بخش انرژی در حال تغییر بزرگ است ، زیرا جهان شروع به درک آسیب های ناشی از سوخت های فسیلی می کند. بیشتر کشورها بیش از هر زمان دیگری به دنبال انرژی های تجدیدپذیر و راه های کاهش وابستگی به منابع محدود مانند نفت هستند. در همین زمان ، این سیاره در معرض بحران جهانی آب قرار دارد ، با خطر تقاضا برای عرضه بیش از چند دهه آینده. آیا سرویس های بلاکچین جواب می دهند؟ در اینجا ، ما هر بازار ابزار را باز می کنیم تا ببینیم بلاک چین کجا و چگونه تفاوت ایجاد می کند.

نرم افزارهای Blockchain در بازارهای انرژی – برق و گاز

پیش بینی های رشد برای بازار ابزارهای بلاکچین قابل توجه است. بازارهای تحقیق به تازگی اضافه شده “Blockchain در بازارهای انرژی” به ارائه گزارش خود ، که تخمین می زند این بخش با یک ذهن خسته کننده 59 درصد CAGR تا بیش از 3 میلیارد دلار تا سال 2024 افزایش یابد.

برق و انرژی های تجدید پذیر

پتانسیل بلاکچین به عنوان یک توانمند در بازارهای انرژی همتا به همتا کاملاً مستند است. پروژه هایی مانند Powerledger در حال ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز از نهادهایی هستند که انرژی خود را از منابع تجدیدپذیر تولید و تجارت می کنند. با گشودن بازارها از این طریق ، می توان شاهد کاهش چشمگیر هزینه های انرژی بود.

با این حال ، چنین رویکردی با چالش های زیربنایی ذاتی همراه است. برق از طریق سیم و قطب حرکت می کند ، بنابراین برای اینکه یک بازار انرژی P2P به واقعیت تبدیل شود ، کل سیستم نیاز به یک تعمیر اساسی فیزیکی دارد. بنابراین ، اگرچه بازارهای انرژی P2P یک مورد استفاده جذاب است ، اما ممکن است مدتی طول بکشد تا آنها به پتانسیل کامل خود برسند.

گواهینامه های انرژی تجدید پذیر

موارد استفاده فوری تر برای برنامه های کاربردی blockchain وجود دارد. گواهینامه های انرژی تجدید پذیر (RECs) کالایی است که به طور جداگانه از برق تجارت می شود. آنها گواهی می دهند که خریدار انرژی خود را از یک منبع تجدید پذیر خریداری کرده است. در حال حاضر ، RECs صرفاً براساس پیش بینی ها و تخمین ها صادر می شود زیرا در حال حاضر راهی برای ردیابی دقیقاً انرژی موجود در هر شبکه برق مشخص از منبع تجدید پذیر وجود ندارد.

پنل های خورشیدی

بلاکچین می تواند به صادرکنندگان REC کمک کند تا بدانند که انرژی از طریق صفحه های خورشیدی به جای منابع غیر تجدیدپذیر تأمین می شود. (اعتبار تصویر: Pixabay)

اکنون ، شرکت ها برای کمک به ردیابی مشارکت های انرژی تجدیدپذیر ، بلاکچین را به کار می گیرند تا REC ها براساس اطلاعات دقیق صادر شود. بنابراین ، یک صفحه خورشیدی یا توربین بادی خاص به یک بلاکچین متصل می شود. هر مگاوات ساعت (مگاوات ساعت) برق تجدید پذیر که تولید می کند به طور غیرقابل تغییر روی بلاکچین ثبت می شود و REC خود را دریافت می کند.

اسپانیا در حال حاضر از بلاکچین استفاده می کند برای صدور RECs ، با ارائه دهنده برق ملی خود Iberdrola با استفاده از بستر زنجیره بلوکی ارائه شده توسط بنیاد وب انرژی. EWF انرژی وب را توسعه داده است ، یک بستر سفارشی برای استفاده در صنعت انرژی. این بنیاد همچنین به دنبال سایر امکانات در زمینه ابزارهای بلاکچین است.

بنیاد وب انرژی

صفحه اصلی بنیاد انرژی وب

نفت و گاز

روند استخراج احتمالاً منافع زیادی از ظهور تاسیسات بلاکچین ندارد. با این حال ، نفت و گاز هر دو به عنوان کالا معامله می شوند و امور مالی تجارت یک چالش بزرگ در بخش کالاها است.

