DEX یک مبادله غیرمتمرکز است و اساساً نوع جدیدی از تطبیق جفت است که به افراد امکان می دهد بدون یک موسسه واسطه ای که دفتر حساب را کنترل می کند یا کنترل وجوه کاربر را انجام دهد ، اقدام به سفارش و معامله ارزهای رمزپایه کنند..

ارزهای رمزپایه بسیاری از افراد را به هیجان آورد زیرا آنها راهی برای تجارت ارزش بدون نیاز به واسطه ایجاد کردند. فناوری بلاکچین به افراد غریبه اجازه می دهد بدون نیاز به یک نهاد مرکزی به یکدیگر اعتماد کنند. این یک فناوری شگفت انگیز است که می تواند شیوه ساخت اقتصاد و نحوه تفکر ما در مورد تجارت را تغییر دهد.

البته چالش برای ورود به اکوسیستم است که باید ارز رمزنگاری شده را با استفاده از ارزی که از قبل دارید (دلار ، یورو و غیره) خریداری کنید. به طور معمول ، این کار را در یکی از مبادلات عمده مانند Coinbase یا Kraken انجام می دهید. با این حال ، هر دو نهاد متمرکز هستند.

آنها اطلاعات شما را می گیرند ، حساب های شما را مدیریت می کنند و در برابر کندی سرعت یا حملات صریح آسیب پذیر هستند. استفاده از صرافی های متمرکز برای خرید ارز رمزپایه یک تجربه کنایه آمیز است. برای ورود به یک اکوسیستم غیر قابل اعتماد و غیرمتمرکز ، باید به یک نهاد متمرکز اعتماد کنید.

DEX ها به دنبال تغییر این تجربه هستند و به کاربران راه هایی برای یافتن یکدیگر و تجارت مستقیم روی زنجیره خود می دهند. تاکنون هیچ DEX بزرگی دروازه فیات ندارد ، اما بسیاری از رقبا مبادلات غیرمتمرکز ایجاد کرده اند که امکان تجارت رمزنگاری با رمزنگاری را فراهم می کند. در این راهنمای جامع ، ما بررسی خواهیم کرد که DEX چیست ، مزایا و معایب چنین رویکردی و اینکه چه بازیکنان اصلی درگیر ساخت سیستم عامل های مناسب DEX هستند ، بررسی خواهیم کرد..

حضانت در مقابل غیر حضانت ، متمرکز در مقابل غیرمتمرکز

برای درک DEX ها ، مهم است که بدانیم مبادلات ارز رمزنگاری شده در دو محور اساسی وجود دارد: بازداشت و تمرکز.

حضانت در مقابل تمرکز

حضانت

حضانت به کسانی گفته می شود که کلید حساب های صرافی را در دست دارند. به عنوان مثال وقتی یک Bitcoin در Coinbase خریداری می کنید ، در حساب Coinbase شما نشان داده می شود ، اما در واقع هنوز آن Bitcoin را مالک و کنترل آن نیستید. شما نیاز به درخواست انتقال Coinbase به آدرس کیف پول خارجی دارید که قبل از اینکه بیت کوین واقعاً متعلق به شما باشد ، آن را کنترل می کنید. اگر Coinbase مورد حمله قرار گرفت ، سرعت شما کم شد یا مشکلات فنی داشت ، برای تأمین امنیت بیت کوین خود متوسل نمی شوید. این مسئله اغلب در بسیاری از مبادلات به وجود آمده است به گونه ای که “اپراتورهای مبادله” سعی می کنند کاربران را به دنبال مشکلات سیستم اطمینان دهند ، “منابع مالی ایمن هستند” به یک الگوی رفتاری در جامعه تبدیل می شود..

بودجه safu memeبودجه safu هستند

صرافی غیر حضوری تمام وجوه را در کیف پول خصوصی کاربران خود می گذارد. سپس کاربران می توانند معاملات خود را از کیف پول شخصی خود ارسال و تأیید کنند ، اساساً از صرافی به عنوان سرویس تطبیق استفاده می کنند. یک راه حل در این بین شامل ارسال وجوه به کاربران برای قرارداد های منبع باز تأیید شده منبع باز است که در زمان انجام یک مسابقه اجرا می شود و در هر زمان قابل لغو است. این مزیت از امنیت و اتوماسیون برخوردار است ، اما مدتی است که بودجه در کیف پول کاربران نیست. اگر مشکلی در قرارداد وجود داشته باشد ، وجوه ممکن است ناپدید شوند.

