تمرکززدایی پیامدهای زیادی برای صنایع و مردم سراسر جهان دارد. کاهش هزینه ها ، افزایش کارایی ، حذف منافع نامناسب و لایه های فساد و حرص و آز. اما وقتی که صحبت از بازار غیرمتمرکز می شود بسیار جالب است زیرا پیشگامان “اقتصاد مشترک” اکنون خود را به کانون توجهات می رسانند.

بازار غیر متمرکز چیست?

یک بازار غیر متمرکز امکان انجام معاملات واقعی نظیر به نظیر را فراهم می کند ، بدون اینکه مقامات متمرکز هزینه های خود را بگیرند. این امر از طریق فناوری بلاکچین و قراردادهای هوشمند امکان پذیر است. ما دیگر احتیاج به شخص ثالث مطمئن نداریم که فروشندگان را تأیید کند و پرداخت ها را تضمین کند. ما اکنون یک فن آوری داریم که این کار را برای ما انجام می دهیم.

بنابراین ، آیا می دانید Airbnb و Uber چه زمانی دوره جدیدی را آغاز کردند که به مردم اجازه اجاره و درآمدزایی وسایل را می داد؟ یا eBay و Etsy به مردم اجازه می دادند محصولات را بصورت آنلاین بفروشند و Upwork و Fiverr به آنها در فروش خدمات كمك می كردند؟ خوب ، اکنون blockchain درهای آنها را می زند تا به آنها نشان دهد منظور واقعی peer-to-peer چیست.

یک بازار غیر متمرکز Blockchain

بیشتر بازارهای غیرمتمرکز قوی تر تاکنون در بلاکچین Ethereum ساخته شده اند ، به استثنای OpenBazaar ، که از قراردادهای ریکاردی برای اطمینان از اصالت داده ها و Escrow برای حل اختلافات پرداخت استفاده می کند..

Ethereum امروز یک انتخاب منطقی را انجام می دهد ، زیرا امکان استفاده از قراردادهای هوشمند را برای ایجاد اعتماد و اطمینان از انجام معاملات فراهم می کند. این شرکت همچنین دارای بزرگترین جامعه توسعه دهندگان و شرکتهای تسریع کننده مانند ConsenSys است که از پروژه های جدید هیجان انگیز و DApps پشتیبانی می کند.

بازارهای غیرمتمرکز دیگری نیز در بلاکچین NEO و همچنین DAG ساخته شده است. هر دو این ساختارها باعث می شود هزاران (و بالقوه میلیون ها) معامله همزمان انجام شود. هرچه تعداد بیشتری از کاربران به بازارهای غیرمتمرکز بپیوندند ، مقیاس پذیری مسئله ای مهم خواهد بود. در حال حاضر Ethereum فقط 15 تراکنش را در ثانیه انجام می دهد.

برخی از پروتکل های جالب برای شرکت ها و افراد ظاهر شده است تا به آنها کمک کند بازار غیرمتمرکز خود را راحت تر بسازند. می توانید آنها را به عنوان وردپرس بازارهای بلاکچین در نظر بگیرید. این شامل اصل و نسب, شبکه اوریگامی, و SysCoin.

هر دوی آنها پروتکل های مجهز به Ethereum هستند. SysCoin از Z-DAG برای سرعت بیشتر ، مقیاس پذیری و یک لایه گره اصلی برای مدل ترکیبی اثبات کار / اثبات سهام استفاده می کند. بنابراین ، اگر می خواهید TaskRabbit ، Etsy یا HomeAway خود را شروع کنید ، می توانید از هر یک از این موارد به عنوان پایه خود استفاده کنید.

بسیاری از استارت آپ های امیدوار کننده در حال ساخت بازارهای غیرمتمرکز نسل بعدی در بلاکچین هستند. اما لازم به ذکر است که هنوز کسی وجود ندارد که بتواند به تنهایی بازیکنان فعلی را تحویل بگیرد.

