اتریوم در مقابل کاردانو

Ethereum و Cardano دو مورد از شناخته شده ترین سیستم عامل های غیر متمرکز blockchain (dApp) هستند. هر دو پروژه که اغلب بخشی از همان مکالمه هستند ، از قراردادهای هوشمند برای گسترش ارزش فناوری بلاکچین فراتر از معاملات ساده استفاده می کنند – البته به روشهای بسیار متفاوت.

بنیانگذاران هر دو پروژه, ویتالیک بوترین از اتریوم و چارلز هوسکینسون از Cardano ، نظرات خود را شناخته و سبک زندگی فعال در توییتر را ایجاد کنید. اگر برای مدت زمانی درگیر ارز رمزنگاری شده باشید ، احتمالاً حداقل یک بار درباره هر یک از بنیانگذاران شنیده اید.

تاریخچه مشترک این دو پروژه کمتر شناخته شده است. قبل از اینکه شباهت ها و تفاوت های ارزهای رمزپایه را بررسی کنیم ، بیایید از خط حافظه تا جایی که هر دو شروع کرده اند ، قدم بزنیم.

Ethereum در مقابل Cardano – یک احتمال برخورد

Buterin و Hoskinson از طریق پروژه آموزش Bitcoin ، خالق دوره های آنلاین Udemy که Hoskinson پس از ترک حرفه مشاوره آغاز به کار کرد ، ملاقات کردند. پس از ملاقات ، هوسکینسون یکی از اولین پیش نویس های مقاله سفید Buterin’s Ethereum را دریافت کرد ، که در واقع به عنوان یک طرح کلی برای Primecoin پروتکل پوشش از آنجا ، هوسکینسون به عنوان بنیانگذار Etherum به همراه Buterin و شش نفر دیگر پیوست.

هوسکینسون و بوترین قبل از جدایی حدود شش ماه با هم کار کردند.

تفاوتی در نظر

این انشعاب در واقع به یک تفاوت ایدئولوژیک منجر شد: انتفاعی یا غیر انتفاعی. Buterin و اکثر بنیانگذاران دیگر استدلال کردند که Ethereum باید یک پروژه غیر انتفاعی باقی بماند و از جمع آوری سرمایه سرمایه خطرناک جلوگیری کند. هوسکینسون چیز دیگری فکر کرد.

وی معتقد بود که آنها باید پول سرمایه پذیر را بپذیرند. با این حال ، با این کار ، تیم نیاز به اجرای نوعی حاکمیت و تعیین راهی برای سودآوری دارد. همانطور که اکنون می دانید ، تیم وضعیت غیرانتفاعی را انتخاب کرد.

شش ماه پس از ترک ، هاسکینسون با یکی دیگر از بنیانگذاران Ethereum ، جرمی وود ، همکاری کرد و تشکیل داد IOHK (ورودی ورودی هنگ کنگ), شرکت پشت کاردانو.

Ethereum vs Cardano – تفاوت ها

در هسته اصلی خود ، هر دو پروژه برای توسعه dApp و قراردادهای هوشمند در نظر گرفته شده اند. با این حال ، شباهت ها به همین جا ختم می شوند. از مکانیزم های اجماع گرفته تا معماری ، این دو زنجیره بلوک تفاوت چشمگیری دارند.

سازوکارهای اجماع

در حال حاضر ، Ethereum از Proof-of-Work (PoW) برای حفظ شبکه استفاده می کند. گرچه این برای همیشه دوام نخواهد داشت. جامعه Ethereum قصد دارد به زودی به Proof-of-Stake (PoS) تغییر وضعیت دهد. Casper ، الگوریتم جدید PoS Ethereum ، تلاشی برای حل بسیاری از مسائل مقیاس بندی است که بلاکچین را آزار می دهد.

قبل از رفتن به طور کامل PoS ، Ethereum موافقت PoW / PoS را برای توافق به طور موقت پیاده سازی می کند. اما بعد از اینکه سازوکار جدید PoS ثابت شد ، توسعه دهندگان یک “بمب ساعتی دشوار” را منفجر می کنند که باعث می شود Ethereum استخراج نشود.

Cardano همچنین Proof-of-Stake را پیاده سازی می کند اما از آن استفاده می کند الگوریتم Ouroboros. این مانند این عمل می کند:

  • رهبران اسلات معاملات را تأیید می کنند و بلوک ایجاد می کنند.
  • اگر سکه Cardano ، ADA را داشته باشید ، واجد شرایط تبدیل شدن به یک رهبر شیار هستید. مهم نیست که چقدر مالک هستید.
  • برای تبدیل شدن به یک اسلات لیدر ، الگوریتم “Follow the Satoshi” باید سکه ای را که متعلق به خود است انتخاب کند.
  • شبکه همه این کارها را به صورت دستی انجام می دهد ، بنابراین کار اضافی وجود ندارد که شما نیاز به انجام آن داشته باشید.

زبانهای برنامه نویسی

زبان اصلی برنامه نویسی Ethereum ، جامدادی است. تیم Ethereum برای ایجاد قراردادهای هوشمندی که بر روی دستگاه مجازی Ethereum (EVM) اجرا می شوند Solidity را به طور خاص ایجاد کردند..

Cardano ، از Haskell و Plutus استفاده می کند. Haskell یک زبان برنامه نویسی کاربردی است که از سال 1990 وجود دارد. اما آخرین نسخه پایدار که در سال 2010 منتشر شد. مشابه Haskell ، Plutus یک زبان برنامه نویسی کاربردی است. با این حال ، توسط تیم توسعه کاردانو ساخته شده است.

