در دنیای مدیریت زنجیره تأمین ، بلاکچین راه حل های بسیاری برای مشکلات قدیمی مانند کاهش اتلاف از طریق محصولات خراب ارائه می دهد. با این حال ، برخی از صنایع از مشکلات بدتری در این زمینه رنج می برند. زنجیره تأمین داروسازی نبرد مداومی دارد – برای مقابله با مسئله ورود داروهای تقلبی به بازار. آخرین مهلت برای پیروی از کنترل های قانونی بیش از شرکت های دارویی در حال ظهور است ، به این معنی که این نبرد فقط داغ می شود. با این حال ، بلاکچین می تواند سواره نظام باشد که به پیروزی در این روز کمک می کند.

داروهای تقلبی – مقیاس مسئله

تجارت داروهای تقلبی حیرت انگیز است 30 میلیارد دلار در سال, براساس سال 2017 WHO تخمین می زند این که از هر ده محصول فروخته شده در کشورهای در حال توسعه ، یکی جعلی یا غیر استاندارد است. به طور کلی مشکل جعل و تقلب برای تولیدکنندگان مشکل ساز است زیرا باعث از بین رفتن درآمد و اعتبار می شود. برای صنعت داروسازی ، عواقب بسیار بیشتری دارد – از بین رفتن هزاران نفر.

داروهای تقلبی در مقایسه با ماده اصلی یا فقط بخشی از ماده فعال را شامل می شوند و نه هیچ كدام. به این معنی که در بدترین حالت برای شخص مصرف کننده کاملاً بی فایده است. دانشگاه ادینبورگ برخی از تمرینات مدل سازی را در مورد یافته های WHO انجام داد. این تخمین ها نشان می دهد که حداکثر 169000 کودک در هر سال ممکن است به دلیل عدم دریافت داروی مناسب از ذات الریه در معرض مرگ باشند.

جنوب صحرای آفریقا یکی از فقیرترین نقاط جهان است. در آنجا ، داروی ضد مالاریایی ناکافی منجر به افزایش هزینه های پزشکی 38 میلیون دلار می شود. طبق گفته دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن ، این هزینه ها هر سال برای مراقبت از حدود 116000 نفر هزینه می شود. مردم قربانی مواد مخدر غیر استاندارد یا جعلی هستند,

این مسئله فقط بر کشورهای در حال توسعه تأثیر نمی گذارد. در دنیای پیشرفته امروز ، فروش آنلاین “داروهای سبک زندگی” تقلبی مانند استروئیدها یا درمان های اختلال نعوظ هنوز به طرز عجیبی امری عادی است. یکی لیست Buzzfeed برخی از تبلیغات کاملاً خنده دار ویاگرا از روزهای ابتدایی اینترنت را جمع آوری می کند. اگرچه سرگرم کردن آسان است ، خرید آنلاین قرص از برخی از فروشندگان سایه بان که اهمیتی برای آنچه که می فروشد هنوز خطرناک است.

تبلیغات جعلی ویاگارا

شوخی ویاگرا ممکن است ارزش خوبی داشته باشد اما داروسازی جعلی اینگونه نیست. تصویر با مجوز از thedrum.com

چگونه داروهای تقلبی وارد زنجیره تأمین دارویی می شوند?

این می تواند به روش های مختلفی اتفاق بیفتد. برای توزیع کنندگان کلاهبرداری تقریباً آسان است که قرص های فروشی را به مصرف کنندگان آنلاین ناخواسته برسانند. با این حال ، داروهای جعلی می توانند در مراحل اولیه وارد زنجیره تامین دارویی شوند. تولید کنندگان دارو ممکن است در نهایت ناخواسته مواد جعلی یا نامرغوب را خریداری کنند.

در حال حاضر زنجیره های تأمین جهانی به قدری پیچیده هستند که ممکن است شرکت های بزرگ داروسازی با قطعیت از حجم هر داروی ذخیره شده در هر مکان اطلاع نداشته باشند. چنین پیچیدگی فرصتی را برای بازیکنان فاسد فراهم می کند تا دسته ای از داروها را جایگزین یا آلوده کنند.

جعبه های محصول اغلب قبل از رسیدن به دست مصرف کننده ، بارها تغییر دست می دهند. بنابراین ، ممکن است اتفاق بیفتد که بررسی های کیفی در هر مرحله از زنجیره تأمین ناکافی باشد. کنترل های مرزی ممکن است به اندازه کافی قوی نباشد که داروهای تقلبی را از مرزهای بین المللی عبور دهد.

