پایدار کوین یک رمز ارز است که مکانیزمی برای ثابت نگه داشتن قیمت در آن وجود دارد. با توجه به ماهیت ناپایدار مجموعه های رمزنگاری مانند بیت کوین و اتریوم ، پایدار سکه ها بسیاری از مزایای معاملات دارایی های دیجیتال را با ثبات بسیار بیشتری ارائه می دهند.

Tether در حال حاضر غالب ترین و شناخته شده ترین پایدار کوین است. با این حال ، در واقع سه نوع مختلف از رمزهای پایدار پایدار وجود دارد: پولهای ثابت IOU متمرکز ، پولهای پایدار با وثیقه رمزنگاری شده و پولهای باثبات غیر وثیقه. اجازه دهید هر نوع را تجزیه کنیم.

IOU Stablecoins متمرکز

سکه های ثابت IOU متمرکز ساده ترین نوع پایدار کوین هستند. نگران نباشید ، پول های متمرکز IOU با پول فیات یا فلزات گرانبها ، مانند دلار آمریکا یا سایر ارزهای معتبر پشتیبانی می شوند. سکه های ثابت ثبات IOU دارای ارزش هستند زیرا نمایانگر دارایی دیگری است.

یک انتقاد رایج از این نوع پایدار کوین ، ماهیت متمرکز آن است که نیاز به اعتماد یک طرف صادر کننده و مقررات نسبتاً شدید دارد. وقتی فیات را به حساب بانکی مرتبط با Bitcoin ثابت واریز می کنید ، شبکه سکه های جدیدی ضرب می کند. برعکس ، وقتی می خواهید پول های ثبات را منحل کنید ، شبکه این سکه ها را می سوزاند و وثیقه را دریافت می کنید.

TrueUSD

TrueUSD (TUSD) یکی از محبوب ترین Staincoin های متمرکز IOU است. TrustToken ، یک شرکت متخصص در توکن سازی دارایی سنتی ، TrueUSD را در ماه مارس راه اندازی کرد.

در سیستم TrueUSD ، چندین شرکت معتمد دلار آمریکا را در حساب های بانکی خود نگهداری می کنند. این سیستم با Tether متفاوت است ، جایی که یکی از شرکای بانکی وثیقه را در اختیار دارد. علاوه بر این ، TrueUSD با انتشار محتوای حساب های بانکی خود و قرار دادن حسابرسی های ماهانه ، شفافیت را تضمین می کند.

TrustToken تا به امروز 21.7 میلیون دلار سرمایه جمع کرده است که اکثر آن از محل عرضه اولیه سکه 20 میلیون دلاری (ICO) است که در ژوئن 2018 پایان یافت. شرکت کنندگان در ICO شامل Andreessen Horowitz (رهبر) ، DHVC ، BlockTower Capital ، 8 دهدهی سرمایه ، بنیاد سرمایه ، ZhenFund و موارد دیگر.

دلار جوزا و رمز استاندارد Paxos

دلار جوزا (GUSD), راه اندازی شده توسط Gemini Exchange ، و رمز استاندارد Paxos (PAX), توسط Paxos راه اندازی شده است ، همچنین پولک های متمرکز IOU متمرکز هستند. هر دو دلار Gemini و Paxos Standard Token در اوایل سپتامبر پس از تأیید وزارت خدمات مالی نیویورک (NYDFS) آغاز به کار کردند..

چگونه دلار جوزا کار می کندهر دو پایدار سکه ، علامت ERC-20 با وثیقه 1: 1 با دلار آمریکا است که در بانک های مستقر در ایالات متحده و بیمه FDIC نگهداری می شود.

Gemini و Paxos به ترتیب BitLicenses را در اکتبر 2015 و مه 2015 دریافت کردند. مطابق با مقررات ، هر یک از ثبات های GUSD یا PAX که برای فعالیت های غیرقانونی استفاده می کنید ممکن است در معرض ضبط یا ضبط توسط یک سازمان اجرای قانون قرار گیرد.

