Većina ljudi se vjerojatno sjeća kako su mrzovoljni srednjoškolski i sveučilišni profesori zamjerali njihovim predavanjima da ne koriste izvore sa web mjesta poput Wikipedije.

Umjesto da slijepo vjeruju u bilo što objavljeno na Internetu, studenti se pozivaju da koriste izvore objavljene u vjerodostojnim publikacijama.

Međutim, u svijetu digitalnih medija potaknutom klikovima, čini se da su čak i vjerodostojnije publikacije pale na primamljivi poziv dna.

Svijet znanstvenog izdavaštva često se zanemaruje, ali čini se da je jednako truo kao i sljedeća niša. Lažna znanost jednako je stvarna stvar kao i lažna vijest, osim što može biti puno teže razlikovati činjenice od fikcije.

An istraga Guardian je utvrdio da je pet najvećih izdavača u tom prostoru proizvelo preko 175 000 znanstvenih članaka. Velika većina ovih članaka preskočila je u osnovi svaku provjeru i ravnotežu tradicionalnog znanstvenog objavljivanja, od recenzija do konačne recenzije uredništva.

Nažalost, potreban je samo jedan netočan ili obmanjujući članak koji će se objaviti u uglednom časopisu da bi se počeo obilaziti u odjeku za medijsku odjek, gdje se web mjesto uz mjesto nastavlja pozivati ​​na istu netočnu priču (i međusobne članke) do lažne informacije slijepo se prihvaćaju kao istinite.

Umjesto toga, ti su „grabežljivi izdavači s otvorenim pristupom“ nastojali istiskivati ​​sve što im je dostavljeno pod uvjetom da se plati potrebna naknada. Lažna znanost ne samo da nevjerojatno šteti integritetu znanstvene zajednice, već bi mogla rezultirati ozbiljnim po život opasnim dezinformacijama.

Manuel Martin

Dobili smo priliku za intervju Manuel Martin, jedan od suosnivača Orviuma, decentralizirane platforme otvorenog koda koja se bavi akademskim izdavačkim sektorom. Cilj Orviumova tima je riješiti sve neučinkovitosti u akademskom izdavačkom prostoru i pomoći u podizanju standarda znanstvenih i akademskih informacija širom svijeta.

The Orvium tim uključuje članove s porijeklom iz CERN-a, NASA-e, Amazona i Oraclea.

Sljedeći intervju govori o korijenu lažnog znanstvenog problema, o tome kako blockchain rješenje može preokrenuti stvari i kako Orvium tim planira riješiti problem 25 milijardi dolara akademsko izdavaštvo.

Možete li objasniti koliki je problem lažna znanost?

Mislim da ne bismo mogli staviti brojku o tome koliko je velika lažna znanstvena industrija. Stručna recenzija jedini je neovisni korak kontrole kvalitete za potvrđivanje istraživačkog rada. Međutim, tradicionalni izdavači ne mogu se nositi sa trenutnom potražnjom za objavljivanjem. To je uglavnom zbog zastarjelog i neučinkovitog poslovnog modela i činjenice da danas generiramo više znanosti nego ikad u povijesti.

Neki časopisi / izdavači koriste prednost ove velike potražnje i koriste grabežljive prakse kako bi povećali svoju dobit. Uklanjaju potrebne kontrole kvalitete i vrše nekvalitetne recenzije. To je moguće zbog neprozirnog postojećeg postupka recenzije koji je nametnula industrija.

Ovaj nedostatak transparentnosti pravi je problem za “lažnu znanost”, a rješenje koje predlažemo kroz Orvium jest transformirati cijeli životni ciklus znanosti, uključujući postupak stručne provjere, u potpuno transparentan pomoću javnog, pouzdanog i neovisnog zapisa.

Koji je uobičajeni postupak objavljivanja znanstvenih članaka i nalaza?

Proces bi se mogao sažeti kako slijedi.

Istraživači predaju rukopis jednom od izdavača. U toj fazi potpisuju ugovor o ekskluzivnosti i daju im sva autorska prava i licenciranje. Nakon toga izdavači traže od drugih znanstvenika na terenu da dobrovoljno potvrde rukopis.