تمرکز

مرکزیت به مکانی که تطبیق سفارش ، مسیریابی و اجرای آن اتفاق می افتد اشاره دارد. در یک مبادله متمرکز ، یک کتاب سفارش اختصاصی وجود دارد که همه سفارشات ورودی را بررسی می کند و مطابقت بین کاربران ایجاد می کند. سپس نرم افزار و سرورهای تبادل تراکنش را انجام می دهند.

مبادلات غیرمتمرکز بر روی شبکه ای از رایانه ها کار می کنند. برخی از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند مستقیماً به صورت زنجیره ای عمل می کنند. برخی دیگر برای یافتن و مطابقت سفارشات ، به شبکه های لایه دوم گره های قابل اعتماد ، معروف به رله ، اعتماد می کنند.

DEX در مقابل حجم متمرکز

مبادلات متمرکز نسبت به DEX حجم بیشتری دارند

مطابق با تام گلدنبرگ نوشتن در CoinDesk ، 99 درصد از حجم معاملات در صرافی های متمرکز انجام می شود. از این تعداد 73 درصد حضانت دارند. مفهوم اینجاست اکثر قریب به اتفاق تجارت رمزنگاری از طریق م .سسات متمرکز اتفاق می افتد. از نظر برخی ، این یک کمبود بزرگ فضای ارزهای رمزپایه است ، ایجاد آینده ای غیرمتمرکز در بالای ارائه دهندگان صرافی متمرکز.

برای دیگران ، به نظر می رسد که مبادله باید متمرکز باشد. در حقیقت ، بسیاری استدلال کرده اند که “مبادله غیرمتمرکز” یک اکسیمورون است. به هر حال ، صرافی محل تجمع افرادی است که برای تجارت در آنجا جمع می شوند. البته ، این باید یک نهاد واحد باشد تا بتواند به سرعت معاملات را تسهیل کند.

همانند بیشتر بحث ها ، هر دو طرف شایسته استدلال های خود هستند. چالش های ساخت یک DEX عالی غیر حضوری بسیار ظریف است ، اما انکار مزایا نیز دشوار است.

مزایای DEX ها

تجارت با DEX مزایای بسیاری دارد که آن را برای کاربران رمز ارز جذاب می کند. مهمتر از همه ، DEX ها اکوسیستم مبادله را از بین می برند ، واسطه ها را از بین می برند و اجازه تجارت مستقیم و مستقیم بین طرفین را می دهند. این متناسب با فلسفه تمرکززدایی و رسالت رمزنگاری است. این به تنهایی باعث می شود DEX ها فریادی برای تمرکززدایی به هر قیمتی ، آزادی های آزادیخواهانه باشند ، که جامعه رمزنگاری تعداد معدودی از آنها را دارد.

اما مزایای دیگری نیز برای DEX وجود دارد که به طور متوسط ​​کاربر نیز ممکن است جذاب باشد.

1. گمنامی

از آنجا که DEX ها در خالص ترین شکل خود فقط از اطلاعات بلاکچین استفاده می کنند ، تمام آنچه برای اشتراک گذاری برای استفاده از DEX نیاز دارید یک آدرس عمومی است. اکثر صرافی های متمرکز به یک فرآیند ثبت نام کامل با نام ، ایمیل و حتی اطلاعات حساب بانکی نیاز دارند. حتی مبادلات رمزنگاری شده به رمزنگاری ناشناس نیز برای مطابقت با مقررات و محدودیت های دولت به اطلاعات مکان و سایر مشخصات شخصی نیاز دارند.

