فاکتوم چیست?

فاکتوم یک است پروتکل بلاکچین که تغییرناپذیری فناوری بلاکچین را از ارزهایی که معمولاً با آن در ارتباط هستند جدا می کند. این باعث می شود که ذخیره اطلاعات در بلاکچین برای کسب و کارها آسان و ارزان باشد.

Factom تلاش می کند تا سه مشکل اصلی را که در شبکه بیت کوین مشاهده می شود حل کند:

  1. سرعت – معاملات بیت کوین برای تأیید حداقل 10 دقیقه به طول می انجامد. قبل از پردازش کامل معامله ، با 6 تأیید استاندارد جامعه ، بسیاری از آنها بیش از یک ساعت طول می کشد.
  2. هزینه – هزینه تراکنش های بیت کوین در حال افزایش است و ممکن است با ورود تراکنش های بیشتر به شبکه ، این کار ادامه یابد.
  3. نفخ زدن – با اندازه بلوک های 1 مگابایتی ، تعداد تراکنش های ممکن در ثانیه محدود می شود. حتی ممکن است اجرای شاهد تفکیک شده (SegWit) و شبکه رعد و برق برای جلوگیری از مقیاس گذاری مقیاس بیت کوین پیشرفت کافی نداشته باشد.

علاوه بر این ، اسناد و داده های ذخیره شده با استفاده از Factom به راحتی قابل ممیزی است که بیشتر باعث کاهش هزینه مورد نیاز مشاغل برای داشتن یک ذخیره اطلاعات دقیق و مطمئن می شود.

Factom مخصوصاً برای مشاغل مفید است که در آنها داده های مهم مرتباً دست به دست می شوند. اسنادی مانند کمک های زمینی و مدارک پزشکی باید هنگام عبور از یک شخص به فرد دیگر از دقت اطمینان حاصل کنند. ذخیره داده ها در بلاکچین ارزش بی نظیری برای این مشاغل فراهم می کند. نگهداری سوابق کاغذی گران است و ذخیره سازی دیجیتال سنتی در برابر دستکاری های مخرب آسیب پذیر است. Factom هر دو این مسائل را حل می کند.

در این راهنمای Factom ، موارد زیر را مرور خواهیم کرد:

Factom چگونه کار می کند?

Factom از دو نشانه در شبکه استفاده می کند:

  1. فکتوئیدها
  2. اعتبار ورود

فاکتوئیدها (FCT)

فکتوئیدها زنجیره خاص خود را در Factom دارند و می توانند مانند اکثر ارزهای رمزپایه دیگر آزادانه معامله شوند. این سکه ها سیستم را غیرمتمرکز کرده و از اسپم شدن کاربران در شبکه جلوگیری می کنند.

سرورهای Factom Factoids را به عنوان پاداش برای حفظ شبکه دریافت می کنند. شبکه این پاداش ها را با نرخ ثابت منتشر می کند (73000 پوند در ماه) در فرآیندی که انجام می شود مستقل از قیمت آنها.

اعتبار ورود (EC)

برای خرید می توانید از Factoids استفاده کنید اعتبار ورود از طریق پروتکل. اعتبارات ورودی غیرقابل انتقال هستند و فقط می توانید از آنها برای پرداخت ورودی ها یا رای دادن به گره های Authority استفاده کنید.

از آنجا که ارزش ذاتی کمی دارند ، می توانید اعتبارات ورودی را در منطقه ای با امنیت کم ذخیره کنید و خطر کمی وجود دارد که سارقان آنها را بدزدند.

برای افزودن داده به زنجیره بلوک Factom ، باید اعتبارات ورودی را هزینه کنید. وقتی اعتبار ورودی را خرج می کنید ، فاکتوئیدهایی که برای خرید آن استفاده کرده اید ، هستند از سیستم حذف شده است (AKA سوخته).

جداسازی فاکتوئیدها از اعتبارات ورودی ، فاکتوم را به روی کاربرانی باز می کند که یا نمی فهمند یا نمی خواهند از ارز رمزپایه استفاده کنند. آنها به راحتی می توانند اعتبار ورودی را با استفاده از ارز مورد نظر خود خریداری کنند. سپس فاکتوم فاکتوئیدها را از بازار آزاد خریداری می کند و آنها را می سوزاند تا خرید را پوشش دهد.

زنجیره Factom

هر ورودی که ارسال می کنید دارای یک Chain ID است. Chain ID مشخص می کند که کدام گروه فرعی باید شامل ورودی باشد. اندازه ورودی ها حداکثر 10 کیلوبایت است, اما می توانید از چندین ورودی برای پیوند دادن پرونده های بزرگتر استفاده کنید.

دنباله ای از ورودی ها یک شکل می گیرد زنجیر. Chain ترتیب ورودی هایی را ثبت می کند که ردیابی حسابرسی به جا می گذارد. به زبان ساده, زنجیره ها مانند پوشه ها هستند و ورودی ها مانند پرونده هایی هستند که در پوشه ها قرار می دهید.

ورودی های Factom

یک زنجیره دنباله ای از مطالب است.

