Zilliqa چیست?

Zilliqa اولین بلاک چین عمومی است که برای اجرای خرد کردن طراحی شده است ، و با بزرگتر شدن بلاکچین امکان مقیاس گذاری خطی را فراهم می کند..

تا به امروز مقیاس پذیری یکی از مشکلات فناوری های موجود در بلاک چین بوده است.

در حال حاضر ، بیت کوین نمی تواند تمام تقاضای شبکه خود را پردازش کند و هزینه معاملات نیز به همین ترتیب افزایش یافته است. در مورد Ethereum که در آن توان عملیاتی محدود به معنای آن است که قراردادهای هوشمند می توانند گازسوز شوند ، همین مورد است. به عنوان مثال ، محبوبیت Crypto Kitties به طور قابل توجهی سرعت Ethereum را کاهش داد و محدودیت های شبکه را نشان داد.

Zilliqa به طور اساسی چگونگی اجماع بلاکچین را تغییر می دهد. محلول خرد کردن آنها با اندازه شبکه مقیاس می شود. از نظر تئوری ، هیچ محدودیتی در تعداد معاملات Zilliqa در ثانیه وجود ندارد. با این حال ، به طور عملی ، بسته به تعداد گره های شبکه ، Zilliqa می تواند ده ها یا صدها هزار تراکنش را در ثانیه پردازش کند.

Zilliqa همچنین قول حمایت از قراردادهای هوشمند را می دهد. اجرای قراردادهای هوشمند در یک شبکه خرد شده یک چالش اصلی فنی برای Zilliqa است.

در این راهنما ما را پوشش خواهیم داد:

Zilliqa چگونه کار می کند

حل مسئله مقیاس پذیری

بلاکچین یک مشکل مقیاس پذیری ذاتی دارد. هرچه تعداد گره های شما در شبکه بیشتر باشد ، دستیابی به اتفاق نظر دشوارتر است.

برای توضیح موضوع ، مفید است که به مقیاس بندی اجماع از نظر افراد فکر کنید:

  • با یک گروه کوچک از دوستان نزدیک خود تصمیم گیری ساده است. شما ممکن است همیشه موافق نباشید ، اما دیدن احساس همه آسان است.
  • برای یک گروه بزرگتر از افراد ، مانند سالن اجتماعات پر از افراد ، می توانید افرادی را که برای سریع رأی دادن دستانشان را بالا می برند ، بگذارید. اما شمارش آن دشوارتر می شود و نمی توانید مطمئن باشید همه صادقانه عمل می کنند.
  • با داشتن گروه های هزار یا چند میلیون نفری ، شما به یک سیستم رای گیری پیچیده تر نیاز خواهید داشت که انرژی بیشتری مصرف می کند. همچنین نمی توانید مطمئن باشید که مردم با حسن نیت عمل می کنند ، و دستیابی به نتیجه نهایی دشوار است – مفهومی که همه رأی داده اند و پاسخ روشنی وجود دارد.

در حالی که تشبیه کامل نیست ، اما می توانید درک کنید که اجماع هرچه شبکه شما بزرگتر می شود پیچیده تر می شود. سرعت / کیفیت اجماع و اندازه شبکه رابطه عکس دارند. وقتی یکی بالا می رود ، دیگری پایین می رود.

راه حل های دیگر برای مسئله مقیاس پذیری بلاکچین بر انتقال برخی اطلاعات از خارج از زنجیره متمرکز است. یا ، آنها به دنبال افزایش اندازه بلوک هستند ، به طور موثر اجماع در مورد معاملات بیشتر با هر دور از اجماع. این راه حل ها ممکن است به عنوان یک توقف کار کنند ، اما اساساً مشکل مقیاس پذیری را برطرف نمی کنند.

برای رفع آن ، باید معماری کل سیستم را تغییر دهید تا سرعت اتفاق نظر و اندازه شبکه با هم ارتباط مثبت داشته باشند.

