“فساد ، اختلاس ، کلاهبرداری ، اینها همه خصوصیاتی است که در همه جا وجود دارد. متأسفانه نحوه عملکرد طبیعت انسان است ، خواه ناخواه. آنچه اقتصادهای موفق انجام می دهند این است که آن را به حداقل ممکن برسانند. هیچ کس تاکنون هیچ یک از این موارد را حذف نکرده است. “

-آلن گرینسپن ، رئیس سابق فدرال رزرو ایالات متحده.

“…تا به حال.”

-بلاکچین

برای اولین بار در تاریخ ، ما ممکن است در واقع یک راه حل مناسب برای فساد سیاسی و اقتصادی گسترده در جهان داشته باشیم.

بلاکچین نه تنها یک راه حل فنی برای بسیاری از مشکلات چند وجهی جهان ارائه می دهد ، بلکه یک جامعه قدرتمند ، اما نسبتاً خفته از مبتکران اجتماعی را فعال می کند.

انتظار می رود صنایع بی شماری از مدیریت زنجیره تأمین تا مالکیت هنری در تلاش برای از بین بردن ناکارآمدی و افزایش شفافیت و تمرکززدایی ، یک سیم کشی مجدد دریافت کنند..

با این حال ، وقتی صحبت از سیاست و فساد سیستماتیک می شود ، کارها به راحتی جایگزینی ریاضیات در انسان نیست. این عمیق تر از سرنگونی رهبران سیاسی فاسد و جایگزینی رهبران مطلوب تر با تمایل انسانی برابر به فساد است. این پیچیده تر از ارائه یک راه حل جهانی بلاکچین “plug-and-play” است که Crypto-terians ترشح بزاق می کند.

فرهنگ فساد

ماموریت این است که خاک گربه های سیاسی-اجتماعی را غربال کرده و متغیرهای مشکلی را که می توانند با بلاکچین و ارز رمزنگاری شده بهبود یابند ، شناسایی کنید..

با ما در یک ماجراجویی همراه باشید تا بفهمید چگونه بلاکچین و ارز رمزنگاری شده می توانند با فهم جهانی با بینش کارشناسانی که در پروژه های مبتنی بر بلاکچین کار می کنند و روی حریم خصوصی مالی ، داده های تجاری و تورم تمرکز دارند ، مبارزه کنند. ما Rob Viglione از ZenCash ، Yoni Cohen از Novo Protocol و Eiland Grover از Kowala داریم.

  • راب ویگلیون یکی از بنیانگذاران شرکت ZenCash, ارز رمزنگاری شده متمرکز بر حریم خصوصی که به هر کسی در دنیا امکان می دهد با قرار دادن سکه های خود برای اجرای یک گره امن در شبکه ، درآمد کسب کند. بستر حریم خصوصی شامل ویژگی هایی مانند پیام رسانی و رسانه است.
  • یونی کوهن مدیر عامل و بنیانگذار شرکت است پروتکل نوو, یک بازار مبتنی بر بلاکچین برای داده های تجاری که هدف آن آوردن اعتبار تجاری به اقتصادهای در حال توسعه است که زیرساخت های داده های تجاری موجود خراب ، ناکارآمد یا موجود نیست.
  • ایلند گلاور مدیر عامل و بنیانگذار شرکت کووالا, اولین ارز رمزنگاری شده تثبیت شده جهان وی معتقد است در حالی که ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین آزادی مالی بی نظیری را برای شهروندان ونزوئلا به ارمغان می آورد ، بیت کوین یک راه حل فوق العاده ناقص است.

یک راه حل جهانی برای یک مشکل جهانی

هزینه کل فساد در سرتاسر جهان چهار تا پنج درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی است که تقریباً 2.6 تریلیون دلار است. مجمع جهانی اقتصاد. اگر بخواهیم از منظر این موضوع صحبت کنیم ، این مانند کل تولید ناخالص داخلی اسمی سالانه انگلستان ، پنجمین اقتصاد بزرگ جهان است که به طور کامل در دنیای رشوه و مذاکرات سایه از دست رفته است.

