بلاکچین & زیرساخت IT

پیشرفت در فناوری بلاکچین مسلماً تأثیر عمده ای در بازار ارزهای رمزپایه داشته است. از آنجایی که نشانه های جدید گزینه های جایگزین سیستم های مالی قدیمی را ارائه می دهند ، شاید بسیاری از افراد از قدرت فناوری بلاکچین موجود در پشت این پروژه ها چشم پوشی کنند. بیایید نگاهی به برخی از بزرگترین پروژه های بلاکچین موجود در بازار امروز بیندازیم و اینکه چگونه آنها می توانند به طور بالقوه بر آینده زیرساخت های فناوری اطلاعات تأثیر بگذارند.

ذخیره سازی پرونده

وقتی بیشتر افراد به فکر ذخیره سازی فایل از موضع سنتی هستند ، به نظر می رسد یک سیستم باینری است. یا فضای ذخیره سازی کافی دارید یا ندارید. همین چند دهه پیش ، مردم مجبور بودند به CD ها و دیسک های فلاپی اعتماد کنند ، که آهسته بودند و مقدار بسیار کمی حافظه را اضافه می کردند. البته هارد اکسترنال این وضعیت را بهبود بخشید. سرانجام ، امروزه راه حل های ذخیره سازی ابری مانند Dropbox ، OneDrive ، iCloud و سایر موارد وجود دارد که تا حدی پیشرفت می کنند. در حالی که این راه حل ها بهتر هستند ، اما هنوز به حد مطلوب نیستند.

پروژه های Blockchain مانند Filecoin (FIL) و Storj (STORJ) می توانند راه حل هایی باشند که آینده ذخیره سازی پرونده را تغییر می دهند. اول از همه ، به نظر می رسد که این راه حل ها از محبوب ترین محصولات ذخیره سازی ابری امروزی بهتر هستند زیرا نوید می دهند که پهنای باند بیشتری دارند و قطعی های غیر منتظره کمتری دارند. علاوه بر این ، برنامه های ذخیره سازی غیرمتمرکز پرونده نیز به موضوع حریم خصوصی می پردازند. از آنجا که محصولات ذخیره سازی ابری سنتی داده ها را در پایگاه های داده متمرکز نگهداری می کنند ، پرونده های هر کاربر در معرض هک قرار دارد. در واقع ، این اتفاق برای Dropbox در سال 2012 رخ داده است زمانی که 68 میلیون کاربر هک شدند. نگران کننده ترین نکته این است که این شرکت حتی تا سال 2016 نیز این موضوع را گزارش نکرده است. با راه حل های غیرمتمرکز ذخیره سازی فایل ، اجرای هک ها بسیار دشوارتر است و هرگونه نقض داده تقریباً به تعداد بسیاری از کاربران تأثیر نخواهد گذاشت..

یکی دیگر از م vitalلفه های حیاتی که موجب اتخاذ ذخیره سازی غیرمتمرکز پرونده می شود ، این واقعیت است که قیمت ها بسیار کمتر از راه حل های فعلی خواهد بود. به این دلیل که فایلها به جای مراکز پایگاه داده گران ، در شبکه P2P ذخیره می شوند. این کار احتمالاً با استفاده از پرداخت ارزهای رمزپایه به عنوان مشوقی برای پیوستن کاربران جداگانه به شبکه انجام می شود.

راهنمای کامل ما در مورد راه حلهای غیرمتمرکز ذخیره سازی فایل را ببینید.

شبکه های مش

شبکه مش در طی چند سال کوتاه از یک فناوری مورد استفاده تجاری به یک فناوری در سطح مصرف کننده تبدیل شده است. محصولات امروزی مانند Eero ، Luma و Google Wi-Fi همه به کاهش نقاط اتصال اینترنت بی سیم و افزایش سطح اتصال برای دستگاه ها کمک می کنند. شبکه های مش با افزودن گره به شبکه Wi-FI کار می کنند تا دستگاه ها دارای چندین نقطه اتصال احتمالی باشند ، نه فقط یک نقطه اتصال منفرد ارائه شده توسط روترهای سنتی و زیرساخت های موجود IT.

