چرا اینترنت بلاکچین?

اینترنت در حال نزدیک شدن به سی سالگی است. ما از همان روزهای اولیه فلاپی دیسک ها و مودم های شماره گیری فاصله زیادی را طی کرده ایم. برخی از آنها سال می کنند که اگرچه این فناوری به طور قابل توجهی پیشرفت کرده است ، اما دموکراسی در آن پیشرفت نکرده است. ما انسانها با این مشکل کوچک به نام سلسله مراتب کنترل روبرو هستیم. احتمالاً به همین دلیل است که دولت ها ، بانک ها و م institutionsسسات چنین نقشی بزرگ در زندگی ما دارند.

اینترنت هیچ تفاوتی ندارد ، زیرا به نظر می رسد این مسئله به حوزه دیجیتال نیز منتقل شده است. سرویس های معروف مانند Google ، Facebook و Twitter برای نام بردن از چند مورد ، امروزه بیشتر مصرف اطلاعات و ذخیره اطلاعات ما را هدایت می کنند. در دهه 90 ، به اشتراک گذاری اطلاعات همتا به همتا بسیار بیشتر بود. پویایی تغییر کرده است. آنچه در ابتدا به عنوان یک شبکه اشتراک غیرمتمرکز علمی ساخته شده بود ، کم و بیش به یک ابزار بازاریابی عظیم برای چند بازیکن بزرگ تبدیل شده است.

دروازه بان ها

طرفداران اینترنت بلاکچین استدلال می کنند که بسیاری از اطلاعاتی که از طریق اینترنت مدرن به آن دسترسی یا ذخیره می کنیم توسط دروازه بان ها کنترل می شود. در برخی موارد ، حضور آنها ظریف و در برخی دیگر نمایشی است. در هر صورت ، تا حدودی سوال برانگیز است که آیا این نگهبانان منافع ما را از بین می برند یا نه. از این گذشته ، آنها ابتدا در برابر ذینفعان / فرمانداران خود پاسخگو هستند. بیایید نگاهی به چند نمونه بیندازیم.

سیستم نام دامنه

شرکت اینترنتی برای اسامی و شماره های اختصاص یافته (ICANN) یک سازمان غیرانتفاعی است که در کالیفرنیا مستقر است. در ابتدا برای کمک به دولت ایالات متحده در مدیریت زیرساخت های اولیه اینترنت تشکیل شد. ICANN بر سیستم نام دامنه (DNS) نظارت می کند ، که به زبان ساده ، اعداد شناسایی کننده سرورها را در سراسر جهان به شکل خواناتر مانند ترجمه می کند https://coincentral.com به جای چیزی مانند https://104.31.67.109.

در حالی که ICANN سرویس بسیار موردنیاز را ارائه می دهد ، اما از همان مشکلات غول های بزرگ فناوری مانند مایکروسافت و IBM رنج می برد: مرکزی سازی. سیاست ایالات متحده به شدت بر ICANN تأثیر می گذارد و حتی اگر محتوای وب را تنظیم نمی کند ، می تواند نام دامنه ها را سانسور کند. غیر انتفاعی بحث برانگیز است ممنوعیت شش ساله را حفظ کرد در نام دامنه های .islam و .lal. این در حالی است که در غیر اینصورت از سوی کمیته نظارت خود ارائه شده است. در بیشتر موارد ، ICANN از ابتدای تأسیس آن در سال 1998 ، ایده های آزادی بیان را ترویج کرده است. با این حال ، این وقایع اخیر ، آینده واقعی دموکراتیک DNS را در صحنه جهانی زیر سال می برد..

سانسور دولت

اگر این مسئله نگران کننده بود ، ما فقط باید در سراسر اقیانوس آرام به سانسور شدید اینترنت در بسیاری از آسیا نگاه کنیم. در چین ، دولت کنترل دقیق در مورد محتوای قابل مشاهده و انتقاد از آنها را حفظ می کند. جوامع اینترنتی به درستی آن را “فایروال بزرگ چین” می نامند. همانطور که در زیر مشاهده می شود ، سانسور اینترنت بیشتر کشورهای شرق را تحت تأثیر قرار می دهد ، اما حتی کشورهایی مانند انگلیس و ایالات متحده که مدتها ستون آزادی محسوب می شدند ، با افزایش سانسور روبرو هستند..

جستجو کردن

به اشتراک گذاری اطلاعات در سراسر جهان یک کار دشوار است. موتورهای جستجو به روشی فراگیر برای همه افراد در یافتن محتوای مورد علاقه خود تبدیل شده است. آخرین تخمین ها نشان می دهد که گوگل دستگیر شده است 90 درصد سهم بازار در این فضا گرچه به وضوح خدمات ارزنده ای را ارائه می دهد ، اما از قدرت بالایی نیز برخوردار است. اگرچه بسیاری از ما این را زیر سوال نمی بریم ، اما یک موتور جستجو برای کنترل همه آنها ، بهترین راه برای ارائه محتوای بی طرفانه نیست.