فساد در کنیا

جعبه شکایت برای فساد در کنیا (Flickr / watchsmart)

کشورهایی که به شدت به رشد اقتصادی نیاز دارند مانند کنیا ، بزرگترین قربانیان فساد داخلی هستند کنیا مرتباً یک مورد را از دست می دهد سوم (نزدیک به 6 میلیارد دلار) بودجه دولتی آن هر سال به فساد.

مقدار قابل توجهی از فساد جهانی از حیطه اختیارات فوری رهبران دولت اتفاق می افتد ، اما چه اتفاقی می افتد که خود رهبری فاسد باشد?

فساد دولتی

نمونه ای برای انتخاب کم نیست.

  • فردیناند مارکوس, رئیس جمهور فیلیپین (1965 – 1986) ، با تصاحب شرکت های بزرگ خصوصی ، کاهش کمک های خارجی ، ایجاد انحصارهای دولتی و حتی حمله مستقیم به خزانه داری و سایر م institutionsسسات مالی دولتی ، 5 تا 10 میلیارد دلار تخمین زده شد..
  • سانی آباچا, رئیس جمهور نیجریه (1993 – 1998) ، هفتمین رئیس دولت ارتش این کشور تخمین زد 2 تا 5 میلیارد دلار ، در حالی که همچنین به طرز معجزه آسایی بدهی خارجی را از 36 میلیارد دلار به 27 میلیارد دلار کاهش داد و تورم را از 54 درصد به 8.5 درصد کاهش داد.
  • محمد سوهارتو, رئیس جمهور اندونزی (1967 – 1998) ، از کل کنترل انحصارات دولتی ، قراردادهای تأمین کالا و تخفیف های ویژه مالیاتی به شرکت های متعلق به اعضای خانواده ، دوستان نزدیک و چهار فرزند ، کل 15 تا 35 میلیارد دلار اختلاس کرد.

فساد در زمان واقعی: ونزوئلا

برای مثال معاصر ، نگاه کنید ونزوئلا, جهان خطرناک ترین کشور دو سال در حال اجرا است. همانطور که دولت مادورو سلطنت می کند ، سیاستمداران در هر سطح به طور فزاینده ای از طلاق گرفته اند گرسنه جمعیت, 90٪ آن در فقر زندگی می کند.

“تظاهرکنندگان هنگام تجمع در برابر رئیس جمهور ونزوئلا ، نیکولاس مادورو در کاراکاس ، ونزوئلا ، در 31 مه 2017 ، با نیروهای امنیتی ضد شورش درگیر می شوند.” REUTERS / Christian Veron / پرونده عکس

برخی از ونزوئلایی ها به گزینه هایی مانند استخراج ارز رمزنگاری شده و همچنین حتی روی آورده اند کشتن اژدها در Runescape برای مقابله با حداقل دستمزد معادل 47 دلار در ماه و تورم نزدیک ، غنیمت / طلای خود را به دلار آمریکا بفروشند 13000 درصد در سال 2018.

“واحد پول ونزوئلا در 5 سال گذشته 99.99٪ ارزش خود را از دست داده است. و هنوز رژیم مادورو دوباره انتخاب شد. چرا?

ابر تورم زمانی اتفاق می افتد که دولت نتواند پول مورد نیاز برای تأمین هزینه های خود را مالیات یا قرض کند. در عوض ، پول چاپ می کند ، منجر به کاهش ارزش پول و افزایش شدید قیمت ها می شود. پس اندازها از بین می رود و مردم می شتابند که پول خود را به دارایی های سخت و ارزهای پایدار وارد کنند. خارج از سرمایه گذاری در کشور متوقف می شود ، پایه مالیات بیشتر فرسایش می یابد و مارپیچ مرگ ادامه می یابد. چه کسی سود می برد؟ افرادی که ابتدا پول تازه چاپ شده را دریافت می کنند.

