صنعت چاپ و نشر کتاب سنتی همچنان شاهد دریافت کمتر ، مجوزها و حقوق نویسندگان در طیف وسیعی از دسته ها است. چندین پروژه و سازمان متمرکز بر انتشار بلاکچین قصد دارند این صنعت را به سمت بهتر تغییر دهند. در اینجا چند نمونه از چالش های موجود و راه حل های پیشنهادی انتشار بلاکچین آورده شده است.

افول انتشارات کتاب سنتی

چند سالی است که بحث در مورد منسوخ شدن یا عدم استفاده از کتاب های الکترونیکی از طریق کتاب های الکترونیکی وجود دارد. در حالی که توجه صنعت و مصرف کننده بر این بحث مهم است ، جنبه مهمتر آن کاهش کلی فروش کتاب به طور کلی است. روزهای ثروتمند شدن در فروش کتاب به تنهایی ، به استثنای تعداد معدودی از نویسندگان منتخب ، اساساً گذشته است. به گفته کارشناسان, نویسندگان به طور کلی برای هر کتاب بین 0.34 تا 2.00 دلار درآمد کسب می کنند.

به عنوان مثال اگر نویسنده ای بخواهد در لیست پرفروش ترین های نیویورک تایمز قرار بگیرد ، آن را فهرست می کند در واقع می تواند بیش از 200000 دلار هزینه “تقلب در سیستم” داشته باشد. این یک عمل معمول پذیرفته شده است که نباید چنین باشد. به عنوان مثال ، می توان گزینه های خود انتشار کمتر از طریق آمازون را انتخاب کرد ، اما احتمالاً کشش خواننده همان نیست. همچنین ، چارچوب های کنونی برای تبدیل شدن به “شماره 1 نویسنده پرفروش” به راحتی قابل دستکاری است ، که توسط آن اثبات شده است آزمایش برنت آندروود جایی که او یک کتاب یک صفحه ای با عنوان “قرار دادن پای من پایین” ایجاد کرد که فقط یک عکس از پای او است.

بلاک چین به جای پذیرش اینکه انتشار کتاب صرفاً ابزاری برای بازاریابی برای تورهای گفتاری پولی یا یک فرآیند خودکار است که قابل تقلب است ، می تواند توانایی نویسندگان برای کسب درآمد بیشتر از فروش مستقیم کتاب های با کیفیت بالا را بهبود بخشد..

ALLi— بنیادی برای انتشار بلاکچین

سازمانهایی مانند اتحاد نویسندگان مستقل (ALLi) برای حمایت از توسعه صنعت انتشار بلاکچین به رهبری خالقین پدید آمده اند. یک مطالعه انجام شده توسط ALLi بیان می کند که چگونه بلاکچین می تواند از طریق پیگیری مستقیم مالکیت معنوی و حقوق پولی نویسندگان و همچنین ایجاد و ایجاد سیستم عامل های تجارت غیرمتمرکز ، فضای آینده انتشار را تغییر دهد..

طبق وب سایت این سازمان “خود انتشار 1.0 نسخه رومیزی بود. خود چاپ 2.0 کتابهای الکترونیکی و کتابفروشی های آنلاین بود. خود چاپ 3.0 مدل های تجاری پایدار برای نویسندگان است. “

ALLi

Po.et و حقوق انتشار

چند پروژه بلاک چین در حال حاضر برای ایجاد سیستم های غیرمتمرکز برای انتشار کتاب کار می کنند. Po.et یکی از این سیستم عامل ها است. به نویسندگان اجازه می دهد دارایی های محتوا را در بلاکچین ثبت کنند و همچنین اسناد فراداده را ایمن ، قابل تأیید و تغییرناپذیر کنند..

این پلتفرم همچنین به دارندگان محتوا اجازه می دهد تا مجوزهای شخصی سازی شده خود را ایجاد کرده و همچنین توانایی انتقال مالکیت مجوزها را از طریق Po.et در هر زمان داشته باشند. این یک مدل کاملاً مشابه با سیستم های ثبت اختراع مبتنی بر بلاکچین است که در پست قبلی بحث شد.

