صنعت هوافضا ، شامل هواپیمایی و پروازهای فضایی ، سالانه تریلیون دلار درآمد کسب می کند. کشورها برای دستیابی به آخرین و بزرگترین دستاوردهای اکتشافات فضایی با یکدیگر رقابت می کنند. و دوباره به زمین ، گردشگران مشتاق منبع اصلی ارزش یک صنعت هواپیمایی هستند به ارزش 2.7 تریلیون دلار هر ساله. برنامه های هوافضا بلاکچین هنوز فقط در مراحل اولیه توسعه هستند ، اما به نظر می رسد همه چیز آماده سریع حرکت است.

گزارشات Accenture که بیش از دو سوم مدیران هوافضا و دفاع در حال برنامه ریزی برای تلفیق فن آوری های جدید طی دو سال آینده هستند. به همین ترتیب ، فرصت های زیادی برای بلاکچین وجود دارد که به هر دو بخش هواپیمایی و پروازهای فضایی ارزش افزوده دهد. این مقاله تحولات و بحث های پیرامون بلاکچین در صنایع هوافضا را بررسی می کند.

برنامه های هوافضا Blockchain – فعلی و آینده

زنجیره تامین

بلاک چین قرار است تأثیر بسزایی در صنایعی مانند خودروسازی داشته باشد ، جایی که تولیدکنندگان به قطعاتی که از سایر تولیدکنندگان وابسته هستند ، وابسته هستند. هواپیمایی و ساخت فضاپیما تفاوتی ندارد.

صنعت هوافضا نسبت به مسافران و سایر ذینفعان وظیفه ایمنی و ایمنی زیادی دارد. بنابراین ، سازندگان هواپیما و فضاپیما برای تهیه قطعات ساخته و آزمایش شده با استاندارد با کیفیت بالا به تأمین کنندگان وابسته هستند.

بلاکچین امکان ثبت کل مراحل تولید را به صورت شفاف و دائمی ارائه می دهد. هر م componentلفه می تواند به صورت دیجیتالی برچسب گذاری شود. این برچسب می تواند شامل داده ها و ویژگی ها باشد ، مانند دستگاه خاصی که قطعه را ساخته است ، آزمایشات کیفی انجام شده است ، و تاریخ ها ، مکان ها و افراد مسئول انجام این فعالیت ها.

هواپیما یا فضاپیما می تواند این رکورد تولید را در کل چرخه حیات خود حفظ کند.

در نتیجه ، چنین سابقه ای برای مهندسان تعمیر و نگهداری که بعداً برای کار در صنایع دستی قرارداد کار می کنند ، بسیار مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

نگهداری

مهندسان هوانوردی از خنده دار توضیح دهید که بعضی از اجزای هواپیما فقط می توانند برای تعداد مشخصی از چرخه ها قبل از جایگزینی استفاده شوند. با این حال ، بسته به اینکه هواپیما در شرایط فشار بالا یا فشار کم کار کرده باشد ، تعداد چرخه ها می تواند متفاوت باشد.

از آنجا که در ثبت این داده های پرواز سازگاری وجود ندارد ، مهندسان فقط به بررسی ساعات پرواز هواپیما می پردازند. تعویض قطعات قبل از لزوم ، پتانسیل گسترده ای برای هدر رفت و افزایش هزینه های شرکت های هواپیمایی ایجاد می کند. برعکس ، هر خط هوایی که تلاش می کند تا عمر قطعات را از بین ببرد ، می تواند زندگی مسافران را در معرض خطر قرار دهد.

شرکت های هواپیمایی تمایل دارند مهندسان را که در گذشته در هواپیمای خاصی کار کرده اند ، قرارداد کنند تا هدر رفت را جبران کنند. این امر منجر به توزیع نابرابر کار در صنعت می شود.

علاوه بر همه اینها ، هیچ سیستم یا روش ثابتی برای ثبت و نگهداری هواپیما وجود ندارد. باور کنید یا نه ، اما گزارش سال 2016 اظهار داشت كه كاغذ هنوز ابزار مستند كردن حدود 90 درصد از تمام سوابق هواپیما است!

کاغذ بازی

بسیاری از هواپیماها بیش از مدرک مدیریت اسناد دیجیتالی در خدمت بوده اند

بنابراین ، تعمیر و نگهداری پتانسیل عظیمی را برای کاربردهای هوافضا بلاکچین فراهم می کند. مشابه فرآیند تولید ، مهندسان می توانند سوابق نگهداری را در بلاکچین نگهداری کنند.

در اصل ، این بدان معنی است که هر مهندس می تواند در هر هواپیما کار کند. آنها می توانند یک دیجیتال کامل و سالم از قطعات مورد استفاده ، و تاریخچه نگهداری در طول چرخه حیات کامل هواپیما داشته باشند.

Blockchain همچنین می تواند به عنوان یک رکورد در شرایط فشار هر پرواز عمل کند. دقت بیشتر در تعیین چرخه عمر قطعات تعویض نیز موجب صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های هواپیمایی می شود.