آن بلوک ورود گروهی از هش ها از تمام ورودی ها با شناسه Chain خاص است. توجه به این نکته مهم است که Block Entry فقط شامل هش ها است ، نه داده های واقعی Entries.

هر دقیقه ، سرورهای فدراسیون یک ایجاد می کنند بلوک فهرست با گروه بندی کردن هش های بلوک های ورودی از آن بازه زمانی.

بلوک های ورود فاکتوم

Entry Blocks فقط حاشیه های Entries است.

به محض تشکیل 10 بلوک دایرکتوری (هر 10 دقیقه) ، هش های موجود در آن بلوک های فهرست به بلاکچین بیت کوین متصل می شوند. گره Authority که این عمل را انجام می دهد به طور تصادفی انتخاب می شود.

طراحی شبکه باعث می شود سوابق حسابرسی فرایندی آسان و کم هزینه باشد.

در بیت کوین ، برای تأیید معامله به کل سابقه بلاکچین نیاز دارید. این مورد با فاکتوم ضروری نیست. با استفاده از Directory Blocks و Chain ID می توانید مقدار پهنای باند مورد نیاز برای ممیزی سوابق را تا حد زیادی کاهش دهید.

سه نوع سرور

Factom از الگوریتمی اجماع مشابه الگوریتم استفاده می کند الگوریتم Raft. با استفاده از این الگوریتم ، شبکه با انتخاب یک رهبر به طور تصادفی از گروه سرورهای فدراسیون.

سرورهای Factom

Factom از سه نوع سرور (گره) استفاده می کند.

سرورهای فدراسیون سرورهای اصلی هستند که شبکه Factom را اجرا می کنند. آنها تنها کسانی هستند که می توانند برای زنجیره بلوک داده بنویسند و جوایز Factoid را دریافت کنند.

این سرورها برای اثبات وجود خود “پیام ضربان قلب” را به پیروان شبکه ارسال می کنند. اگر یک سرور فدراسیون پیام ضربان قلب تولید نمی کند ، پیروان فوراً انتخاباتی را برای انتخاب سرور فدراسیون جدید برای جایگزینی آغاز می کنند..

سرورهای حسابرسی کار سرورهای فدرال را دوباره بررسی کنید. اگر یک سرور فدراسیون اشتباه کند ، به یک سرور حسابرسی تبدیل می شود و یکی از سرورهای حسابرسی به سرور فدراسیون ارتقا می یابد.

این سرورها برای کاری که انجام می دهند پاداشی دریافت نمی کنند.

سرورهای دنبال کننده فقط می تواند درخواست معامله کند هنگامی که یک درخواست ورود دریافت می کنند ، آن را به یک سرور فدرال ارسال می کنند.

این شبکه در ورودی های اولیه حسابرسی انجام نمی دهد ، بنابراین شما باید قبل از ورود به سیستم ، تمام ورودی های خود را بررسی کنید.

تیم فاکتوم & پیش رفتن

پروژه Factom در سال 2014 آغاز شد که آن را در انتهای قدیمی طیف بلاکچین قرار می دهد. تیم از آن زمان به طور مداوم پیشرفت کرده است.

آنها نسخه اول Factom را در اوایل سال 2015 منتشر کردند و فروش میانه خود را در اواسط همان سال انجام دادند. در آگوست سال 2015 ، آنها در شتاب دهنده Plug and Play FinTech پذیرفته شدند و در ماه مه 2016 به عنوان یکی از شرکت های نوپای Austin’s A-List انتخاب شدند.

مستقر در آستین ، TX ، تیم اصلی دارای چندین عضو با چندین سال تجربه در فضای بلاکچین است.

پل اسنو تیم را به عنوان بنیانگذار و مدیرعامل هدایت می کند. او همچنین به عنوان معمار ارشد پروژه منبع باز ، DTRules خدمت می کند و کنفرانس بیت کوین تگزاس را تأسیس کرد.

بلاکچین می تواند شواهد قانونی را تأیید کند ، قوانین قاضی چینی https://t.co/P7svO2ytzI از طریق CoinDesk

CoinDesk در اینجا Factom را کمرنگ می کند ، اما هش ها در Factom وجود دارد که به بیت کوین متصل می شوند. مردم ما در چین به پشتیبانی فنی در این مورد کمک کردند!

– پل اسنو (@ paulsnx2) 29 ژوئن 2018

Factom در حال حاضر بیش از 11 میلیون مدخل و همچنین برخی مشارکت های قابل توجه این تیم در حال کار با اداره امنیت میهن برای تهیه مسیرهای حسابرسی برای داده های جمع آوری شده در مرزهای ایالات متحده آنها همچنین با بنیاد گیتس برای ذخیره سوابق پزشکی برای افراد در کشورهای در حال توسعه.

در ژوئن 2018 ، دادگاه چین از داده های ذخیره شده در زنجیره بلوک Factom به عنوان مدرک حقوقی استفاده کرد و پیشینه ای برای پرونده های آینده ایجاد کرد.

