Kataklizmična politička situacija u Venezueli potiče usvajanje kriptovaluta jer brza stopa inflacije razara gospodarstvo. Trenutno se predviđa da će doseći 10 milijuna do kraja 2019. godine prema, najnovija ekonomska prognoza MMF-a. Bitcoin postaje sve popularniji kao kripto flopovi Petro.
Ciljane sankcije ometaju Središnju banku Venezuele
Sjedinjene Države, posebno, vrše trajni pritisak na Madurovu vladu ciljajući vitalne sektore i njegov najuži krug. Banco Central de Venezuela (Središnja banka Venezuele) nedavno je, na primjer, ošamarjena sankcijama.
Prema a izjava koju je izdao ministar financija Steven T. Mnuchin, “Riznica određuje Središnju banku Venezuele kako bi je spriječila da se koristi kao oruđe nelegitimnog režima Madura, koji nastavlja pljačkati venezuelsku imovinu i iskorištavati vladine institucije kako bi obogatio korumpirane insajdere.”
Ekonomske sankcije koje su nametnule druge zapadne sile dodatno su pogoršale situaciju čineći Madurovu administraciju težom za poticanje vrijednosti venezuelanskog Bolivara koji je u slobodnom padu.
Loše stanje gospodarstva dovelo je do toga da je više Venezuelaca prihvatilo kripto da bi zaobišlo blokirane međunarodne sustave za prijenos novca kako bi sudjelovali u globalnoj trgovini i pristupili uslugama doznaka.
Riznica je postavila sankcije Središnjoj banci Venezuele kako bi spriječila njezinu upotrebu za pristup američkom monetarnom sustavu. (Kredit za sliku: WSJ)
Petro vs Bitcoin
Venecuelanska vlada već neko vrijeme pokušava promovirati svoj digitalni novčić Petro međunarodno i među stanovništvom, ali projekt je uglavnom neuspjeh. Navodno potpomognut zalihama nafte i minerala u zemlji pokrenut je 2018. godine, ali još uvijek nije stekao prihvaćanje među glavnim međunarodnim burzama kriptovaluta.
Šest lokalnih burzi prvotno je odobreno za izdavanje kovanice, a uključuju Amberes Coin, Criptolago, Bancar, Cave Blockchain, Afx Trade i Cryptia, ali trenutni obim trgovine vrlo je nizak.
CoinMarketCap označava da je ukupan iznos transakcija izvršenih u Petro u protekla 24 sata nula. Suprotno tome, trgovina bitcoinima u prosjeku dnevno prelazi 20 milijardi dolara.
Popularnost Bitcoina raste
Zbog trenutnog političkog haosa, mnogi su Venezuelci skeptični prema Petru jer samo njegovo postojanje određuje administracija na čelu. Kao takvi, mnogi građani sada više vole koristiti BTC kao sredstvo razmjene i skladište vrijednosti. Madurov mandat u vladi trenutno je obavijen neizvjesnošću i njegova bi smjena mogla značiti kraj Petrovog značaja.
Oporbeni čelnik Venezuele, Juan Guaidó, želi preuzeti vlast od Madura, ali je stameni bitcoin križar i izrazito anti-Petro. Programirao je agende protiv kriptovalute koje podržava vlada putem društvenih mreža od osnivanja novčića.
Kao takav, njegovo pristupanje vlasti moglo bi dovesti do toga da Petro odbaci. Napokon, razvijen je za zaobilaženje američkih sankcija koje će najvjerojatnije biti ukinute ako on preuzme vodstvo.
Najnovije statistike trgovanja pokazuju da su trgovanja BTC-om u zemlji u porastu. Prolazeći prema CoinDance brojkama, Venezuelci sada trguju bitcoinima u vrijednosti od preko 39 milijardi dolara tjedno putem LocalBitcoins, P2P platforme.
Neki glavni venecuelanski trgovci sada prihvaćaju kripto
Neki glavni venecuelanski maloprodaji pridružili su se kriptopotezi i sada prihvaćaju plaćanja u digitalnoj valuti. Među njima je i trgovačka tvrtka Traki s 49 prodajnih mjesta koja prema najnovijim izvješćima sada prihvaća glavne digitalne valute kao što su Bitcoin Cash, Bitcoin, Dash, Ethereum i Litecoin.
Poduzetništvo je omogućeno kroz partnerstvo s Cryptobuyer Payom, virtualnim procesorom prodajnih mjesta. Traki prodaje predmete u rasponu od mode do hrane.
Grupe kriptovaluta pokreću slučajeve upotrebe kripto valuta
Brojne su kripto dobrotvorne inicijative u Venezueli kojima je cilj ublažiti poteškoće koje pogađaju veliku većinu stanovništva. Smatra se da preko 80 posto građanstva živi u siromaštvu.
Dobrotvorne organizacije nude tokenizirani novac kao što su bitcoin, Dash i EOS građanima pogođenim siromaštvom s ciljem ne samo da pomažu, već i potiču upotrebu kriptovaluta. Jedna dobrotvorna organizacija GiveCrypto pruža obiteljima koje ne mogu sastaviti kraj s krajem otprilike 7 dolara tjedno.
Iznos je jednak nacionalnoj prosječnoj minimalnoj plaći i šalje se obiteljima putem aplikacija. Prema Joeu Waltmanu, izvršni direktor organizacije, glavni cilj inicijative je pomoći ljudima da usvoje kriptovalute, posebno u slučajevima kada su slomljeni konvencionalni monetarni sustavi, a Venezuela je izvrsno mjesto za početak.
Voditelj projekta, Efrain Pineda, također je naglasio važnost pomaganja stanovništvu u prevladavanju određene percepcije o digitalnoj imovini, uključujući mit da samo tehnološki pametni pojedinci mogu obavljati transakcije u kriptovalutama.
Kriza s hranom u zemlji i nepredvidive blokade humanitarne pomoći na granicama učinile su kripto donacije izvodljivijom opcijom za organizacije koje žele pružiti potporu siromašnim građanima tijekom ovih teških vremena.
AirTM je još jedna tvrtka koja u južnoameričkoj državi poduzima projekt pomoći na temelju kriptovaluta. Njegov pothvat, nazvan Airdrop Venezuela, vodi Steve Hanke, primijenjeni profesor ekonomije na Sveučilištu John Hopkins. Cilj mu je prikupiti više od milijun dolara za pomoć Venezuelcima i poticanje usvajanja kripto-tehnologije.
Airdrop Venezuela do sada je uspio prikupiti više od 290 000 USD donacija i trenutno ima približno 60 000 registriranih korisnika.
(Kredit za istaknute slike: CNN)