لیزینگ هواپیما

آ کاغذ Deloitte 2017 برخی از موضوعاتی را که صنعت لیزینگ هواپیما با آن روبرو است توصیف می کند. شرکت های هواپیمایی غالباً هزینه های لیزینگ و سایر هزینه ها را به دلار آمریکا متحمل می شوند اما با ارزهای بومی خود سود کسب می کنند. تغییر به ارزهای رمزنگاری شده می تواند هزینه های ارزی شرکت های هواپیمایی را کاهش دهد. نه تنها این ، بلکه همچنین به این معنی است که شرکت های هواپیمایی می توانند هواپیماها را اجاره کرده و مستقیماً به تولیدکنندگان پرداخت کنند بدون اینکه از بانک ها به عنوان واسطه استفاده کنند.

این مقاله همچنین ایده “Airchain” – یک سیستم مبتنی بر بلاکچین نظری را معرفی می کند. این قرارداد از قراردادهای هوشمند و رمزنگاری برای مدیریت معاملات مختلف در سراسر صنعت لیزینگ هواپیما استفاده می کند. برنامه بالقوه بعدی بلاکچین هوافضا ، بنابراین ، ادغام در صنعت است.

ادغام

برای اولین بار ، بلاکچین امکان یک اکوسیستم داده ای کاملاً یکپارچه و گسترده در کل صنعت را برای کل صنعت هواپیمایی ارائه می دهد. علاوه بر تولید زنجیره تأمین و امکانات نگهداری ، ادغام داده های پرواز با بلاکچین نیز امکان پذیر است. داده های پرواز ممکن است شامل تیم پرواز ، شرایط پرواز ، مصرف سوخت و هرگونه اطلاعات مرتبط باشد.

کابین خلبان هواپیما

علی رغم همه این تجهیزات پیشرفته ، صنعت هواپیمایی تلاش می کند تا تمام داده های مورد نیاز را به دست آورد و پردازش کند

چنین سیستمی کارایی را بسیار افزایش می دهد و از این رو هزینه ها را در کل بخش کاهش می دهد. از آنجا که حدس و گمان محدود است ، داده های کامل و با کیفیت بالا دارای مزایای ایمنی و امنیتی بیشتری هستند.

ایرون یکی از استارت آپ های بلاکچین است که شروع به سرمایه گذاری در این فضا کرده است ، البته کاملاً در مقیاس توصیف شده در بالا.

سفینه فضایی خودمختار

بلاکچین همراه با هوش مصنوعی دارای پتانسیل گسترده ای برای وسایل نقلیه خودمختار است. در آوریل, ناسا موافقت کرد برای تأمین بودجه توسعه یک فضاپیمای مستقل ، مبتنی بر بلاکچین.

در حال حاضر ، کنترل از راه دور فضاپیما از زمین یک روند آهسته است و رله های دستورات ساعت ها به طول می انجامد. با این حال ، قراردادهای هوشمند مبتنی بر Ethereum فرصتی را برای تصمیم گیری دیجیتال پیشرفته فراهم می کنند.

یک فضاپیما می تواند با استفاده از این فناوری ، مثلاً خیلی سریعتر از شخصی که آن را از زمین کنترل می کند ، از آوارهای فضایی طفره رود. دانشمندان وقت ارزشمندی را صرف این نوع فعالیتهای معمول می کنند. با آزاد شدن این زمان برای تحقیقات بیشتر ، واضح است که نوآوری هوافضا بلاکچین ابزار واقعی را فراهم می کند.

آزمایشگاه های ناسا

دانشمندان ناسا در حال کار بر روی صفحات خورشیدی برای یک پروژه فضایی هستند

علاوه بر این ، a نماینده ناسا اظهار داشت در صورت موفقیت این پروژه مقیاس پذیری مرحله بعدی طبیعی است. در نهایت ، یک کل شبکه فضایی می تواند از زنجیره بلوک برای برقراری ارتباط بین گره ها استفاده کند ، داده ها را به طور ایمن و انعطاف پذیر به اشتراک بگذارد.

بودجه پروژه های فضایی

پروژه های فضایی به مقدار قابل توجهی R نیاز دارند&سرمایه گذاری D و اغلب در نهایت مجبور به بازگشت به صفحه نقاشی می شوند. بنابراین شرکت های VC تمایلی به پذیرفتن ریسک سرمایه گذاری با استارت آپ های فناوری که می خواهند در منطقه اکتشافات فضایی شرکت کنند ، ندارند..

ICO فرصتی برای پروژه های فضایی احتمالی فراهم می کنند تا روش های جایگزین تأمین بودجه را از سرمایه گذاران پیدا کنند که ممکن است از خطر پذیری کمتری برخوردار باشند. و البته ، هنگامی که آنها به معنای واقعی از زمین خارج می شوند ، حتی می توانند یک دکل استخراج رمزنگاری در فضا راه اندازی کنند.

به بی نهایت و فراتر از آن?

اینها تنها چند مورد از موارد استفاده بالقوه از بلاکچین است که در حال حاضر در بخش هوا فضا مورد بحث است. توسعه بلاکچین هنوز در مراحل ابتدایی است. با این حال ، از آنجا که صنایع هوافضا وابستگی زیادی به داده ها دارند. اجتناب ناپذیر به نظر می رسد که بلاکچین نقش مهمی در تحولات جاری داشته باشد. به نظر می رسد برنامه های هوافضا بلاکچین آینده بسیار درخشانی در پیش دارند.