دیجیکس طلا

Digix Gold (DGX) یکی دیگر از پروژه های متمرکز پایدار بیت کوین IOU است که به جای پول فیات ، وثیقه طلا دارد. هر علامت DGX توسط یک گرم طلا پشتیبانی می شود.

Digix از سازوکار اجماع اثبات دارایی (PoA) استفاده می کند ، فرایندی که شامل تأیید مالکیت بلاک چین Ethereum است. این شرکت طلا را که به عنوان وثیقه در طاق نگهبان ، The Safe House ، در سنگاپور نگهداری می شود ، ذخیره می کند. خانه امن می تواند تا 30 تن طلا ذخیره کند ، اما دیجیکس به دنبال کار با خزانه های بیشتری در سراسر جهان است.

دیگران

Arccy ، Stably و USD Coin پروژه های اضافی متمرکز IOU با ثبات است.

Stablecoins با وثیقه رمزنگاری شده

ارزهای ثابت با وثیقه رمزنگاری شده توسط دارایی های دیجیتال موجود در زنجیره پشتیبانی می شوند. این نوع پایدار کوین با سایر مجموعه های رمزنگاری مانند Ethereum یا رمز دیگری وثیقه می شود.

دای

MakerDAO یک پروژه برجسته است که از این مدل استفاده می کند و شرکتی است که در پشت پایدار کوین Dai قرار دارد. MakerDAO از یک مدل دو سکه استفاده می کند: Makercoin (MKR) و دای (DAI).

Makercoin یک رمز حاکمیت با توجه به Maker Platform است. Dai پایداری است که با آن اتر را در موقعیت بدهی وثیقه یا CDP قفل می کنید. شما اتر خود را در CDP به صورت اتر مخلوط (PETH) قفل می کنید. سپس Dai برای شما تولید می شود ، در حالی که بهره با گذشت زمان از PETH محاسبه می شود.

MakerDAO اخیراً وقتی آندرسن هوروویتس 6 درصد از کل توکن MKR را در یک بخش سرمایه گذاری خریداری کرد ، خبرساز شد. MakerDAO قبلاً 12 میلیون دلار از شرکت کنندگان از جمله 1confirmation ، Polychain ، FBG Capital ، Wyre Capital ، Distribution Capital Partners و غیره جمع آوری کرده است..

هاون

Havven یکی دیگر از ثبات های Bitcoin است که از مکانیزم وثیقه رمزنگاری استفاده می کند. مانند MakerDAO ، Havven همچنین دارای یک مدل دو سکه است: نامزدها (nUSD) و havven (HAV).

نام تجاری دارای یک منبع شناور است تا قیمت خود را تثبیت کند ، در حالی که havven ها از یک منبع ثابت برخوردار هستند و وثیقه ای برای سیستم فراهم می کنند. هزینه های پیش بینی شده شبکه ارزش havven را تعیین می کند. در صورت نگه داشتن پول زیاد ، ممکن است از طریق قفل کردن وجوه در یک قرارداد هوشمند سود سهام دریافت کنید.

ثبات نامزدها به ارزش haven ها وابسته است و توسط haven ها وثیقه بیشتری دارد. هاون در مارس 30 میلیون دلار ICO به پایان رساند.

دیگران

Augmint و Sweetbridge چند پروژه دیگر هستند که پولهای پایدار با وثیقه رمزنگاری را ایجاد کرده اند.

Stablecoins بدون وثیقه

پس از کاوش هم پولهای پایدار وثیقه شده توسط دارایی های سنتی و هم پولهای ثبات وثیقه داده شده توسط مجموعه های رمزنگاری ، بیایید نوع کاملاً متفاوتی از ثبات کوین غیر استثنایی را بررسی کنیم.

