مقدمه ای بر تجزیه و تحلیل فنی

تحلیل تکنیکی چیست?

تجزیه و تحلیل فنی یک ابزار ارزیابی قدرتمند است که می تواند توسط هر سرمایه گذار قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری مورد استفاده قرار گیرد. چه بیت کوین ، چه اتریوم یا هر سکه دیگری معامله می کنید ، باید اضافه کنید به استراتژی سرمایه گذاری خود. تجزیه و تحلیل فنی که توسط سرمایه گذاران برای تفسیر سیگنالهای حرکت تولید شده توسط بازار به کار گرفته می شود ، بازرگانان را در پیش بینی حرکت قیمت یک دارایی یاری می کند.

اگرچه تجزیه و تحلیل فنی نمی تواند جایگزین تجزیه و تحلیل بنیادی شود ، اما همه سرمایه گذاران می توانند از استفاده از آن برای بهبود زمان سرمایه گذاری خود بسیار بهره مند شوند.

نمودار تجزیه و تحلیل فنی

تحلیل بنیادی و فنی

سرمایه گذاران محتاطانه برای تصمیم گیری تحصیل کرده از ترکیبی از تحلیل بنیادی و فنی استفاده می کنند. تجزیه و تحلیل بنیادی و فنی هم در نوع اطلاعاتی که در نظر می گیرند و هم در طول کلی روند پیش بینی شده متفاوت است.

در حالی که تحلیل بنیادی مرکز محاسبه ارزش اساسی سکه است, تجزیه و تحلیل فنی بیشتر مربوط به ارزش ذاتی یک سکه نیست. در عوض ، تجزیه و تحلیل فنی سعی در پیش بینی حرکت قیمت دارایی در آینده فقط بر اساس داده های معاملات گذشته و احساسات بازار دارد.

تجزیه و تحلیل بنیادی به طور معمول در پیش بینی روندهای بلند مدت آهسته تر یک سکه مفیدتر است. از طرف دیگر ، تحلیل تکنیکی در تعیین حرکت سریع کوتاه مدت سکه مفیدتر است.

مبانی تجزیه و تحلیل فنی

بر اساس این اصل که حرکت های کوتاه مدت قیمت به طور تصادفی نیستند ، تجزیه و تحلیل فنی ادعا می کند که تمام اطلاعات موجود در مورد دارایی باید از قبل در قیمت بازار آن دارایی منعکس شود.

به عبارت دیگر ، تجزیه و تحلیل فنی ادعا می کند که داده های معاملات گذشته یک دارایی ، شاخص بهتری برای حرکت های کوتاه مدت آتی سکه است تا ارزش ذاتی واقعی سکه..

روندهای جهت دار

روند یک سوگیری جهت دار قابل مشاهده در حرکت قیمت است. در طی یک روند ، قیمت یک دارایی در جهتی خاص حرکت می کند که انتظار می رود ادامه یابد. روندها معمولاً به سه جهت بالا ، پایین یا پهلو طبقه بندی می شوند.

روندهای رو به بالا گاهی صعودی خوانده می شوند. به همین ترتیب ، روند نزولی نزولی است. این صفت ها از شیوه گرایش هر حیوان به جنگ گرفته شده اند. یک خرس معمولاً با چنگال به پایین می کشد ، در همین حال ، یک گاو نر معمولاً با شاخهای خود بالا می رود.

روند صعودی و صعودی

ریشه های تجزیه و تحلیل فنی

تجزیه و تحلیل فنی توسط چارلز داو آغاز شد ، که اغلب در سرتاسر قرن نوزدهم در سرمقاله های خود در وال استریت ژورنال در مورد این موضوع می نوشت. نوشته های داو در مجموع به عنوان تئوری داو شناخته می شوند.

اگرچه نظریه Dow در طول قرن گذشته توسط چندین نویسنده تصفیه شده است ، اما نوشته های Dow هنوز اساس تحلیل تکنیکی مدرن را فراهم می کند. اصول اصلی تئوری داو در زیر ذکر شده است:

تئوری داو اصول اصلی

 1. قیمت بازار یک دارایی در حال حاضر هر عاملی را که ممکن است بر قیمت دارایی تأثیر بگذارد در نظر می گیرد.
 2. حرکت قیمت یک دارایی کاملاً تصادفی نیست. در عوض ، قیمت ها تمایل به حرکت در الگوها و روندهای قابل مشاهده دارند که با گذشت زمان تکرار می شوند.
 3. حرکت حجم به طور معمول روندها را تأیید می کند. روند قیمت با افزایش حجم تایید می شود. به همین ترتیب ، کاهش حجم ، نشان دهنده ضعیف شدن روند است.
 4. روندها تا زمانی که یک واژگونی واضح رخ دهد ادامه دارند. تئوری داو به سرمایه گذاران هشدار می دهد كه روند قیمت های طولانی مدت اولیه را با روند ثانویه اصلاحی كوتاه مدت اشتباه نگیرند.