Ako nakon provjere valjanosti sve bude u redu, izdavači će rukopis označiti kao spreman za objavljivanje, ali svejedno, morat će pričekati nekoliko mjeseci kako bi dobili slobodno mjesto u časopisu. Trenutni je postupak dugotrajan, neproziran i za autore i za znanstvenu zajednicu i omogućuje pristranost.

U nekom je smislu znanstvena izdavačka industrija prilično jedinstvena. Ono što ga razlikuje od tradicionalnog izdavaštva su troškovi objavljivanja i profitne marže (znanstveni izdavači uspijevaju smanjiti većinu izdavačkih troškova, što rezultira znatno većim profitnim maržama).

Za više detalja objavili smo i članak na znanstveni postupak objavljivanja na našem blogu.

Koji su problemi koji postoje s trenutnim modelom?

Prvo, tržište je vrlo oligopolno. Tpet najboljih izdavača čini oko 70% svih publikacija, što im omogućuje kontrolu pristupa javnom znanju. To im također omogućuje kontinuirano povećanje pretplate i naknada za pristup znanstvenim časopisima. Znanstveni časopisi poskupljuju svake godine.

Tada je postupak stručne provjere vrlo dug. Unatoč tehnološkom napretku, vrijeme od prijave do objave još uvijek uvelike ovisi o ljudskom faktoru. Jednom kada časopis primi rukopis, urednik mora provjeriti djelo i dodijeliti ga recenzentima.

Zatim, ako je postupak prijelaza između autora, urednika i recenzenata uspješan, rukopis se označava za objavljivanje. Međutim, to ne znači da se rad odmah objavljuje; to samo znači da je namijenjen izdavanju u tiskanom izdanju kad prostor postane dostupan.

decentralizirani autonomni časopisi

Decentralizirani autonomni časopisi putem stranice Orvium.

Ovisno o časopisu, vrijeme objavljivanja značajno varira, ali prosječno vrijeme je 12 mjeseci. Ako časopis odbaci istraživački rukopis, autori se moraju ponovo prijaviti u drugi časopis i nastaviti postupak.

Treći je problem što je postupak recenzije vrlo osjetljiv na pristranost. Terenski stručnjaci ocjenjuju rukopise, zatim ih revidiraju i poboljšavaju autori, a zatim konačno prihvaćaju za objavljivanje. Tako se dodjeljuju potpore, objavljuju radovi, promoviraju akademici i osvajaju Nobelove nagrade.

Problem je u tome što se recenzenti natječu za isto priznanje i resurse, pa će recenziranje implicitno patiti od pristranosti, pogotovo jer recenzenti i recenzije obično nisu javne.

Posljednje, ali ne najmanje važno, imamo pogrešno postavljanje autorskih prava.

U bilo kojoj drugoj industriji stvaralac je plaćen za svoj rad: glazbenici su plaćeni za svoje pjesme, umjetnici su plaćeni za svoja umjetnička djela, autori su plaćeni za svoje knjige itd. Ali znanstvena izdavačka industrija vrlo je različita.

Većinu vremena istraživači su dužni prenijeti autorska prava svojih istraživanja (istraživanja koja često uzimaju milijune dolara iz javnog novca) izdavaču časopisa. Akademski izdavači tvrde da je to neophodno kako bi se zaštitila autorska prava i uskladile dozvole za ponovljene ispise ili drugu upotrebu. U teoriji se dopuštenje za korištenje nečijeg rukopisa daje zauzvrat za pružene usluge (poput uređivanja, recenzije, objavljivanja i oglašavanja).

Međutim, velik dio troškova uređivanja i recenzije već plaća ili obavlja dobrovoljno istraživačka zajednica.

O čemu se radi u Orviumu i kako će riješiti probleme?

Orvium je prvi otvoreni izvor i decentralizirani okvir za upravljanje životnim ciklusima znanstvenih publikacija i pripadajućih podataka. Blockchain nam omogućuje izgradnju infrastruktura koje omogućuju otvoreno, pouzdano, decentralizirano i suradničko okruženje. Koristeći ovu tehnologiju, istraživači mogu predati unose u javne evidencije podataka, a znanstvena zajednica može kontrolirati kako se ti zapisi mijenjaju i ažuriraju.

Uz svoju otvorenu prirodu, blockchain ima još dva važna svojstva: proziran je i nemoguće ga je oštetiti ili hakirati.