پروژه هایی مانند آلتئا و SmartMesh (SMT) می تواند برای حل مشکلات اتصال به اینترنت در مکانهای از راه دور و غیرقابل اتصال قبلی و همچنین مکانهایی با ازدحام شبکه بالا (به عنوان مثال استادیوم های ورزشی و سالن های کنسرت) استفاده شود. از آنجا که برای مثال داده های دارای SmartMesh مجبور نیستند از طریق شبکه های متمرکز عبور کنند و می توانند در شبکه مشبک باقی بمانند ، سرعت اتصال سریع تر و مصرف برق کمتر است. Althea فراتر از ارائه اینترنت بی سیم به کافی شاپ ها و فرودگاه ها است. این امکان را برای جوامع فراهم می کند تا ISP غیرمتمرکز خود را ایجاد کنند ، که همچنین مرور را به طور پیش فرض خصوصی و خنثی می کند. پروژه های شبکه مش غیرمتمرکز نه تنها اینترنت را سریعتر و به طور گسترده تر در دسترس قرار می دهد بلکه باعث پیشرفت قابلیت های فن آوری های جدیدتر مانند IoT و IoE می شود.

محاسبه

در حالی که قدرت محاسبات رایانه های معمولی هر ساله در حال افزایش است ، اما هنوز توانایی های یک ماشین با یک ابر رایانه مطابقت ندارد. به همین دلیل پروژه هایی مانند Golem (GNT) و iExec RLC (RLC) محبوب شده اند.

اجازه دادن به مردم برای خرید و فروش توان محاسباتی لازم برای انجام کارهای پیچیده تر ، اساساً به هر کسی امکان می دهد با استفاده از قدرت چندین رایانه در سراسر شبکه ، یک ابر رایانه ایجاد کند. در حال حاضر ، گولم بر روی یک مورد یکبار مصرف تمرکز کرده است: ارائه CGI. با این حال ، با ادامه پروژه های این چنینی ، فن آوری های خود را ادامه می دهند ، به راحتی می توان فهمید که چگونه می توان از این مفهوم برای حل محدودیت های فعلی محاسبه نیز استفاده کرد. به عنوان مثال ، مدل سازی علمی ، علم داده ، یادگیری ماشین و بسیاری از کاربردهای بالقوه دیگر همگی می توانند از محاسبات غیرمتمرکز بهره مند شوند.

محاسبات غیرمتمرکز به شما این امکان را می دهد تا با دادن قدرت محاسبات بیشتر با هزینه های کمتر ، زیرساخت IT خود را مقیاس بندی کنند. به جای اینکه بخواهید یک ابر رایانه بخرید که می تواند به میلیون ها یا حتی میلیاردها دلار برسد, یک روز مشاغل می توانند با کسری از هزینه به سطح مشابهی از قدرت محاسباتی دسترسی داشته باشند. بهترین قسمت در مورد این مدل انعطاف پذیری است که می تواند برای کسانی که به قدرت محاسباتی اضافی نیاز دارند ارائه دهد. کاربران به جای اینکه مقدار زیادی تجهیزات اختصاصی خریداری کنند ، فقط در صورت نیاز به محاسبات اضافی ، به راحتی شبکه را پرداخت می کنند.

نتیجه

ذخیره سازی پرونده ، شبکه های مشبک و محاسبه همه مزایای پیشرفت در فناوری بلاکچین را مشاهده خواهند کرد. حتی اگر پروژه های فوق الذکر نتایج امیدوار کننده ای را به همراه داشته باشند ، می توان پروژه های بیشتری نیز ایجاد کرد که این و سایر بخشهای مهم IT را تغییر دهد. در سال های آینده برای زیرساخت های فناوری اطلاعات ، احتمالاً شاهد افزایش امنیت و حریم خصوصی و همچنین کاهش هزینه ها خواهیم بود.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me