ChainLink چیست؟ A Beginner’s Guide to Decentralized Oracles

مقدمه ای بر ChainLink

ChainLink یک سرویس سخنوری غیرمتمرکز است ، اولین نوع در نوع خود است. وقتی Ethereum در سال 2015 فعال شد ، انقلابی ایجاد کرد که بلاکچین می تواند برای راه حل های شرکتی و تجارت سنتی به ارمغان بیاورد. بلاکچین دیگر فقط واسطه ای برای معاملات مالی عصر جدید نبود ، محدود به پتانسیل بیت کوین برای اخلال در مبادله ارز سنتی. با قراردادهای هوشمند مبتنی بر Ethereum ، Vitalik Buterin جعبه استفاده از جعبه Pandora’s را برای فناوری بلاکچین باز کرد.

مشکل این است که ، طبق طراحی آنها ، قراردادهای هوشمند فقط می توانند داده های موجود در بلاکچین را مدیریت کنند. پتانسیل آنها ، توانایی ارائه برنامه های غیرمجاز و غیرمجاز برای استفاده در سراسر جهان ، هنوز هم تا حد زیادی استفاده نشده است ، زیرا بسیاری از برنامه های قرارداد هوشمند ساخته شده بر روی Ethereum فاقد پلی برای صنایع دنیای واقعی هستند که آنها سعی در بهبود آنها دارند..CL4

اینجا ChainLink است. با ChainLink ، کاربران پیمانکار هوشمند می توانند از سخنرانی های شبکه برای بازیابی داده ها از رابط های برنامه برنامه خارج از زنجیره (API ها) ، مجموعه داده ها و منابع دیگر استفاده کنند و آنها را در زنجیره بلوک ادغام کنند. اساساً ، ChainLink اطلاعات خارج از برنامه های بلاکچین را می گیرد و آنها را زنجیره ای می کند.

برای بسیاری از پروتکل های blockchain موجود ، سخنرانی هایی مانند ChainLink برای دستیابی به داده هایی که این پروتکل ها برای کار نیاز دارند ، ضروری است. به همین ترتیب ، ChainLink همانطور که از نامش پیداست پیوندی است که بلاکچین را به زیرساخت های موجود متصل می کند.

اگر برای سیر کردن اشتهای شما کافی است ، می توانید از اطلاعات ما در مورد بازارها ، کیف پول ها و موارد مشابه پرش کنید. اما اگر می خواهید توضیحات دقیق و فنی بیشتری در مورد ChainLink ارائه دهید ، بیایید به بخش بعدی برویم.

ChainLink چگونه کار می کند?

هدف اصلی ChainLink این است که اکوسیستم های درون زنجیره ای و خارج از زنجیره خود را تکمیل کند ، و به همین ترتیب ، این دو م componentsلفه اصلی دارد: زیرساخت های درون زنجیره ای و زیرساخت های خارج از زنجیره.

توابع زنجیره ای

اولین م Chaلفه ChainLink شامل قراردادهای زنجیره ای است که در بلاک چین Ethereum مستقر شده اند. این قراردادهای اوراکل درخواست داده های کاربرانی را که قصد استفاده از خدمات اوراکل شبکه را دارند پردازش می کند. اگر کاربر یا نهادی می خواهد به داده های خارج از زنجیره دسترسی پیدا کند ، آنها یک قرارداد کاربر (یا درخواست قرارداد) به شبکه ChainLink ارسال می کنند و بلاکچین این درخواست ها را در قراردادهای خود پردازش می کند.

این قراردادها مسئول تطبیق قرارداد درخواستی با سخنان مناسب هستند. این قراردادها شامل قرارداد شهرت ، قرارداد تطبیق سفارش و قرارداد جمع است.

اولین مورد ، قرارداد اعتبار ، دقیقاً همانطور است که به نظر می رسد: این سابقه ارائه دهنده اوراکل را بررسی می کند تا صحت آن را تأیید کند. به نوبه خود ، قرارداد تطبیق سفارش توافق نامه سطح قرارداد کاربر را در شبکه ثبت می کند و پیشنهادات ارائه دهندگان مسئول اوراکل را جمع می کند. سرانجام ، قرارداد جمع آوری داده های جمعی از سخنرانی های انتخاب شده را جمع می کند و آنها را متعادل می کند تا دقیق ترین نتیجه را پیدا کند.

با این قراردادها ، توابع زنجیره ای ChainLink یک فرآیند سه مرحله ای را طی می کنند.

