Christie’s, najstarija svjetska aukcijska kuća na svijetu, planira koristiti blockchain tehnologiju za registraciju jedne od najvećih kolekcija američke moderne umjetnosti u privatnom vlasništvu. Na aukciji se procjenjuje da će zbirka Barney A. Ebsworth premašiti 300 milijuna dolara. Zvjezdana kolekcija sadrži američke modernističke klasike umjetnika kao što su Hopper, Sheeler, O’Keeffe, de Kooning, Pollock i drugi.

Pollock

Jedan od komada na aukciji, Jackson Pollock (1912.-1956.), Kompozicija s crvenim potezima, naslikan 1950. godine, vrijedan oko 50.000.000 do 70.000.000 USD.

Pokojni Barney Ebsworth smatra se jednim od najvećih svjetskih kolekcionara i služio je na daskama nekoliko muzeja, uključujući Muzej umjetnosti u Seattlu, Muzej umjetnosti Honolulu, Muzej umjetnosti St. Louis, Nacionalna galerija umjetnosti u Washingtonu i Smithsonian American Art Museum.

Ova integracija blockchaina prva je u industriji. Primjena blockchaina ne samo da će osigurati podrijetlo dijelova, već se također nastoji ponovno potaknuti povjerenje kupaca u 63,7 milijardi dolara umjetničkog tržišta koja je upravo vidjela svoju prvu godinu rasta nakon dvije godine propadanja.

Teror kupnje lažne umjetnosti stoljećima muči kolekcionare umjetnosti. Blockchain napokon nudi rješenje koje pomaže u provjeri autentičnosti umjetnosti i praćenju vlasništva bez potrebe za skupim i nesavršenim umjetničkim ocjenama.

Sljedeći intervju je s Nanne Dekking, osnivač i izvršni direktor tvrtke Artory Registry, umjetnički registar koji surađuje s Christie’s za kultnu kolekciju Barney A. Ebsworth i s Richard Entrup, glavni direktor za informiranje u Christie’s.

Dekking se posuđuje iz svog prethodnog iskustva kao zamjenik predsjednika i svjetski šef privatne prodaje u Sotheby’su u New Yorku, potpredsjednik Wildensteina & Co i osnivanje istoimene umjetničke savjetodavne tvrtke i galerije u New Yorku.

Prije Christie’sa, Entrup je obnašao visoku i izvršnu ulogu u tvrtkama kao što su Disney ABC Television Group, Time Warner i MoMA u New Yorku.

Kako se Christie’s udružio s Nanne Dekking i Artoryjem u vezi s ostalim uslugama umjetnina i zbirkama baza podataka?

[Richard – Christie’s] Christie’s je pažljivo istraživao nove dobavljače u prostoru blockchain tehnologije. Artoryjev tim nudi umjetničku ponudu proizvoda koja je usko usklađena s interesima naših klijenata. Kao bivši profesionalci na tržištu umjetnina, njihov tim urođeno razumije tržište, naše klijente i buduće primjene blockchain tehnologije za aukcijsku industriju.

Nanne Dekking (izvršna direktorica Artory) ima istaknutu pozadinu umjetničkog tržišta. Osim poduhvata Artory, trenutno je predsjednik Europskog sajma likovne umjetnosti (TEFAF), tako da ispravno razumije posebnosti naše industrije. Ovo je bio snažan odlučujući čimbenik pri odabiru Artoryja za našeg pilota. Mnogi drugi igrači u svemiru su tehnološki startupi bez svjetskog umjetničkog iskustva. Artory također ima blockchain tehniku ​​koja je potpuno ugrađena u jedinstveno umjetničko djelo i bazu podataka koja se može pretraživati ​​i nije koncept, ali je spreman registrirati zbirku koja je toliko važna kao Ebsworthova kolekcija.

Nanne, imaš snažnu pozadinu u umjetničkoj industriji putem Sotheby’s-a i predsjednica si Europskog sajma likovne umjetnosti. To se čini prilično udaljenim od blockchain svijeta. Kako ste došli do blockchaina kao načina rješavanja problema s povjerenjem i autentifikacijom u bavljenju umjetnošću?

Nanne: Nakon što sam radila na toliko pozicija na tržištu umjetnina, shvatila sam da je jedini način za rast tržišta bolja transparentnost. Kad me TEFAF zamolio da budem predsjednik, znao sam da bi krovna korporacija u svijetu umjetnosti mogla potaknuti veću transparentnost s obzirom da je TEFAF sajam umjetnosti s najtransparentnijim i najstrožim postupcima provjere. Transparentnost je ono u što vjerujemo i u Artoryju. S blockchainom konačno postoji tehnološko rješenje za stvaranje apsolutne transparentnosti. Ključ je suradnja s partnerima poput Christie’sa za provjeru valjanosti.

Artory se udružuje s Christie’som na prodaji kolekcije Barney A. Ebsworth. Možete li nam reći nešto više o značaju zbirke?

[Nanne Dekking – Artory] Zbirka Barney A. Ebsworth smatra se najvećom kolekcijom američke moderne umjetnosti u privatnom vlasništvu koja je ikad došla na tržište. Osim što je bio vrijedan kolekcionar, gospodina Ebsworth-a zanimale su i inovacije, čineći ovu kolekciju idealnom prvom suradnjom za Artory Registry.

Christie’s ima povijest prihvaćanja tehnologije, uključujući upotrebu streaminga uživo, e-trgovine i nadmetanja za mobilne uređaje da nabrojimo samo neke. Pod uvjetom da Artory pilot nagrađuje, možete li nam reći kako Christie’s u budućnosti koristi blockchain?

