کاردانو چیست?

کاردانو یک است بستر قرارداد هوشمند, شبیه Ethereum ، با تمرکز بر امنیت از طریق یک معماری لایه ای. خود بلاک چین نسل سوم اولین توصیف شده در نوع خود است که از فلسفه علمی ایجاد و ساخته شده است تحقیقات دانشگاهی بررسی شده.

تیم پشتیبان کاردانو با در نظر گرفتن کاربر نهایی و تنظیم کننده ها آن را ایجاد می کنند. آنها در تلاشند تا میانه ای را پیدا کنند که نیاز به تنظیم را با اصول حفظ حریم خصوصی و تمرکززدایی در هسته فناوری بلاکچین متعادل کند..

این پلت فرم همچنین منحصر به فرد استفاده می کند هاسکل, یک زبان برنامه نویسی با درجه بالایی از تحمل خطا. با آینده و پیچیدگی نسبتاً ناشناخته سیستم های مبتنی بر بلاکچین ، ایجاد انعطاف پذیری در پروژه ها مهم است. تقریباً غیرممکن است که بدانید یک سیستم در ماهها یا حتی سالها ممکن است داشته باشد ، بنابراین داشتن یک زبان قوی مانند Haskell که اجازه می دهد حد مشخصی از خطا را داشته باشد بسیار مهم است..

برخلاف برخی دیگر از پروژه های رمزنگاری ، هدف تیم کاردانو تعمیرات اساسی در کل سیستم مالی نیست. هدف آنها استفاده از فناوری بلاکچین برای آوردن سیستم های بانکی به مکان هایی است که قبلاً برای اجرای آنها بسیار گران بوده است – به ویژه کشورهای در حال توسعه.

در این راهنمای کاردانو ، موارد زیر را شرح خواهیم داد:

کاردانو چگونه کار می کند?

کاردانو در دو لایه در حال ساخت است که جدا می شود دفتر ارزشهای حساب از به همین دلیل مقادیر از یک حساب به حساب دیگر منتقل می شوند. این جداسازی باعث انعطاف پذیری بیشتر قراردادهای هوشمند موجود در سیستم عامل می شود. همچنین این فرصت را برای مشاغل فراهم می آورد تا طراحی ، حریم خصوصی و اجرای هر قرارداد را متناسب با موارد استفاده خاص خود متناسب کنند..

لایه حل و فصل کاردانو (CSL)

Cardano Settlement Layer (CSL) به عنوان دفتر تعادل عمل می کند و اولین لایه سکو است. این لایه که به عنوان بهبود بیت کوین ایجاد شده است ، به عنوان ارز رمزنگاری شده ساخته شده از کاغذ سفید عمل می کند Ouroboros: اثبات قابل اطمینان ایمن پروتکل بلاک چین سهام توسط آگلوس کیاییاس.

CSL با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام برای ایجاد بلوک های جدید و تأیید معاملات. و ، این شامل:

 1. دو مجموعه زبان نوشتاری
 1. یک مجموعه برای انتقال مقدار
 2. یک مجموعه برای افزایش پشتیبانی از پوشش
 • Sidechains برای پیوند دادن به دفترهای دیگر
 • انواع مختلف امضا از جمله امضاهای مقاوم در برابر کوانتوم
 • چند دارایی صادر شده توسط کاربر
 • مقیاس پذیری که با پیوستن بیشتر کاربران ، قابلیت های سیستم در آن افزایش می یابد
 • لایه محاسبات Cardano (CCL)

  کاردانو لایه محاسباتی (CCL) لایه دوم پلت فرم کاردانو است و شامل اطلاعاتی درباره چرایی معاملات است. در این لایه است که قراردادهای هوشمند Cardano اجرا می شود.

  از آنجا که لایه محاسبات از CSL جدا شده است ، کاربران مختلف CCL می توانند قوانین مختلفی را هنگام ارزیابی معاملات ایجاد کنند.

  به عنوان مثال ، شما می توانید یک دفترچه ثبت مجاز ایجاد کنید که هرگونه معامله ای را که شامل داده های AML / KYC نمی شود ، کنار بگذارد – چیزی که با افزایش تنظیم بلاکچین از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد.

