ممکن است متوجه این موضوع نشوید ، اما هر زمان که یک قرارداد سنتی را امضا می کنید ، باز هم ریسک می کنید. طرف دیگر ممکن است تحویل ندهد. آنها ممکن است توافق نامه عدم افشا را نقض کنند. شاید فیش حقوقی خود را دریافت نکنید. صرف نظر از این ، شما باید به دادگاه بروید و هزاران هزینه وکالت ، فقط برای هزینه های پرداخت کنید امکان پذیری عدالت گرفتن.

صدا پارانوئید؟ این شایع تر از چیزی است که فکر می کنید. حداقل 47٪ پرونده های مدنی طبق مطالعه ای در 26 ایالت آمریکا ، مربوط به قرارداد است.

بلاکچین ، خوشبختانه ، فقط انقلابی در معاملات مالی ما ایجاد نکرده است. این نیز در قانون موفقیت بزرگی ایجاد کرده است.

بنابراین قراردادهای هوشمند چگونه کار می کنند?

یک قرارداد هوشمند بی شباهت به سلف کاغذی آن نیست. به شما کمک می کند املاک ، خدمات و ارز را مبادله کنید. اما برخلاف آن دسته از کاغذهایی که به سختی قابل اجرا هستند و به سختی بهم چسبیده اند ، این قرارداد یک سند خود اجرا است.

در واقع ، قراردادهای هوشمند دقیقاً “جدید” نیستند. این اصطلاح توسط Nick Szabo در سال 1994 اختراع شد. دانشمند حقوق و علوم رایانه ، Szabo منزوی از روز اول درگیر ارز رمزنگاری شده است (سهم خود را از Bit Gold بررسی کنید). وی با قراردادهای هوشمند خواستار اخذ واسطه ای شد که به طور سنتی نقش مجری قرارداد را بازی می کرد. در عوض ، او تصور کرد که قراردادهای هوشمند مانند یک ماشین فروش است.

به روش ماشین فروش فکر کنید – این ساده ترین معامله ای است که می توانید انجام دهید. شما تصمیم می گیرید که چه می خواهید و پول را وارد دستگاه می کنید. پس از کلیک بر روی دکمه یا وارد کردن کد مورد با همان ارزش ، دستگاه به طور خودکار آن را آزاد می کند. قراردادهای هوشمند اساساً به همان روش کار می کنند. این قراردادها پس از تحقق برخی شرایط به طور خودکار خود را اجرا می کنند.

نیک سابو ، که ایده قرارداد هوشمند را ارائه داد

نیک سابو

به این ترتیب ، تنها افرادی که به طور مستقیم در این قرارداد دخیل هستند مربوط می شوند. دیگر نیازی به وکیل ، دفاتر اسناد رسمی یا هرگونه معامله دیگری نیست.

قراردادهای هوشمند در زنجیره بلوک رمزگذاری شده اند ، بنابراین آنها نیز غیرمتمرکز هستند. این جنبه همان چیزی است که روند کار را ساده می کند و واسطه را بیرون می اندازد. از آنجا که مجری اکنون کد است ، برای اطمینان از اجرای صحیح قرارداد نیازی به وکیل ندارید. برخی از افراد حتی م componentلفه ای با چند امضا (به اختصار چند سیگ) اضافه می کنند که از هر طرف می خواهد قبل از انتقال وجوه یا کار امضا کند. حتی با وجود م componentلفه چند سیگنال ، می توانید زمان انتظار را به صورت عقب و جلو قرارداد بین همه طرف های درگیر قطع کنید. بنابراین نه تنها سردرد و خطر کلاهبرداری توسط شخص ثالث را ذخیره می کنید ، بلکه روند کار سریعتر می شود.

