در حالی که به نظر می رسد تمرکززدایی یک روند فعلی است ، اما فعالان سیاسی فرانسوی این کار را تماماً انجام می دادند در قرن نوزدهم. در آن روزها ، نارضایتی از دولت های متمرکز و سلطنت بود که واکنش منفی ایجاد کرد. افزایش فعلی رمزنگاری ناشی از سرخوردگی از بانک ها و دولت ها پس از بحران مالی سال 2008 بود. با این حال ، مشکلات مدیریت تمرکززدایی از دهه 1800 تغییر چندانی نکرده است. یک مشکل قدیمی وجود دارد که جامعه توسعه دهنده را آزار می دهد. چگونه مدیریت بلاکچین غیرمتمرکز را در مقیاس مدیریت می کنید?

مشکل حاکمیت بلاکچین

در اصل ، حکمرانی مسئله کنترل تصمیم گیری است. تمدن بشری به گونه ای تکامل یافته است که ما راه هایی برای سازماندهی خود پیدا می کنیم. ما باید تصمیماتی را که بر جمع تأثیر می گذارند فعال کنیم ، بنابراین می توانیم نظم و قوانینی را به آنچه که در غیر این صورت هرج و مرج و هرج و مرج باشد ، وارد کنیم (بله ، واقعاً چنین خواهد بود). بنابراین بخشی از حاکمیت شامل تصمیم گیری درباره تصمیم گیری چه کسی – در داخل دولت ها ، درون شرکت ها و پروژه های بلاکچین است.

مطمئناً ، بخشی از روحیه فشار برای تمرکززدایی بیشتر از این است که قدرت را به دست افراد زیادی بجای دست افراد معدود قرار دهیم. با این حال ، یک سیستم غیرمتمرکز نیز باید کارها را انجام دهد و این نیاز به پروتکل دارد.

کارهای انجام شده در بلاکچین

پروژه های بلاکچین و رمزنگاری دارای سه حوزه اصلی هستند که برای ادامه کار ، توسعه و مقاومت در برابر حملات خارجی به بلاکچین برای تصمیم گیری نیاز دارند. این مناطق عبارتند از:

  1. سازوکار اجماع – آنچه خود زنجیره بلوک را به جلو سوق می دهد ، به عنوان مثال اثبات کار ، اثبات سهام و غیره باید پروتکل وجود داشته باشد تا همه گره های شبکه بتوانند در مورد معاملات اضافه شده به بلاکچین توافق کنند.
  2. حکمرانی بودجه – بودجه باید در کجای پروژه هدایت شود?
  3. حاکمیت پروژه – تقریباً هر چیز دیگری که شامل تغییر در پروژه باشد.

نیاز به مقیاس بندی

اندازه بازارها وقتی بزرگتر می شوند که کالاها یا خدماتی که می فروشند بازار بیشتری داشته باشد. آنها مقیاس را بالا می برند تا محصولات بیشتری را در اختیار افراد بیشتری قرار دهند. پروژه های بلاکچین تفاوتی ندارند.

شرکتهای سنتی روشهای تصمیم گیری سریع را با اختصاص قدرت به تعداد معدودی از افراد انتخاب کرده اند. در موارد اضطراری ، این افراد می توانند سریع تصمیم بگیرند و در صورت لزوم خواسته های بقیه افراد را نادیده بگیرند. به این ترتیب ، شرکت ها می توانند با استخدام صدها هزار نفر به انجمن های چند ملیتی تبدیل شوند. تصمیم گیری روزمره ممکن است برای شرکتهای بزرگتر کندتر شود. اما به طور کلی ، کار می کند.

وقتی مقیاس دهی به مسئله تبدیل می شود

شبکه های بلاکچین همچنین باید با افزایش تقاضا برای خدمات کنار بیایند. برای انجام این کار ، سیستم ممکن است به گره های بیشتری احتیاج داشته باشد ، به این معنی که افراد بیشتری درگیر شوند. افزودن افراد بیشتر قدرت تصمیم گیری را بر روی گروه بزرگتری گسترش می دهد. همه ما می دانیم که در انتخاب یک رستوران وقتی دوازده دوست در یک مهمانی حضور دارند ، فقط در مقابل دو یا سه نفر ، مشکل را می دانیم. شخصی همیشه ناراضی است. یا چند نفر برای فشار دادن به بقیه اعضای گروه تصمیم می گیرند که بقیه را تحت فشار قرار دهند.

رستوران ها

این افراد ممکن است خوشحال به نظر برسند ، اما ایمیل آنها در مورد تصمیم گیری در مورد محل غذا خوردن بیش از حد بی ادبانه بود که بتوان آنها را چاپ کرد.

ما می توانیم نمونه های مشابهی از آنچه اتفاق می افتد وقتی جامعه پروژه بلاکچین به اندازه مشخصی می رسد و اعضا نمی توانند درباره تصمیمات توافق کنند ، مشاهده کنیم. در صورت پیشنهاد تغییرات جنجالی ، اعضای جامعه نمی توانند با اکثریت آرا به اجماع برسند. حاکمیت بلاکچین شکست می خورد.

