با وجود آسیب پذیری مستمر مبادلات ، بازارهای متمرکز رمزنگاری همچنان در حال شکوفایی هستند. امسال شاهد چندین هک و خرابی قابل توجه در Cryptopia ، QuadrigaCX و اخیراً Bitrue بوده است. هکرها می توانند کیف پول داغ مبادلات یا اعتبار ورود کاربران را از طریق فیشینگ هدف قرار دهند. رویداد ProofofKeys ، با هدف بیرون کشیدن دارایی ها از مبادلات ، با کمترین تأثیر قابل توجه ، آمد و شد.

افزودن به این خطر تقاضای روزافزون دولتها از مبادلات متمرکز (CEX) است. فشارها برای مفاد گسترده تر KYC و AML و حذف دارایی هایی که ممکن است اوراق بهادار باشند ، افزایش می یابد. اخیراً ما تماس هایی را برای افزایش اشتراک داده ها بین مبادلات مشاهده کرده ایم. گروه ویژه اقدام مالی ، یک سازمان جهانی با هدف هماهنگی سیاست مالی ملی است, اخیراً اظهار داشت دولت های ملی باید مبادلات را مجبور کنند داده های مشتری را از جمله نام ، شماره حساب و آدرس با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

بدیهی است استفاده از مبادلات متمرکز نکات منفی جدی دارد و هنوز هم رونق دارند.

از طرف دیگر ، مبادلات غیرمتمرکز (DEX) نوید حل هر دو نگرانی را می دهند. با توجه به مالکیت مستقیم ، DEX ها به کاربران اجازه می دهند کنترل دارایی های خود را حفظ کنند. چندین سال است که این خدمات به شدت پیش بینی شده اند و هنوز هم سهم قابل توجهی از بازار را در اختیار دارند. DEX ها کمتر از 1٪ از کل حجم مبادلات را تشکیل می دهند و نشانه های کمی از به چالش کشیدن برتری همتایان متمرکز خود نشان داده اند..

در این مقاله ، نگاهی داریم به دلایل این سکون و اینکه برای تمرکززدایی در مبادله دارایی های رمزنگاری چه کاری لازم است.

تجربه ی کاربر

مانند هر سرویس ، کاربران به مبادلاتی که بصری ، ساده و پیمایش آسان دارند مهاجرت می کنند. اگرچه همیشه اقلیتی از نظر فنی بسیار خوشحال تر می شوند که از طراحی های انسدادی بیشتر استفاده می کنند ، اکثریت قریب به اتفاق به سایتهایی می روند که استفاده از آنها آسان است.

بیشتر DEX ها هنوز از کاربران می خواهند کیف پول خودشان را بسازند ، از کلیدهای خود مدیریت و پشتیبان تهیه کنند. این اصطکاک را ایجاد می کند و تجربه را سخت و حتی دلهره آور می کند.

در واقع ، مردم به اشتباه تصور می كنند كه بیشتر مردم خواهان كنترل دارایی های رمزنگاری شده خود هستند. فقط باید مقادیر ذخیره شده در صرافی ها و کیف پول های متمرکز را بررسی کرد.

گذشته از سادگی ، تجربه کاربر نیز به سرعت بستگی دارد. DEX ها اغلب به مراتب کندتر از معادل های متمرکز خود هستند. در حالی که صرافی های منظم از سیستم دفترچه سفارش مرکزی برای ترتیب و اجرای معاملات استفاده می کنند ، DEX ها اغلب به جای آن از قراردادهای هوشمند استفاده می کنند. در نتیجه ، کاربران اغلب قبل از تسویه حساب معاملات خود در انتظار تأییدات زنجیره ای هستند. این رویکرد نه تنها کندتر است بلکه می تواند استرس زا نیز باشد ، هر دو باعث جلوگیری از کاربر می شوند ، حتی اگر بتوانند کنترل بیشتری بر دارایی های خود داشته باشند. برخی از DEX ها مانند Waves این را قربانی می کنند و در عوض سیستم تطبیق سفارش متمرکز را انتخاب می کنند. این روش ترکیبی مطمئناً تجربه بسیار نرمتری را ارائه می دهد اما هنوز مزایای ذاتی DEX را از طریق این تمرکز دور می کند..

امواج dex

Waves از طریق خدمات تطبیق متمرکز سفارش ، تجربه کاربری پیشرفته تری را ارائه می دهد

بعلاوه ، اگر کاربری در چنین صرافی اشتباهی مرتکب شود یا اختلالی در سرویس ایجاد شود ، پشتیبانی مشتری غالباً از دست می رود. این علائم بیش از هر چیز علائم عدم بلوغ است و به راحتی قابل اصلاح است. شرکت هایی که می توانند با زیرساخت غیرمتمرکز مبادلات خود را حفظ کنند در حالی که پشتیبانی عالی از مشتری را حفظ می کنند ، باید برتری داشته باشند.