پس از نوشتن و امضای قرارداد توسط هر دو طرف ، این قرارداد توسط رایانه های موجود در سیستم بلاکچین کنترل می شود. در بیشتر موارد ، خود قرارداد عمومی است و طرفین درگیر شبه ناشناس هستند (بعداً در مورد آن اطلاعات بیشتری می گیرید). علاوه بر این ، محرک های خاصی در کد وجود دارد. به عنوان مثال ، هنگامی که یک ارائه دهنده خدمات محصول نهایی را تحویل می دهد ، کارفرما باید ارز رمزنگاری شده را پرداخت کند. وقتی شرط اول ایجاد شود ، وجوه به طور خودکار آزاد می شوند.

اتریوم: قلم و کاغذ

بنابراین شما حتی از چه فناوری برای ساخت یا امضای قرارداد هوشمند استفاده می کنید?

Ethereum ، توسعه یافته توسط Vitalik Buterin ، اساس بسیاری از قراردادهای هوشمند امروزی است.

ویتالیک بوترین ، بنیانگذار Ethereum

بیشتر قراردادها با استفاده از Ethereum ، یک بستر مبتنی بر بلاکچین ساخته می شوند. اتریوم برای اولین بار توسط برنامه نویس روسی-کانادایی پیشنهاد شد ویتالیک بوترین در سال 2013 و در سال 2015 منتشر شد. هر قرارداد با استفاده از یک ماشین مجازی کامل تورینگ Ethereum اجرا می شود. بله ، ما می دانیم که دهان پر است. این اساساً به این معنی است که این برنامه می تواند یک کامپیوتر را شبیه سازی کند. برای گفتن فکر نمی کند ، اما رسا است. این می تواند “به” تصمیم گیری در مورد همه چیز به مد / پس. این منطق آن را برای قراردادهای هوشمند مناسب می سازد ، که باید بتوانند با بسیاری از متغیرها دستورات را اجرا و اجرا کنند.

این باعث می شود Ethereum با بیت کوین که از مکانیزم های ساده ای برای توزیع پول استفاده می کند تفاوت اساسی داشته باشد. Ethereum تمایل دارد که برای هر معامله ای که به چندین مرحله نیاز دارد ، مناسب تر باشد.

قرارداد هوشمند: آینده همه چیز?

از همان ابتدا می توان چهار مزیت اصلی قرارداد هوشمند را مشاهده کرد:

  • استقلال – لازم نیست به واسطه ها وابسته باشید. این کار باعث کاهش هزینه ها ، افزایش کارایی و جلوگیری از تقلب توسط شخص ثالث می شود. از آنجا که قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز است ، شما نیز نباید نگران تعصب هیچ نهاد دولتی باشید.
  • اعتماد کنید – نیازی به اعتماد به شخص نیست ، تنها چیزی که باید اعتماد کنید سیستم است. و اگر چیزی در مورد بلاکچین می دانید ، می دانید که این سیستم به طور کلی درست است.
  • امنیت – این با اعتماد پیوند می خورد. به این روش به این فکر کنید: اگر دزدی بخواهد پول شما را بگیرد ، حساب بانکی شما را هک می کند. اما از آنجا که بلاکچین غیر متمرکز است – جایی برای حمله وجود ندارد. یک سارق نمی تواند فقط حساب بانکی شما را هک کند. برای کنترل هر چیزی مجبورند 51 درصد از شبکه را در اختیار بگیرند. قراردادهای هوشمند که در بلاکچین رمزگذاری شده اند ، به همان اندازه ایمن هستند.
  • سرعت – این قراردادها فقط ایمن یا دقیق نیستند – سریع هستند. و این فقط به این دلیل نیست که زمان انتظار وکلا و دفاتر اسناد رسمی را برطرف می کند. از آنجا که قرارداد توسط زنجیره بلوک کنترل می شود ، نتایج تقریباً فوری است. این یک فرایند کاملاً خودکار است.

همه این موارد باعث افزایش مقرون به صرفه بودن قراردادهای هوشمند نسبت به قراردادهای سنتی می شود. اما این تمام نیست.