این در حال حاضر دلیل اصلی وقوع چنگال ها و ایجاد یک رمز “جدید” در نتیجه است. این همان اتفاقی است که وقتی اعضای جامعه بیت کوین پیشنهاد تغییر اندازه بلوک را دادند و بیت کوین کش شکل گرفت. Ethereum Classic زمانی شکل گرفت که Ethereum در طی انشعاب جامعه به دلیل تغییر هک DAO چنگ زد..

فقط اختلاف نظرها نیست که باعث بروز مسائل می شود. اگر تعداد بسیار زیادی از اعضا وجود داشته باشد ، و هرکدام می توانند هرگونه تغییر در پروژه را پیشنهاد دهند ، چگونه هر یک از اعضا می توانند همه آنچه را که در کل پروژه در جریان است ، پیگیری کنند؟ چگونه هر تصمیمی توجه لازم را به خود جلب می کند؟ چگونه از خستگی تصمیم گیری در میان اعضا جلوگیری می کنید؟ و در مورد سیلوها و احزاب بدخواه که بر آرا تأثیر خواهند گذاشت چه می کنید?

حاکمیت بلاک چین روی زنجیره یا خارج از زنجیره؟ یک بحث داخلی

جامعه توسعه دهنده بلاکچین به خوبی از این موضوعات آگاه است و به طور فعال در مورد بهترین راه حل حاکمیت بلاکچین در مقیاس بحث می کند. بخشی از بحث این است که آیا حاکمیت در خود پروتکل بلاکچین برنامه ریزی شده است یا خیر. این بدان معنی است که یک عضو می تواند تغییراتی را در پروتکل پیشنهاد دهد. اگر رأی داده شود ، این تغییرات به طور خودکار از طریق همه گره ها منتشر می شوند.

فرد ارسام ، بنیانگذار Coinbase, یک پست وبلاگ منتشر کرد اواخر سال 2017 که در آن او مشکل مدیریت بلاکچین را مطرح کرد و چندین مدل از حکمرانی را به عنوان یک سری پیشنهادات برای حل این مشکل ارائه داد ، از جمله بحث در مورد حاکمیت زنجیره ای.

ولاد زمفر ، معمار اصلی پروتکل اثبات سهام Ethereum, بی درنگ شلیک شد با پست وبلاگ خودش ، رئوس اعتقاد او در مورد اینکه چرا حاکمیت درون زاد ذاتاً خطرناک است. این یک قطعه قابل تأمل بود. در آن ، وی توضیح داد که اطمینان از اینکه منافع همه شرکت کنندگان در رأی گیری با پایگاه کلی کاربران مطابقت دارد ، در مقیاس امکان پذیر نیست.

Vlad Zamfir YouTube

آواتار ولاد زمفر در YouTube

البته بلاکچین تغییرناپذیر است. مجبور کردن تغییر از طریق کد ، آن را غیرقابل برگشت می کند. این می تواند جبران ناپذیری به جامعه و در نتیجه آینده پروژه ادامه دهد.

(در صورت تردید ، می توانید یک نمونه غیر بلوک زنجیره ای از این نوع فروپاشی مبتنی بر رأی گیری برگشت پذیر را مشاهده کنید. فقط باید اخبار سیاسی را از اکثر نیمکره غربی دنبال کنید).

بنابراین جواب چیست?

متأسفانه پاسخ هنوز مشخص نیست. علیرغم بحث های داغ ، به نظر می رسد جامعه توسعه دهنده در تشخیص این که یک راه حل برای منافع آینده خود فناوری لازم است ، متحد است. برخی از پروژه ها وجود دارند که مکانیزم های رای گیری را در سیستم عامل ها و پروتکل خود پیشنهاد می دهند. DAOStack یکی است. این یک سیستم اجماع هولوگرافیک را پیشنهاد می کند ، تقسیم احزاب رأی دهنده به گروه ها برای تشکیل یک پروتکل رأی گیری از پایین به بالا. در کنار این ، اعضای رأی دهنده باید از نشانه ها برای تقویت هر پیشنهادی که برای حل و فصل ارائه می شود ، استفاده کنند که مانع از خستگی تصمیم می شود.

دیگری Decred است. این پروژه با هدف کاهش یا از بین بردن چنگال های سخت با استفاده از اثبات ترکیبی کار / اثبات مکانیسم اجماع سهام است. خود حاکمیت همچنان خارج از زنجیره است و از این رو از گرفتاری های برجسته توسط ولاد زمفر در پست وبلاگ خود که در بالا ذکر شد ، جلوگیری می کند..

اینکه آیا با حل هر یک از این راه حل ها مشکل حل می شود یا خیر ، باید منتظر ماند. همچنین موارد دیگری نیز در دست توسعه است. با این حال ، جامعه توسعه دهنده با اولویت و اشتیاق به مسئله مدیریت غیرمتمرکز بلاکچین در مقیاس گسترده حمله می کند. واضح است که این ممکن است سرانجام آینده ساز فناوری بلاکچین باشد.

شما می توانید در بحث در مورد مسائل مربوط به حاکمیت بلاکچین در ولاد زمفر در ویدیوی زیر تماشا کنید:

[youtube https://www.youtube.com/watch؟v=9RtSod8EXn4]

اعتبار اصلی تصویر: Wikimedia Commons

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me