Orvium radi ovako: radovi, pregledi, recenzenti, citati, autori, podaci o istraživanju itd. Modelirani su i pohranjeni u blockchainu. Svaka prijava, izmjena i pregled registriraju se tako da je cjelokupni životni ciklus rada, počevši od prve prijave, javno dostupan.

To oživljava potpuno novi model, koji uvodi brojne dobrobiti poput automatskih publikacija, modela besplatne licence, zadržavanja autorskih prava, otvorenog i transparentnog postupka pregleda, provjere citiranja, provjere valjanosti autora, analitike i mnogih drugih.

Uz sve to, Orvium omogućuje institucijama i akademicima da stvore vlastite organizacije pomoću „Decentraliziranih autonomnih časopisa“ (Orvium DAJ) koji će im pomoći da transparentno postave pravila i temelje oblikovane kao pametni ugovori u blockchainu kako bi im pomogli u definiranju pravila glasanja, sljedeći je časopis pitanja ili bilo koje druge smjernice upravljanja kako bi njihova zajednica rasla i razvijala se na isplativ način.

Konačno, Orvium će otključati sudjelovanje bilo kojeg društvenog aktera u evoluciji znanosti i iz javnog i iz privatnog sektora.

Orvium to podržava otvaranjem definicije časopisa, stvaranjem izazova ili nagrada za recenzije radi povećanja znanstvene validacije, promicanjem pokroviteljskih kampanja i financiranjem istraživačkih linija za širu javnost.

Možete li nam reći o timu koji stoji iza Orviuma?

Ah, da, vrlo smo sretni što u svom timu imamo vrhunske stručnjake.

Prvo, imamo Antonia Romera čiji je posao premostiti jaz između naših poslovnih problema i tehnoloških rješenja. Antonio je također radio više od 6 godina u CERN-u gdje je vodio nekoliko projekata velikih podataka i strojnog učenja za R&D partnerstvo između CERN-a i više tržišnih lidera. Njegov rad – ubrzavanje vrhunskih rješenja za predviđanje održavanja i strojnog učenja – potaknuo je revolucionarne operacije i optimizacije u akceleratorskom kompleksu CERN. Antonio je surađivao i s drugim institucijama kao što su Fermilab, GSI i EMBL-EBI.

orvium tim

Zatim imamo Roberta Rabasca, čija stručnost leži u vođenju, dizajniranju i razvoju softverskih rješenja visoke dostupnosti. Zaljubljen je u razvoj inovativnih i kreativnih tehnoloških rješenja i ima preko 10 godina iskustva u privatnom sektoru, radeći za međunarodne tvrtke kao što su Deutsche Telekom, Just Eat ili ASOS, između ostalih.

I posljednji, Manuel Martin. Vodio sam inicijative za kritično upravljanje podacima, velike podatke i strojno učenje za CERN i Veliki hadronski sudarač (LHC). Također sam surađivao i surađivao s NASA-JPL, Fermilabom (američkim Odjelom za energetiku) i GSI-jem, pored mnogih drugih, sudjelovao sam kao gost predavač na izvršnom programu na ESADE Business School, a savjetovao sam i velike tvrtke poput Oracle , BMW, Caixa, Gassco, Eni i UPS.

Nas troje smo samo osnivači, ali tim je puno veći i broji puno iskusnih ključnih igrača u sektoru. Chris Mattmann, suradnik šefa tehnologije & Službenik za inovacije u NASA-JPL i upravni odbor Apache Software Foundation, Tom Soderstrom, glavni tehnolog & Službenik za inovacije NASA-JPL, Christopher Tucci, predsjedavajući korporativne strategije & Inovacije na Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL), Nicolai Oster, voditelj Odjela za ICO u Bitcoin Suisse AG, samo su neki od njih.

Vi ste znanstvenik i inženjer podataka. Što vas je primoralo da prijeđete na područje akademskog izdavaštva? Prema tradicionalnim znanostima?

Cijela moja karijera u CERN-u bila je usmjerena na podršku inicijativama za suradnju kako bi se omogućili neki od najsloženijih, ali uzbudljivih znanstvenih eksperimenata koje su ljudi ikad poduzeli. Imao sam priliku staviti svoja dva centa u lov na najviših šefova, i to je bilo sjajno, ali i rasvijetliti najtemeljnije misterije Svemira.

