بلاکچین و ارزهای رمزپایه در اصل برای رفع نیاز به مقامات مرکزی طراحی شده بودند. با این حال ، صرافی های متمرکز (CEX) مانند Coinbase با این مقدار مغایرت دارند و کنترل را دوباره در اختیار شرکت هایی قرار می دهند که عملکرد مشابه بانک ها دارند.

همچنین ، در چهار سال گذشته ، هکرها با ارز رمزنگاری شده میلیارد دلاری تمام شده اند و رهبران صنعت مانند Bitfinex ، Poloniex و Bitstamp را با موفقیت هدف قرار داده اند. و در بسیاری از این سیستم عامل های معاملاتی ، کاربران گاهی اوقات ماه ها صبر می کنند تا حساب های خود را تأیید کنند تا تجارت را شروع کنند.

نیازی به گفتن نیست که CEX دارای مشکلات و خطرات عمده ای است. از جمله تهدیدات امنیتی ، هزینه های سنگین ، مقررات جغرافیایی پیش رو که تهدید به تعطیلی آنها می شود و سایر عوامل ، بدیهی است که چنین صرافی هایی محصول فرعی ارائه می دهند. از نظر جامعه رمزنگاری ، مبادلات غیرمتمرکز (DEX) پاسخی برای بسیاری از اشکالات همتایان آنها است.

دقیقاً DEX چیست, & تفاوت آن با CEX چیست?

انواع مختلفی از مبادلات غیرمتمرکز وجود دارد ، اما یک روش ساده برای توضیح DEX به عنوان بستری است که تجارت ارز رمزنگاری شده از یک کیف پول (که به شما امکان کنترل کلیدهای شما را می دهد) تجارت همتا به همتا (P2P) را تسهیل می کند. به جای دادن وجوه به CEX ، شما آنها را به خدماتی مانند سپرده گذاری هوشمند (که در بلاک چین Ethereum استفاده می شود) که معامله را انجام می دهد ، می دهید..

اساساً ، DEX نیاز به شخص ثالث را برطرف می کند. مزایا شامل پرش از روند تأیید مشتری خود را بشناسید (KYC) ، جلوگیری از محدودیت های برداشت / معامله و هزینه های سنگین و کاهش خطر هک بورس و سرقت نشانه های شما.

سیستم های CEX مانند Coinbase شما را ملزم می کند که برای محافظت از وجوه / اطلاعات خود و اجرای صحیح معاملات به یک نهاد واحد اعتماد کنید. با استفاده از یک سیستم سبک IOU ، فقط وقتی وجوه خود را در یک کیف پول خصوصی برداشت می کنید ، همیشه کنترل می کنید.

با استفاده از DEX اطمینان حاصل می کنید که همیشه کلیدهای خصوصی و در نتیجه سکه های خود را کنترل می کنید. از آنجا که CEX کلیدهای خصوصی شما را نمی دهد ، شما اساساً به وفاداری کارمندان آن برای مدیریت صحیح وجوه خود اعتماد می کنید.

کوه Gox مثال کلاسیک است. هکرها و سو m استفاده از وجوه منجر به از دست دادن سرمایه گذاران در مجموع بیش از 450 میلیون دلار شد. کاربران سرمایه گذاری های خود را از دست دادند و مدیرعامل به زندان رفت.

کنترل کلیدهای خصوصی الگوی رفتاری

علاوه بر این ، تنها نقاط خرابی در سیستم های متمرکز ، کاربران را در معرض خطر عدم دسترسی به حساب های خود قرار می دهد و آنها را وادار می کند که منتظر حل مسئله باشند. از آنجا که DEX از یک سیستم غیرمتمرکز استفاده می کند ، تنها یک نقطه خرابی وجود ندارد و در صورت بروز حوادثی مانند بلایای طبیعی یا به روزرسانی های نگهداری ، عملیات می تواند به صورت روان ادامه یابد..

واضح است که DEX از همتایان متمرکز خود بهتر عمل می کند. بنابراین ، چه کسانی متحرک و لرزان انقلابی در نحوه تجارت ارز رمزنگاری شده ایجاد می کنند؟ بیایید نگاهی به چند شرکت در حال تبدیل شدن DEX به یک واقعیت بیندازیم.

جستجوی هوایی

استارت آپ مستقر در بروکلین AirSwap یک پلت فرم تجاری غیرمتمرکز و P2P است که در آن تعامل اصلی بصورت خصوصی بین دو نفر خارج از زنجیره انجام می شود. در حال اجرا بر روی بلاکچین Ethereum ، هر کسی (با وجود موقعیت جغرافیایی) می تواند از بستر معاملاتی استفاده کرده و معاملات خود را انجام دهد.

airswap dex

Airswap از این جهت که از کتاب سفارش استفاده نمی کند بی نظیر است. در عوض ، از سیستمی به نام “قصد تجارت” استفاده می کند. AirSwap با اجتناب از سیستم ثبت سفارش که در آن سفارشات خرید و فروش برای همه کاربران نمایش داده می شود ، روش دستکاری در بازار را از بین می برد. در نهایت ، تجارت منصفانه تر و به خصوص برای سازندگان بازار مطلوب است.