از قضا ، ابر تورم در کوتاه مدت می تواند با تضعیف کل مردم ، خودکامگی را تقویت کند, مهاجرت از چالش های سیاسی واجد شرایط و غنی سازی مطالبات خودکامه. این داستان فعلی در ونزوئلا است.

با این وجود ، ابر تورم باید پایان یابد و صلح آمیزترین راه برای تحقق این امر “دلارسازی” اقتصاد است. به عنوان مثال اکوادور با اتخاذ رسمی دلار آمریکا به عنوان واحد پول ملی خود در پی بحران اقتصادی سال 1999 ، مارپیچ تورمی خود را متوقف کرد. ”

– ایلند کوالا

با فروپاشی کشور ، مادورو بیشتر وقت خود را به یک طعنه آمیز “ضد فساد” و نصب وفاداران به جای آنها اختصاص داد. در ماه مه 2018 ، مادورو شش سال دیگر قدرت را با 68٪ آرا با مشارکت رای دهندگان در حدود 46.1٪ به دست آورد (در مقایسه با 80 درصد در سال 2013).

Blockchain قدرتمندتر از شمشیر است

بلاکچین را می توان در موارد مختلف استفاده که مقابله با فساد در مقیاس جهانی است ، اعمال کرد.

برنامه های فوری از غیرقابل تغییر (توسط هیچ کس ، حتی کسانی که قدرت را دارند ، قابل تغییر نیستند), شفاف (هر بلوک تا بلوک پیدایش قابل بررسی است), و کارآمد (شعبده بازی کمتر بین رژیمهایی که به سرعت در حال تغییر هستند) ماهیت فناوری بلاکچین.

این سه ویژگی به تنهایی توانایی پاکسازی معاملات کثیف و رویه های رأی گیری و از بین بردن اشخاص ثالث فاسد مرد میانی را فراهم می کند.

تفسیرهای زیر از متخصصانی است که روی راه حل های مختلف مبتنی بر بلاکچین کار می کنند و می توانند نقشی اساسی در ریشه کن کردن فساد بازی کنند.

چگونه بلاکچین و ارز رمزنگاری می تواند آزادی مالی را برای شهروندان ساکن در رژیم های فاسد فراهم کند?

یکی از ملفه های اصلی اخلاق ارزهای رمزپایه ، آوردن “قدرت به مردم” است. توانایی حمل و نگهداری کل ارز دیجیتال بر روی شبکه ای از مردم در سراسر جهان قرار دارد و هیچ نهاد مرکزی نمی تواند آن را خاموش کند.

کل بلاکچین بیت کوین حدود 161 گیگابایت است ، که کمی بیش از نیمی از فضای ذخیره سازی آیفون مدرن است. با این حال ، این پرونده شامل تاریخچه هر معامله ای است که با استفاده از بیت کوین از جمله آدرس های مربوطه انجام شده است.

همان جنبه هایی که به بلاکچین حاشیه می بخشد می تواند به روش های مختلفی از شهروندان تحت رژیم های فاسد محافظت کند.

“ارائه دهندگان هویت مبتنی بر بلاکچین ، ثبت شرکت ها و شبکه های اعتباری مشاغل و افراد را قادر می سازد دسترسی به سرمایه و بازارهای جهانی بدون قرار دادن اطلاعات خصوصی آنها در معرض دولتهای فاسد یا سنگین.

از ارزهای رمزپایه می توان به عنوان یک مورد استفاده کرد ذخیره ارزش و همچنین وسیله ای برای معامله, که به ویژه برای کسانی که تحت رژیم های فاسد یا در کشورهایی با فیات ملی ناپایدار زندگی می کنند بسیار مفید است. “

-یونی کوهن از پروتکل نوو

برای شهروندان ساکن در کشورهایی که دچار فروپاشی اقتصادی هستند ، الحاق معیشت آنها به یک ارز با سرعت سریع می تواند فاجعه بار باشد. در آخر شهروندان نه تنها برای پرداخت هزینه های روزمره با مشکل روبرو می شوند ، بلکه در صورت تصمیم به انتقال به کشور دیگری (اگر خوش شانس باشند که این گزینه را دارند) باید با نرخ ارز بسیار نامساعدی روبرو شوند..