  تیم کاردانو در حال ایجاد یک زبان برنامه نویسی جدید برای استفاده برای توسعه قراردادهای هوشمند در CCL است – پلوتوس. CCL همچنین از Solidity ، زبان پشت قراردادهای هوشمند Ethereum ، برای کاربردهای اطمینان پایین در سیستم عامل پشتیبانی می کند.

  Cardano همچنین برای کمک به توسعه دهندگان ، یک کتابخانه مرجع از کد Plutus دارد که برای استفاده در dapps در دسترس است. فراتر از آن ، تیم در حال ایجاد مجموعه ای از ابزارها به منظور تأیید کد و بهبود اطمینان کد است.

  KMZ Sidechains

  کاردانو پشتیبانی می کند زنجیره های جانبی بر اساس پروتکل جدیدی توسط کییا ، میلر و زیندروس (KMZ) درگیر شده است اثبات اثبات کار. پروتکل sidechain KMZ به وجوه اجازه می دهد تا به طور ایمن از CSL به هر CCL یا هر بلاک چین دیگری که از پروتکل استفاده می کند منتقل شوند.

  با استفاده از این پروتکل ، دفاتر رسمی با رعایت مقررات خاص قادر به تعامل با CSL هستند بدون اینکه داده هایی را که باید خصوصی بمانند به اشتراک بگذارند.

  کیف پول ددالوس

  ددالوس یک است کیف پول منبع باز توسط تیم کاردانو ایجاد شده است. این یک کیف پول چند ارزه که در آن می توانید آزادانه بین ارزهای پشتیبانی شده مبادله کنید. کیف پول در حال گسترش پشتیبانی با Bitcoin و Ethereum Classic است.

  کیف پول daedalus

  رابط کیف پول Daedalus

  این کیف پول همچنین شامل یک فروشگاه برنامه شامل برنامه هایی است که توسط انجمن Daedalus ساخته شده است. در حال حاضر می توانید کیف پول را بارگیری کنید پنجره ها و سیستم عامل مکینتاش سیستم های عامل.

  ADA و Ouroboros اثبات سهام

  تیم کاردانو تعیین کرده است که حداکثر 45 میلیارد سکه های ADA که همیشه ایجاد می شوند. سکه های جدید وارد اکوسیستم می شوند و گره ها از طریق الگوریتم اجماع منحصر به فرد ، تراکنش ها را تأیید می کنند, Proof-of-Stake Ouroboros (PoS).

  در این پروتکل ، رهبران اسلات بلوک های جدیدی را در بلاکچین ایجاد می کنند و معاملات را تأیید می کنند. هرکسی که سکه Cardano ADA در دست دارد می تواند به یک رهبر شکاف تبدیل شود. وقتی که “Satoshi را دنبال کنید” الگوریتم سکه ای را که در دست دارید انتخاب می کند ، به یک رهبر اسلات تبدیل می شوید و بلوک های جدیدی را در شبکه منتشر می کنید.

  گره شما به طور خودکار این روند را انجام می دهد ، بنابراین لازم نیست نگران تأیید دستی هر معامله باشید.

  هزینه های کاردانو

  هزینه ها برای انتقال ADA متفاوت است و توسط معادله زیر تعیین می شود:

  هزینه انتقال = اندازه a + b *.

  آ = یک ثابت در حال حاضر برابر با 0.155381 ADA

  ب = یک دائماً برابر با 0.000043946 ADA / بایت

  اندازه = اندازه معامله در بایت

  این به معنای موثر این است که حداقل هزینه معامله ای که پرداخت خواهید کرد 0.155381 ADA است و با افزایش هر بایت اندازه معامله شما 0.000043946 ADA افزایش می یابد.

  هزینه معاملات هر یک دوران در یک استخر جمع آوری می شوند و بین رهبران شیار مناسب توزیع می شوند. یک دوره به سادگی یک دوره زمانی است که در آن رهبران شکاف معاملات را تأیید می کنند. وقتی یک دوره به پایان می رسد ، دوره بعدی بلافاصله شروع می شود.