Richard: Christiejevo vodstvo u globalnoj prodaji odražava se i podupire kontinuiranim ulaganjem u digitalne platforme i inicijativama za naše klijente. Rani su dani i ovo je pilot projekt iz tog razloga.

Što će suradnja značiti za potencijalne kupce umjetnina iz ove kolekcije? Što će za njih biti drugačije u usporedbi s onim kako tradicionalno kupuju umjetnička djela?

Nanne: Aukcija kolekcije Ebsworth dogodit će se baš kao i svaka aukcija koju smo već vidjeli. Međutim, prvi put u povijesti, nakon obavljene kupnje, prodajni predstavnik Christiea pratit će novog vlasnika i dati im certifikacijsku karticu. Ova kartica tada postaje “ključ” za novog vlasnika da ode u Registar Artory, koristi je za prijavu i vidi porijeklo, povijest i dodatnu povijesnu dokumentaciju svojih umjetničkih djela, a pritom ostaje potpuno anoniman za Artory. Kao vlasnik zapisa Digital Artory, uvijek će moći dokazati vlasništvo.

Možete li proširiti svoju izjavu da suradnja s Artoryjem “odražava rastući interes naše industrije za istraživanje prednosti sigurnog digitalnog registra putem blockchain tehnologije.”

Richard: Ovo je doista polazna točka za Blockchain na aukcijskom tržištu, osmišljen da postavi temelje budućem usvajanju tehnologije. Christie’s su uvijek bili pristaše inicijativa koje povećavaju transparentnost oko tržišta umjetnina.

Jedna od potencijalnih blagodati Blockchaina je što će s vremenom stvoriti središnju ‘knjigu’ svih transakcija na tržištu umjetnina i umjetnina – kada su razmijenjeni, koliko za i za koju su nastali. Potvrda se odnosi na objekt, a ne na vlasnika. Ova glavna knjiga u cijeloj industriji omogućit će klijentima pristup konsolidiranim podacima, pojednostavnjujući tako tržišni proces i pružajući im veće povjerenje i sigurnost.

Koliki je problem povjerenje i autentičnost u bavljenju umjetnošću? U kojoj mjeri utječe na veličinu tržišta i broj transakcija?

Nanne: Današnji kupci su sumnjičaviji i neskloniji riziku. Žele kupiti s apsolutnim povjerenjem – više od 60% boji se kupnje lažnog komada, gotovo 90% želi standardizirane potvrde o autentičnosti, a više od polovice želi bolje podatke o izvoru koji podržavaju kupnju. Artory je stvoren da bude partner umjetničkom tržištu u rješavanju ovih izazova. Ako većem broju ljudi možemo dati relevantnije i pouzdanije informacije o tržištu umjetnina, oni mogu donijeti bolje odluke. To će naknadno stvoriti više kupaca na tržištu, koji će biti bolje informirani.

Korištenje blockchaina kao izvora povjerenja jednako je robusno koliko i kvaliteta unesenih podataka. Možete li objasniti postupak provjere koji se primjenjuje na dobavljače umjetnosti putem Artory-a?

Nanne: Stara izreka “Smeće unutra, smeće vani” uvijek nam je na vrhu. U Artoryu uzimamo samo najkvalitetnije podatke iz najboljih izvora i partnera. Postupak za “provjeru vjerodostojnosti” da li su ti podaci točni i primjenjuju se na određeno umjetničko djelo potvrđuju institucije poput Christie’s. Mi nismo tijelo za provjeru. Jednostavno dajemo pristup provjerenim podacima koje su potpisali stručnjaci na terenu.

S Bitcoinom i mnogim drugim blockchainima postoji token koji pokreće sam blockchain, kao nagrada za mrežne čvorove. Možete li nam reći više o tome kako funkcionira Artory blockchain?

Nanne: Nemamo vlastiti blockchain, ali pišemo na blockchainu ethereum. Ne izrađujemo niti prenosimo bilo kakve tokene, već izdajemo digitalne kriptografske certifikate koji omogućavaju nositelju da potvrdi svoje vlasništvo nad umjetničkim djelom.

Na Christieinu nastupnom sastanku na vrhu Art + Tech nastupio je govor pod nazivom Blockchain – pravna činjenica i fikcija. Kako je zakonski faktor dvosmislenosti blockchaina ušao u partnerstvo s Artoryem?

Richard: Rano je vrijeme za usvajanje blockchaina od strane umjetničke industrije. Christie’s Art + Tech Summit ponudio je forum koji je okupio neke od najsjajnijih vođa tehnoloških misli, omogućujući živahne razgovore o novonastalim trendovima i predviđanjima s kojima se suočava budućnost našeg poslovanja. Ovo provodimo kao pilot i nema rizika ili ga ne bismo radili.

Christie’s će zadržati sve podatke o kupcu. Potvrda se odnosi na objekt, a ne na vlasnika.

Kako izgleda Christie’s, uspješan pilot program? Kako se Christie’s nada mjeriti uspjeh, ili ne, ovog partnerstva s Artoryjem?

Richard: Christie’s su uvijek bili pristaše inicijativa koje povećavaju transparentnost oko umjetničkog tržišta. Kao i uvijek, sve promjene vodit će se potrebama naših klijenata. Na kraju projekta razmotrit ćemo buduću upotrebu Blockchaina u našem poslovanju.

Osim partnerstva s Christie’som, što se još planira za Artory?

Nanne: U sljedećih šest mjeseci planiramo nekoliko uzbudljivih značajki i najava. Naši su ciljevi u ovom trenutku neprestano potpisivati ​​partnere za suradnju, razvijati više usluga i značajki unutar Artory Registry-a i ojačati snagu baze podataka provjerenim zapisima. Na kraju, želimo da Artory bude središnja knjiga svih umjetničkih djela i povijesti kolekcionarstva.