ICO به روشی برای استارت آپ های بلاکچین تبدیل شده است تا سرمایه گذاری جدیدشان را تأمین مالی کنند. با این حال ، در ژانویه 2017 ، ویتالیک بوترین ایده خود را برای بهبود مدل ICO – DAICO منتشر کرد. مخفف انقباض DAO و ICO است ، مخفف “پیشنهاد اولیه اولیه سکه مستقل”.

DAICO چیست و چگونه کار می کند?

مفهوم دائو مدتی بوده است ایده این است که شما می توانید بر اساس رای گیری غیرمتمرکز سازمانی تشکیل دهید. DAO از لحاظ ساختاری مسطح و بدون سلسله مراتبی است که معمولاً در یک سازمان سنتی وجود دارد.

DAO مبتنی بر قراردادهای هوشمند است که بر اساس آرا cast اعضای آن تصمیم گیری می کند. در یک مقاله قبلی, استیون بوچکو ، سردبیر CoinCentral ، در مورد چگونگی چنین سازمانی در نهایت توسعه می یابد تا خود را کاملاً مستقل اداره کند ، بدون اینکه حتی نیازی به مداخله انسانی داشته باشد.

وقتی او مفهوم DAICO را معرفی کرد, ویتالیک بوترین توضیح داد چگونه می توان از ویژگیهای DAO برای بهبود مدل ICO فعلی استفاده کرد. DAICO به عنوان یک قرارداد هوشمند که توسط تیمی که مایل به تأمین بودجه یک پروژه خاص است ، ایجاد شده است. قرارداد در ابتدا به حالت “مشارکت” تنظیم شده است. افرادی که مایل به سرمایه گذاری در این پروژه هستند می توانند ETH را در ازای نشانه های خود پروژه سرمایه گذاری کنند.

شرایط سرمایه گذاری توسط تیم تعیین می شود. به عنوان مثال ، آنها می توانند کلاهک یا اقدامات KYC را در جای خود قرار دهند. در پایان دوره مشارکت ، دیگر نمی توان سرمایه گذاری کرد. موجودی توکن تعیین شده و پس از آن ، می توان نشانه های پروژه را معامله کرد.

کنترل سرمایه گذاران بر بودجه پروژه

پس از پایان دوره بودجه ، قرارداد هوشمند به حالت “شیر” تغییر می کند. این ضربه مبلغی را تعیین می کند که تیم پروژه می تواند در هر بازه زمانی مشخصی از بودجه برداشت کند. این برخلاف مدل معمول ICO نیست ، جایی که تیم پروژه به تمام بودجه های جمع شده از محل کار دسترسی دارد. در واقع بودجه ای را برای تیم پروژه ایجاد می کند.

یک ضربه

شات اقدام زنده از یک ضربه بزنید.

همچنین مکانیزمی در قرارداد هوشمند وجود دارد که به موجب آن سرمایه گذاران می توانند در مورد بالا بردن میزان ضربه ، یعنی افزایش بودجه براساس درخواست از تیم توسعه ، رای گیری کنند. علاوه بر این ، سرمایه گذاران می توانند به قرارداد هوشمند برای تخریب خود رای دهند که به طور خودکار کلیه نشانه های ETH سرمایه گذاری شده را پس می دهد.

مزایای DAICO

با قرار دادن کنترل بودجه پروژه به دست سرمایه گذاران ، مفهوم DAICO سناریوی سرمایه گذاری با ریسک کمتری را نسبت به مدل عادی ICO ارائه می دهد. اجازه دسترسی به حجم عظیمی از وجوه سرمایه گذاری شده از روز اول ، خطر ایجاد یک پروژه کلاهبرداری را ایجاد می کند ، جایی که تیم فقط با بودجه جمع آوری شده کار خود را انجام می دهد.

حتی اگر تیم مشروعیت داشته باشد ، ممکن است تصمیمات مشکوک در مورد هزینه ها را اتخاذ کنند. با استفاده از مدل DAICO ، اگر سرمایه گذاران از پیشرفت انجام شده در پروژه راضی نباشند یا اگر اعتقاد دارند تیم بودجه را هدر می دهد ، فرصت رای دادن به بازپرداخت را دارند.

