بیت طلا چیست?

بیت طلا یکی از اولین تلاش ها برای ایجاد ارز دیجیتال غیرمتمرکز بود که توسط نیک سابو ، پیشگام بلاکچین در سال 1998 پیشنهاد شد. اگرچه پروژه بیت طلا هرگز اجرا نشده است ، اما به عنوان پیش درآمد مستقیم پروتکل بیت کوین Satoshi Nakamoto در نظر گرفته می شود.

Nick Szabo Bit Gold

بیت کوین و بیت طلا

شباهت های زیادی بین معماری بیت کوین و پیشنهاد Bit gold وجود دارد ، به ویژه در مکانیسم های فنی مورد استفاده برای پردازش معاملات و امنیت شبکه غیرمتمرکز.

بیت کوین و بیت طلا از الگوریتم اجماع مبتنی بر POW استفاده می کنند که در آن قدرت محاسبات برای حل معماهای رمزنگاری صرف می شود. سپس راه حل این معما ها از طریق یک شبکه همتا به همتا برای تحمل خطای بیزانس (BFT) پردازش می شود. سرانجام ، یک زنجیره هش رمزنگاری ایجاد شده است تا جدیدترین راه حل معما را با نتیجه مورد زیر پیوند دهد ، در نتیجه بلوک های معاملات را معتبر می کند. این روند برای ارسال معاملات به شبکه بین بیت کوین و بیت طلای سازگار است.

اجماع اسیر

بیت کوین برای حل مسئله هزینه دو برابر متمایز است ، که پیشنهاد طلای Bit در آن زمان نمی توانست. پیشنهاد Bit gold خواستار روشی بیزانسی بود که بیش از حد نصاب قدرت محاسباتی (هش) ، به حد نصاب آدرس شبکه متکی باشد. این امر باعث شد شبکه طلای Bit بیش از حد در برابر حملات Sybil آسیب پذیر شود. از طرف دیگر ، بیت کوین برای جلوگیری از موفقیت در برابر هزینه های مضاعف ، تأییدات بلوکی را اضافه کرد.

بیت کوین با موفقیت به هدف Bit gold پی برد و در حال حاضر یک پروتکل کاملاً کاربردی است و از ماه مه 2018 تقریباً به 20 میلیون کاربر در سراسر جهان خدمات ارائه می دهد. این دو پروتکل موازات بسیار نزدیک به همدیگر را ایجاد می کنند که مردم اغلب حدس می زنند که نیک سابو خالق بی نام بیت کوین ، Satoshi Nakamoto است. (علی رغم انکار او.)

چرا بیت طلا ایجاد شد?

طلای بیت از ناکارآمدی سیستم مالی سنتی و استفاده از فلزات گرانبها به عنوان ارز الهام گرفت.

ناکارآمدی سیستم مالی سنتی

Szabo اشاره می کند که سیستم مالی سنتی احزاب را مجبور می کند تا اعتماد زیادی را برای انجام معاملات انجام دهند. به عنوان مثال ، اگر کسی برای یافتن وام تأیید شده کارگزار پیدا کند ، بیشتر وام های تضمینی از طریق کارگزار اعمال می شود, و سپس برای پذیرش وام از یک موسسه مالی ، موسسه باید به آن شخص اعتماد کند که وام را طبق توافق بازپرداخت کند. به همین ترتیب ، مشتریان یک بانک باید اطمینان داشته باشند که پول آنها به درستی تأمین شده و توسط بانک سو m استفاده نمی شود.

سیستم مالی سنتی مبتنی بر اعتماد

معامله از طریق سیستم های مبتنی بر اعتماد فرصتی برای مشکلات پرهزینه مانند کلاهبرداری یا سرقت فراهم می کند. مطالعه ای که توسط Lexis Nexis انجام شده است در سال 2009 نشان داد که بازرگانان در ایالات متحده سالانه 190 میلیارد دلار به دلیل تقلب در کارت های اعتباری ضرر می کنند. هزینه های زیاد و ضروری سیستم مالی سنتی و سازه های سنگین ، انگیزه Szabo بود.

بیت طلا معرفی شد تا مدل بی اعتماد تری برای معامله ارائه دهد. ارائه Szabo در کنفرانس سرمایه گذاران بیت کوین 2015 کمک کرد تا هدف اصلی Bit gold به عنوان “نرم افزاری برای به حداقل رساندن آسیب پذیری های همه طرفها نسبت به یکدیگر” برجسته شود.

وقتی نیک سابو در مورد هدف Bit gold از او س askedال شد ، توضیح داد: “من سعی داشتم تا آنجا که ممکن است ، در فضای مجازی ، از ویژگی های امنیتی و اعتماد طلا تقلید کنم ، و مهمترین آن این است که این به یک مرکز معتمد بستگی ندارد قدرت.” پاسخ Szabo توصیف خصوصیات تعریف شده یک شبکه غیرمتمرکز بود ، که بیت کوین کمی بیشتر از یک دهه بعد با موفقیت پیاده سازی کرد.