نقدینگی

تاجران مستقر در داخل و خارج از موقعیت کاملاً به نقدینگی کافی وابسته هستند. نقدینگی به توانایی خرید یا فروش دارایی با قیمت بازار بدون تجربه لغزش اشاره دارد. بدون نقدینگی کافی ، حجم واقعی وجود نخواهد داشت زیرا معامله گران متوسط ​​و بزرگ از مبادله کاملاً اجتناب می کنند.

نقدینگی کم تقریباً در همه DEX ها امری عادی است. این نتیجه انگیزه کافی برای حرکت از CEX با عملکرد بالا و همچنین عملکرد توسعه نیافته بازار است.

DEX ها می توانند برای تجارت دارایی های مبهم تر یا دارایی های حذف شده توسط CEX به دلیل ترس از مقررات بسیار مفید باشند. با این حال ، در حال حاضر ، تقریباً تمام نقدینگی دارایی های اصلی در CEX های اصلی باقی مانده است. تا زمانی که انگیزه کافی برای سازندگان بازار و بازیگران بزرگتر برای مهاجرت وجود نداشته باشد ، شانس کمی برای این تغییر وجود دارد.

پیچیدگی

معامله گران بزرگتر و مشتریان نهادی اغلب فراتر از معاملات ساده در بازار ، به سمت خدمات صرافی جذب می شوند.

چنین کاربرانی غالباً انتظار خدمات پیچیده تری از قبیل معاملات حاشیه ای ، توانایی کوتاه سازی دارایی ها ، قراردادهای آتی و قراردادهای مشتقه مانند اختیارات را دارند. این پیشنهادات در حال حاضر به زیرساخت متمرکز و نقدینگی عالی بستگی دارد.

از لحاظ تئوریک ، چنین پیشنهادهایی باید در DEX از طریق قراردادهای هوشمند و سازوکارهای دیگر امکان پذیر باشد. در واقع ، این تحول احتمالاً شکاف بین این دو را کاهش می دهد و در عین حال باعث افزایش نقدینگی به دلیل اندازه موقعیت بزرگ معامله گرانی می شود که به دنبال این خدمات هستند. این امر به نوبه خود باعث تقاضای بیشتر برای معاملات در محل و افزایش استفاده بیشتر می شود.

حریم خصوصی

این شماره بعدی اغلب مورد غفلت است. در حالی که بسیاری از مردم استفاده از DEX را به عنوان راهی برای دور زدن الزامات سنگین KYC توسط CEX ترویج می كنند ، در حقیقت دلایل جدی حفظ حریم خصوصی برای جلوگیری از كلی DEX وجود دارد..

اگر DEX در زنجیره بلوکی مانند Ethereum معاملات را انجام می دهد ، در آن صورت معامله گران از هر معامله ای که انجام می دهند سابقه دائمی و قابل مشاهده عمومی دارند. به عنوان مثال صرافی هایی مانند ForkDelta در هر گروهی با استفاده از راه حل های لایه یک برای اجرای تجارت در این گروه قرار می گیرند.

فورکدلتا

ForkDelta به معاملات Ethereum اعتماد می کند و حریم خصوصی کاربر را در این روند تضعیف می کند

از نظر تئوری می توان با استفاده از بلاکچین های دارای حریم خصوصی بیشتر از این مشکل جلوگیری کرد. با این حال ، در حال حاضر ، به دلیل افزایش قابل توجه اندازه معامله که این امر انجام می دهد ، این امکان پذیر نیست. با این حال DEX های پیچیده تر معمولاً از شبکه های لایه دوم و شبکه های جانبی استفاده می کنند ، به موجب آن می توان حریم خصوصی کاربر را تأمین کرد.

تشویق

در نهایت ، برای اکثر کاربران ، فشار یا انگیزه کافی برای سوئیچینگ به DEX کافی نیست.

در حالی که صنعت همچنان هک های مبادله ای را تجربه می کند ، عمده مبادلات از امنیت بالایی برخوردار بوده و در مواردی که هک اخیر Binance نشان داده است ، به طور حرفه ای پاسخ می دهند.

در حال حاضر تجربه کاربری برتر ، نقدینگی و دامنه خدمات به مراتب بیشتر از خطرات تصدی شده مربوط به حضانت طرف مقابل و نظارت دولت است. DEX ها هنوز نمایانگر یک سرویس حاشیه ای هستند ، با این وجود ، با پیشرفت مداوم فناوری و نگرش حرفه ای تر ، چنین مبادلاتی می تواند برای رقابت با رقبای متمرکز خود طی چند سال آینده شروع شود.