  خزانه

  غیر از رهبران اسلات ، بخشی از هر پاداش بلوک نیز به خزانه می رود. اگر می خواهید برای مشارکت در اکوسیستم کاردانو بودجه دریافت کنید ، باید از طریق خزانه داری درخواست کمک مالی کنید. سپس سهامداران در مورد تأیید کمک هزینه شما رای می دهند و به شما بودجه می دهند. هدف از خزانه داری ایجاد یک اکوسیستم خودپایدار است که پس از اتمام IOHK با پروژه به رشد خود ادامه می دهد.

  تاریخچه کاردانو

  کاردانو بسیاری از ریشه های خود را با Ethereum تقسیم می کند. دو بنیانگذار این پروژه ، چارلز هوسکینسون و جرمی وود ، در اولین روزهای Ethereum در سال 2013 نقش مهمی داشتند. پس از ترک Ethereum ، آنها در سال 2015 برای ایجاد Input Output Hong Kong (IOHK) ، یکی از شرکت های پشت کاردانو ، با یکدیگر متحد شدند..

  اگر هرگز از من س whyال شد که چرا ارزهای رمزپایه وجود دارد ، پس من پاسخ می دهم زیرا این مورد وجود دارد و ما به بازپرداخت نیاز داریم https://t.co/yxGiMLRDrW

  – چارلز هوسکینسون (IIOK_Charles @) 18 سپتامبر 2018

  در حقیقت ، سه سازمان در حال کار برای توسعه کاردانو هستند:

  1. بنیاد
  2. ورودی ورودی هنگ کنگ (IOHK)
  3. آمورگو

  بنیاد کاردانو یک موسسه غیرانتفاعی است که به عنوان نماینده متولی پروژه فعالیت می کند. هدف آن حمایت و رشد اکوسیستم کاردانو است. IOHK یک شرکت مهندسی بلاکچین است که بر ساخت پروژه واقعی متمرکز است. و ، Emurgo جوجه کشی پروژه blockchain است که بسیاری از بودجه را تأمین می کند.

  این تیم در طول مدت تقریباً دو سال ICO خود حدود 63 میلیون دلار درآمد کسب کرد.

  نقشه راه

  این پروژه به طور مداوم در حال پیشرفت است نقشه راه, اما از یک برنامه پنج فازی پیروی می کند. مراحل به شرح زیر است:

  1. بایرون – این مرحله ای است که Cardano در حال حاضر در آن قرار دارد. این شامل توسعه اولیه شبکه اصلی و عملکردهای تکمیلی مانند کیف پول Daedalus است. همه برنامه ریزی شده برای این مرحله ساخته شده است و تیم در مرحله پیشرفت است.
  2. شلی – در این مرحله ، شبکه کاملاً غیرمتمرکز می شود. از ویژگی های اینجا می توان به شبکه های آزمایش تفویض و استخر سهام اشاره کرد.
  3. گوگوین – تیم در حال برنامه ریزی این مرحله است. در این مرحله از نقشه راه ، کاردانو یک ماشین مجازی به نام IELE ، مشابه ماشین مجازی Ethereum (EVM) خواهد داشت. این پلت فرم همچنین یک چارچوب زبان جهانی برای فناوری بلاکچین آینده خواهد داشت.
  4. باشو – این تیم قصد دارد مقیاس پذیری ، امنیت و عملکرد را در این مرحله بهبود بخشد. آنها همچنین Ouroboros Praos را که پیشرفتی در پروتکل اصلی Ouroboros است ، پیاده سازی می کنند.
  5. ولتر – در مرحله نهایی ، کاردانو مدل خزانه داری را اجرا می کند و یک اکوسیستم خودپایدار برای شبکه فراهم می کند.

  رقابت

  کاردانو به عنوان یک بستر قرارداد هوشمند ، با چندین پروژه رمزنگاری مشابه – از جمله مهمترین آنها Ethereum – در رقابت است. این پروژه همچنین در رقابت با چندین پروژه جدیدتر متمرکز بر توسعه قرارداد هوشمند مانند EOS ، Lisk ، NEO و NEM است. از بین این رقبای اضافی ، کاردانو پس از EOS دومین بزرگترین است.

