus. Kovri siekia sustabdyti šį pažeidžiamumą.

Tai bus ypač vertinga vartotojams, veikiantiems šalyse, priešiškose privatumui skirtoms blokinėms grandinėms, tokioms kaip „Monero“. Šiuo metu projektas yra alfa versijoje, dar nėra išleidimo datos, kad būtų galima visiškai įdiegti. Taigi iki tol „Monero“ vartotojai turi valdyti savo tinklo apsaugą.

Zcashas

Šiuo metu „Zcash“ nėra integruotų tinklo privatumo funkcijų. Tačiau vartotojai gali pasirinkti veikti „Tor“ tinkle. Nors tai yra neprivaloma, kaip ir „blockchain“ lygio privatumas.

Privalomas privatumas

Privatumo funkcijos gali būti neprivalomos arba privalomos. Pasirenkamas privatumas suteikia jums daugiau lankstumo, nes galite pereiti nuo privačių ir viešų sandorių. Tačiau tai gali pakenkti kitų vartotojų privatumui, o tai trukdo privalomam privatumui.

Monero

„Monero“ yra viena iš nedaugelio privatumo monetų, kurios pagal nutylėjimą yra privačios. Šis numatytasis nustatymas apsaugo visus vartotojus, išlaikydamas visus vienodus standartus. Vis dėlto vienas minusas yra tas, kad dėl sunkesnių sandorių tai padidina tinklo apkrovą. Kaip matysime toliau, kūrėjų komanda aktyviai sprendžia šią problemą.

Zcashas

Kaip minėta anksčiau, „Zcash“ slaptieji sandoriai yra neprivalomi. Kai kuriems bendruomenės nariams, kai kuriems bendruomenės nariams tai yra vienas didžiausių jos trūkumų. Vartotojai savo noru migruoja pirmyn ir atgal tarp viešosios ir privačios „blockchain“ versijos. Tai gali nutekinti metaduomenis, kenkiančius anonimiškumui.

Be to, nedaugelis žmonių naudojasi slaptais sandoriais 13,4 proc visų sandorių. Iš dalies taip yra todėl, kad sandoriai vis dar yra brangūs, bet taip pat ir todėl, kad operacijų tipą palaiko nedaug piniginių. Kadangi „Zcash“ yra „Bitcoin“ šakutė, piniginėms lengva palaikyti įprastą „Zcash“ naudojimą. Tačiau integruoti paramą slaptiems sandoriams yra kur kas sudėtingiau.

Nors „Zcash“ privatumas yra neprivalomas, „Sapling“ atnaujinimo atėjimas skelbiamas kaip galimybė privatumui tapti numatytas ateityje. Padarydamas efektyvesnę „zk-snarks“ statybą, tai taip pat turėtų žymiai atpiginti slaptus sandorius.

Privatumo kompromisai

Abu projektai kovojo su didžiuliais sandorių duomenų reikalavimais, kuriuos nustato jų atitinkamos privatumo funkcijos.

Monero

Kadangi „Monero“ privatumas nėra privalomas, dideli mokesčiai ir lėtas patvirtinimas buvo įprasti, palyginti su skaidriomis blokinėmis grandinėmis. Spalio 18-osios kietasis metodas vis dėlto stengėsi sušvelninti šias problemas integruodamas neperšaunamus į RingCT. Šia funkcija siekiama sumažinti sandorių duomenis iki 80 procentų, taip sumažinant mokesčius ir atlaisvinant tinklą.

Zcashas

Panašiai nedaug žmonių naudojo slaptus „Zcash“ sandorius dėl didžiulės apdorojimo galios, kurios reikia „zk-snarks“.

„Sapling“ atnaujinimas, numatytas spalio 28 d., Turėtų padidinti „zk-snark“ generavimo efektyvumą slaptiems sandoriams. Tai sumažins RAM reikalavimas tokiems sandoriams nuo 3 GB iki 40 MB – didelis sumažėjimas. Atnaujinimas turėtų pritraukti slaptas operacijas į mobiliąsias pinigines ir, tikiuosi, padidinti jų dominavimą tinkle.

Dar įdomiau tai, kad „Zcash“ komanda kuria į privatumą orientuotą „Lightning Network“ versiją, vadinamą BOLT. „BOLT“ siekia pateikti antrojo sluoksnio protokolą, apjungiantį reikšmingą pralaidumą su įmontuotu aukščiausio lygio privatumu. Tai apsaugos vartotojų tapatybes, operacijas ir balansus.

Centralizavimo grėsmės privatumui

Nepaisant bet kokių privatumo funkcijų, centralizavimas gali visiškai pakenkti privatumui ir tai žmonės mano retai.

Patikimas ir nepasitikintis

Nors zk-snarks kriptografija yra stipri, tai nėra patikima sistema. Norėdami nustatyti, jiems reikia leidimo turinčio privataus rakto, o jei šis raktas yra atidengtas, tai yra viso tinklo privatumas rizikuoja. Daugelis „Zcash“ šalininkų ginčija šio pažeidžiamumo mastą. „Zk-snarks“ yra tikrai pažangiausias dalykas, todėl šiuo metu jų ekspertų vertinimas yra ribotas. Todėl dabar jie kelia didesnę riziką nei „Monero“ privatumo sąranka.

Mainai

Nepaisant privatumo funkcijų, didžiausia privatumo grėsmė abiem projektams yra sąveika su mainais. Jei nenorite įsigyti monetų asmeniškai, turėsite pasikeisti. Bet kokiems pirkimams su „fiat“ valiuta reikia griežtai žinoti savo kliento (KYC) patvirtinimą. Pirkdami per kitą monetą, pvz., „Bitcoin“, jūs vis tiek paliksite pažeidžiami dėl kitos monetos skaidrumo.

Išvada

Mes turėtume žiūrėti į privatumą mastu, o ne kaip į dvejetainį skirtumą. Nei Monero, nei Zcashas niekada negarantuos niekieno privatumo. Tačiau tai yra geriausi rinkoje esantys variantai ir toliau kuriami nauji anonimiškumo didinimo būdai.

Jei ieškote aukščiausio lygio privatumo, „Monero“ yra auksinis standartas. Nors mokesčiai ir greitis gali būti reikalingi, jo „blockchain“ ir tinklo lygio privatumas yra geriausias erdvėje. Be to, nustatydami privatumą kaip numatytąjį, kiti negali būti pažeisti. Tai nėra „Zcash“ atvejis. Žinoma, ne visi reikalauja tokio lygio privatumo. Tiems, kurie ieško geresnės piniginės ir mainų paramos bei lankstumo pereinant iš viešųjų ir privačių sandorių, „Zcash“ yra daug geresnis pasirinkimas.