از آنجا که AirSwap با بلاکچین Ethereum اجرا می شود ، نشانه های ERC20 (که برای معاملات P2P مناسب ترند زیرا همه از یک پروتکل انتقال یکسان استفاده می کنند) می توانند توسط “سازنده” و “گیرنده” معامله شوند. سازنده نشانگرهایی را نشان می دهد که مایلند با “نمایه” معامله کنند و گیرنده سفارش را پر می کند. با کمک یک “اوراکل” که از API برای جمع کردن قیمت ها استفاده می کند ، سازنده و گیرنده می توانند در مورد قیمت عادلانه مذاکره کنند.

تنها شرط اعلام معامله در نمایه ساز این است که یک سازنده باید نشانه های AirSwap (AST) را در اختیار داشته باشد ، که ارزش آن را به نشانه می دهد. فراتر از خرید نشانه های AST برای اعلام قصد تجارت و پرداخت قیمت بنزین ، هیچ هزینه ای پرداخت نمی شود.

شبکه سایبر

شبکه Air Cyber ​​نیز مانند AirSwap از یک پروتکل مبتنی بر Ethereum پیروی می کند و کتاب های سفارش را حذف می کند. برخلاف AirSwap ، با استفاده از چندین ذخیره نقدینگی فوری را ارائه می دهد. و به جای مذاکره خصوصی با P2P ، کاربران شبکه سایبر از نرخ تبدیل مطلع هستند و سپس تصمیم می گیرند که آیا می خواهند تجارت خود را ادامه دهند.

این برنامه همچنین API پرداختی را ارائه می دهد که از طریق آن بازرگانان قادر به قبول هرگونه رمز ERC20 هستند و به طور خودکار در ارز رمزنگاری شده انتخابی خود تبدیل می شود. بنابراین ، اگر تاجری پیراهن می فروشد و می خواهد ETH دریافت کند ، اما مشتری می خواهد در Tronix (TRX) پول پرداخت کند ، بازرگان با خرید پیراهن با TRX توسط مشتری ، ETH را دریافت می کند.

از آنجا که علاوه بر هزینه بنزین ، هیچ هزینه ای در صرافی وجود ندارد ، شبکه سایبر و “همکاران ذخیره” (عمدتا سازندگان بازار) قادر به دریافت سود از طریق انتشار دادن. ذخایر شخص ثالث توسط “مدیران ذخیره” مدیریت می شود که می توانند قیمت خود را برای جفت رمزهای مورد حمایت خود تعیین کنند.

شبکه سایبر

“قرارداد سایبر” بهترین نرخ را از بین اندوخته ها برای هر معامله استفاده می کند. برای اطمینان از عدم استفاده مدیران ذخیره با اجرای نرخ های ارز کاذب ، سازوکارهای خارج از زنجیره و درون زنجیره برای شناسایی فعالیت های مشکوک و جلوگیری از وقوع معاملات ناعادلانه وجود دارد..

برای دستیابی به سود حاصل از گسترش روی سیستم عامل ، مشارکت کنندگان ذخیره باید Crystal Network Crystal (KNC) را خریداری کنند. مقدار کمی KNC از هر معامله از ذخایر مشارکت کننده برداشته می شود و به بستر شبکه Cyber ​​ارسال می شود. پس از تأمین هزینه های عملیاتی ، باقیمانده KNC جمع آوری شده سوزانده می شود که باعث افزایش ارزش KNC می شود.

در آینده ، تیم قصد دارد ابزارهای پیشرفته مالی مانند گزینه ها و حمل و نقل را معرفی کند. آنها همچنین قصد دارند تجارت بین زنجیره ای را انجام دهند و اجازه دهند ارزهای رمزنگاری شده در دو بلاکچین مختلف (مانند بیت کوین و اتر) بدون نیاز به شخص ثالث مبادله شود..

0 برابر

0x در سال 2016 تاسیس شد و از یک پروتکل منبع آزاد و بدون مجوز پیروی می کند که معماری توسعه DEX را با استفاده از قراردادهای هوشمند فراهم می کند. اساساً ، به هر کسی اجازه می دهد تا یک DEX را اداره کند ، ویژگی بنیانگذاران آن معتقدند که در آینده توکن سازی انبوه و قابلیت همکاری فعلی بین DEX مورد نیاز است.

مانند AirSwap ، 0x هنگام تطبیق معاملات از زنجیره خارج می شود و برای تسویه حساب های معاملات ERC20 ادامه می یابد. برخلاف AirSwap ، 0x از یک کتاب سفارش استفاده می کند و نه از نمایه ساز. به روشی که پروتکل آن عمل می کند ، به نظر می رسد 0x بیشتر برای سفارشات سریعتر / معاملات کوچکتر طراحی شده است در حالی که AirSwap بیشتر برای سازندگان بازار طراحی شده است.