همانطور که می توانید تصور کنید ، قراردادهای هوشمند فقط محدود به حوزه مالی نیست. می توانید از آنها در معاملات دولتی ، مدیریت مراقبت های بهداشتی ، مدیریت دوره آموزش عالی ، بیمه و املاک و مستغلات استفاده کنید. هر شرایطی که نیاز به تجارت کالا برای خدمات داشته باشد می تواند از لحاظ فنی به خوبی از قراردادهای هوشمند استفاده کند.

اینفوگرافیک توضیح دهنده منطق قرارداد هوشمند

قراردادهای هوشمند چگونه کار می کنند?

و کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده آمریکا و اروپا تنها کسانی نیستند که سود می برند. شهروندان کشورهایی مانند هند که گرفتن پاسپورت یا ویزا می تواند به جای هفته ها ماه ها به طول انجامد ، از مزایای فوق العاده ای برخوردار هستند. معاملات تجاری بین المللی به طور ناگهانی ساده می شوند – تجارت را برای همه افراد درگیر راحت تر و سود آورتر می کنند.

به احتمال زیاد در آینده ، در هر کسب و کاری یک قرارداد هوشمند منعقد شده است. در مقیاس جهانی.

قراردادهای هوشمند در عمل

هنوز مطمئن نیستید که قراردادهای هوشمند در طبیعت چگونه است؟ یک نگاه اجمالی در اینجا:

شنبه خود را با یک خم کن گلگیر شروع می کنید. ما هرگز نگفتیم این یک سفر پر زرق و برق است ، مگر نه؟ سپر شما دندانه دار است. شما با شرکت بیمه خود تماس می گیرید و از خسارت عکس می گیرید. شما مجرم نبودید – اما جزئیات آنها را دارید. نماینده بیمه اطلاعات و اطلاعات خرابی شما را در سیستم مبتنی بر بلاکچین خود ثبت می کند ، که باعث ایجاد یک بند در قرارداد شما می شود. هشدار دریافت می کنید. این هزینه تعمیرات شما را تخمین زده و به شما یک ارائه دهنده خدمات پشتیبانی می دهد. به آنجا بروید ، و قبض رسیدگی می شود.

بنابراین شما به فروشگاه ماشین می روید. سپر جدید به تازگی به مغازه رسیده است و مالکیت این قطعه از طریق یک قرارداد هوشمند – حدس زده اید – به مغازه منتقل شده است. متأسفانه ، ارسال آنها برای تعویض فیلتر هوا به تأخیر افتاد ، اما جای نگرانی نیست. تا زمانی که مغازه آن را دریافت نکند ، این پول به تأمین کننده وی منتقل نخواهد شد. قراردادهای هوشمند و زنجیره تأمین در عمل.

ما می توانیم ادامه دهیم ، اما فکر می کنیم شما اصل مطلب را دریافت می کنید.

چه چیزی ممکن است اشتباه شود?

“قراردادهای هوشمند نمی توانند عالی باشند! اگر کسی به خاطر یک اشتباه کوچک جریمه شود چه؟ مطمئناً نمی تواند ضد هک باشد! “

نگرانی اصلی: آیا با وجود حضور در بلاکچین ، قرارداد هوشمند کاملاً ایمن است؟

قراردادهای هوشمند چقدر ایمن هستند?

در حالی که خطای انسانی انتقادی معتبر از سیستم است ، اما یک قرارداد هوشمند لزوماً شما را به دلیل آن به دادگاه نمی کشاند. ممکن است بودجه آزاد نشود ، یا ممکن است کارفرما به طور خودکار بازپرداخت شود. خطاهای انسانی روی بلاکچین رخ خواهد داد یا نه.

اشتباه در کد یا خطای انسانی با امنیت (دادن کلیدهای خصوصی) می تواند منجر به هک یا سرقت شود. کد آنقدر پیچیده است که بعضی اوقات قراردادها تبدیل می شوند آسیب پذیر به هکرها.