دسته بندی های تجزیه و تحلیل فنی

در تجزیه و تحلیل فنی اغلب از ترکیبی از الگوهای نمودار ، شاخص ها و سایر اطلاعات آماری معاملات برای تعیین روند قیمت سکه در آینده استفاده می شود.

تجزیه و تحلیل فنی را می توان به دو دسته اصلی الگوها و شاخص های نمودار تقسیم کرد.

الگوهای نمودار

الگوهای نمودار ، تشکیلات متمایزی هستند که با توجه به تغییرات حرکتی قیمت یک امنیت در طول زمان در نمودار ایجاد می شوند. تصور می شود الگوهای جداگانه نمودار به دلیل روانشناسی بازار و سرمایه گذار تکرار شود.

تعاریف الگوهای معاملاتی می تواند کاملاً ذهنی باشد زیرا ممکن است معامله گران مختلف نظرات متفاوتی درباره آنچه که الگوی قابل تشخیص است تشکیل دهند. همچنین لازم به ذکر است که برخی از الگوهای نمودار دقیق تر از بقیه هستند.

از آنجا که هیچ الگوی نمودار کاملاً دقیق نیست ، یک سرمایه گذار باید از آنها در ترکیب با سایر شاخص های فنی برای کاهش خطای آماری پیش بینی ها استفاده کند.

الگوهای نمودار را می توان به دو دسته اصلی الگوهای ادامه و الگوهای معکوس تقسیم کرد.

الگوهای نمودار ادامه

الگوهای ادامه نشان می دهد که روند اصلی پس از اتمام الگو احتمالاً ادامه خواهد یافت. به عنوان مثال ، اگر دارایی در حال حاضر در میانه روند صعودی قرار دارد ، یک الگوی معاملاتی ادامه می دهد که حرکت صعودی پس از تکمیل الگو ادامه دارد.

الگوهای نمودار ادامه کار مشترک

 • مثلثها
 • پرچم ها
 • آدم های مهم
 • مستطیل ها

مستطیل صعودی Setcoins

الگوهای نمودار معکوس

الگوهای معکوس نشان می دهد که روند اولیه پس از اتمام الگو احتمالاً معکوس خواهد شد. به عنوان مثال ، اگر دارایی در حال حاضر در میانه روند نزولی قرار داشته باشد ، یک الگوی معکوس معکوس نشان دهنده پایان احتمالی روند نزولی اولیه و آغاز روند صعودی کلی پس از تکمیل الگو است.

الگوهای نمودار معکوس مشترک

 • سر و شانه
 • سر و شانه های معکوس
 • دو تاپ
 • پایین دوتایی

الگوی دو پایین Setcoins

شاخص ها

شاخص ها محاسبات ریاضی معمولاً بر اساس قیمت یا حجم دارایی مورد استفاده توسط سرمایه گذاران برای پیش بینی حرکت قیمت دارایی در آینده است..

انواع اندیکاتورها

رایج ترین نوع اندیکاتور نوسان ساز نامیده می شود. اسیلاتورها در یک محدوده تعداد مشخص محدود می شوند ، معمولاً 0 تا 100 است. علاوه بر اسیلاتورها ، برخی از شاخص ها غیر محدود هستند.

شاخص ها را می توان به طور عمده به دو دسته l تقسیم کردفرار از شاخص ها و شاخص های تاخیری بسته به زمان سیگنال آنها.

شاخص های پیشرو

ایجاد سیگنال های حرکت قبل از حرکت قیمت ، شاخص های اصلی توسط سرمایه گذاران و معامله گران برای کمک به تعیین حرکت قیمت سکه در آینده مورد استفاده قرار می گیرند.

شاخص های پیشرو در دوره هایی با روندهای جانبی یا دوره های بدون روند بسیار مفید هستند. آنها به معامله گران کمک می کنند تا لحظاتی را تعیین کنند که قیمت دارایی در روند جدید بیشتر شکسته یا شکسته شود.

دو مورد از شاخص های پیشرو که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند ، شاخص مقاومت نسبی (RSI) و نوسان ساز Stochastics هستند..

شاخص مقاومت نسبی (RSI)

از 0 تا 100 متغیر است ، RSI یک شاخص حرکت است که اندازه سود و زیان اخیر را برای اندازه گیری تغییر قیمت یک اوراق بهادار مقایسه می کند.

نشانگر RSI بیشتر برای شناسایی بیش از حد خرید یا فروش اوراق بهادار استفاده می شود. خواندن بیش از 70 به این معنی است که یک اوراق بهادار بیش از حد خریداری شده در حالی که خواندن زیر 30 نشان دهنده فروش بیش از حد یک اوراق بهادار است.