معماری

احتمالاً قابل توجه ترین تفاوت این دو سیستم عامل قرارداد هوشمند در معماری آنهاست.

کاردانو به دو لایه تقسیم می شود. این لایه ها دفتر ارزش حساب را از دلایل انتقال ارزش از یک حساب به حساب دیگر جدا می کنند. این تفکیک به شما به عنوان کاربر نهایی ، کنترل بیشتری بر حریم خصوصی و اجرای قراردادهای هوشمند شما می دهد.

Cardano Settlement Layer (CSL) از دفترچه ارزش مراقبت می کند در حالی که لایه Cardano Computation (CCL) “چرا” معاملات را کنترل می کند.

در حال حاضر ، Ethereum فقط یک لایه دارد. اما ، راه حل های مقیاس گذاری لایه دوم در دست کار است. پلاسما یکی از این راه حل هاست. پلاسما حاوی زنجیره های بلوکی کودکانه مشابه Bitcoin’s Lightning Network است. این زنجیره های کودک بدون نیاز به پهنای باند در زنجیره اصلی Ethereum معاملات را تسهیل می کنند.

به زودی Ethereum برای کمک به مشکلات مقیاس پذیری بلاکچین ، sharding را نیز اجرا خواهد کرد.

دیگر

علاوه بر تفاوت های آشکار در سقف بازار و قیمت ، این دو ارز رمزپایه تفاوت های حیاتی کمتری دارند.

Ethereum بیش از سه سال است که کاردانو را شروع می کند. این پروژه در ژانویه 2014 آغاز شد در حالی که کاردانو اخیراً در سپتامبر 2017 وارد صحنه شد.

کاردانو با حداکثر عرضه 45 میلیاردی یکی از بزرگترین عرضه های سکه در صنعت را دارد. Ethereum حداکثر مقدار رمز ندارد ، اما میزان عرضه در زمان نوشتن این مقاله چیزی بیش از 100 میلیون است.

Ethereum vs Cardano – سرمایه گذاری بهتر?

در خارج از دروازه ، Ethereum از بازار بالاتر از Cardano است بنابراین توانایی رشد آن است شاید کوچکتر. با این حال ، اندازه این دو پروژه به اندازه کافی نزدیک است که نباید اهمیت زیادی داشته باشد. بیایید تاریخچه معاملات هر سکه را به صورت جداگانه بررسی کنیم.

تجارت Ethereum

در حال حاضر ، Ethereum در حدود یک سوم قیمت بالاترین قیمت خود در 1400 معامله می کند. تا زمان سقوط بزرگ سال 2018 ، می توانستید به اتریوم به عنوان یک سودآور ثابت اعتماد کنید که به ندرت ارزش خود را از دست می داد. حتی در سال 2017 زمانی وجود داشت که برخی از اعضای جامعه معتقد بودند که Ethereum بیت کوین را به عنوان برترین ارز رمزنگاری از بین می برد..

بازرگانی کاردانو

کاردانو سقوط بسیار سخت تری را نسبت به Ethereum تجربه کرده است. قیمت ADA به کمتر از یک ششم قیمت بالغ بر 1.30 دلار رسیده است. به نظر می رسد که به راحتی در کف 0.12 پوند استراحت کرده است. از آنجا که تیم هنوز پلتفرم آماده dapp را راه اندازی نکرده است ، بیشتر این قیمت ها احتکاری است.

Ethereum vs Cardano – بیایید مقایسه کنیم

از هم اکنون ، Ethereum یکی از بزرگترین و فعالترین ها را دارد (در غیر این صورت بزرگترین و فعالترین) جوامع توسعه دهنده در رمزنگاری. این بهترین گزینه برای پیشنهادات اولیه سکه (ICO) و بسیاری از نشانه هایی است که می شناسید و دوست دارید در شبکه Ethereum اجرا شود. تا زمانی که Ethereum این محبوبیت را حفظ کند ، قیمت باید همچنان افزایش یابد.

کاردانو ممکن است از پشتیبانی Ethereum برخوردار نباشد ، اما با این وجود هنوز جامعه سالمی دارد. آزمون واقعی هنگامی آماده می شود که کاردانو برای توسعه dApp آماده باشد. کاردانو برای انتشار مجدد قیمت مثبت خود می تواند تصویب مورد نیاز را به همراه داشته باشد.

Ethereum vs Cardano – آنچه در ادامه می آید?

هر دو سیستم عامل دارای تیم های توسعه فعال با نقشه راه های بسته بندی شده در جلو هستند. Ethereum در تلاش است تا از طریق اجرای Casper (PoS) ، Plasma و Sharding به یک پلتفرم dApp مقیاس پذیرتر تبدیل شود. کاردانو به زودی Shelley را به بازار عرضه می کند ، به روزرسانی شامل آدرس های دوستانه انسان ، باز کردن نمایندگی Ouroboros و معاملات چند منظوره از جمله موارد دیگر.

ممکن است کلیشه باشد ، اما مقایسه این دو پروژه واقعاً مانند مقایسه سیب با پرتقال است. هر دو میوه (سیستم عامل dApp) با مجموعه موافقان و مخالفان خاص خود هستند. بعضی از اعضای جامعه یکی را به دیگری ترجیح می دهند در حالی که دیگران هر دو را دوست دارند. و برخی ترجیح می دهند هر دو شکست خورده باشند.

در پایان ، اتریوم و کاردانو هر دو پروژه قابل احترامی هستند که باید تأثیر قابل توجهی بر جهان بگذارند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me