اجتماعی

در مورد شبکه های اجتماعی نیز می توان همین را گفت. جای تردید است که مارک زاکربرگ هنگام شروع ساخت آن ، از تأثیر کامل پلتفرم خود اطلاع داشته است. ذخیره اطلاعات ما در آنجا ، با دیگران در یک نقطه جلسه مرکزی به طور آنلاین ارتباط برقرار نمی کند. در میان ساعتها اظهارات حریم خصوصی که هیچ کس هرگز آن را نمی خواند ، پنهان مانده است و حق شرکت ها برای استفاده از داده های ما به هر طریقی است که مایل هستند. حتی آقای زاکربرگ نیز احتمالاً اعتراف می کند که پروژه حیوان خانگی وی از اهداف اولیه خود خارج شده است.

در مورد فیس بوک ، عنصر مدیریت هویت اضافه شده است ، زیرا بسیاری از وب سایت ها از مشخصات فیس بوک برای شناسایی کاربران خود استفاده می کنند. علاوه بر این ، کاربران با از دست دادن داده های ارزشمند بسیار واقعی روبرو هستند. اگرچه توصیه نمی شود ، بسیاری از کاربران عکس هایی را ارسال می کنند و در فیس بوک محتوایی ایجاد می کنند که در هیچ جای دیگر پشتیبان گیری نمی شود. در حال حاضر ، باید روشن شود که سیستم های توزیع شده دارای برخی مزایای واقعی هستند.

برخی از راه حل های اینترنتی Blockchain

ZeroNet

تاماس کوچیس خالق ZeroNet, یک راه حل میزبانی وب از نظیر به نظیر. Zeronet با اجازه دادن به کاربران برای میزبانی وب سایت های خود در دستگاههای دیگر کاربران در سراسر جهان ، سرورهای میزبانی متمرکز سنتی را حذف می کند. عالی به نظر می رسد اما چه عواملی باعث می شود دیگران سایت شما را خراب نکنند؟ رمزنگاری بیت کوین البته!

تا زمانی که کلیدهای خصوصی خود را نگه دارید ، وب سایت شما ایمن باقی می ماند. فقط شما می توانید به روش معمول محتوا را اضافه ، ویرایش و به روز کنید. علاوه بر این ، آن نیز قوی تر است. اگر یک سرور / گره خراب شود ، موارد دیگری برای ادامه کار وجود دارد. Kocsis در ادامه برخی از چالش هایی را که امروز با تعدی به آزادی های شخصی ما با سانسور روبرو هستیم ، توضیح می دهد:

اسناد گرافیت

اسناد گرافیت یک راه حل غیرمتمرکز برای نگارش سند مشابه Google Docs است. تفاوت؟ Google در نهایت از هر داده ای که وارد می کنید برای اهداف بازاریابی استفاده می کند ، خواه از طریق جستجو ، اسناد یا نقشه باشد. نقض داده ها این روزها معمول است و شرکت های بزرگ ذخیره سازی اعتبار خود را به عنوان روشی ایمن برای مدیریت مستقل داده های کاربر به سرعت از دست می دهند.

با اسناد Graphite ، برنامه داده های شما را با همان رمزنگاری که قبلاً ذکر شد توزیع و ایمن می کند. اما فقط شما می توانید به آن دسترسی پیدا کنید. شما از هرجایی که اتفاقاً روی کره زمین هستید ، همیشه کنترل کامل اطلاعات خود را حفظ می کنید.

افکار نهایی: اینترنت بلاکچین

اینها تنها برخی از مواردی است که معماری ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز ماهیت اینترنت را تغییر می دهد. اگر از مواردی مانند Graphite Docs یا ZeroNet استفاده کرده باشید ، می دانید که روند کار هنوز کمی فنی و ناشیانه است. این صحبت از توسعه صنعت به عنوان یک کل در حال حاضر است.

درست مانند روزهای ابتدایی اینترنت ، در حال حاضر لایه های اصلی بلاکچین در حال ساخت است. به محض اتمام توسعه دهندگان ، ما باید ببینیم رابط های کاربری که تعامل یکپارچه تری را در اختیار کاربران قرار می دهند. گرچه ، این به معنای هر تصوری نیست که فناوری فعلی در حال از بین رفتن است.

نظر شما چیست؟ آیا برنامه های جالبی وجود دارد که برای تعامل در وب غیرمتمرکز استفاده می کنید؟ حتماً با ما توییت کنید چگونه در آینده در اینترنت بلاکچین سهم خود را بازی می کنید.