Što je tamna energija ili materija koja predstavlja više od 95% svemira? To mi je iskustvo pomoglo da shvatim važnost znanosti za naše društvo, a također da svaki put kad ogrebemo granice ljudskog znanja, bez obzira na to područje, stvaramo nasljeđe za buduće generacije.

Jedini način da se stvori ovo nasljeđe je transparentno i dostupno širenje. A to je ugroženo trenutnim izdavačkim modelom.

Volim izazove i primijeniti svoje iskustvo u stvarnom i transcendentalnom problemu bilo je nešto previše privlačno za napustiti. Orvium je više od Blockchaina, postoji puno aspekata životnog ciklusa publikacije gdje Big Data i umjetna inteligencija (moje dvije strasti i domena stručnosti) mogu igrati ključnu ulogu.

Zbog čega ste pokrenuli Orvium?

Tijekom ljeta 2017. Roberto, Antonio i ja zatekli smo se zaprepašteni ovom tehnologijom remećenja nazvanom blockchain, pa smo se počeli pitati kako bismo tu tehnologiju mogli riješiti globalni problem. Budući da je u nekoliko navrata od nas bilo potrebno napisati nekoliko znanstvenih članaka, naletjeli smo na pitanja unutar znanstvene izdavačke industrije.

Stoga smo odlučili koristiti Blockchain za preuređivanje ove industrije tako da više neće negativno utjecati na razvoj znanosti. A ostalo je bila povijest.

Puno se optuživalo da je Blockchain tehnologija pretjerano hiper, možda čak i neke lažne vijesti, a zasigurno i lažne ICO-ove. Je li teško presjeći tu buku i biti shvaćen ozbiljno?

U današnje vrijeme, zbog frenetičnog tempa inovacija, razumljivo je da tehnologije s velikim utjecajem, poput Blockchaina, dobivaju mnogo hajpa.

To ne znači da su pretjerano hipetirani, ali tehnologiji treba vremena da postane dovoljno zrela, a Blockchain još uvijek mora prijeći dugačak put da postigne svoj puni potencijal. Čvrsto vjerujem da je naša odgovornost omogućiti da se razvija na pravi način.

Živio sam nešto slično prije nekoliko godina kada su tehnologije velikih podataka bile u sličnoj situaciji kao i Blockchain danas. Dobio sam odgovornost procijeniti kako bi CERN (čiji eksperimenti generiraju oko 1PB u sekundi) mogao profitirati od novih tehnologija velikih podataka. Trebalo nam je vremena da shvatimo tehnologiju i njezin potencijal i implikacije i pronađemo prave primjere upotrebe.

Naravno, te dvije točke su povezane i podjednako su važne. I možda danas postoji tendencija da se Blockchain koristi u poljima u kojima podudaranje u početku nije jasno, ali to je dio procesa učenja. U Orviumu čvrsto vjerujemo u ono što Blockchain znači i potpuno smo uvjereni da jednom zauvijek možemo riješiti važan problem koji utječe na znanost, a time i na evoluciju našeg društva u cjelini.

Što je potrebno da bi solidna blockchain tvrtka pronašla uspjeh?

Usklađivanje s tržištem proizvoda zaista je važno. Kada gradite Blockchain tvrtku ili bilo koju drugu tvrtku, imate dva izbora: ili pokušavate riješiti problem (i što je veći problem, to je veća uspješnost) ili pokušavate inovirati. „Problem“ inovacija je taj što također morate educirati svoju publiku, a ako to ne učinite, možete ubiti svoj startup.

Tada je važan i tim koji stoji iza projekta. Imati sezonske profesionalce u svom timu ono je što će vam pomoći u rastu.

I na kraju, ali ne najmanje važno, aktivna zajednica je također vitalna i slušanje njihovih komentara postaje vrlo relevantno, jer na neki način oni na kraju pokreću projekt i kao rezultat njegovog uspjeha, ovdje u Orviumu uvijek nastojimo pripaziti na naše kanale kako bi razumjeli frustracije korisnika, dali im savjete i pronašli najbolje rješenje za sve.

Zašto je blockchain rješenje problema u akademskom izdavaštvu?