در ماه مه 2018 ، تیم Factom آخرین مرحله مهم سفید خود را با نام M3 به پایان رساند. با اجرای M3, سرورهای اقتدار از سرویس هایی که توسط Factom، Inc اداره می شود به اپراتورهای مستقل در 9 کشور تبدیل می شوند. علاوه بر این ، تیم بهبود قابل توجهی در سرعت بلاکچین ایجاد کرده است ، توان عملیاتی را 5 برابر افزایش می دهد و زمان تأیید را با ضریب 600 کاهش می دهد. آنها همچنین پشتیبانی از لنگرهای زنجیره بلوک Ethereum را اضافه کردند.

رقبا

این شرکت رقبای مستقیم کمی دارد. بزرگترین رقیب آن NEM است که یک کاغذ سفید برای Apostille در سال 2017. مانند Factom ، Apostille در محضری سازی و زمان سنجی از داده ها و اسناد تخصص دارد..

تجارت Factom

قیمت FCT به بالاترین حد خود (در BTC) رسید 33.72 دلار (0.0135 پوند BTC) در ژوئن 2017. تقریباً برای تمام باقی مانده سال 2017 ، قیمت در اواخر ماه آگوست با افزایش کوتاه مدت به طور پیوسته کاهش یافت. با شروع ماه نوامبر 2017 ، FCT در کنار بقیه بازار سر به فلک کشید تا در ژانویه 2018 به بالاترین رقم (در USD) حدود 77.65 دلار (0.00505 ~ BTC) برسد..

پس از آن اجرا شدن گاو نر ، FCT در بیشتر سال 2018 سقوط کرد ، و به کف حدود چهار دلار رسید. Factom یکی از معدود پروژه هایی بوده است که شروع به ظاهر خروج از بازار خرس 2018 کرده است. در آغاز ماه نوامبر ، قیمت FCT بار دیگر افزایش یافت و به نزدیک ده دلار رسید و در حدود آن باقی ماند. از آنجا که این حرکت قیمت در دوره ای از احساسات ضعیف در بازار اتفاق می افتد ، می تواند نشانه ای باشد که Factom در حال تصویب قابل توجهی در میان شرکت ها است.

قیمت FCT مستقیماً به میزان استفاده از شبکه ارتباط دارد. با پیوستن مشاغل بیشتر به شبکه ، ارسال مطالب که به نوبه خود بر قیمت FCT تأثیر می گذارد ، هزینه بیشتری خواهد داشت.

هنگامی که تعداد FCT در حال سوختن بیش از 73000 مورد ایجاد شده در هر ماه باشد ، ارز تبدیل به تورم خواهد شد. عبور از این نقطه شکستنی باید قیمت را حتی بیشتر افزایش دهد.

FCT را از کجا بخریم

می توانید FCT را در Poloniex و Bittrex را به عنوان یک جفت معاملاتی با بیت کوین خریداری کنید.

برای خرید FCT در این صرافی ها ابتدا باید بیت کوین داشته باشید یا مقداری را در صرافی دیگری مانند GDAX یا Gemini خریداری کنید. از آنجا می توانید بیت کوین خود را منتقل کنید تا مبادله انجام شود.

CoinMarketCap لیست تمام مبادلات و جفت های معاملاتی موجود برای Factom را لیست می کند.

FCT را در کجا ذخیره کنیم

شما دو گزینه کیف پول توصیه شده برای ذخیره FCT خود دارید:

  1. کیف پول سازمانی امن (رمزگذاری شده)
  2. لجر نانو اس

Enterprise Wallet در مک ، ویندوز و لینوکس موجود است. می توانید دستورالعمل هایی برای بارگیری و استفاده از کیف پول پیدا کنید اینجا.

همچنین می توانید FCT خود را روی کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S ذخیره کنید. Ledger یکی از کیف پول های قابل اعتماد و مطمئن در جامعه ارزهای رمزپایه است.

آنها هنوز کیف پولهای زیادی نیستند که از FCT پشتیبانی کنند اما به نظر می رسد که مورد توجه قرار گرفته اند. کیف پول جدید Exodus, عدن, از FCT پشتیبانی می کند ، اما هنوز در مرحله پیش عرضه است ، بنابراین هنگام استفاده از آن ممکن است مشکلاتی داشته باشید.

نتیجه

Factom یک پروژه کاملاً ثابت است که در حال حل یک مشکل بزرگ است که در چندین صنعت وجود دارد. اگرچه بازاریابی مورد توجه تیم نبوده است ، آنها در سایه ها برای ایجاد مشارکت تجاری و بهبود محصولات خود کار کرده اند.

این تیم نه تنها تجربه کار روی پروژه های قبلی را با هم دارد بلکه چندین سال دانش بلاکچین را نیز به اشتراک می گذارد.

با رشد پروژه جالب است که ببینید قیمت FCT چگونه پاسخ می دهد و اگر یا اگر به نقطه تورم برسد چه اتفاقی می افتد.

یادداشت سردبیر: این مقاله توسط استیون بوچکو در تاریخ 11.27.2018 به روز شده است تا تغییرات اخیر پروژه را منعکس کند.

منابع اضافی Factom

سایت اینترنتی

فیس بوک

توییتر

یوتیوب

Reddit

اختلاف

گیتهوب

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me