“واضح ترین پیشنهادات رمزنگاری حفاظت متنوع سازی فوری از سیستم پولی محلی شما است. وقتی با یک ارز در حال سقوط در یک اقتصاد ناتوان به سر می برید ، هر گزینه دیگری برای خروج از کشور گزینه خوبی است. “

-راب ویگلیون از ZenCash

آیا رژیم های فاسد قادر به بستن ارزهای رمزپایه در کشور خود یا دسترسی به آنها هستند؟ چرا و چرا نه?

“قدرت تمایل به فساد دارد و قدرت مطلق کاملاً فساد می زند. مردان بزرگ تقریباً همیشه مردان بدی هستند. “

– جان دالبرگ-اکتون

قدرت داروی سختی برای لگد زدن است.

مردم تمام زندگی خود را برای توانایی تأثیرگذاری بر جهان کار می کنند و تعداد کمی از افراد مایلند به خاطر صداقت از آن دست بکشند. دیکتاتورهای منهدم شده نیز پس از از دست دادن کنترل ، سرنوشت خوشایندی را تجربه نمی کنند. با تهدیدهای قدرت معمولاً به سرعت و با زور برخورد می شود.

برای یک دولت با تسلط کامل بر یک کشور و ارتش این کشور تقریبا آسان است که “خائنان مردم” را دزدکی کند. با این وجود بلاکچین متفاوت است. یک همزن سیاسی مرکزی برای ترور وجود ندارد ، بلکه یک شبکه غیرمتمرکز از رایانه ها و گره ها در سراسر جهان است.

بنابراین ، آیا راه حل های بلاکچین در واقع از فشار نظارتی و نظامی مصون هستند?

ارزهای رمزپایه قابل تعطیل نیستند ، با این وجود کاربران می توانند مورد آزار و اذیت قرار گیرند. این نکته ای است که فکر می کنم هم در صنعت ما و هم در دولتها کم ارزش است. علاقه مندان به صنعت دوست دارند به این نکته اشاره کنند که خاموش کردن شبکه توزیع شده غیرممکن است و بنابراین محصولات ما در برابر سانسور مقاوم هستند ، در حالی که دولت ها در مقام نظارتی خود بیش از حد اعتماد به نفس دارند. واقعیت این است که درد و رنج انسان چیزی نیست که باید بی ادبانه از آن عبور کنیم. ”

– راب از Zencash

“فقط به میزان محدودی. دولت ها می توانند با ISP همکاری کنند تا دسترسی و کاربرد ارزهای مجازی را در یک منطقه خاص محدود کنند ، با این حال ، ماهیت تمرکززدایی باعث می شود دسترسی به طور کامل دشوار باشد. ”

-یونی از نوو

برنامه های فوری ناشی از طبیعت تغییرناپذیر (توسط افراد قابل تغییر نیست ، حتی افراد با قدرت) ، شفاف (هر بلوک را می توان تا بلوک پیدایش بررسی کرد) و کارآمد (شعبده باز کردن روش های بین رژیم های به سرعت در حال تغییر) فناوری بلاکچین .

“رژیم ها به دلیل غیرمتمرکز بودن بلاکچین ، در تعطیلی ارزهای رمزپایه مشکل دارند. با این وجود ، دولت ها سخت تلاش خواهند کرد تا از دست دادن قدرت اقتصادی خود جلوگیری کنند.