مشخصاً ترجیح شما به آنچه در بازار دارید بستگی خواهد داشت. اما بیایید نگاهی به برخی از بازارهای برتر غیر متمرکز با استفاده از فناوری blockchain امروز بیندازیم.

تجارت الکترونیکی عمومی

بازار باز

صفحه اصلی OpenBazaar.

صفحه اصلی OpenBazaar

احتمالاً شناخته شده ترین بازار غیرمتمرکز خرید و فروش آنلاین است بازار باز. شما می توانید هر آنچه را می خواهید لیست کنید و در 50+ رمز ارز مختلف پرداخت کنید (در اصل ، آنها فقط بیت کوین را پذیرفتند) و هیچ هزینه معامله ای ندارند. برای استفاده از آن باید برنامه ای را در رایانه بارگیری کنید ، زیرا این امر باعث می شود OpenBazaar تا آنجا که ممکن است از بدن متمرکز آزاد باشد.

OpenBazaar در ابتدا به عنوان یک بازار تاریک طراحی شد و برنده تورناتو 2014 هاکاتون شد. اما در نهایت چنگال تبدیل شد و به مکانی تبدیل شد که هر کسی می تواند تعامل کند ، نه فقط کسانی که با پروتکل های وب تاریک آشنا هستند.

بنابراین به لباس ها ، کارهای هنری ، مبلمان و حتی لیست های BnB فکر کنید. برای جلوگیری از کلاهبرداران و اختلافات ، OpenBazaar از ویژگی Escrow چند امضایی Bitcoin استفاده می کند. این به خریداران و فروشندگان این امکان را می دهد تا قبل از شروع تجارت در مورد شخص ثالث بی طرف و مورد اعتماد دو طرف توافق کنند.

خریدار بیت کوین خود را (یا ارز رمزپایه ترجیحی) خود را ارسال می کند اما فقط در صورت توافق دو طرف از سه طرف آزاد می شود. از آنجا که یک بازار غیرمتمرکز فاقد مراجع متمرکز برای حل اختلاف است ، سیستم اشخاص ثالث Escrow منطقی است.

سایت های کاری آزاد

beBee

صفحه اصلی beBee

صفحه اصلی beBee

beBee با استفاده از پروتکل Origin ساخته شده است و به عنوان یک پلت فرم تجاری و شخصی طراحی شده است. اگر به معیار نیاز دارید ، BeBee را به عنوان LinkedIn بلاکچین در نظر بگیرید. این یک شبکه با هزاران کاربر در حال حاضر است ، از جمله افراد و شرکت های آینده نگر مانند Deloitte ، Hubspot و Oracle.

beBee به کاربران خود اجازه می دهد مارک ها و نمونه کارهای شخصی خود را به اشتراک بگذارند و به نمایش بگذارند. به این ترتیب ، آنها می توانند خود را به کارفرمایان ، مشتریان و مشتریان و همچنین رسانه ها و فروشندگان بازاریابی کنند – با استفاده از یک استراتژی بازاریابی فشار.

کاربران beBee می توانند از طریق منافع شخصی و شخصی ، “کندوها” برای اتصال اعضای شبکه (مانند گروه ها ، مثلاً فروشندگان یا بازاریاب ها) شبکه و متحد شوند و تعداد زیادی آگهی استخدام وجود دارد.

شبکه Bounties

Bounties Network بیشتر شبیه یک TaskRabbit یا Fiverr برای بلاکچین است ، فقط با دید بسیار قدرتمند تر. بنیانگذار Bounties Network معتقد است که در آینده ای نه چندان دور ، ما قادر خواهیم بود که برای هر کار ممکن.

آنها هزاران کاربر فعلی دارند و در حال حاضر ، امتیازات شامل محتوا و طراحی ، ترجمه و برنامه نویسی است. اما ، تیم در حال حاضر بر روی شرکتهایی کار می کند که بتوانند کل فرآیندها و بخشها را بخوبی توفیق دهند. به عنوان مثال ، استخدام ، تبلیغات یا برنامه نویسی را بگویید.