به عنوان مثال ، ICO KICKICO 8 میلیون دلار ضرر کرد پس از نقض قرارداد هوشمند در ماه جولای. اما قابل توجه ترین هک در ژوئن 2016 در DAO (سازمان خودمختار غیرمتمرکز) رخ داد که هکرها با 50 میلیون دلار درآمد کسب کردند. این منجر به تقسیم یا چنگال سخت Ethereum Classic (ETC) به Ethereum (ETH) در تلاش برای ایجاد امنیت بیشتر سیستم عامل.

به نظر می رسد این مبالغ بسیار سنگین است – اما آیا آنها واقعاً واقعی هستند؟ در سال 2017 ، مصرف کنندگان در ایالات متحده تقریباً ضرر کردند 17 دلار بیلیون فقط از سرقت هویت. (البته ، به زودی می توانید با فناوری blockchain از هویت خود نیز محافظت کنید.)

احتمالاً بلاکچین و قراردادهای هوشمند – علی رغم ضعف انسانی – پاسخی برای مشکلات سنتی سیستم ما هستند. فناوری های بلاکچین هنوز محافظت بیشتری را ارائه می دهند. این تفاوت بین قفل معمولی و بنزین Schlage… یا نداشتن قفل است.

“خوب ، اما آیا محدودیتی وجود ندارد؟ اگر همه موارد عمومی باشد ، راهی برای ذخیره اطلاعات حساس وجود ندارد. “

این درست است – اما نه برای مدت طولانی.

حداقل دو پروژه مهم برای مقابله با حریم خصوصی و “قراردادهای مخفی” وجود دارد – Enigma و Wanchain. قرارداد مخفی یک قرارداد هوشمند است که اجازه می دهد تا داده های حساس به صورت ایمن ذخیره شوند ، حتی اگر با استفاده از فناوری بلاکچین اعتبارسنجی شود. به منظور حفظ حریم خصوصی کاربران ، Wanchain از امضاهای زنگ دار و آدرس های نسل یک بار برای معاملات قرارداد هوشمند خود استفاده می کند. این هویت ها را ناشناس نگه می دارد.

با بروز مشکلات در قراردادهای هوشمند ، راه حل ها نیز به وجود می آیند. خواه در مورد Bitcoin یا قراردادهای هوشمند صحبت کنیم ، Szabo ، Satoshi و Buterin همه علاقه مند به ارتقا یک سیستم مالی ناکارآمد بودند. صرف نظر از این که این راه حل در قراردادهای هوشمند Ethereum یا سیستم عامل دیگری نهفته باشد ، فناوری اصلی بلاکچین برای آینده FinTech ضروری است.

صفحه نمایش Engima ، یک پروژه بلاک چین برای خصوصی سازی قراردادهای هوشمند است.

یک صفحه نمایش از صفحه اصلی Enigma.

در اين لحظه – فعلا

در واقع ، بزرگترین مشکل قراردادهای هوشمند اصلاً مربوط به قراردادهای هوشمند نیست. مشکل این است که بسیاری از دولت ها آنها را درک نمی کنند – و نمی دانند چگونه آنها را تنظیم کنند. اما این در حال تغییر است. ایالت تنسی آمریکا یک لایحه تصویب کرد امسال قراردادهای هوشمند را قانونی الزام آور می شناسد. کانادا نیز در آن شرکت می کند. در اوایل سال 2018 ، آنها شروع کردند آزمایش های برای استفاده از قراردادهای هوشمند دولت با آشکارتر شدن مزایا ، طولی نمی کشد که بقیه جهان به کشتی می پردازند.

اما چرا منتظر می مانیم تا عقب بیفتند؟ امروز می توانید از قراردادهای هوشمند استفاده کنید – یا می توانید کدگذاری خود را یاد بگیرید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me