ما می توانیم به دنبال پاسخ های دولت به اینترنت و رسانه های اجتماعی باشیم تا بفهمیم که چگونه شرایط ارز رمزنگاری شده ممکن است پیش برود. این فن آوری ها اطلاعات را آزاد می کردند و به شهروندان کمک می کردند تا معترضین موفقیت آمیز سرنگونی رژیم را که در بهار عربی نشان داده شده است ، سازمان دهند. از طرف دیگر ، چین با “فایروال بزرگ” خود نشان داده است که برای یک کشور امکان کنترل قابل توجه بر اینترنت و رسانه های اجتماعی وجود دارد.

دولت ها همچنین باید با این واقعیت کنار بیایند که ارزهای رمزپایه و بلاکچین همچنین می توانند فعالیت های جنایتکارانه و تروریستی را امکان پذیر کنند. پروژه های رمزنگاری شده مانند ما که بر افزایش آزادی انسان متمرکز شده اند ، باید انگیزه های موثری برای جلوگیری از سو abuse استفاده از شبکه های غیرمتمرکز توسط بازیگران بد ، رسمی یا غیر رسمی ایجاد کنند.

– ایلند از کوالا

چگونه پروژه شما می تواند از شهروندان نیازمند امدادرسانی / پشتیبانی کند?

مشخصه یک راه حل موثر ایده پردازی نیست ، بلکه اجرا است.

والپیپرهای بیش از حد هیجان انگیز نه غذا را روی میز می گذارند و نه مردم مظلوم را از زیر فشار رهبری فاسد دور می کنند.

در حالی که اجرای بلاکچین در راه حل هایی که به طور بالقوه می توانند ریشه کن یا مبارزه با فساد باشند هنوز جنینی است ، چندین پروژه وجود دارد که در حال توسعه و آزمایش راه حل های قابل توجهی هستند.

“طراحی محصولات با کیفیت که به افراد توانمند شود اولین قدم است و ایجاد امنیت قوی و کمی حریم خصوصی برای آنها بسیار کمک می کند.. کل شبکه ما برای محافظت از کاربران و اطمینان از عدم انتقال اطلاعات خصوصی آنها به دشمنان ، که می تواند هکرها یا حتی رژیم های سرکوبگر نقض حقوق بشر باشد ، طراحی شده است.. با فراتر رفتن از فناوری ، می توانیم و کاملاً باید ، به عنوان یک اجتماع گرد هم آییم تا علیه سرکوب و رنجهای غیرضروری صحبت کنیم. “

– راب از Zencash

بیلبورد ضد فساد

“Novo کسب و کارها را قادر می سازد تا از دولت های کم عملکرد ، دفاتر اعتباری که به آنها خدمات خوبی ارائه نمی دهند و فساد محلی توسط ثابت کردن به بازارهای جهانی که از اعتبار و اعتبار برخوردار هستند تا به عنوان مشتری ، تأمین کننده و وام گیرنده در بازار جهانی اعتماد کنند.

– یونی از نوو

بلغاری ها به فساد اعتراض دارند

معترضان بلغارستانی در صوفیه ، بلغارستان در تاریخ 15 ژوئن 2013. تصویر از طریق Global Risk Insights EPA / STRINGER

“به عنوان مثال ارز رمزپایه پایدار کوالا در حال ایجاد است, می تواند شکل پایدار و فسادناپذیری از پرداخت را که در بلاکچین وجود دارد به شهروندان ارائه دهد. ابزارهایی مانند برنامه کیف پول ما به این شهروندان امکان می دهد پول خود را پس انداز کنند ، ذخیره کنند ، ارسال کنند و از طریق روشهایی که یک رژیم فاسد قادر به نظارت یا کنترل آنها نیست ، پول خود را تأمین کنند. در واقع ، با وجود ارز رمزنگاری شده پایدار ، هر شهروندی هر وقت بخواهد می تواند روند دلارسازی خود را آغاز کند. ”

در شرایط وخیمی مانند ونزوئلا ، کوالا و کاربرانش می توانند کمک مالی قابل توجه و به موقع را از طریق قدرت جمعیت به نیازمندترین شهروندان ونزوئلا متمرکز کنند.