کاملاً درخشان ترین قسمت این پروژه توانایی ادغام در استانداردهای کاملاً ثابت برای ایجاد محتوا است. به عنوان مثال ، نویسندگانی که از وردپرس استفاده می کنند می توانند از پلاگین وردپرس Po.et تا با چند مرحله ساده هرگونه اثر ادبی جدید را به صورت خودکار در بلاک چین Po.et ثبت کنید. برای اینکه پروژه هایی مانند Po.et کار کنند ، پروژه های انتشار بلاکچین باید بر روی ادغام متمرکز شوند ، یک امر ضروری برای تصویب در دنیای واقعی است..

po.et

ICO های Publica و Book

عمومی نوع دیگری از مدل تجاری را برای ناشران کتاب ارائه می دهد. هدف آن ایجاد “کتاب ICO” است. برای نویسندگان ، می توان از Publica به عنوان نوعی رویداد تأمین مالی جمعی استفاده کرد تا دیگر نیازی به اعتماد به ناشران سنتی برای پیشرفت نباشد.

خوانندگان این امکان را دارند که نشانه های کتاب را خریداری کنند ، که به آنها امکان می دهد پروژه را قبل از شروع کار تأمین کنند و پس از انتشار کتاب ، می توانند از نسخه های کتاب استفاده کنند. نویسندگان می توانند به راحتی و بدون نیاز به دانش فنی ، قراردادهای هوشمند خود را در بلاکچین Publica تنظیم کنند.

جالب است که ببینید این اقتصاد رمز چگونه کار می کند. مدل های سرمایه گذاری گسترده در سایت هایی مانند Kickstarter به ویژه برای توسعه محصولات فناوری موفقیت آمیز بوده است. Publica پروژه ای است که می تواند از این مفهوم استفاده کند و آن را با فناوری بلاکچین ترکیب کند تا شیوه تبلیغ نویسندگان را از اساس تغییر دهد. این یک راه حل ارائه می دهد که به نویسندگان توانایی اندازه گیری میزان علاقه عمومی به ایده های جدید کتاب و تشویق به توسعه نوع جدیدی از مدل توزیع کتاب را می دهد ، به طور بالقوه آواره شرکت های انتشاراتی سنتی.

عمومی

ایجاد سیستم های توزیع محتوای بهتر

انتشار بلاکچین در نهایت می تواند به جلوگیری از چندین مسئله مانند دزدی دریایی ، نقض حق چاپ و عدم شفافیت در توزیع حق امتیاز کمک کند. هدف سیستم عامل های فوق الذکر ایجاد آینده ای بهتر برای نویسندگان از طریق فناوری بلاکچین است. با این حال ، درک نیاز به جلب علاقه خوانندگان نیز مهم است.

جالب است که ببینید آیا سیستم عامل های تولید محتوای مبتنی بر بلاکچین قادر هستند خوانندگان را وادار کنند که برداشت خود را از آنچه یک کتاب ارزش خرید دارد تغییر دهند. به عنوان مثال ، آیا برای جلب توجه خوانندگان احتمالی ، آیا کتاب باید به عنوان بهترین فروشنده نیویورک تایمز برچسب گذاری شود؟ اگر اینگونه باشد ، پروژه های بلاکچین در نهایت نمی توانند مستقیماً از طریق فروش کتاب درآمد بیشتری کسب کنند. صرف نظر از این ، پروژه های بلاکچین پتانسیل تأثیرگذاری بر بازار فعلی انتشار خودکار برای افراد خاص را دارند.

سیستم عامل های خود انتشاراتی مستقر مانند آمازون اکنون قوانین سختگیرانه ای را تعیین می کنند که پرداخت حق امتیاز را تعیین می کند. علاوه بر این ، پرداختها آنقدر سودآور نیستند که براساس چندین فاکتور مانند موقعیت جغرافیایی ، چاپ یا عدم انتشار کتاب در سیستم عامل های دیگر ، و حتی اندازه پرونده کتاب الکترونیکی ، کمیسیون های متنوعی را ارائه می دهند. در پایان, کمیسیون برای نویسندگان فقط 35 تا 70 درصد است.

نتیجه

بستر توزیع محتوای مبتنی بر بلاکچین برای نویسندگانی که به دنبال پرداخت قابل اعتماد حق امتیاز هستند ، به معنای اطمینان بیشتر است. نویسندگان می توانند به جای نگرانی در مورد چیزهایی مانند قیمت های مختلف بر اساس کشوری که خریدار مستقر است ، خیلی راحت تر یک قیمت جهانی تعیین کنند. علاوه بر این ، نویسندگان می توانند از طریق مجوزهای مبتنی بر بلاکچین و قراردادهای هوشمند حقوق ، شفافیت بیشتری کسب کنند.

هنوز مشخص نشده است که آیا اندازه پرونده قیمت کتاب های الکترونیکی در بلاکچین را تعیین می کند یا خیر ، اما بسیار ممکن است که ذخیره سازی غیرمتمرکز فایل باعث شود که سیستم عامل های انتشار مبتنی بر بلاکچین نسبت به متمرکز نگهداری ارزان تر شوند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me