گفته می شود ، اگر DEX ها به شهرت بیشتری برسند ، احتمالاً در برابر نهادهای نظارتی قرار می گیرند. اکثر سازندگان DEX قصد دارند بگویند که فقط نرم افزار منبع باز منتشر می کنند و در قبال آنچه جامعه با آن نرم افزار انجام می دهد مسئولیتی ندارند ، بنابراین از مشکلات KYC و AML جلوگیری می کنند. با این حال ، باید دید که آیا این استدلال از نظر قانونی طولانی مدت ادامه دارد ، به خصوص اگر خسارات ناشی از یک قرارداد هوشمند ضعیف نوشته شده یا نقص امنیتی باشد.

2. کنترل وجوه

DEX ها معمولاً حبس نیستند ، اما لزوماً نیستند. در نتیجه ، کاربران کنترل وجوه خود را در کل مراحل انتقال تا لحظه مبادله ، زمانی که یک قرارداد هوشمند تجارت منعقد شده را انجام می دهد ، کنترل می کنند. دیگر هیچ پیام “بودجه ایمن نیست” است. ایمن نگه داشتن وجوه خود به عهده خود یک DEX است.

3. هک

حملات به مبادلات

تاریخچه حملات به صرافی های متمرکز

از آنجا که DEX در شبکه شبکه رایانه وجود دارد ، حمله بسیار پیچیده تر می شود. هیچ نقطه ورود یا شکست وجود ندارد. این باعث می شود DEX ها به طور تصاعدی از امنیت بیشتری برخوردار شوند. همچنین طراحی و آزمایش آنها را دشوارتر می کند ، این یکی از دلایل کند بودن توسعه DEX تا به امروز است.

4. زمان خرابی

از آنجا که در مبادله توزیع شده تنها یک نقطه خرابی وجود ندارد ، احتمال پایین آمدن DEX کمتر است. انتشار به روزرسانی ها به صورت گره به گره اتفاق می افتد. حتی اگر گره های منفرد به دلیل تعمیر و نگهداری یا حمله مجبور به پایین آمدن شوند ، گره های باقیمانده همچنان می توانند شبکه تبادل را کار کنند.

اشکال DEX ها

DEX ذاتاً از همتایان متمرکز خود پیچیده ترند. این امر منجر به ایجاد چالش هایی در اجرا و قابلیت استفاده می شود که DEX های اصلی هنوز به طور کامل برطرف نشده اند.

1. قابلیت استفاده

اولین و بزرگترین چالش کاربر پسند است. ایجاد یک حساب کاربری در یک صرافی عمده متمرکز یک روند کاملاً ساده است و عملکرد آن تقریباً مانند برنامه های بانکی و کارگزاری است که کاربران با آن آشنا هستند. از طرف دیگر ، استفاده از DEX مستلزم اتصال به DApp یا حتی نصب سرویس گیرنده مستقل DEX است.

یک dex چگونه کار می کند

در ساده ترین حالت ممکن است فقط لازم باشد یک کیف پول MetaMask راه اندازی کنید ، آن کیف پول را تأمین مالی کنید ، سپس با یک DEX DApp مستقر در Ethereum ارتباط برقرار کنید. در پیچیده ترین حالت ، ممکن است مجبور باشید یک گره مستقل راه اندازی کنید و برای مدت طولانی آنلاین بمانید تا معاملات را امضا کنید.

2. ابزارهای تجارت ساده

صرافی های متمرکز ابزارهای پیشرفته ای مانند گزینه ها و معاملات حاشیه ای را ارائه می دهند. به سادگی برای DEX های امروزی امکان پذیر نیست. معاملات با DEX معمولاً فقط سفارشات خرید یا فروش را در بر می گیرد.

3. نقدینگی کم

DEX ها حدود یک درصد از حجم معاملات بازار ارزهای رمزنگاری شده را نشان می دهند. در نتیجه ، فقط تجارت کم سکه های محبوب امکان پذیر است. نقدینگی کافی برای تجارت با حجم بالا وجود ندارد و هیچ موسسه متمرکز ارائه دهنده خدمات بازار ساز وجود ندارد.

4. تأخیر

هنگامی که در صرافی معامله می کنید ، می خواهید تا حد امکان به اجرای فوری نزدیک شوید. در غیر این صورت ، می توانید تغییر قیمت را از دست بدهید. متأسفانه ، DEX ها تاکنون زمان لغو کند و پردازش سفارش کند را نشان داده اند ، زیرا همه درخواست ها باید در شبکه غیرمتمرکز منتشر شوند. در نتیجه ، لغزش قیمت – تغییر قیمت بین زمان سفارش و زمان اجرا – معمول است.

