مدل های تجاری متمرکز قرن ها پایه و اساس اقتصاد جهان بوده اند. با این حال ، ما در حال حاضر شاهد مراحل اولیه حرکت به سمت عدم تمرکز هستیم. در حالی که اکثر سازمانها هنوز متکی به مدلهای تجاری متمرکز هستند ، مدلهای تجاری غیر متمرکز بلاک چین به طور فزاینده ای محبوب می شوند.

از نظر تئوری مدل های تجاری غیر متمرکز بلاکچین خوب به نظر می رسند. با این حال ، درک نحوه عملکرد این مدل ها در عمل بسیار مهم است. در این مقاله ، ما این دو مدل مختلف کسب و کار را با هم مقایسه خواهیم کرد و سعی خواهیم کرد بفهمیم که دقیقاً چگونه یک مدل تجاری غیر متمرکز بلاکچین می تواند اقتصاد آینده را هدایت کند.

فرایندهای تصمیم گیری / حکمرانی

اکثر مشاغل بر اساس رهبری سلسله مراتبی تصمیم می گیرند و براساس اجماع حاصل از رای گیری عمومی نیستند. به عنوان مثال ، سیاست های ایجاد شده توسط شرکتی مانند اپل یا گوگل حکایت از تأیید یا عدم استفاده از یک برنامه جدید تلفن همراه دارد. تحت این سیستم ، چند نفر از افراد اصلی در این شرکت این تصمیم را می گیرند یا سیستم ها و سیاست های حاکمیتی را تنظیم می کنند. این یک مدل تجاری بسیار متمرکز است.

مثال دیگر توانایی بانک در تعیین میزان پول روزانه مشتریان خود است. در حالی که این محدودیت ها به طور بالقوه قابل افزایش و تغییر هستند ، انجام این کار نیاز به یک فرآیند تأیید از طرف بانک دارد: یک مرجع متمرکز. در اصل ، این مشاغل نیاز به نظارت زیادی دارند و گاهی اوقات می توانند به دلیل طراحی مدل های تجاری خود ، مانع از بروز نوآوری شوند..

در مقابل ، فرایندهای تصمیم گیری در سیستم های غیرمتمرکز می توانند به جای اکثر کاربران شرکت ، به نفع اکثر کاربران باشند. به عنوان مثال ، بسیاری از سیستم های غیرمتمرکز به جای اینکه اپل و Google همه مطالب ارسالی را به صورت یک به یک بررسی کنند ، مدل جدیدی را پیشنهاد می دهند که در آن هر شخص در سیستم عامل می تواند رأی برابر داشته باشد تا تعیین کند محتوا است یا خیر. پذیرفته شده.

برای شرکت ها ، مدل های تجاری غیر متمرکز بلاکچین روند تأیید را بسیار ارزان تر و ساده تر می کند. با این حال ، توجه به این نکته مهم است که موضوعات شناخته شده فعلی مانند 51٪ حمله احتمالاً منجر به “بازیگران بد” در سیستم می شود که می توانند محتوای بی کیفیت را تأیید کنند. بنابراین ، پروژه های بلاکچین باید خلاقانه در مورد چگونگی ایجاد انگیزه در بازیگران خوب در این مدل فکر کنند. اگر یک شرکت غیرمتمرکز بتواند “بازیگران خوب” را در مراحل تصمیم گیری مسئول کند ، می تواند آنچه را که به عنوان یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) شناخته می شود ایجاد کند..

نشست کسب و کار

مدل های درآمد / مالی

در مورد سیستم عامل های دانلود دیجیتال ، پول نیز در نهایت توسط مقامات متمرکز کنترل می شود. به عنوان مثال ، اپل و گوگل هر دو از تقسیم 70-30 درامد برنامه های تلفن همراه ، آهنگ ها ، کتاب های الکترونیکی و سایر محصولات فروخته شده در سیستم عامل های خود استفاده می کنند. در حالی که توسعه دهندگان مجبور به نگهداری بخش زیادی از وجوه هستند ، لازم به ذکر است که این شرکت ها 100٪ پرداخت را پردازش می کنند و قسمت نسبتاً زیادی از درآمد را نگه می دارند ، و آنها را از نظر پولی بسیار متمرکز می کنند.