پاسخ مقیاس پذیری Zilliqa

Zilliqa راهی برای پردازش تراکنش های بیشتر پیدا کرده است زیرا گره های بیشتری به شبکه می پیوندند. این شامل تصور دوباره بلاکچین از ابتدا است. مدل جدید آنها یک پروتکل اجماع ترکیبی را برای رشد توان شبکه با هر 600 گره جدید that پیوست می کند.

از لحاظ تئوری ، با تقسیم کار ، هر 600 گره جدید ، توان Zilliqa افزایش می یابد. اگر شبکه بسیار بزرگ شود (بیش از یک میلیون گره) ، در عمل مشکلات مربوط به پخش وجود دارد. هنوز هم ، یک میلیون گره حد بالایی است که دیگر جایی برای رسیدن به آن نداریم. از زمان نوشتن این مقاله, بیت کوین 11000 ~ گره دارد در عملیات.

شبکه های ده هزاره گره Bitcoin و Ethereum هنوز فقط می توانند پردازش شوند 3-15 معامله در ثانیه متقابلا, آزمایشات در آزمایشی خصوصی (آزمایش مجازی AWS) نشان داده است که شبکه Zilliqa هنگام کار 1800 گره ، توان خروجی 1،218 tx / s را دارد. تعداد گره ها را به 3،600 و مقیاس شبکه Zilliqa را به 2،488 tx / s افزایش دهید.

توان عملیاتی zilliqa

هرچه تعداد گره های Zilliqa بیشتر باشد ، توان عملیاتی نیز بیشتر است.

Sharding: تقسیم کار در سراسر شبکه

Zilliqa چگونه این مقیاس پذیری را انجام می دهد؟ آنها از محلولی استفاده می کنند که به عنوان خرد کردن شناخته می شود. پروتکل Zilliqa تعداد گره های استخراج در شبکه را به گروههای 600 گره تقسیم می کند. هر گروه به عنوان خرده شناخته می شود.

به عنوان مثال ، در نمونه های testnet بالا ، هنگام کار با 1800 گره ، testnet خود را به 3 خرد تقسیم می کند. هنگام کار با 3،600 گره ، 6 خرده ریز وجود داشت. همانطور که گره های بیشتری به شبکه می پیوندند ، Zilliqa می تواند شبکه را بیشتر تقسیم کرده و خرده های بیشتری ایجاد کند.

این قطعات خرد هر کدام بخش کوچکی از معاملات شبکه را پردازش می کنند. به عبارت ساده ، اگر شش خرد وجود داشته باشد ، هر قطعه تقریباً 1/6 از معاملات شبکه را پردازش می کند. هرچه خرده شیشه بیشتر باشد ، شبکه بیشتر تقسیم بار اجماع بین خرده خرده ، و تقاضای محاسبات را نسبتاً پایدار نگه می دارد.

خرد کردن zilliqa

خرد کردن Zilliqa از a تفرقه بینداز و حکومت کن استراتژی.

هر خرده تراشه معاملات اختصاص داده شده خود را به صورت موازی با سایر خرده ریزها به میکروبلاک پردازش می کند. در پایان دوره پردازش موازی ، معروف به “دوران DS” ، این میکروبلاک ها در یک بلوک کامل قرار می گیرند که به زنجیره بلوک اضافه می شود.

کمیته DS: مدیریت خرده ریزها

برای هر دوره DS ، چندین گره به طور تصادفی برای مدیریت خرده ریزهای مختلف انتخاب می شود. این کمیته مدیریت ، معروف به “کمیته DS” ، شبکه را هدایت می کند. آنها تصمیم می گیرند که کدام گره ها به کدام تکه ها اختصاص داده شوند. هنگامی که درخواست های معامله جدید می رسد ، کمیته DS معاملات را برای پردازش به یک خرده ریز اختصاص می دهد. در پایان دوره DS ، کمیته DS بلوک کامل میکروبلاک های خرده خرد شده را جمع می کند.