5. جلو دویدن

از آنجا که برای اجرای یک معامله باید نیت خود را به کل شبکه پخش کنید ، ممکن است بازیگران بد شبکه با اتصال سریع در صف شما جلوتر از شما پرش کرده و سکه هایی را با قیمت پایین تری بخرند تا دوباره به آنها بفروشند شما. این عمل که به عنوان جلو شناخته می شود ، انصاف مبادله را تضعیف می کند. هیچ راهی واقعی برای اطمینان از اینکه ماینرها یا رله های بورس غیر متمرکز نمی توانند در صف سفارشات پرش کنند ، وجود ندارد. در حال حاضر ، سازندگان DEX در حال کار بر روی راه حل های بالقوه شامل امضاها یا وثیقه ها هستند ، اما تاکنون هیچ راه حل مشخصی وجود ندارد.

6. تمرکززدایی واقعی?

برخی از DEX ها هنوز شما را ملزم به سپردن حضانت سکه های خود می کنند. سایر شبکه ها شامل گره های کوچک و متمرکز رله ها هستند. هنوز هم ، دیگران کتاب سفارشات خارج از زنجیره ای را اجرا می کنند که باید به نحوی توسط اشخاص ثالث نگهداری شود. این هشدارها همه ادعاهای عدم تمرکز مبادلات را برانداز می کند.

پروژه های برتر DEX

پروژه های محبوب DEX در حال حاضر

در حالی که DEX ها تنها یک درصد از کل حجم معاملات بازار را تشکیل می دهند ، هنوز تعداد کمی پروژه در فضا وجود دارد.

EtherDelta و IDEX دو تأسیس معتبرترین مبادلات غیرمتمرکز هستند. آنها فقط به نشانه های ساخته شده در Ethereum محدود می شوند و هر دو دارای مشکلات استفاده در نسل اول هستند. ورودی های جدیدتر مانند Bitsquare ، Bitshares ، Waves DEX و 0x از انعطاف بیشتری برای سکه ها و ویژگی های بیشتر برخوردار هستند. هر سیستم عامل با چالش های خاص خود برای قابلیت استفاده ، تحولات آینده و نقدینگی نیز همراه است.

اینها تنها چند مورد از بسیاری از پروژه هایی است که تلاش می کند انتقال سکه را غیر متمرکز کند. پروژه های دیگر در حال کار بر روی مبادله اتمی ، پردازش فوری سفارش و ادغام فناوری های سطح دوم مانند Lightning Network برای استفاده بیشتر از DEX ها هستند..

آینده مبادلات غیرمتمرکز

هنوز موانع فنی عمده ای وجود دارد که DEX ها رو به جلو حرکت می کنند و تمرکززدایی کامل امکان پذیر یا حتی مطلوب نیست. به احتمال زیاد ، یک مدل ترکیبی غلبه خواهد کرد در صورتی که سرعت و محافظت از جلوی کتاب سفارش متمرکز ، از طبیعت امنیتی و غیر حضوری راه حل های غیرمتمرکز برخوردار باشد..

مبادله اتمی ، رعد و برق و سایر راه حل های لایه ای انتقال و ترکیبی شدن را آسان تر می کند. همچنین هنوز مشخص نیست که تنظیم مقررات در همه اینها نقش خواهد داشت ، و شاید هنوز هم برای جمع آوری اطلاعات KYC و پاسخگویی به تنظیم کننده های دولتی به مراکز متمرکز نیاز باشد.

در نهایت ، فناوری موجود در DEX های امروزی موجی از نوآوری را در روش های معامله سکه به همراه خواهد داشت. با تنوع بخشیدن به شبکه در گره ها و بازداشت بیشتر سکه برای کاربران مبادله ، مشکلات امنیتی کمتری خواهیم دید. DEX عالی احتمالاً خیالی است ، اما اگر توسعه ادامه یابد ، ما بسیار به تجارت عادلانه ، سریع ، ارزان و مطمئن سکه نزدیک خواهیم شد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me