هنگامی که گرت نلسون و چارلی شرم BitInstant را در سال 2011 تأسیس کردند ، آنها امیدوار بودند که این مبادله به یکی از برترین شرکت های ارز رمزپایه تبدیل شود. اگرچه BitInstant بودجه زیادی دریافت کرد و رشد سریعی را تجربه کرد ، اما سرعت آن سریع بود. بیایید بررسی کنیم که چه چیزی منجر به سقوط BitInstant شده است و سعی کنیم به آنچه می توانیم از این رویداد یاد بگیریم فکر کنیم.

BitInstant اوایل تاریخچه و بودجه

وقتی به مبادلات ارز رمزنگاری شده در سال 2018 فکر می کنیم ، گزینه های بی شماری در بازار موجود است. در سال 2011 ، اما مطمئناً چنین نبود. واقعیت این بود که بازار آن زمان گزینه های کمی برای معامله گران رمزنگاری داشت. کوه Gox ، یکی از اولین مبادلات رمزنگاری ، فقط در سال 2010 راه اندازی شده بود. با این وجود مدت زیادی طول نکشید که BitInstant به یک بازیگر اصلی در صنعت تبدیل شد.

در ماه مه 2013 ، BitInstant در حال حاضر 16 نفر را مشغول به کار کرده است ، و شرکت شروع به تجربه رشد عمده کاربران کرده است. سپس ، Winklevoss Capital 1.5 میلیون دلار در این شرکت سرمایه گذاری کرد. به گفته وینکلوس ها, بودجه “به این منظور بود که شرکت بتواند کارکنان و محصول خود را در سطح بالاتری قرار دهد.” بعدا BitInstant از همکاری با صندوق سرمایه گذاری بیت کوین Winklevosses خبر داد.

رشد کاربر و مشارکت های عمده

در مقطعی ، BitInstant نرخ رشد متوسط ​​1.5 برابر در ماه را تجربه کرد و معاملات به ارزش یک میلیون دلار در روز را تسهیل کرد. احتمالاً یکی از بزرگترین کاتالیزورهای این مسیر رشد ، افزایش قیمت ارزهای رمزپایه در سال 2012 و 2013 بود. در دسامبر 2012 ، BTC در حدود 13 دلار بود. تا 11 آوریل 2013 ، قیمت هر BTC سر به فلک کشید و به 266 دلار رسید. کاربران می توانند رمز ارز را در صرافی BitInstant با ارزهای فیات خریداری کنند. گزینه ها شامل USD ، RUB و BRL بودند. هزینه معاملات از 0.26٪ شروع شد. نرخ ارز براساس عوامل مختلف به صورت پویا محاسبه می شود.

در ژوئن 2013 ، صرافی ادغام با Jumio ، یک شرکت پرداخت آنلاین را اعلام کرد که به BitInstant اجازه داد هویت مشتریان را تأیید کند. BitInstant حتی به مشتریان خود اجازه خرید ارزهای رمزپایه را از طریق بیش از 700000 فروشگاه داد. فروشگاه های فیزیکی شامل مکان های Walmart ، CVS ، Walgreens ، Duane Reade ، 7-11 و Moneygram بودند..

تیم تبادل BitInstant همچنین چند مشارکت استراتژیک دیگر نیز ایجاد کرده است که رشد کاربر را افزایش می دهد. به عنوان مثال ، این شرکت با خدماتی به نام Coinapult همکاری کرد. این مشارکت به کاربران امکان می دهد تا رمزنگاری ها را ادعا کرده و از طریق پیام کوتاه یا ایمیل مطالبات خود را مطالبه کنند. علاوه بر این ، BitInstant با برنامه BitcoinSpinnermobile همکاری کرد ، که دسترسی بیشتری را برای خرید رمزگذاری اضافه کرد.

کارت پرداخت BitInstant

BitInstant حتی Paycard مخصوص به خود را داشت که شبیه کارت اعتباری پیش پرداخت بود. تصویر: ارس فنیکا

سقوط BitInstant

همانطور که احتمالاً می توانید بگویید ، BitInstant در مراحل اولیه در مسیر موفقیت بلند مدت بود. با این وجود ، چند علامت شروع به نشان دادن مسائل مربوط به مبادله کردند. اندکی پس از ادغام Jumio ، BitInstant مجبور شد عملیات تجاری در چند ایالت را به دلیل فشارهای نظارتی متوقف کند.

در جولای 2013 ، BitInstant خدمات خود را به حالت تعلیق درآورد به منظور “بهبود کد براساس روندهایی که مشاهده کرده اند”. به زودی پس از آن ، این شرکت حدود 17300 شکایت از خدمات مشتری دریافت کرد. چند هفته بعد ، مشتریان یک پرونده قضایی اقامه دعوی کردند که BitInstant را به دلیل عدم انجام خدمات و نمایندگی نادرست متهم کرد..