یافتن اجماع: PoW + BFT

Zilliqa از سازوکار اجماع ترکیبی استفاده می کند. هنگامی که برای اولین بار استخراج را شروع می کنید ، باید هش اثبات کار (PoW) را تکمیل کنید. PoW به قدرت محاسباتی نیاز دارد که تضمین می کند ماشین فقط می تواند یک گره را کار کند. به همین ترتیب ، PoW به Zilliqa در ایجاد هویت کمک می کند. ایجاد یک هویت چندگانه برای تحت فشار قرار دادن شبکه در آنچه به عنوان a شناخته می شود برای یک بازیگر بد کار را دشوار می کند حمله سیبیل. با این حال ، شبکه از اثبات کار برای توافق استفاده نمی کند.

بعد از اینکه گره ای هویت خود را اثبات کرد ، به یک خرده ریز اختصاص می یابد. درون قطعات ، Zilliqa از اجماع تحمل گسل عملی بیزانسی استفاده می کند. این یک سازوکار اجماع با کارایی بالاتر است که نهایی است. نهایی بودن به این معنی است که اکثر گره های قسمت خرد شده باید در مورد مینی بلاک توافق کنند. هنگامی که یک بلوک توسط shards و کمیته DS تأیید شد ، این تنها بلوکی است که می تواند به بلوک قبل از آن مراجعه کند. در مکانیسم اجماع با قطعیت هیچگونه انشعاب وجود ندارد.

Zilliqa اولین دفتر توزیع شده برای اجرای BFT نیست. NEO ، Tendermint و Hyperledger نیز از نسخه های سازوکار اجماع اثبات شده BFT استفاده می کنند.

قراردادهای جریان داده & خرد کردن دولت

تقسیم معاملات کاملاً ساده است. شما به راحتی می توانید تأیید معاملات را به خرده ریزهای مختلف اختصاص دهید و هر تأیید به تنهایی به تنهایی انجام می شود. نیازی به ارتباط زیاد بین خرده ها نیست.

همین امر برای اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (DApps) بر روی بلاک چین خرد شده صدق نمی کند. مسئله این است که اقدامات قراردادی هوشمند اغلب به بررسی سایر حالت ها ، متغیرها و توابع متکی هستند. انجام این کار نیاز به ارتباط زیادی بین خرده ریزها دارد. این پیام ها به جلو و عقب نیاز به پهنای باند و قدرت پردازشی دارند که مزایای خرد کردن را نفی کند.

به همین ترتیب ، قراردادهای Zilliqa فقط بر روی جریان داده ها و برنامه نویسی عملکردی متمرکز هستند. آنها اجازه بررسی ، ذخیره یا تغییر حالتها را نمی دهند. حداقل الان نه.

اتفاق نظر تاکنون این است که هیچ برنامه ای برای تقسیم دولت وجود ندارد که ایمن و کارآمد باشد. اگر اجازه دهید قراردادها به طور جداگانه در کشورهای مختلف خرد شده اجرا شوند ، انواع حملات بالقوه ، چالش های آشتی و ارتباطات بیش از حد خرد.

با این حال ، Ethereum در حال حاضر روی یک کار می کند محلول خرد کردن حالت. مشخص نیست که این ابتکار در پیشرفت خود چقدر پیشرفت کرده است.

همانطور که گفته شد ، Zilliqa هنوز هم می تواند برای DApp هایی که به توان عملیاتی بالایی نیاز دارند استفاده شود. هر DApp که به نرخ معاملات فراتر از آنچه در حال حاضر در سایر بلاک چین ها امکان پذیر است ، نیاز دارد ، می تواند در Zilliqa خانه ای پیدا کند.

یک زبان برنامه نویسی جدید

با هدف استاندارد سازی و ایمن سازی برنامه نویسی عملکردی ، تیم Zilliqa زبان برنامه نویسی جدیدی را توسعه داده اند که با نام Scilla شناخته می شود.

سیلا جدا می شود حالت و عملکرد. این یک زبان برنامه نویسی کاربردی است که بین جنبه های ارتباطی قرارداد – انتقال وجوه یا فراخوان قرارداد دیگر – و کار محاسباتی واقعی که قرارداد انجام می دهد تمایز قائل می شود..