شاخص قدرت نسبی Setcoins RSI

نوسان ساز تصادفی

0scillator تصادفی یک شاخص حرکت دو خطی است که قیمت بسته شدن یک دارایی را با طیف وسیعی از قیمت ها در یک مدت زمان مشخص مقایسه می کند. نوسان ساز تصادفی به طور معمول از 14 روز آخر معاملات داده برای محاسبه امتیاز آن استفاده می کند.

نوسانگر تصادفی مشابه RSI ، از 0 تا 100 است. قرائت بیش از 80 نشان می دهد که یک اوراق بهادار بیش از حد خریداری شده است در حالی که قرائت زیر 20 نشان دهنده فروش بیش از حد امنیت است.

نوسان ساز تصادفی از دو خط٪ K و٪ D تشکیل شده است. ٪ K حرکت حرکت دارایی را اندازه گیری می کند در حالی که٪ D میانگین متحرک ساده سه روزه٪ K را اندازه گیری می کند. سیگنال های خرید و فروش وقتی ایجاد می شوند که خط٪ K از خط٪ D عبور کند.

نوسان ساز تصادفی Setcoins

شاخص های عقب مانده

پس از یک حرکت قیمت همانطور که قبلاً رخ داده است ، شاخص های عقب مانده عمدتا به عنوان ابزاری تأیید شده توسط سرمایه گذاران برای تعیین ادامه یا ضعیف شدن روند قیمت عمل می کنند. برخلاف شاخص های برجسته ، شاخص های عقب مانده در طی دوره های قیمت روند بصیرترین هستند و سیگنال های خرید یا فروش واقعی کمتری در مقایسه با شاخص های پیشرو تولید می کنند.

دو مورد از شاخصهای متداول مورد استفاده ، میانگین متحرک و باند بولینگر هستند.

میانگین متحرک

در تجزیه و تحلیل فنی از چندین میانگین متحرک مختلف استفاده می شود:

 • میانگین متحرک ساده (SMA) – میانگین متحرک ساده صرفاً مجموع تمام قیمتهای بسته شده گذشته در یک بازه زمانی مشخص تقسیم بر تعداد روزهای دوره است. به عنوان مثال ، میانگین متحرک ساده 20 روزه مجموع 20 قیمت پایانی آخر یک دارایی تقسیم بر 20 خواهد بود.
 • میانگین متحرک نمایی (EMA) – میانگین متحرک نمایی به شکلی مشابه میانگین متحرک ساده محاسبه می شود اما وزن بیشتری نسبت به قیمت های بسته شده اخیر نسبت به قیمت های بسته شده قبلی داده می شود.
 • میانگین واگرایی همگرایی متحرک (MACD) – MACD با کسر میانگین متحرک نمایی 26 روزه از میانگین متحرک نمایی 12 روز محاسبه می شود. MACD جهت حرکت را به جای جهت قیمت دارایی نشان می دهد. در صورت مثبت بودن ، MACD نشان می دهد که حرکت به سمت بالا حرکت می کند. به همین ترتیب در صورت منفی بودن ، MACD نشان می دهد که حرکت به سمت پایین حرکت می کند.

گروههای بولینگر

رسم دو انحراف استاندارد به دور از میانگین متحرک ساده یک اوراق بهادار ، گروههای بولینگر چندین نشانه در مورد نوسان قیمت یک اوراق بهادار به سرمایه گذاران ارائه می دهند.

تصور می شود که عرض باندهای بولینگر نوسانات پیش بینی شده قیمت یک دارایی را توصیف می کند. با گسترش باندهای بولینگر ، دوره های نوسان زیادی نشان داده می شوند. با کم شدن نوارهای بولینگر ، دوره های نوسان کم نشان داده می شود.

علاوه بر این ، هرچه میانگین متحرک ساده به باند بالایی نزدیکتر شود ، امنیت بیش از حد خرید به نظر می رسد. به همین ترتیب ، هرچه میانگین ساده به باند پایین تر نزدیکتر شود ، امنیت بیش از حد فروخته شده به نظر می رسد.

گروههای بولینگر

نتیجه

اگرچه جایگزینی برای تحلیل بنیادی نیست ، اما تجزیه و تحلیل فنی یک ابزار مهم ارزیابی است که می تواند به یک سرمایه گذار در زمان تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری کمک کند.

برخلاف تحلیل بنیادی ، در هنگام پیش بینی حرکت های آینده قیمت ، تحلیل تکنیکی ارزش ذاتی سکه را در نظر نمی گیرد. در عوض ، تجزیه و تحلیل فنی امیدوار است که لحظات کوتاه مدت قیمت را فقط بر اساس داده های معاملات گذشته و احساسات بازار پیش بینی کند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map