حتی برای برخی از فقیرترین شهروندان ، بلاکچین و ابزارها ، مانند برنامه کیف پول ما ، یک حلقه نجات ایجاد می کنند ، مردم را دوباره به اقتصاد جهانی و فرصت های آن متصل می کند. شهروندان نیازمند می توانند با ذخیره پول خود در ارزهای رمزپایه پایدار و استفاده از فناوری برای معامله ایمن با افراد در جوامع محلی خود و فراتر از آن ، از آسیب های تورم بزرگ جلوگیری کنند. ”

– ایلند از کوالا

افکار نهایی

در حالی که فساد می تواند تأثیرات مخربی بر جمعیت غیرنظامی در کشورهای جهان سوم بگذارد ، اما همچنان برای اقتصاد سالم نیز مشکل اساسی ایجاد می کند. برای ذکر چند نمونه قابل توجه در تاریخ آمریکا:

  • رئیس توید ، سیاستمدار بدنام آمریکایی که در سال 1873 به خاطر یک حلقه فساد به ارزش یک میلیارد دلار به زندان افتاد.
  • Spiro Agnew ، معاون ریچارد نیکسون (چه دو نفره پویایی!) که بیش از 100000 دلار رشوه به عنوان فرماندار مریلند قبول کرد.
  • انرون ، که کل طرح کلاهبرداری حسابداری و ورشکستگی بعدی آن در سال 2001 بالغ بر 74 میلیارد دلار بود.
  • بحران مالی 2008 ، جایی که افراد مسئول بحرانی که 12.8 تریلیون دلار برای آمریکا هزینه کرد ، به جای مجازات زندان ، کمک مالی دریافت کردند (فقط یک بانکدار به زندان رفت).

فساد دولتی

“رئیسان سنا” نوشته جوزف کپلر پاک در حدود سال 1889

به کلمات حکمت بازگردید a la گرینسپن ، “آنچه که اقتصادهای موفق انجام می دهند این است که [فساد ، اختلاس ، کلاهبرداری] را به حداقل برسانند.”

مطمئناً ، فساد گسترده و اقتصادهای ناکام قطعاً با هم ارتباط دارند ، اما این فرض که اقتصادهای ضعیف فساد ایجاد می کنند ، سهل انگاری است. اقتصادهای موفق می توانند به همان اندازه اقتصادهای در حال نابودی فاسد باشند ، آنها فقط عملکردی دارند.

“فساد” چیزی بیش از یک خیانت به قدرت نیست ، قضاوت شده توسط یک مجموعه استاندارد توافق شده است. خیانت در تاریکی یا از طریق حجاب دودهای تنظیم شده اتفاق می افتد. اقتصاد یک کشور لزوماً میزان فساد را تعیین نمی کند ، اما معمولاً تعیین می کند که تأثیرات آن برای یک جمعیت فقیر قبلاً مضر است.

Blockchain ، منهای همه سر و صداهای پر سر و صدا ، اساساً یک فناوری است که شفافیت و کارایی را به حداکثر می رساند – دو ماده اصلی که تمایل دارند از رژیم های فاسد از بین بروند.

خواه دموکراسی و خواه اقتدارگرا ، فساد وجود دارد.

اقتصادهای موفق می توانند به همان اندازه اقتصادهای در حال نابودی فاسد باشند ، آنها فقط عملکردی دارند. اقتصاد یک کشور لزوماً میزان فساد را تعیین نمی کند ، اما معمولاً تعیین می کند که تأثیرات آن برای یک جمعیت قبلاً فقیر مضر است.

بلاکچین نوشدارو نیست. این فقط یک ناظر فساد دیجیتال است.

پروژه های مبتنی بر بلاکچین ممکن است به ارائه راه حلی برای فساد در جهان کمک کنند ، اما یک جامعه جهانی به حمایت از تصویب و اجرای اجرای آنها نیاز دارد..