  همانطور که قبلاً اشاره شد ، تیم در تلاش است تا با تمرکز بر روی یکدیگر جدا شود مقیاس پذیری از طریق تحقیقات همکار و شیوه های کدگذاری بسیار ایمن. اگرچه این استراتژی منجر به کندی تولید محصول می شود ، اما به شدت خطر اشکالات مهم و خطاهای نمایش را کاهش می دهد.

  تجارت

  Cardano از سپتامبر 2015 تا ژانویه 2017 دارای ICO طولانی بود و توکن ADA در اکتبر 2017 تجارت در بازار آزاد را آغاز کرد.

  قیمت ADA تا پایان نوامبر 2017 نسبتاً ثابت بود و در عرض 3 روز از 0.03 ~ دلار (0.00000345 BTC) به 0.14 دلار ((0.0000142 BTC) رسید. این افزایش است بیش از 360٪.

  ADA در ابتدای ژانویه 2018 به بالاترین سطح 1.15 دلار (0.000077 ~ BTC) رسید اما از آن زمان بقیه بازار ارزهای رمزپایه را به پایین رسانده است. در آوریل 2018 اوج گرفت ، که ظاهراً ناشی از افزایش تعداد مبادلات ADA و همچنین انتشار نقشه راه بود.

  متأسفانه ، این نوع اطلاعیه ها به احتمال زیاد تاثیری در پیشروی قیمت سکه نخواهند داشت. بزرگترین تأثیرگذار مثبت بر قیمت از این به بعد احتمالاً اعلان مشارکت ، دستاوردهای نقشه راه و افزایش استفاده از شبکه خواهد بود..

  از کجا ADA بخریم

  تو می توانی خرید ADA در چندین سیستم عامل اصلی مبادله Binance بیشترین حجم معاملات ADA را در صرافی ها دارد و سکه را به عنوان یک جفت معاملاتی با Bitcoin و Ethereum ارائه می دهد.

  برای خرید ADA در اکثر سیستم عامل ها ، ابتدا باید Bitcoin یا Ethereum را در سیستم عامل دیگری خریداری کنید و آن را انتقال دهید. GDAX و Gemini گزینه های خوبی برای شروع این روند هستند.

  ADA همچنین به زودی از طریق شبکه دستگاه های خودپرداز در ژاپن برای خرید در دسترس خواهد بود. هنوز هیچ دستگاه خودپرداز موجود نیست ، اما هیچ جدول زمانی داده نشده است.

  ADA را در کجا ذخیره کنید

  برای دریافت پاداش از سهام ، به احتمال زیاد باید ADA خود را در کیف پول صرافی ذخیره کنید.

  در حال حاضر ، فقط یک کیف پول وجود دارد که می توانید ADA خود را در آن ذخیره کنید – کیف پول رسمی ددالوس. این کیف پول در حال حاضر فقط در Mac و Windows موجود است (با عرض پوزش از کاربران Linux) ، اما تخمین زده می شود که کیف پول موبایل در Android و iOS به زودی منتشر شود.

  لجر با یک کار می کند شخص ثالث برای ایجاد پشتیبانی ADA در محصولات خود. باید با اجرای مرحله شلی آماده باشد.

  نتیجه

  Cardano یک پروژه بلند پروازانه است که تعداد زیادی از مشکلات صنعت رمزنگاری را برطرف می کند. پس از دیدن نقص های احتمالی امنیتی Ethereum از طریق هک DAO و اعلامیه اخیر کیف پول Parity ، خوب است که ببینیم Cardano روی بررسی کد و اقدامات امنیتی بررسی شده تمرکز دارد.

  اما این هزینه دارد. با چنین تأکید بر امنیت ، انتظار به روزرسانی سریع محصول را نداشته باشید. درعوض ، شما باید این را به عنوان یک پروژه بلند مدت با پتانسیل زیاد ببینید.

  یادداشت سردبیر: این مقاله توسط استیون بوچکو در تاریخ 10.22.2018 به روز شده است تا تغییرات اخیر پروژه را منعکس کند.

  منابع اضافی کاردانو

  فیس بوک

  توییتر

  Reddit

  یوتیوب

  گپ زدن

  گیتهوب