زبان جدید تورینگ کامل نیست. این بدان معنی است که از برنامه هایی که به انواع خاصی از حلقه ها یا دستورات شرطی نیاز دارند پشتیبانی نمی کند. با این حال ، ناقص بودن آن باعث می شود که مورد اثبات منطق رسمی قرار گیرد. این برای اهداف امنیتی مهم است. اثبات قراردادها به کاربران اجازه می دهد قبل از استفاده از قرارداد ، از روشی قابل تأیید مطمئن باشند.

Scilla کمک می کند تا تمایز بین قراردادهای عملکردی پشتیبانی شده از Zilliqa و قراردادهای وابسته به دولت که Zilliqa هنوز نمی تواند پشتیبانی کند ، ایجاد شود..

عرضه سکه

Zilliqa نشانه ای برای اکوسیستم خود دارد. مشابه سایر سیستم عامل های DApps مانند Ethereum یا NEO ، رمز ZIL به عنوان مشوقی برای استخراج ، گاز برای اجرای قرارداد و مناقصه برای پرداخت هزینه های معاملاتی است..

در ابتدا ، ZIL یک رمز ERC-20 بود که مبتنی بر بلاک چین Ethereum بود. شبکه اصلی Zilliqa در پایان ژانویه 2019 راه اندازی شد. با این پرتاب ، نشانه های ERC-20 ZIL برای نشانه های بومی Zilliqa مبادله می شوند.

در کل 12.6 میلیارد نشانه ZIL وجود دارد که در ژانویه 2019 کمی بیش از 8 میلیارد نشانه در گردش است.

نقشه راه و تیم

Zilliqa معادل 12 میلیون دلار ETH در یک دور بودجه خصوصی نزدیک به پایان سال 2017 جمع آوری کرد. پس از دور خصوصی ، افزایش قیمت ETH به این معنی بود که بودجه خصوصی با ارزش اولیه 12 میلیون دلار به زودی با سقف سخت 20 میلیون دلار ارزیابی شد..

Zilliqa با ضربه محکم به سرش ، به جامعه خود گفت که دیگر نیازی به فروش عمومی ندارد. با این حال ، به دلیل علاقه جامعه ، Zilliqa اختصاص 4445 ETH به فروش عمومی در ژانویه 2018.

از آن زمان ، زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند Scilla در ماه مه 2018 راه اندازی شد. در ماه نوامبر ، testnet راه اندازی شد ، بنابراین این پروژه از ماینرها و توسعه دهندگان دعوت کرده است تا در آزمایش سیستم عامل شرکت کنند..

آخرین نقطه عطف مهم این بود راه اندازی خالص اصلی در تاریخ 31 ژانویه 2019. راه اندازی اولیه برای حالت راه انداز تنظیم شده است ، با جوایز استخراج معدن اختصاص داده شده است اما هیچ معامله ای مجاز نیست. این برای محافظت از شبکه در برابر حملات اولیه است. Zilliqa قابلیت قرارداد هوشمند و معاملات را در سه ماهه اول سال 2019 فعال می کند. پس از آن ، تعویض رمز به نشانه های بومی Zilliqa آغاز می شود.

تیم Zilliqa

تیم پشتیبان Zilliqa عمدتاً دانشگاهیان علوم کامپیوتر و دکترا هستند.

xinshu

شینشو دونگ (مدیر عامل)

مدیر عامل شرکت ، شین شو دونگ ، دکترای خود را دارد. در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه ملی سنگاپور. او یک متخصص امنیت سایبری ، مسئول چندین پروژه امنیت ملی در سنگاپور است. تحقیقات وی همچنین در کنفرانس های معتبر و مجلات ظاهر شده است.

پرتیک

پراتیک ساکسنا (مشاور ارشد علمی)

پراتیک ساکسنا مشاور ارشد علمی است. او دکترای خود را دارد. در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه کالیفرنیا ، برکلی. اکنون ، وی استاد علوم کامپیوتر در NUS است.

