Ako niste posljednjih mjesec dana bili u internetskoj stanci, vjerojatno ste čuli za tajni Facebookov Project Libra i predstojeće pokretanje kompanije GlobalCoin. Iako još uvijek malo znamo o novom stabiljkoinu, nekoliko brojki i vijesti već ga sinkroniziraju s sljedeći ubojica Bitcoina. Primijetite našu namjernu upotrebu riječi “sljedeći”.

New York Times Bitcoin naziva neuspjehom

O da. Bitcoin, neuspjeh koji trenutačno premašuje drugu najveću kriptovalutu pet puta. | Izvor: The New York Times

Svake godine ili tako otvara se uzbudljiv, novi projekt kriptovaluta, zbog čega samozvani gurui predviđaju Bitcoin propast više puta. Ipak, kraljevski kripto još uvijek stoji i drži milje na prvom mjestu.

Dakle, iako nemilosrdni Facebook stoji iza GlobalCoina, malo je vjerojatno da će svrgnuti kralja. Pogledajmo zašto.

Dominacija tržišta bitcoina

Bitcoin je bio, jest i najvjerojatnije će i dalje biti najdominantnija kripto valuta. | Izvor: CoinMarketCap

GlobalCoin je antiteza bitcoinu

Bitcoin je vrijedan koliko i vrijedan jer je decentraliziran, otporan na hiperinflaciju i otporan na cenzuru. GlobalCoin je suprotno.

GlobalCoin je očito centraliziran jer je pod monopolističkom kontrolom Facebooka. Da bi dodali uvredu ozljedi, čini se kao da se Facebook udružuje s istim institucijama koje su uopće stvorile potrebu za Bitcoinom. The Izvještaje Wall Street Journal da Visa i Mastercard također mogu biti u kombinaciji. Jedva čekamo čuti za naknade GlobalCoina ako se ta glasina ostvari.

Uz to, GlobalCoin je stablecoin koji sadrži košaru svjetskih valuta. Ova vrsta kriptovalute bolje je zaštićena od hiperinflacije od ostalih stabilcoin-a koji su vezani izravno na, recimo američki dolar, ali i dalje ima svojih mana.

Tko odlučuje kako je uravnotežena ova košarica? Hoće li se ponderi valuta mijenjati s vremenom? Što ako se određena valuta hiperinflira? Odgovor na sva ova pitanja zahtijeva središnje tijelo koje je podložno korupciji i sebičnim interesima.

Najvažnija značajka Bitcoina je u otporu cenzuri. Svatko može posjedovati bitcoin, primati ga s bilo kojeg mjesta i slati bilo kome. Vaša sredstva nikada neće biti zamrznuta i vaše transakcije ne mogu biti blokirane. Facebook ima povijest cenzuriranje korisničkih računa i zabranjivanje ljudima s njegove platforme. Možemo očekivati ​​da će to isto učiniti s vašim financijama.

Konačno, kruže glasine da će nekoliko čvorova upravljati mrežom GlobalCoin, što bi na površini trebalo usrećiti kripto entuzijaste. Međutim, Facebook navodno naplaćuje 10 milijuna dolara za pokretanje čvora, zadržavajući prosječnog Joea izvan procesa “decentralizacije”.

Facebook ima (anti) povjerenje

Facebook je već pod gomilom regulatorna kontrola za svoj Instagram / Whatsapp / Facebook konglomerat. Dodavanje financijskog proizvoda koji se integrira sa sva tri proizvoda neće pomoći njegovom slučaju protiv antitrusta.

Iako je malo vjerojatna eksplozija Facebooka, u kojoj bi Federalno povjerenstvo za trgovinu (FTC) prisililo tvrtku da se odvoji od Instagrama i Whatsappa, mogla bi negativno utjecati na korisnost GlobalCoina. Bez interoperabilnosti platforme, GlobalCoin nije ništa bolji od trenutnog sustava prijenosa novca Facebook Messengera.

U obranu GlobalCoina, Facebook navodno surađuje s Američkom komisijom za trgovinu robom i fjučersima (CFTC) kako bi osigurao da je sve iznad svih. S SEC-om, IRS-om i drugim vladinim agencijama koje žele određenu kontrolu nad kripto imovinom, međutim, možda će biti lakše reći nego ispuniti usklađenost, nego učiniti.

Mark Zuckerberg bešćutniji je od predsjednika uprave banke

Priče tvorca bitcoina Satoshija Nakamota slikaju ga u pozitivnom svjetlu. Čini se da je nevjerojatno inteligentna osoba (e) koja je bila, a najvjerojatnije i danas jest, zasićena korupcijom vlasti i financijskih institucija.

Satoshi Nakamoto uključio je “kancelara na rubu drugog spasa za banke” u blok Genesis Bitcoin. | Izvor: Bitcoin Wiki

Zuckerberg bi, s druge strane, vjerojatno prodao mamu za novu sivu majicu. Njegova je tvrtka bila na čelu skandala nakon skandala u vezi s privatnošću korisnika, kršenjem podataka i opakom poslovnom taktikom. Sažet ćemo nekoliko primjera. Facebook:

A popis se nastavlja i nastavlja. Obnovljeni Zuckerbergov fokus tvrtke na privatnost nikoga ne zavarava. Samo je pitanje vremena kada ćemo na popis dodati debakl GlobalCoina.

Bitcoin je tu da ostane

Sviđalo vam se to ili ne, Bitcoin nikamo ne ide. GlobalCoin nije ništa drugo do centralizirana valuta koja u potpunosti promašuje žig koja bi kriptovaluta trebala biti. Čak i ako doživi bilo kakav uspjeh, to ne znači smrt Bitcoina.

Bitcoin je preživio vladine zabrane, zlonamjerne rudare, dezinformacije, klevete, pad cijena od 80 posto i bezbroj primjeraka. Antifragilan je, jača sa svakim pokušajem ubijanja.

Zato, molim vas, iz ljubavi prema Bogu, prestanite bilo što nazivati ​​„Bitcoin ubojicom“.