سرانجام ، در تاریخ 27 ژانویه 2014 ، یک کارگروه مشترک FBI ، IRS ، DEA و دیگر مقامات اجرای قانون مدیر عامل شرکت چارلی شرم را دستگیر کرد در فرودگاه JFK به جرم “توطئه درمورد پولشویی از طریق فروش بیش از 1 میلیون دلار بیت کوین به کاربران وب سایت بازار سیاه Silk Road”.

پس از خاموش شدن وب سایت BitInstant ، کاربرانی که از URL بازدید کردند به سادگی یک صفحه خالی پیدا کردند.

عکس چارلی شرم در کنار آرم BitInstant

چارلی شرم تیم BitInstant را تا زمان تعطیل کردن صرافی هدایت می کرد. تصویر: استیمیت

شرم به زندان می رود

شرم ، که همچنین به عنوان مسئول تطابق با AML در BitInstant خدمت می کرد ، متهم شد که آگاهانه معامله با فروشنده مجدد جاده ابریشم ، رابرت فایلا را تسهیل کرده است. مسئله مهم دیگر در مورد این پرونده این بود که شرم پول بیشتری نسبت به قوانین انتقال دهنده پول که اخیراً تصویب شده بود ، سپرده گذاری کرد. معاملات با Faiella در خارج از کتاب انجام شد تا تلاش کند شرایط قانونی را برآورده کند.

در سپتامبر 2014 ، شرم در ارتباط با ارسال غیر مستقیم 1 میلیون دلار BTC که در جاده ابریشم مورد استفاده قرار گرفت ، مقصر شناخته شد.

در دسامبر 2014 ، وی به اتهام کمک و مشارکت در فعالیت تجارت غیر مجاز انتقال پول محکوم شد. دادگاه همچنین به شرم دستور داد 950،000 دلار جلب کند و او را به دو سال زندان محکوم کرد.

در مارس 2015 ، شرم وارد اردوگاه زندان فدرال لوئیسبورگ در پنسیلوانیا شد. مقامات او را از اواسط سال 2016 از زندان آزاد کردند.

Fallout بیشتر?

در سپتامبر 2018 ، دوقلوهای Winklevoss با پرداخت 32 میلیون دلار شکایت از Shrem را مطرح کردند. این دوقلوها ادعا کردند که شرم در سال 2012 هزاران BTC از آنها سرقت کرده است. در نتیجه این پرونده ، مقامات برخی از دارایی های شرم را مسدود کرده اند. اسناد همچنین نشان می دهد که ، تا نوامبر 2018 ، شرم هنوز 950،000 دلار هزینه استرداد مورد نیاز برای محکومیت خود در سال 2014 را پرداخت نکرده است.

دوقلوهای وینکلوس

دوقلوهای وینکلوس از شرم به قیمت 32 میلیون دلار شکایت می کنند. تصویر: توییتر

ما از این چه چیزی را میتوانیم بیاموزیم?

در مورد روند صعود و سقوط صرافی BitInstant سه اقدام اصلی وجود دارد.

اول ، این پرونده همه مواردی را نشان می دهد که ممکن است در صورت عدم رعایت مقررات قانونی و مالی توسط یک شرکت اشتباه رخ دهد. قبل از این مسائل ، صرافی یکی از موفقیت آمیزترین ارزهای رمزپایه بود. چه کسی می داند؟ اگر تیم آن از قوانین انتقال پول پیروی می کرد ، می توانست به یکی از مبادلات برتر تبدیل شود که امروزه می دانیم.

دوم ، داستان شرم ثابت می کند که می توان از اشتباهات گذشته درس گرفت و سعی کرد در زندگی پیش رود. شرم اعتراف کرد که اجازه داد موفقیت BitInstant به ذهن او خطور کند. حتی اگر مبادله ناموفق باشد و شرم به زندان محکوم شود ، او هنوز هم به عنوان یک تأثیرگذار محبوب در فضای بلاکچین / رمزنگاری وضعیت خود را حفظ کرده است. در واقع ، شرم اکنون به عنوان مشاور / مشاور در چندین پروژه بزرگ کار می کند.

سرانجام ، این داستان نشان می دهد که چشم انداز مبادلات رمزنگاری در طی چند سال به چه سرعت تکامل یافته است. BitInstant یکبار تقریباً 30٪ از کل معاملات بیت کوین را پردازش کرد. در سال 2013 ، به نظر می رسید این شرکت با رشد سریع کاربر ، مشارکت های قوی و بودجه قابل توجه سرمایه گذاری شکست ناپذیر است. حرکتی که شرکت به دست آورده بود به نظر می رسید BitInstant به عنوان یک رمزعبور موفق در ساخت شناخته شود..

علاوه بر این ، تقریباً هیچ یک از مبادلات اصلی با حجم معاملات در 2018/2019 حتی وجود نداشته است. این ما را به این س leadsال سوق می دهد: “آیا مبادلاتی که امروز معامله گران رمزنگاری استفاده می کنند ، گزینه های ابتدایی چند سال دیگر خواهد بود؟” این هنوز مشخص نشده است ، اما در هنگام بررسی روند این صنعت در حال تغییر ، باید از آن آگاهی داشت.