Kada su Gareth Nelson i Charlie Shrem osnovali BitInstant 2011. godine, nadali su se da će ova burza postati jedna od vodećih tvrtki u kriptovalutama. Međutim, regulatori su zaustavili razmjenu 2013. Iako je BitInstant dobio dobar dio sredstava i doživio brzi rast, njegova je propast bila brza. Pogledajmo što je dovelo do pada BitInstanta i pokušajmo razmisliti o tome što možemo naučiti iz ovog događaja.

BitInstant rana povijest i financiranje

Kad pomislimo na razmjene kriptovaluta u 2018. godini, na tržištu su dostupne brojne mogućnosti. Međutim, još 2011. godine to sigurno nije bio slučaj. Stvarnost je bila da je tržište tada imalo vrlo malo mogućnosti za kripto trgovce. Mt. Gox, jedna od prvih kripto razmjena, pokrenuta je tek 2010. Ipak, nije trebalo predugo da BitInstant postane glavni igrač u industriji.

Do svibnja 2013. BitInstant je već zapošljavao 16 ljudi i tvrtka je počela bilježiti velik rast korisnika. Tada je Winklevoss Capital u tvrtku uložio 1,5 milijuna dolara. Prema Winklevossovima, financiranje je “trebalo omogućiti tvrtki da dodatno poveća svoje osoblje i proizvode.” BitInstant je kasnije najavio partnerstvo s bitcoin investicijskim fondom Winklevosssa.

Rast korisnika i glavna partnerstva

U jednom je trenutku BitInstant doživio prosječnu stopu rasta od 1,5x mjesečno i omogućio transakcije u vrijednosti od milijun dolara svaki dan. Vjerojatno, jedan od najvećih katalizatora ove putanje rasta bile su rastuće cijene kriptovaluta u 2012. i 2013. U prosincu 2012. BTC je iznosio oko 13 dolara. Do 11. travnja 2013. cijena BTC-a naglo je porasla na 266 dolara. Korisnici su mogli kupovati kripto na burzi BitInstant s fiat valutama. Opcije uključuju USD, RUB i BRL. Naknade za trgovanje započele su s 0,26%. Razmjena dinamički izračunava stope na temelju različitih čimbenika.

U lipnju 2013. burza je najavila integraciju s tvrtkom Jumio, internetskom tvrtkom za plaćanja koja je BitInstantu omogućila provjeru identiteta kupaca. BitInstant je čak omogućio svojim kupcima kupnju kriptovaluta kroz više od 700.000 trgovina. Fizičke trgovine uključivale su lokacije Walmart, CVS, Walgreens, Duane Reade, 7-11 i Moneygram.

BitInstant tim za razmjenu također je sklopio nekoliko drugih strateških partnerstava koja su povećala rast korisnika. Na primjer, tvrtka se udružila s uslugom zvanom Coinapult. Ovo partnerstvo omogućilo je korisnicima da pretvore kripto i potražuju sredstva putem SMS-a ili e-pošte. Uz to, BitInstant se udružio s aplikacijom BitcoinSpinnermobile, koja je dodala veću dostupnost za kupnju kripto.

BitInstant Paycard

BitInstant je čak imao i svoju Paycard, koja je bila slična pretplaćenoj debitnoj kartici. Slika: Ars Technica

Pad BitInstanta

Kao što vjerojatno možete reći, BitInstant je bio na putu dugoročnog uspjeha u svojim ranim fazama. Ipak, nekoliko je znakova počelo signalizirati probleme razmjene. Ubrzo nakon integracije Jumio, BitInstant je morao zaustaviti trgovinske operacije u nekoliko država zbog regulatornih pritisaka.

U srpnju 2013. BitInstant obustavio svoje usluge kako bi “poboljšali kôd na temelju trendova koje su primijetili”. Ubrzo nakon toga, tvrtka je zaprimila oko 17.300 žalbi na korisničku pomoć. Nekoliko tjedana kasnije, kupci su podnijeli kolektivnu tužbu koja je BitInstant teretila za neizvođenje usluga i lažno predstavljanje.