همه کاربران با پرداخت کیف پول از قبل بارگیری شده ، هزینه های خود را در ETH پرداخت می کنند و دریافت می کنند. بنابراین ، برخلاف برخی از سایت های کاری مستقل امروز ، فریلنسرها می توانند از ایمن بودن پرداخت مطمئن باشند. برای استفاده از Bounties و مشاهده موارد پیشنهادی ، Metamask را در مرورگر خود بارگیری کنید.

بازارهای محتوا

صفحه اصلی Steemit

صفحه اصلی Steemit

در حالی که شبکه های اجتماعی به خود نفوذ می کنند و کاربران از سیستم عامل های سنتی مانند آن دور می شوند فیس بوک و توییتر دسته جمعی ، در بازارهای غیرمتمرکز رسانه های اجتماعی افزایش یافته است.

سایتهایی مانند ذهن ها, XTRABYTES, سرزندگی, شبکه POP, و استیمیت همه در یک ایده متفاوت هستند. در حال حاضر ، سازندگان محتوا اغلب آخرین کسانی هستند که از کار خود بهره مند می شوند. این سایت ها در حال تغییر تعادل هستند.

به عنوان مثال YouTube ، قبل از پرداخت 1 دلار به حداقل 1000 بازدید نیاز دارد ، و پسندیدن و اشتراک گذاری معمولاً چیزی بیش از احساس گرم و مبهم درون سازنده را فراهم نمی کند..

با استفاده از ارز رمزنگاری شده برای امکان پرداخت خرد (به مقدار پنی) ، هنرمندان برای هر نوع فعالیت با کارشان پاداش دریافت می کنند – و برای تولید محتوای با کیفیت بالاتر انگیزه می گیرند. در برخی از این سیستم عامل ها ، بینندگان همچنین به عنوان نشانه ای برای تماشای محتوا پاداش می گیرند ، این بدان معناست که تبلیغ کنندگان می توانند راحت تر و با طفره رفتن چشم اندازها را هدف قرار دهند..

دیگر

اکوسیستم INS در حال ایجاد بستری برای اخلال در بازار مواد غذایی (ارزش تریلیون دلار) است. این طرح به منظور گشودن بازار جهانی و حذف واسطه ها برای کاهش هزینه ها و بهبود کارایی است.

بنابراین ، به جای خرید مواد غذایی خود در خرده فروشی معروف که قیمت ها را مشخص می کند ، دیگر هیچ واسطه ای وجود ندارد و مصرف کنندگان می توانند مستقیماً با مارک ها معامله کنند.

صفحه اصلی INS

صفحه اصلی INS

شرکت ها از بسیاری جهات در سطح B2B نیز با بلاکچین خلاقیت می کنند. ModuleTrade, به عنوان مثال ، در حال ساخت یک بازار غیرمتمرکز است تا تجارت جهانی را برای تجارت در هر اندازه فراهم کند.

به طور سنتی یک سرمایه گذاری بسیار پرهزینه ، با کارمزد 15 درصدی بانک ها برای ایفای نقش واسطه قابل اعتماد ، ModulTrade از قراردادهای هوشمند برای جایگزینی آنها استفاده می کند ، هم زمان و هم هزینه را کاهش می دهد.

بسته بندی کردن آن

وقتی به موفقیت اقتصاد اشتراکی و بازارهای متمرکز محبوب درگیر در آن نگاه می کنید ، کاملا منطقی به نظر می رسد که بلاکچین با حرکت به سمت وب 3.0 ما را به سطح بعدی برساند..

امروز بازارهای غیرمتمرکز کامل نیستند. بسیاری فقط به ارز رمزنگاری شده بومی خود پاداش می دهند و با تصویب گسترده فاصله زیادی دارند. با این حال ، آنها در حال رشد هستند و وقتی مردم متوجه شوند که ما دیگر به شرکتهای متمرکز در وسط نیاز نداریم ، ممکن است بزرگتر باشند ، سخت تر می شوند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me