DAICO تیم ها را وادار می کند تا در مورد پیشرفت پروژه ای که به آنها اعتماد و پول داده اند ، با سرمایه گذاران شفاف باشند. با اينكه برخی ICO ها اکنون در حال نمایش هستند گزارشات کلاهبرداری ICO در حال بلوغ است هنوز هم خیلی رایج است.

با بودجه تغذیه قطره ای به تیم توسعه ، همچنین خطر ابتلا به تیم برای از بین بردن انگیزه واقعی تولید محصول با از بین رفتن هیجان و هیجان ICO کاهش می یابد..

با توجه به اینکه روح ارزهای رمزپایه بر عدم تمرکز متمرکز است ، سازوکار رای گیری غیرمتمرکز DAICO نوعی منطق زیبا را نسبت به ICO معمولی ارائه می دهد. ایده های پشت DAICO این سال را ایجاد می کند: باید تمام وجوه سرمایه گذاری شده در یک پروژه بلاکچین بلافاصله در اختیار یک تیم متمرکز قرار می گیرد تا هر طور که دوست دارند هزینه کند?

چالش های DAICO

بنظر می رسد DAICO مزایای زیادی نسبت به ICO معمولی دارد. با این وجود هنوز چالش هایی وجود دارد. مفهوم DAO ممکن است مدتی باشد اما هنوز فقط چند نمونه از DAO وجود دارد که اکنون در حال اجرا هستند. از نظر تعداد رأی دهندگان ، به نظر نمی رسد که هیچ کدام به ویژه زیاد باشد.

این مهم است زیرا رای گیری غیرمتمرکز در مقیاس هنوز هم چالش هایی را برای اطمینان از درگیری کامل جامعه رأی دهندگان به همراه دارد. رای دهندگان همچنین باید تمام ملاحظات پیرامون آنچه ممکن است به آنها رأی دهند را درک کنند. ما نباید چالش های مدیریت جامعه را – طی چندین سال – در پروژه ای متکی به رأی گیری غیرمتمرکز دست کم بگیریم.

مطالعه موردی DAICO – The Abyss

پرتگاه اولین DAICO است. این پروژه خود یک بستر توزیع مبتنی بر بلاکچین برای بازی های ویدیویی است. در حال حاضر آوردن یک بازی ویدیویی به بازار با سربارهای گسترده ای شامل بازاریابی و تبلیغات همراه است. سیستم عامل Abyss سیستم ارجاع انگیزشی را ارائه می دهد. کاربران آن از مراجعه و مشارکت در فعالیت های درون بازی بهره مند می شوند.

چنین سیستمی به طور قابل توجهی هزینه های اضافی را برای توسعه دهندگانی که بازی خود را به بازار عرضه می کنند کاهش می دهد. این بدان معنی است که محبوب ترین بازی ها به طور خودکار در شبکه بهتر دیده می شوند.

با این وجود ، بدون آنکه از شایستگی های این پروژه چیزی کم شود ، واقعیت اجرای The Abyss به عنوان اولین DAICO ، آن را به یک پروژه بسیار جالب برای تماشا تبدیل کرده است. می توانید قوانین DAICO را در وب سایت پروژه مطالعه کنید. آنها بیشتر در جهت ایجاد یک چارچوب قوی ضد کلاهبرداری هستند.

به عنوان مثال ، فقط دارندگان رمز در خارج از تیم توسعه پروژه واجد شرایط رای گیری در مورد بودجه پروژه هستند. اعضای تیم پروژه که توکن دارند ، حق رای دادن ندارند. پروتکل هایی برای جلوگیری از سو abuseاستفاده توسط دارندگان رمزهای بزرگ مانند صرافی ها وجود دارد. وزن هر یک از اعضا با یک علامت نشانه محدود می شود. هدف این اقدامات حفاظت از حمله 51٪ است.

فروش رمز Abyss در پایان ماه مه بسته شد. این مبلغ بیش از 15 میلیون دلار درآمد کسب کرد و تیم اکنون به دنبال راه اندازی اولین نسخه از این پلتفرم در اوایل سال 2019 است.

اگر این اثبات مفهوم از بین برود ، جالب است که ببینید DAICO چگونه توسعه می یابد. شاید در آینده ، ما الگوی اتخاذ شده به عنوان سازوکار رایج تری برای سرمایه گذاری جمعی برای استارت آپ های بلاکچین را ببینیم.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me