بیت طلا به عنوان یک پیشرفت برای فلزات گرانبها به عنوان ارز

بیت طلا تلاشی برای تکرار خصوصیات اقتصادی طلا بود (ارزش فراموش نشدنی طلا) ضمن بهبود خواص امنیتی آن.

سزابو استدلال می کند که طلا در طول تاریخ فاقد امنیت بوده است. وی با اشاره به وقایع تاریخی مانند غارت آزتک ها توسط اسپانیا و غارت انگلیسی های اسپانیایی توسط انگلیسی ها ، اذعان می کند که طلای فیزیکی را می توان از طریق زور به دست آورد. Szabo همچنین در مورد تهدیدات سیاسی معاصر ، با مثال آوردن فرمان اجرایی رئیس جمهور فرانکلین D. روزولت در سال 1933 ، که آمریکایی ها را ملزم به تسلیم بسیاری از طلاهای خود به دولت فدرال می کند ،.

پیشنهاد Bit gold از این جهت انقلابی بود که از اصول پیشرفته علوم کامپیوتر (مانند رمزگذاری) برای ابداع یک سیستم مالی جدید و بی اعتماد استفاده می کرد. شبکه غیرمتمرکز پیشنهادی درجه ای از حاکمیت پولی را ارائه می دهد که طلای فیزیکی نمی تواند. Trace Mayer ، متخصص بیت کوین ، حاکمیت پولی را برای افراد توصیف می کند: “راهی است که مردم می توانند کلید خصوصی ثروت خود را در دست بگیرند.”

مالکیت مستقیم شما به طور مستقیم هدف از داشتن طلا است ، اما شبکه های مالی غیرمتمرکز ، مانند آنچه توسط بیت طلا پیشنهاد می شود ، نشان می دهد که کنترل ثروت شخصی می تواند با روشی امن تر ، دیجیتالی و بی اعتماد انجام شود..

مزایای پیشنهادی بیت طلا

مدل مالی بی اعتماد Bit Gold مجموعه ای از مزایای بی سابقه را برای کاربران ارائه داد. به طور خاص ، Szabo دو ویژگی اساسی یک سیستم بی اعتماد را پیش بینی کرد:

  1. استقلال از م Instسسات مالی

از طریق یک شبکه غیرمتمرکز طلای بیت ، کاربران می توانند بدون نیاز به اعتماد یا پرداخت یک موسسه مالی برای مدیریت این معاملات ، به صورت ایمن معامله کنند. شبکه Bit gold خود قابلیت ردیابی دقیق مانده حساب کاربر و پردازش معاملات قانونی را فراهم می کند. علاوه بر این ، کاربران دارای کلیدهای خصوصی ثروت خود هستند (حاکمیت پولی).

این ویژگی ها به صورت ترکیبی به این معنی بود که معاملات و ذخیره پول می تواند به صورت مجازی و مستقل انجام شود و وابستگی را از موسسات مالی برطرف کند.

  1. عملیاتی یکپارچه در آن سوی مرزها

سیستم مالی سنتی دارای سیلوهای زیادی است. ارسال کامل پول به خارج از مرزها ممکن است از چند روز تا هفته طول بکشد. این به این دلیل است که بانک ها باید قبل از رسیدن این وجوه به طرف مورد نظر ، فرآیند بسیار سخت و منظمی را برای ارسال پول به سایر موسسات مالی طی کنند..

سیلوهای بانکی سنتی

شبکه های غیر متمرکز مانند Bitcoin و Bit gold این سیلوها را از بین می برند و توانایی پردازش معاملات مرزی را در عرض چند دقیقه ایجاد می کنند. باز هم ، این مزایا از زمانی که این مدل هرگز اجرا نشده است ، با Bit gold محقق نشد ، اما در حال حاضر از طریق پروتکل Bitcoin انجام می شود.

افکار نهایی

پس از بحث در مورد ناکارآمدی فلزات گرانبها و سیستم های مالی مبتنی بر اعتماد ، نیک سابو مطرح می کند چشم انداز Bit gold: “بنابراین ، بسیار خوب است که پروتکلی وجود داشته باشد که بیت های آن با کمترین هزینه و وابستگی به اشخاص ثالث قابل اعتماد بصورت آنلاین ایجاد شود و سپس با حداقل اطمینان مشابه ذخیره ، انتقال و سنجش ایمن شود. ذره ای طلا. “

غذاهای کلیدی

  • بیت طلا اولین پیشنهاد عملی یک شبکه مالی غیرمتمرکز بود.
  • نیک سابو پس از پرداختن به ناکارآمدی های سیستم مالی سنتی و استفاده از فلزات گرانبها به عنوان ارز ، بیت طلا را تصور کرد.
  • یک شبکه مالی غیرمتمرکز (بیت طلا) می تواند وابستگی را از موسسات مالی برطرف کند در حالی که فعالیت بی نقصی را در آن سوی مرزها انجام می دهد
  • چشم انداز Bit gold توسط بیت کوین بیش از یک دهه بعد تحقق یافت و این دو پروتکل معماری بسیار مشابهی دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر ، پست طلایی Nick Szabo’s Bit را در وبلاگ او بررسی کنید بدون شمارش.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me