انبار

شرکت ها اغلب نمی دانند چه چیزی در انبارهای خود ذخیره می شود

کنترلهای قانونی

دولت ها اکنون شروع به وضع قانون می کنند. این امر شرکت ها را تحت فشار قرار می دهد تا از بروز داروهای تقلبی که به زنجیره تأمین دارویی وارد می شوند ، کاسته شود. در اتحادیه اروپا ، دستورالعمل داروهای جعلی در سال 2011 تصویب شد و تولید داروها را در کشورهای عضو ایجاد می کند. این موارد شامل الزام بسته بندی به یک شناسه منحصر به فرد و یک دستگاه ضد خرابکاری متصل است. ثبت دقیق تر توزیع کنندگان عمده فروشی دارویی یک نیاز دیگر است.

به همین ترتیب ، در ایالات متحده ، قانون امنیت زنجیره تامین مواد مخدر (DSCDA) در سال 2013 تصویب شد و تا سال 2023 به انطباق نیاز دارد. این هدف مشابه هدایت اتحادیه اروپا است. با این حال ، این سیستم همچنین به یک سیستم الکترونیکی با قابلیت همکاری ، برای تقسیم منشا proven داروهایی که وارد بازار می شوند ، اشاره دارد.

راه حل های Blockchain برای زنجیره های تأمین دارویی

با توجه به اقدامات قانونی ، زمان ظهور فناوری بلاکچین تقریباً از نظر شاعرانه احتیاط آمیز به نظر می رسد. از طریق برچسب های دیجیتال ، بلاکچین توانایی ردیابی دارایی ها را در سراسر زنجیره تأمین ارائه می دهد. اشتراک امن داده ها در مورد دارایی هایی که احتمالاً الزامات قانون DSCDA را برآورده می کنند.

استفاده از بلاکچین به شرکت های دارویی درجه کنترل و دید بالاتری نسبت به فعالیت در زنجیره های تأمین آنها ارائه می دهد. همچنین درجه شفافیت بهتری بین بازیگران در صنعت ایجاد می کند. از دیدگاه مصرف کننده ، آنها اطمینان بیشتری از اصل بودن محصول دارویی که خریداری می کنند ، کسب می کنند.

Rx360

در حال حاضر چندین شرکت در حال دیدن فرصت ها در این زمینه هستند. کنسرسیوم Rx360 در سال 2009 به عنوان کنسرسیوم بین المللی زنجیره تأمین دارویی تاسیس شد. این شامل برخی از بزرگترین نامها در داروخانه است ، از جمله Bayer ، Novartis ، Roche و Pfizer. در سال 2017 ، این کنسرسیوم در یک مطالعه با هدف “بررسی استفاده بالقوه از فناوری بلاکچین به عنوان راهی برای ایجاد اعتماد بین شرکای تجاری در زنجیره تأمین دارویی ایالات متحده” شرکت کرد.

آرم کنسرسیوم Rx360

آرم کنسرسیوم Rx360

در نهایت این مطالعه نتیجه گرفت که تحقیقات و ارزیابی بیشتر مورد نیاز است. با این حال ، نتایج به رسمیت شناخته شده است که “به نظر می رسد چالش های اساسی در محافظت از یکپارچگی زنجیره تامین سلامت برای استفاده از فناوری بلاکچین مناسب است.”

شرکت های منفردی نیز در حال جستجو برای راه حل های بلاکچین برای مدیریت زنجیره های تأمین دارویی هستند. پروژه Mediledger در حال توسعه یک شبکه بلاکچین مجاز برای صنعت داروسازی است. وب سایت شرکت صریحاً به قوانین DSCDA و تمرکز بر ایجاد یک سیستم قابل همکاری برای تأیید منشأ هر دارو اشاره دارد. Lifecrypter مقاله ای نیز منتشر کرد ترسیم اهداف مشابه.

افکار نهایی

قدرت بلاکچین برای ایمن سازی زنجیره های تأمین دارویی تنها بخشی از چگونگی تحول صنعت بلاکچین در صنعت بهداشت است. کاهش ورود داروهای تقلبی به بازار مزایای واقعی نجات بخشی به دنیا خواهد داشت. با این حال ، طبیعتاً وظیفه این است که صنعت داروسازی ریسک گریز باشد. بنابراین ، احتمالاً راه حل های زنجیره تأمین مبتنی بر بلاکچین در بخشهای دیگر باید موفقیت خود را ثابت کنند. پس از این اتفاق ، تولیدکنندگان دارو شروع به ادغام فناوری در زنجیره های تأمین خود می کنند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me