Blockchain tehnologija nudi jedinstvenu priliku za rješavanje ključnih problema u znanstvenom akademskom sustavu izdavanja, kao što su duga vremena pregleda i visoki troškovi. Nudeći reputacijske i ekonomske nagrade recenzentima, možemo osigurati da se istraživanje recenzira i objavljuje učinkovitije i uz djelić troškova nego što je to trenutno moguće. Ovakav pomak u pristupu objavljivanju znanstvenih istraživanja koristit će ne samo akademskoj zajednici dajući istraživačima veću kontrolu nad njihovim radom, već i društvu u cjelini.

Akademsko izdavaštvo ima dosta pitanja, a mnoga od njih mogu se riješiti uporabom Blockchain tehnologija jer pružaju savršeno tlo za transparentnost na decentraliziran i nepromjenjiv način. Evo što blockchain čini atraktivnom alternativom za istraživače:

  • Trenutni dokaz o postojanju i autorstvu. To znači da autori potpisuju i vremenski obilježavaju svoje rukopise u Blockchainu od trenutka kada ih predaju, i svi ih mogu provjeriti.
  • Autorska prava i licence posjeduju i prenose autori: autori zadržavaju kontrolu nad svojim radom i potencijalnim ekonomskim koristima.
  • Optimalni troškovi objavljivanja i pristupa: na cijene ne utječu monopolističke ili oligopolističke tržišne strukture. Sveučilišta više neće morati trošiti nepristojne novce za pristup istraživačkim podacima.
  • Učinkovit okvir za stvaranje decentraliziranih časopisa s niskim troškovima održavanja i rada. To će rezultirati nižim naknadama za pristup.
  • Besprijekorna integracija podataka istraživanja i rezultata.
  • Kontinuirane i transparentne recenzije: istraživačka zajednica ovlaštena je javno utvrđivati ​​valjanost i ispravnost istraživanja.
  • Javno priznanje i ekonomska nagrada za recenzente: istraživači više ne moraju besplatno provjeravati znanstvenu valjanost i procijeniti eksperimente.
  • Sloboda pretplate na časopis: ne provodi se model pretplate na časopis.
  • Transparentan izračun mjernih podataka kvalitete kao što su faktor utjecaja i kvaliteta recenzija.
  • Eliminira trenutne “grabežljive” prakse i sukobi oko plagijarizma, vlasništva nad idejama i registracije.

Koje izazove ili prepreke predviđate ili s kojima se trenutno nosite??

Mislim da je najveći izazov biti ukorak s tržištem. Imamo tržište proizvoda koje odgovara proizvodu koji stvarno djeluje, ali naša je sljedeća prekretnica skaliranje. A za to moramo pronaći ljude koji su toliko strastveni koliko i mi da promijenimo trenutnu znanstvenu izdavačku industriju jer ima puno posla.

Jesu li vas iznenadili nalazi u izvješću Guardiana? Zasto zasto ne?

Na neki način, tim je već upoznat sa situacijom u znanstvenim publikacijama jer se s njom svakodnevno bavimo, pa nisam iskreno iznenađen. Znamo da smo suočeni s ogromnim tržištem koje premašuje 31 milijardu dolara i koje svake godine raste s oko 4%. Jasan oligopol tvrtki s profitnom maržom od 36%, što je veće od Googlea ili Applea.

Ali trenutna putanja tržišta ističe obećavajuće brojke (tj .: 9 milijuna aktivnih korisnika, 2,2 milijuna članaka godišnje, 3 milijarde preuzimanja godišnje, + 125% znanstvenih članaka na tržištima u razvoju – Indija, Južna Koreja, Kina i Brazil).

Postoji li još nešto što biste željeli znati od naših čitatelja?

Znanost predstavlja najučinkovitiji mehanizam ikad osmišljen za promicanje novih gospodarskih aktivnosti i novih industrija koje svijet mogu učiniti boljim mjestom. Rekao je Joseph Schumpeter, ekonomist, profesor na Harvardu i utjecajni politički komentator, „Kreativno uništavanje bitna je činjenica o kapitalizmu. Znanost je i uvijek je bila u središtu našeg ekonomskog sustava. “

Orvium predstavlja izvrsnu priliku da jednom zauvijek poremeti tržište znanstvenih publikacija, a tim je u potpunosti predan postizanju ovog cilja.

Konačno, želim naglasiti koliko se trudimo da Orvium postane vodeća platforma za objavljivanje istraživačke zajednice, vraćajući blagodati znanosti društvu.