Konačno, 27. siječnja 2014., zajednička radna skupina FBI-a, IRS-a, DEA-e i drugih službenika za provođenje zakona uhićeni izvršni direktor Charlie Shrem u zračnoj luci JFK zbog “urote za počinjenje pranja novca prodajom više od milijun dolara u bitcoinima korisnicima web stranice crnog tržišta Silk Road.”

Nakon isključivanja web mjesta BitInstant, korisnici koji su posjetili URL jednostavno su pronašli prazan zaslon.

fotografija Charlieja Shrema uz logotip BitInstant

Charlie Shrem vodio je BitInstant tim dok burza nije ugasila rad. Slika: Steemit

Shrem odlazi u zatvor

Shrem, koji je ujedno bio i osoba odgovorna za poštivanje AML-a u BitInstantu, optužen je da je svjesno olakšao transakcije preprodavaču Puta svile, Robertu Faielli. Još jedno glavno pitanje u ovom slučaju bilo je to što je Shrem položio više novca nego što su nedavno usvojeni zakoni o transporterima novca dopuštali. Transakcije s Faiellom obavljene su iz knjiga u nastojanju da se zaobiđu zakonski zahtjevi.

U rujnu 2014., Shrem se izjasnio krivim u vezi s neizravnim slanjem oko milijun dolara u BTC-u koji je korišten na Putu svile.

U prosincu 2014. osuđen je za pomaganje i podržavanje rada nelicencirane tvrtke za prijenos novca. Sud je također naložio Šremu da oduzme 950.000 dolara i osudio ga na dvije godine zatvora.

U ožujku 2015. Shrem je ušao u savezni zatvorski kamp Lewisburg u Pennsylvaniji. Dužnosnici su ga pustili iz zatvora sredinom 2016. godine.

Još Fallouta?

U rujnu 2018. blizanci Winklevoss pokrenuli su tužbu protiv Shrema za 32 milijuna dolara. Blizanci su tvrdili da im je Shrem ukrao tisuće BTC-a još 2012. Kao rezultat ovog slučaja, dužnosnici su zamrznuli neke Shremove imovine. Dokumenti također pokazuju da, od studenoga 2018., Shrem još nije platio naknadu za povrat imovine u iznosu od 950.000 USD potrebnu za njegovu osuđujuću presudu iz 2014. godine.

Blizanci Winklevoss

Blizanci Winklevoss tuže Shrem za 32 milijuna dolara. Slika: Cvrkut

Što iz toga možemo naučiti?

Tri su glavna slučaja uspona i pada BitInstant razmjene.

Prvo, ovaj slučaj pokazuje sve stvari koje mogu poći po zlu kada se tvrtka ne pridržava zakonskih i financijskih propisa. Prije ovih izdanja, razmjena je bila jedan od uspješnijih pothvata u kriptovaluti. Tko zna? Mogla je postati jedna od najboljih burzi koju danas znamo da je njezin tim slijedio zakone o transporterima novca.

Drugo, Šremova priča dokazuje da je moguće učiti na prošlim greškama i pokušati ići naprijed u životu. Shrem je priznao da je pustio da mu uspjeh BitInstanta dođe do glave. Iako razmjena nije uspjela i Shrem je odslužio zatvor, još uvijek je zadržao svoj status popularnog influencera u blockchain / kripto prostoru. Zapravo, Shrem sada radi kao savjetnik / savjetnik na nekoliko velikih projekata.

Konačno, ova priča pokazuje koliko se brzo krajolik kripto razmjena razvio u samo nekoliko godina. BitInstant je jednom obradio gotovo 30% svih bitcoin transakcija. U 2013. godini činilo se da je tvrtka nepobjediva svojim brzim rastom korisnika, snažnim partnerstvima i značajnim rizičnim financiranjem. Zamah koji je tvrtka stekla pokazao je da BitInstant postaje uspješan kripto behemot u nastajanju.

Nadalje, gotovo niti jedna od najboljih burzi prema opsegu trgovanja u 2018./2019. Još nije ni postojala. To nas dovodi do pitanja: “Hoće li razmjene koje kriptotrgovci danas koriste biti opcije prijelaza za nekoliko godina?” To tek treba utvrditi, ali nešto čega treba biti svjestan prilikom ispitivanja trendova u ovoj industriji koja se stalno mijenja.