Crypto Crimes: کلاهبرداری ICO ، سرقت و پولشویی

محبوبیت روز افزون فناوری رمزپایه و بلاکچین مزایای بسیاری را برای جهان به همراه داشته است. با این حال ، این بدون چند طرف پایین رخ نداده است. در این مسیر ، ما همچنین شاهد افزایش تعداد جرایم ارزهای رمزپایه هستیم. از آدم ربایی گرفته تا پولشویی و بسیاری از انواع دیگر جرایم ، پلیس و دولت ها در سراسر جهان به دنبال هماهنگی تلاش ها برای جلوگیری از مجرمان رمزپایه هستند. در این مقاله ، ما به برخی از موارد نمونه و نحوه اجرای قانون توسط آنها نگاهی خواهیم انداخت.

کلاهبرداری ICO

کلاهبرداری ICO یکی از متداول ترین انواع جرایم ارز رمزنگاری شده است. اغلب اوقات ، تیم های پروژه کاملاً ساختگی هستند. مانند هر ICO ، سرمایه گذاران ETH ، BTC ، USD و / یا ارزهای دیگر را به کیف پول های پروژه ارسال می کنند. تنها تفاوت این است که پروژه های جعلی منابع مالی را نگه می دارند و در ازای آن هیچ علامتی نمی دهند. غالباً ، این کلاهبرداری ها شامل پروفایل های جعلی تیم پروژه است ، که گاهی اوقات حتی شامل کارآفرینان مشهور مانند ریچارد برانسون نیز می شود.

کوین بالنگریک ICO برای پروژه ای به نام میروسکی از عکس بازیگر رایان گاسلینگ استفاده کرد برای نمایه یک طراح گرافیک جعلی به نام “کوین بلانگر”. اگرچه ممکن است برای برخی یا حتی اکثر افراد مشهود باشد که این یک مشخصات جعلی بوده است ، اما این ICO متقلب ادعا کرده است که 830،000 دلار جمع آوری کرده است. از عواقب چنین کلاهبرداری اطلاعات کمی در دست است زیرا در حال حاضر هیچ اطلاعاتی درباره اتهامات علیه این پروژه در اینترنت وجود ندارد. زوج وب سایت پروژه هنوز در حال اجرا است؛ با این حال ، دیگر پروفایل “کوین بلانگر” یا افراد دیگر در تیم را پیدا نخواهید کرد.

مسئله کلاهبرداری ICO چنان بد است که کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده (FTC) به عنوان بخشی از این بحث خواهد کرد کارگاه خود را در 25 ژوئن 2018 در شیکاگو در دانشگاه دپول برگزار کرد. یکی از بزرگترین مشکلات کلاهبرداری ICO ، فقدان کلی چارچوب نظارتی برای جمع آوری کمکهای مردمی در سطح ملی است. به عنوان مثال ، در ایالات متحده ، ایالت هایی مانند تگزاس بیشترین اقدام را در ایالات متحده داشته اند ممنوع کردن برخی از پروژه های ارز رمزنگاری شده و ICO که تقلبی قلمداد می شوند.

سرقت

وقتی کسی به دلیل هک مبادله ارز رمزنگاری شده یا کلاهبرداری ICO ضرر می کند ، به اندازه کافی بد است اما برای بدست آوردن وجوه به سرقت رفته راه های بدتری نیز وجود دارد. چند مورد سرقت و آدم ربایی در رابطه با ارز رمزنگاری شده رخ داده است. طی یکی از این حادثه ها در دبی, یک باند ده نفره وانمود کردند که مسئول صدور مجوزهای تجاری مجاز برای ارز رمزپایه هستند. دو برادر که به دنبال خرید پروانه تجارت بودند حدود 1.9 میلیون دلار پول نقد داشتند. باند جعلی که صادرکنندگان پروانه تجارت را نشان می داد ، پول نقد را از این دو برادر سرقت کرده و همچنین به آنها تعرض کرد. از آن زمان ، ده مظنون بازداشت و به دادستان های عمومی ارجاع شدند.

لویی میزا

در حادثه ای دیگر ، لوئیز Meza ، مردی از نیوجرسی ، حتی دوستش را ربود و 1.8 میلیون دلار ارز رمزنگاری شده را سرقت کرد. Meza دوست خود را به یک مینی ون سوق داد و یک فرد مسلح با تپانچه به سمت دوست خود ، خواستار عبارت عبور 24 کلمه ای خود برای دسترسی به کیف پول Ledger Nano S قربانی شد. Meza همچنین با سرقت دفتر حساب و سایر اطلاعات ، آپارتمان مقتول را غارت کرد. در حالی که ارزهای رمزپایه زیادی برای غیرقابل ردیابی و یا ردیابی حداقل دشوار بودن وجوه انتقال طراحی شده اند ، Meza دو اشتباه اساسی انجام داد.