  1. انتخاب اوراکل: هنگام ارسال قرارداد درخواست ، کاربر مجموعه ای از پارامترها و الزامات را برای جستجوی داده های خود مشخص می کند که به عنوان توافق نامه سطح سرویس (SLA) شناخته می شوند. اینها ممکن است شامل اعتبار اوراکل ، مشخصات داده ها ، تعداد سخنورها / منابع داده مورد نیاز و غیره باشد. سپس کاربران می توانند با استفاده از ChainLink اوراکل را فیلتر کرده و به صورت دستی جستجو کنند. در مواقعی که جستجوی دستی مطلوب نیست ، یک موتور تطبیق خودکار در دسترس خواهد بود. برای این گزینه ، خطابه ها می توانند براساس SLA قرارداد مناقصه کنند. قراردادها این امکان را دارند که برای رفتارهای ناشایست ، جریمه ای را اعمال کنند و هنگامی که یک قرارداد پیشنهادات با کیفیت کافی دریافت کرد ، این سخنرانی ها انتخاب می شوند و قرارداد خدمات آغاز می شود.
  2. گزارش داده: این بسیار ساده است. پس از انتخاب آنها ، اوراکل های خارج از زنجیره توافق نامه خدمات را انجام می دهند و داده های درخواستی را برای پردازش گره های درون زنجیره به بلاکچین منتقل می کنند..
  3. جمع بندی نتیجه: به منظور اطمینان از یکپارچگی داده ها ، یک قرارداد تجمیعی داده های ارسالی توسط تمام خطاب های مرتبط با قرارداد درخواست را جمع آوری می کند. قرارداد جمع آوري سپس تمام داده ها را به طور ميانگين ارائه مي دهد تا قرارداد درخواستي را با پاسخي صحيح و وزني ارائه دهد. لازم به ذکر است که ، تحت شرایط خاص ، نمی توان به طور متوسط ​​از همه پاسخ ها استفاده کرد ، اما به خاطر سادگی ، این مقاله این احتمالات را بررسی نمی کند.

CL

توابع خارج از زنجیره

م componentلفه دوم ChainLink متشکل از گره های اوراکل خارج از زنجیره است که به شبکه Ethereum متصل هستند. در حال حاضر ، ChainLink فقط با قراردادهای هوشمند در شبکه Ethereum ارتباط برقرار می کند ، اما در آینده ، این برنامه زنجیره بلوکی برای کار با قراردادهای هوشمند در چندین شبکه خواهد بود.

گره های خارج از زنجیره وظیفه جمع آوری داده ها از منبع خارج از زنجیره را طبق درخواست کاربران دارند. پس از بازیابی داده های مربوطه ، این گره ها از طریق ChainLink Core ، نرم افزار اصلی گره که به زیرساخت های خارج از زنجیره با بلاک چین ChainLink تعامل می دهد ، آنها را پردازش می کنند. پس از پردازش داده ها ، ChainLink Core آنها را برای جمع آوری نتیجه به قرارداد اوراکل زنجیره ای منتقل می کند. برای جبران این کار ، اپراتورهای اوراکل خارج از زنجیره برای LINK ، رمز بومی ChainLink ، برای برداشت و ارسال داده ها پرداخت می شوند.

CL2

گره های خارج از زنجیره علاوه بر انجام این عملکرد حیاتی ، به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا آداپتورهای خارجی را نیز ادغام کنند. اگرچه این یک موازی کامل نیست ، آداپتورهای خارجی برای ChainLink برنامه های غیرمتمرکز در شبکه Ethereum هستند. این آداپتورها افزونه هایی هستند که اپراتورهای گره می توانند با استفاده از آنها تعدادی برنامه اضافی را در پایگاه عملیاتی خود جای دهند. علاوه بر این ، آنها می توانند وظایف فرعی را انجام دهند که روند جمع آوری داده ها را ساده می کند.

منابع توزیع شده و اوراکل های توزیع شده

ما این بخش را در اینجا گنجانده ایم زیرا این دو مفهوم برای درک اینکه ChainLink چگونه خود را از سایر پروتکل های سخنرانی جدا می کند مهم هستند..

برنامه ChainLink برخلاف همتایان متمرکز خود کاملاً غیرمتمرکز است. مشکلی که وجود یک اوراکل متمرکز است ، ممکن است جای خود را به داده های جعلی بدهد. برای مثال ، اگر قرارداد کاربری برای ارائه گزارشی از حسابرسی مالی به یک اوراکل متکی باشد ، در صورت داشتن سو نیت ، این اوراکل می تواند در این داده ها دستکاری کند.