آمریت کومار

آمریت کومار (رئیس تحقیقات)

آمریت کومار رئیس تحقیقات پروژه است. او یک همکار تحقیقاتی در NUS است. او دکترای خود را دارد. از دانشگاه Grenoble-Alpes ، فرانسه و مدرک مهندسی از Ecole Polytechnique ، فرانسه.

هیئت مشاوره Zilliqa شامل شخصیت های برجسته بلاکچین است. آنها شامل لوی لو ، بنیانگذار شبکه سایبر هستند. وینسنت ژو ، شریک بنیانگذار FBG Capital ؛ نیکلای اوستر ، شریک Bitcoin Suisse AG ؛ و الكساندر لیپتون ، بنیانگذار و مدیرعامل آزمایشگاه های StrongHold.

نقشه راه Zilliqa

نقشه راه Zilliqa

تاریخچه تجارت

ZIL از زمان راه اندازی خود در طول سال فقط یک افزایش عمده قیمت را تجربه کرده است. این اتفاق در ماه مه 2018 رخ داد و به نظر می رسد بلافاصله قبل از راه اندازی زبان برنامه نویسی Scilla اتفاق افتاده است. بنابراین ، احتمالاً اعلامیه پرتاب باعث این افزایش شد.

از آن زمان به بعد ، با توجه به بازار خرس عمیق تری که بیت کوین و سایر رمزنگاری ها در ماه های آخر سال 2018 تجربه کرده اند ، قیمت ZIL به خوبی حفظ شده است..

با راه اندازی موفقیت آمیز شبکه اصلی در پایان ژانویه ، این احتمال وجود دارد که ZIL طی ماه های اول سال 2019 افزایش بیشتری داشته باشد.

رقبا

Zilliqa به عنوان یک پلت فرم برنامه نویسی قرارداد هوشمند با کارایی بالا ، برخی رقابت ها را دارد. EOS و Tron هر دو عملکرد مشابهی دارند. علاوه بر این ، Aelf یکی دیگر از بسترهای قرارداد هوشمند است که از زنجیرهای جانبی برای مقیاس پذیری استفاده می کند. همچنین در اوایل سال 2019 در حال راه اندازی شبکه اصلی است و می تواند یک رقیب نزدیک باشد.

ZIL را از کجا بخریم

رمز ZIL در حال حاضر در Binance و Huobi در دسترس است. اخیراً Coinbase Pro (قبلا GDAX) نیز تایید شده است شروع به لیست کردن نشانه های ZIL می کند.

ZIL را در کجا نگهداری کنید

اگر ZIL را قبل از تعویض رمز در Q2 2019 خریداری کرده اید ، می توانید آنها را در هر کیف پول سازگار Ethereum ERC-20 ذخیره کنید. مثل همیشه ، ما سردخانه را در کیف پول سخت افزاری مانند Ledger Nano S. توصیه می کنیم. پس از تعویض رمز ، به احتمال زیاد مجبورید از کیف پول رسمی Zilliqa استفاده کنید.

نتیجه

مقیاس پذیری همچنان مشکلی برای فناوری های بلاکچین و دفتر توزیع شده خواهد بود. برخلاف بسیاری ، Zilliqa یک پروژه مهم است که مقابله با مقیاس پذیری را به صورت مستقیم انجام می دهد. بنابراین ، خود این پلتفرم می تواند به عنوان یک پیشرفت مهم در بلاکچین شناخته شود. با این حال به طور گسترده تر ، انتظار می رود که در سالهای آینده از پیشرفت های منبع باز Zilliqa در فناوری خرد کردن برای سایر پروژه های بلاکچین استفاده شود.

یادداشت سردبیر: این مقاله توسط Sarah Rothrie در تاریخ 28 ژانویه 2019 به منظور بروز تغییرات اخیر در پروژه به روزرسانی شد.

منابع اضافی

توییتر

گیتهوب

تلگرام