اول ، یک فیلم نظارتی وجود داشت که نشان می داد او وارد آپارتمان مقتول شده است. دوم ، وی برای انتقال وجوه سرقت شده از ETH به BTC از صرافی محبوب رمزنگاری استفاده کرد. آدرس عمومی حساب شامل نام شخصی وی بود که شواهد زیادی در رابطه با ارتباط Meza با جنایت ارائه داد. Meza در دسامبر سال 2017 در دادگاه عالی منهتن در دادگاه عالی منهتن به جرم بزرگ شرور ، آدم ربایی ، سرقت و موارد دیگر اعتراف نکرد. قاضی دستور 1 میلیون دلار وثیقه یا 500 هزار دلار وثیقه نقدی را صادر کرد.

پول شویی

در حال حاضر چند مورد در مقیاس بزرگ برای پولشویی از طریق ارز رمزنگاری شده وجود دارد. گفته می شود توماس ماریو کوستانزو از ارزهای رمزپایه استفاده کرده است درآمد پولشویی برای فروشندگان مواد مخدر. Costanzo در یك حمله هماهنگ با USDHS در آوریل 2017 دستگیر شد. شواهد همچنین نشان می دهد كه Costanzo برای خرید دارو از رمزنگاری استفاده می كرد و بدون آنكه فرآیند احراز هویت KYC لازم را داشته باشد ، برای سایر افراد سرویس مبادله ارز رمزنگاری شده بصورت آنلاین ارائه می دهد..

مجازات احتمالی چنین جرایمی نسبتاً سنگین است. پنج اتهامی که به Costanzo وارد شده می تواند حداکثر مجازات 20 سال زندان ، 250،000 دلار جریمه نقدی یا ترکیبی از این دو را به همراه داشته باشد. علاوه بر این ، هر ارز رمزنگاری شده ای که در این جنایات استفاده می شود ، توسط وزارت دادگستری ایالات متحده قابل برداشت است. صدور حکم در 11 ژوئن 2018 انجام خواهد شد.

حتی مواردی نیز به همکاری بین المللی اجرای قانون احتیاج داشته است. یک نمونه اخیر شامل مقاماتی از فنلاند ، اسپانیا ، ایالات متحده و یوروپول بود. در این مورد ، 137 نفر مورد تحقیق قرار گرفتند و در نهایت 11 نفر در آوریل 2018 دستگیر شدند. در اصل ، مجرمان با استفاده از کارت های اعتباری پول مواد مخدر را از اسپانیا به کلمبیا پولشویی می کردند.

این گروه پس از پی بردن به ردیابی آسان حساب های بانکی سنتی ، به سرعت به ارزهای رمزپایه روی آورد. با این وجود ، مقامات اجرای قانون از یوروپول با نظارت بر معاملات ارز رمزنگاری به فیات (پزوی کلمبیا) توانستند جنایتکاران را ردیابی کنند. یوروپول اظهار داشت که متعهد است آموزشهای بیشتری را در زمینه کشف جرم ارزهای رمزنگاری شده به افسران خود ارائه دهد. همچنین برای جلوگیری از چنین جنایاتی چه در داخل اتحادیه اروپا و چه فراتر از آن به هماهنگی ادامه خواهد داد.

یوروپول

آینده جنایات رمزنگاری شده

بدون شک ، با افزایش محبوبیت ارز رمزنگاری شده به طور کلی ، جرایم مربوط به ارز رمزپایه همچنان افزایش خواهد یافت. حتی بسیاری از جنبه های خوب اقتصاد مبتنی بر رمزنگاری (به عنوان مثال حریم خصوصی بیشتر معاملات ، کنترل کاربران بر وجوه و آزادی جریان سرمایه) وجود دارد ، اما همین مزایا چالش های بالقوه جدیدی را برای جلوگیری از جرایم حال و آینده ایجاد می کنند. در برخی موارد ، مجرمان ممکن است هنوز شواهدی را که قابل ردیابی است پشت سر بگذارند.

با این حال ، همچنین احتمال دارد که جرایم ارزهای رمزنگاری شده پیچیده تر و به طور بالقوه حتی دشوارتر از جرایم سنتی متصل به ارز فیات باشد. با هوشمندتر شدن جنایتکاران ، روشن است که سازمان های اجرای قانون مجبور هستند همچنان که در رابطه با فعالیت های جنایتکارانه هستند ، در بالای تغییرات فن آوری های نوظهور باقی بمانند..