چگونه چیزی می تواند در حالی که فاقد وثیقه است به قیمت پایدار دست یابد؟ پاسخ سهام seniorage است ، مفهومی که رابرت سامس در سال 2014 ابداع کرد. سهام Seniorage از یک قرارداد هوشمند برای تقلید از یک بانک مرکزی استفاده کنید که در آن سیاست پولی فقط یک تعهد دارد ، یک ارز با ارزش 1 دلار صادر کنید. به عبارت دیگر ، در صورت بالا بودن قیمت پایدار کوین ، شبکه سکه های جدید صادر می کند و در صورت پایین آمدن قیمت سکه ها را می سوزاند.

اساس

اساس یک پروژه شناخته شده است که دارای یک ثبات پایدار بدون وثیقه است. رمز Basis از طریق مدیریت عرضه زنجیره ای تثبیت می شود.

وقتی قیمت Basis در تعادل نباشد ، قرارداد هوشمند با افزایش یا کاهش عرضه قیمت را به 1 دلار می رساند. اگر قیمت Basis خیلی پایین باشد ، این قرارداد با سوزاندن سکه باعث کاهش عرضه می شود. برعکس ، اگر قیمت Basis خیلی بالا باشد ، عرضه را افزایش می دهد.

Basis در اوایل سال 2018 در یک ICO 133 میلیون دلار سرمایه جمع کرد. شرکت کنندگان در این دوره شامل گروه ارزهای دیجیتال ، Polychain ، GV ، MetaStable Capital ، Ceyuan Ventures ، Stan Druckenmiller ، Naval Ravikant و موارد دیگر بودند..

CarbonUSD

CarbonUSD, ایجاد شده توسط Carbon ، ثبات دیگری است که از مکانیزم ثبات قیمت بدون وثیقه استفاده می کند. CarbonUSD با شروع به عنوان یک ثبات با وثیقه فیات ، سرانجام به یک مدل الگوریتمی فیات ترکیبی روی خواهد آورد ، درصورتی که به مقیاس کافی به عنوان یک کالای ثابت با پشتیبانی کامل از فیات برسد.

طبق گفته Sam Trautwein ، بنیانگذار و مدیرعامل Carbon ، چشم انداز نهایی این است که Carbon شامل یک سبد از سکه های ثابت در لیست سفید ، از جمله یک پایدار الگوریتمی با حداقل اعتماد ،.

Carbon در حال حاضر از بلاکچین Ethereum استفاده می کند ، اما تیم قصد دارد در نهایت آن را به Hedera Hashgraph ، یک پروتکل با قابلیت تولید بالا در حال توسعه انتقال دهد. Carbon تا به امروز 2 میلیون دلار سرمایه جمع کرده است. سرمایه گذاران Carbon شامل First Mark ، General Catalyst ، Digital Currency Group ، Plug and Play و موارد دیگر هستند.

دیگران

Kowala و Fragment ها چند پروژه پایدار کوین هستند که سهام seniorage را اجرا می کنند.

افکار نهایی

در یک گزارش Blockchain Luxembourg SA با عنوان State of Stablecoins تخمین می زند Tether 98٪ از کل حجم معاملات روزانه Stablecoins را تشکیل می دهد. سکه های ثابت ثابت شده در این مقاله همه به دنبال گرفتن حجم معاملات روزانه از Tether هستند.

افزایش تقاضا برای سکه های ثابت متمرکز IOU تقاضا برای دارایی های سنتی مانند فیات را افزایش می دهد ، در حالی که پایدار سکه های وثیقه دار تقاضا برای رمزارزهایی مانند اتر را افزایش می دهند. به عبارت دیگر ، Stablecoins متمرکز IOU سیستم مالی قدیمی را تقویت می کند ، در حالی که Stablecoins با وثیقه رمزنگاری از فضای رمزنگاری در حال رشد پشتیبانی می کند.

به زودی خواهیم دید که چگونه نبرد بین پایدارترین سکه های IOU ، پایدارهای رمزپایه وثیقه ای و پایدارهای بدون وثیقه بازی می کند.