مدل های تجاری غیر متمرکز بلاکچین با تأکید کلی بر جوایز بهتر برای تولیدکنندگان محتوا ، به دنبال جلب تولیدکنندگان محتوا (به عنوان مثال توسعه دهندگان برنامه ، نوازندگان و غیره) هستند. در حالی که هنوز پایگاه کاربری فروشگاه های برنامه غیرمتمرکز زیاد افزایش نیافته است ، بسیاری از این پروژه ها دارای مدل های تجاری هستند که از منظر تولیدکننده محتوا بسیار سودآور هستند. تصور کنید اگر تقسیم درآمد در یک فروشگاه برنامه غیرمتمرکز به 99-1 (یا کمتر) نزدیک باشد تا 70-30. این همان چیزی است که شرکت ها مانند Status و بلاک استک ارائه می دهند.

بلاک استیک

ذخیره سازی داده ها / رسانه های اجتماعی

عامل دیگری که باعث می شود مشاغل متمرکز شوند ، ماهیت ذخیره اطلاعات است. به عنوان مثال ، شرکت هایی مانند فیس بوک داده های حساس را در پایگاه های داده متمرکز ذخیره می کنند. این بخشی از دلیلی است که برای ثبت نام و استفاده از سایت هزینه های اولیه ای برای کاربران وجود ندارد. حداقل ، داده های مربوط به این سیستم ها می توانند به صورت غیر مستقیم از طریق تبلیغات هدفمند و مبتنی بر جمعیت به فروش برسند. اطلاعات مهم از سن کاربر گرفته تا سرگرمی های وی به دلیل پایگاه های متمرکز با ارزش بوده و به راحتی در دسترس هستند.

در سیستم عامل های غیرمتمرکز رسانه های اجتماعی ، داده ها به طور کلی از طریق تبلیغات هدفمند به سود منتقل نمی شوند. به این دلیل که سیستم عامل های رسانه های اجتماعی دارندگان نهایی داده های کاربر در یک مدل تجاری غیرمتمرکز نیستند. از دیدگاه کاربر ، این امر محافظت از داده های شخصی و داشتن گزینه های بیشتر در نحوه استفاده از داده ها را بسیار آسان تر می کند.

معضل پیش روی شرکت ها این است که چگونه می توان یک مدل تجاری ایجاد کرد که بدون دسترسی به داده هایی که می تواند از طریق تبلیغات هدفمند درآمدزایی کند ، درآمد کسب کند. این ممکن است مستلزم تغییر جهت از یک مدل رایگان به یک مدل اقتصادی پولی و اشتراکی باشد که در آن هر زمان که کاربران برای تولید محتوا ، پسندیدن ، بازدیدها و غیره به یکدیگر پول پرداخت می کنند ، سهم کوچکی از پرداخت های خرد را برای کسب و کارها بدست آورید ، این روش خوب به نظر می رسد برای ایجاد درآمد با این حال ، کاربران سیستم عامل های غیرمتمرکز باید مایل به پذیرش این تغییر باشند. ما قبلاً شاهد استفاده از این نوع مدلها در سایتهایی مانند Steemit بوده ایم.

استیمیت

کدام مدل تجاری بهتر است?

در موارد فوق الذکر برای مدلهای تجاری متمرکز ، بسیاری از انواع مختلف کاربران نقایص سیستمی را مشاهده می کنند. مواردی از قبیل عدم توانایی تصمیم گیری برای کاربران ، سهم درآمد ناعادلانه برای تولیدکنندگان محتوا و کمبود کلی محافظت از اطلاعات / حریم خصوصی کاربر ، بسیاری از مسائل را به وجود می آورد.

بیشتر مدل های تجاری غیر متمرکز بلاکچین فقط در مراحل ابتدایی خود هستند و هنوز کاملاً ظهور نکرده اند تا بتوانند با همتایان متمرکز خود رقابت کنند. با این حال ، مهم است که درک کنیم چگونه و چرا برخی از پروژه های در حال ظهور بلاکچین می توانند راه حل های بسیار بهتری ارائه دهند.

با گذشت زمان ، مدلهای تجاری غیرمتمرکز باید بسیار بهتر از سیستمهای متمرکز فعلی باشند که امروزه بیشتر مردم از آن استفاده می کنند. با این حال ، یک شبه انجام انتقال به سمت مدل های تجاری غیرمتمرکز آسان نیست. اول ، باید ملاحظات زیادی در نظر گرفته شود.

در حالی که تمرکززدایی در نهایت برای اکثریت قریب به اتفاق تولیدکنندگان محتوا و مصرف کنندگان بهتر است ، اما در مورد یافتن تعادل صحیح بین پذیرش کاربر و سودآوری ، شرکت های غیرمتمرکز نیز باید نوآور باشند. هنوز مشخص نشده است که چگونه تغییری در مدل های تجاری ایجاد می شود و در نهایت کدام شرکت ها این جنبش را هدایت می کنند.