Jeste li ikad razmišljali o tome kako bi blockchain mogao utjecati na industriju dijamanata? Vjerojatno ne, zar ne? Ali sada bi blockchain tehnologija mogla poboljšati način na koji pratimo dijamante, od rudnika do zlatarnice.
Ali tu je problem s dijamantima. Kao i u bilo kojoj popularnoj industriji, tržište dijamanata nije baš škripavo čisto. Nekim se dijamantima, poznatim kao sukobljeni dijamanti, ilegalno trguje u svrhu financiranja ratova u inozemstvu. Možda ovo ne znate zbog velike potražnje za dijamantima. Skoro 50 posto potražnja za dijamantima dolazi iz SAD-a – i to nije iznenađenje. Napokon, to je dragulj zaruka i vjenčanja. A zbog svoje tvrdoće dijamant je idealan za industrijsku upotrebu.
Ipak, rudarstvo dijamanata može biti nasilna stvar. Hit Blood Diamond iz 2006. godine, u kojem glumi Leonardo DiCaprio, predstavio je svjetske pozornice travestije povezane s vađenjem dijamanata u Africi.
Bez obzira na to, dionici u industriji dijamanata s pravom žele zaustaviti trgovinu sukobljenim dijamantima, a blockchain bi mogao biti rješenje.
Što je sukob dijamant?
Za one koji ne znaju, sukobljeni dijamant je nebrušeni dijamant koji se kopa u zoni oružanog sukoba. Dijamantom se zatim trguje, a sredstva se koriste za financiranje borbi. Ti su dijamanti u krvi obično povezani s sukobima u središnjoj i zapadnoj Africi.
Prema CNN-u, oko 4 posto svjetske populacije dijamanata došao iz Sierre Leonea tijekom njezina građanskog rata (1991.-2002.). I to iz samo jedne zemlje! U članku CBS-a stručnjaci su sugerirali da bi dijamanti u krvi mogli nadoknaditi 15 posto trgovine dijamantima.
Unatoč tim statistikama, postoje mjere koje pokušavaju prigušiti ilegalnu industriju. Primarni glumac je Kimberleyev postupak. Ova shema certificiranja povezuje lokalne vlasti i međunarodne organizacije radi rješavanja problema. Njihovo rješenje: Osigurajte da svaka pošiljka dijamanata s ovih područja ima certifikat.
Radi li to?
Kimberly Process kaže da jest i tvrdi da ima 99,8 posto uspjeha.
No s toliko posrednika i toliko koraka između kopanja i prodaje dijamanata, prijevara je i dalje vrlo vjerojatna. Mnogi vjeruju da bi taj postupak mogao biti učinkovitiji, uključujući dijamantni div De Beers.
Dijamantni blok lanac
Grupa De Beers, koja posjeduje više od 30 posto tržišta dijamanata, nedavno je objavila svoju namjeru slijediti blockchain tech. Tako je. Jedan od čelnika u industriji želi koristiti blockchain za suzbijanje sukoba dijamanata.
Prema onome što smo znali o blockchainu, to bi trebalo funkcionirati. Katalogiziranje dijamanata na blockchainu stvorit će transparentnost. Samo će nekoliko odabranih imati pristup knjizi kako bi se osiguralo da svaki pojedinac u procesu pravilno obavlja svoj posao. Više ne trebate vjerovati vladama, rudnicima, špediterskom timu. Ako je dijamant certificiran na blockchainu, to je zakonito.
De Beers planira pratiti dijamante od početnog kopanja do konačne prodaje. Na taj način možete pratiti svaki potez dijamanta na digitalnoj knjizi.
Njihov blockchain pothvat, Tracr, pokrenut u siječnju 2018. Usprkos tome što ga je osnovao De Beers, tvrtka naglašava da nema pristup podacima ako ga ne dijeli vlasnik podataka. Koristeći Kimberly Process kao vodič, investirali su u dijamantske urede, proizvođače, grejdere, maloprodaje i druge dionike kako bi projekt ostvarili.
Snimak zaslona s Tracrove početne stranice. Te ranjivosti lanca opskrbe iskorištava trgovina sukobljenim dijamantima.
Ali nisu jedini koji blockchain koriste za ubijanje dijamanata u sukobu.
U 2015. godini Everledger je korišten za sigurno praćenje dijamanata. Vratio se 2017. s novim Diamond Time-Lapse planom (DDLP). Ova nova inicijativa prati cijeli proces, od rudarstva do certificiranja, u stvarnom vremenu.
No, ni Everledger nije potpuno nepovezan s De Beersom. Ovu su tehnologiju izgradili Dharmanandan Diamonds, povjerenje DDPL-a i držač nišana De Beers. Drugim riječima, tvorci Everledgera ovlašteni su kupci grubih dijamanata tvrtke De Beers.
Je li De Beers rješenje?
IBM pridružili su se trgovini dijamantima u travnju 2018. godine, udružujući se s raznim draguljarskim tvrtkama, i nisu bili sami. Zapravo, kanadska nevladina organizacija Impact, napustio Kimberlyjev proces sveukupno, pozivajući se da je rješenje De Beersa bilo nezadovoljavajuće.
Ako je to istina, moglo bi biti više prostora za blockchain tehnološki razvoj u industriji dijamanata.
Sažetak
Reći da je sukob s dijamantima problem potcjenjivanje je. Sredstva od ovih dragulja kojima se nezakonito trguje financiraju nasilje i teror. Blockchain nudi zapanjujuće rješenje.
Do sada smo vidjeli kako industrijski čelnici prihvaćaju novu tehnologiju raširenih ruku, ali još uvijek ima prostora za rast tehnologije, a postupak se i dalje može razvijati.
Ali jedno je sigurno: ove nas inicijative tjeraju na razmišljanje o tome kako možemo spriječiti trgovinu krvnim dijamantima i utrti put miru.