مسئله اصلی این است که به طور کلی طرف های مختلفی درگیر هستند در هر معامله ، از جمله بانک ها و کارگزاران. همه طرفین باید قبل از انجام انتقال وجه ، با تجارت معامله کنند که شامل صدور و احراز هویت اعتبار اسنادی است..

استفاده از راه حل بلاکچین با شفافیت کامل بین طرفین تجارت ، امکان صدور اعتبار اسنادی و تأمین مالی را فراهم می کند. در حالی که در چشم انداز امروز ، شهرک ها ممکن است روزها یا بیشتر طول بکشد ، بلاک چین امکان شهرک سازی در زمان واقعی را فراهم می کند. این به طور قابل توجهی مدت زمانی را که کالاها در بنادر می گذرانند کاهش می دهد ، که به نوبه خود برای صاحب آن نیز هزینه دارد.

اب

برنامه های کاربردی Blockchain کاربردهای گسترده تری فراتر از بخش انرژی دارند. اگرچه کشورهای پیشرفته تمایل دارند که موجودی آب را امری عادی تلقی کنند ، اما ما در بحران جهانی آب قرار داریم.

به گزارش مجمع جهانی اقتصاد, بیش از نیمی از جمعیت جهان – 4.5 میلیارد نفر – دسترسی به خدمات بهداشتی اساسی ندارند. و مردم در جهان در حال توسعه نیازی نیست که فکر کنند که این هرگز بر آنها تأثیر نخواهد گذاشت. WEF همچنین شکاف 40 درصدی در عرضه و تقاضای جهانی آب را تا سال 2050 پیش بینی کرده است.

یکی از بزرگترین چالشها در بخش آب مدیریت تأمین است. سیستم های آبی اغلب به زیرساخت های پیر بستگی دارند که نشتی و ناکارآمد هستند.

علاوه بر این ، تعداد کمی از بازیکنان بزرگ که در جعبه های سیاه کار می کنند ، بیشتر تأمین آب را کنترل می کنند. به همین دلیل ، ما هیچ تصوری از توزیع عادلانه آب نداریم.

بلاکچین قدرت دارد تا بحران جهانی آب را برگرداند. با استفاده از یک شبکه بهم پیوسته از حسگرهای اینترنت اشیا possible ، امکان مدیریت بهتر تأمین آب در سطح خرد یا کلان وجود دارد. ثبت داده های حسگر در بلاکچین شفافیتی فراتر از آنچه در صنعت آب امروز موجود است را فراهم می کند.

این هدف پروژه ای به نام است آب بلاکچین. این پروژه ها پروژه های بلاکچین دیگری از جمله Golem ، IOTA ، Filecoin و Siacoin را برای مدیریت زیرساخت های آب جهان گرد هم آورده است. Blockchain Water همچنین هوش مصنوعی را یکپارچه می کند. هوش مصنوعی می تواند به سرعت شبیه سازی های مختلف را تجزیه و تحلیل کند تا از استفاده از راه حل های بهینه مدیریت آب اطمینان حاصل کند.

آب بلاکچین

مناطق مدیریت آب در محدوده بستر آب Blockchain

یک پروژه blockchain آب دیگر وجود دارد ، به نام زنجیره آب. با این حال ، این یکی از ویژگی های سرمایه گذاری جمعی بلاکچین استفاده می کند. بودجه برای شرکت های نوپا و پروژه هایی است که هدف آنها رفع چالش های مدیریت آب است.

خلاصه

انرژی و آب برای زندگی ما اساسی هستند ، اما هر دو در بحران بحرانی قرار دارند. اگر بخواهیم از تغییرات آب و هوایی جلوگیری کنیم ، بخش انرژی باید از منابع تجدیدپذیر انرژی بهتر استفاده کند. هر چیزی که دسترسی به آب را تهدید کند زندگی انسان را به خطر می اندازد.

بلاکچین می تواند به کاهش نابرابری آب کمک کند و اطمینان حاصل کند که منابع آب به طور پایدار و شفاف مدیریت می شوند. همچنین می تواند راه های جدیدی برای تحویل و ردیابی انرژی های تجدیدپذیر ایجاد کند. برنامه های Blockchain هنوز در اوایل تصویب هستند ، اما پتانسیل زیادی در این زمینه برای کمک به حفاظت از کره زمین برای نسل های آینده وجود دارد.

تصویر ویژه با مجوز از Pixabay

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me