همچنین ، 0x اجازه می دهد تا هر کسی (به احتمال زیاد توسعه دهنده باشد) یک رله باشد. یک دستگاه پخش بصورت عمومی یا خصوصی کتابهای سفارش را برای مطابقت سازندگان و گیرندگان (معروف به سفارشات پخش) خارج از زنجیره میزبانی می کند ، این کار با پرداخت هزینه های 0x بومی (ZRX) برای خدماتشان انگیزه می گیرد. کسانی که دارای ZRX هستند همچنین می توانند در مورد حاکمیت 0x رأی دهند و ارزش بیشتری برای رمز ZRX به وجود آورند.

0x DEX

سفارشات Point-to-Point سازندگان را قادر می سازد تا اساساً از طریق هر رسانه ارتباطی مانند ایمیل یا پیام رسان فیس بوک برای یک گیرنده خاص سفارشات تولید و ارسال کنند. گیرنده سفارش را دریافت می کند و سپس تصمیم می گیرد که آیا می خواهد آن را به صورت رمزنگاری امضا (پر) کند یا نه. امنیت تضمین شده است زیرا فقط آدرس تعیین شده گیرنده مجاز به سفارش است.

استفاده از روش Point-to-Point به سازندگان / گیرندگان اجازه می دهد تا هزینه رله های موجود در سفارشات پخش را دور بزنند. در حال حاضر ، تیم 0x محصولی به نام 0x OTC ، یک P2P DEX دارد که در آن نشانه های ERC20 بدون رله قابل معامله است.

امواج

نکته مهم فروش Waves ’DEX این است که به کاربران اجازه می دهد تا نه تنها ارزهای رمزپایه را معامله کنند بلکه دروازه هایی برای برداشت و واریز ارزهای فیات مانند دلار آمریکا ، یورو و لیر ترکیه را نیز ارائه می دهد. همانطور که اکثر معامله گران رمزنگاری می دانند ، مبادلات کمی وجود دارد که به کاربران پیشنهاد ورود و خروج از فیات مانند Coinbase و Gemini را بدهد. با این حال ، این CEX با هزینه های بالا برای خدمات سودآور خود ارائه می شود. Waves هزینه کم و هزینه ثابت 0.003 WAVES در هر معامله را صرف نظر از اندازه ارائه می دهد.

امواج dex

مانند AirSwap ، Waves با پنهان کردن سفارشات ، از کاربران در برابر پیشگویی محافظت می کند. با استفاده از گره های “Matcher” ، سفارشات خارج از زنجیره در یک سرور متمرکز زوج می شوند و سپس برای ایجاد یک لایه امنیتی و انصاف روی بلاکچین اجرا می شوند.

به دنبال کسب درآمد منفعل هستید؟ امواج می توانند از طریق استخراج معدن به شما کمک کنند تا سود کسب کنید. طبق سایت آنها ، “Waves از یک الگوریتم Proof-of-Stake استفاده می کنند که در آن WAVES متعلق به شما (یا به شما اجاره داده شده است) قدرت استخراج شما را نشان می دهد. هرچه مالکیت بیشتری داشته باشید ، شانس شما برای پردازش بلوک بعدی و دریافت هزینه معاملات به عنوان پاداش بیشتر است. ”

با این حال ، برای این ویژگی حداقل به 1000 موج نیاز دارید. راه دیگر برای کسب درآمد منفعل با بودجه کمتر ، استفاده از پروتکل “Lease Proof-of-Stake (LPoS)” است که کاربران را قادر می سازد هر مقدار WAVES را به یک گره اجاره دهند..

آخرین و نه مهمترین ، Waves DEX به شما امکان می دهد رمز دلخواه خود را بسازید و سپس آن را در یک جفت معاملاتی با هر رمز دیگر Waves معامله کنید. طبق وب سایت آنها ، هیچ مهارت فنی برای کاربر لازم نیست که در کمتر از یک دقیقه رمز توجیهی ایجاد کند.

نام های افتخاری:

  • اتر دلتا
  • آینده OmiseGo DEX
  • Future Binance DEX

نتیجه

وقتی نوبت به طراحی UX DEX می رسد ، آنها هنوز کارهای زیادی در مقایسه با CEX دارند. همچنین ، CEX در مورد توانایی پذیرش ارز فیات ، خدمات مشتری و به طور کلی نقدینگی بالا ، برنده DEX است.

با این حال ، عدم تأیید اعتبار زمان انتظار یا محدودیت های واریز / برداشت ، ناشناس بودن کاربر ، هزینه های کم ، ساختار بدون حاشیه ، امنیت بیشتر و به روز بودن 24/7 فقط چند مورد از لیست طولانی مزایای DEX است..

با توجه به جدید بودن فناوری بلاکچین و به ویژه DEX ، باید گامهای عظیم در صنعت را در نظر گرفت. با آنچه می خواهند انجام دهند ، بانک ها و واسطه ها می توانند از گذشته باشند. به یاد داشته باشید ، DEX ها در حال پیشرفت هستند و آینده به سمت اقتصاد غیرمتمرکز در جریان است.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me