برای حل این مسائل امنیتی ، ChainLink آنچه را منبع و توزیع اوراکل می نامد ، پیاده سازی می کند. اگر یک اوراکل شهرت معتبری را بخواهد ، می تواند داده های خود را از منابع مختلف تهیه کند. بعلاوه ، وقتی قرارداد کاربر درخواستی را با شبکه در نظر می گیرد ، آن درخواست با چندین گره اوراکل خارج از زنجیره منعقد می شود. این سخنرانی ها ممکن است از منابع لایک یا مختلف استفاده کنند.

برای نشان دادن این موضوع ، بگوییم که بورس سهام بورس سهام یک درخواست قرارداد برای داده های بازار سهام ارسال می کند. در راستای توزیع اوراکل ChainLink ، این درخواست سپس با اوراکل A ، اوراکل B و اوراکل C مطابقت داده می شود. به دلیل تاکید شبکه بر توزیع منبع ، اوراکل A داده های خود را از Barron و CNN Money ، Oracle B از MSN Money و Market Watch و Oracle C از Barron و Nasdaq. با تشکر از این تنوع ، Boomer Blockchain Stock Tracker اطلاعات خود را از یک منبع متمرکز دریافت نمی کند و در عوض ، یک مجموعه اطلاعات متعادل را دریافت می کند.

CL3

در واقع ، این سیستم توزیع دو طبقه ، سخنان صادقانه را حفظ می کند ، زیرا هر مجموعه داده با هم جمع می شوند و در برابر یکدیگر اندازه گیری می شوند. اوراكل هایی كه عمل می كنند و اطلاعات را دستكاری می كنند با مجازات ها و شهرت آسیب دیده در شبکه ChainLink مجازات می شوند.

تاریخچه تجارت ChainLink

ChainLink تا همین اواخر بسیار خاموش بوده است. در اواخر سپتامبر سال 2017 از ICO خود خارج شد ، به بالاترین سطح 0.47 دلار رسید ، و فقط تا حمایت 0.14-0.18 دلار تا دسامبر رشد کرد..

بازار

ارز رمزنگاری شده پس از پایان ماه دسامبر ، در صدر بازار 100 بازار است با قیمت 1.29 دلار هنگام نوشتن مقاله.

از کجا بخریم ChainLink

مهمترین صرافی ChainLink Binance است که 97٪ از حجم معاملات سکه در BTC (66.20٪) و ETH (31.10٪) را تشکیل می دهد..

ChainLink را از کجا ذخیره کنید

ChainLink روی Ethereum ساخته شده است ، بنابراین کیف پول های سازگار با Ethereum مانند My Ether Wallet و Ledger Nano S.

نقشه راه و آنچه در آینده است

متأسفانه ، تیم ChainLink نقشه راهی ارائه نمی دهد ، اما آزمایشگاه خدمات ChainLink باید در Q1 2018 قرار گیرد

به طور کلی ، کمبود عمومی بازاریابی و به روزرسانی های مشخص پروژه ، اعضای جامعه را در گذشته ناامید کرده است. سرگئی نازاروف ، مدیرعامل پروژه ، به دلیل حضور ساکت در اجتماع معروف است که طرفدار کارهای پشت صحنه ChainLink است..

تیم ممکن است زیاد پروژه خود را نادیده بگیرد ، اما برای آنچه ارزش دارد ، آنها بازاریابی مارک تجاری را به نفع توسعه محصول فدا می کنند – و برخی از اعضای جامعه این تمرکز را تازه می کنند. به عنوان مثال ، آنها یک سخنرانی با بانک سوئیفت ایجاد کرده اند ، و چند مشارکت آرام با zepplin_os و Request Network دارند.

همکاران CL

افکار نهایی

من می دانم که آسان ترین پروژه برای درک نیست ، اما اگر آن را درک کنید ، احتمالاً خواهید فهمید که چرا سیستم عامل های اوراکل مانند ChainLink برای فناوری بلاکچین مهم هستند.

قلمرو بلاکچین اگر بخواهد فرزندخواندگی قانونی را ببیند ، به اوراکل نیاز دارد. در حال حاضر ، ChainLink یکی از معدود ارائه دهندگان اوراکل در بازار است و برخی آن را رهبر صنعت می نامند. علاوه بر این ، این تنها ارائه دهنده اوراکل غیر متمرکز است ، و اگر قرار باشد که اوراکل ها به همان اندازه ایمن پروتکل های بلاکچین که از آنها استفاده می کنند ، عمل کنند ، تمرکززدایی ضروری است.

منابع اضافی:

سایت اینترنتی

کاغذ سفید

زیرمجموعه

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map