ارزهای رمزپایه و بلاکچین زمانی علاقه خاصی داشتند ، و توسط یک لشکر سخت گیر از فرزندان اولیه محافظت و تبلیغ می شدند. اکنون ، زمان به حرکت درآمده است. فناوری بلاکچین توجه جهانیان را به خود جلب کرده است. یک گزارش تخمین می زند که تعداد کاربران کیف پول بلاکچین هر ماه بیش از 1.5 میلیون نفر در حال افزایش است. با هیاهوی زیاد قیمت بیت کوین ، بسیاری از سرمایه گذاران به امید بازدهی بالاتر از متوسط ​​ارزهای دیجیتال وارد بازار می شوند..

این فقط افزایش سرمایه گذاران نیست که جدید است. هزاران ICO برگزار شده است ، بیشتر در طی چند سال گذشته به تنهایی. مقایسه ها انجام شده است بین حباب dotcom و هیاهوی تبلیغاتی فعلی بلاکچین. اگر این مقایسه ها منصفانه باشد ، تعداد معدودی از استارت آپ های بلاکچین امروز می توانند گوگل یا آمازون فردا باشند. با همان منطق ، بیشتر آنها احتمالاً شکست می خورند. به عنوان سرمایه گذار ، هدف ما یافتن راهی برای تعیین اینکه کدام شرکت ها کمترین احتمال شکست را دارند ، زیرا این بهترین شرط برای بازده بزرگترین و بلند مدت است.

سرمایه گذاران بلاکچین امروز چه چیزی می توانند از دوران Dotcom یاد بگیرند?

در چنین بازار شلوغ ICO ، تلاش برای پیش بینی موفقیت ها یا شکست های آینده می تواند یک چالش باشد. حباب dotcom به همین دلیل به یک حباب تبدیل شد. پول به غیر از حدس و گمان چیزی بیشتر به بازار ریخته نشده است. متعاقباً در اثر عدم موفقیت در تحویل هزاران پروژه جدید ، همین پول از دست رفت.

با این حال ، دوره dotcom تأثیر شگرفی بر بازار سهام سنتی و همچنین ظهور شرکت های فن آوری جدید داشت. تغییرات ایجاد شده توسط اینترنت باعث از بین رفتن بسیاری از شرکتهای باسابقه دولتی با مدلهای تجاری شد که قبلاً موفقیت آمیز بودند. شرکتهای دیگر با سازگاری و حرکت با زمان موفق به زنده ماندن و حتی پیشرفت شدند.

نمونه های بارزی از تلفات آن دوران وجود دارد که می تواند با داستان های زنده ماندن رقبای مستقیم آنها مقایسه شود. به عنوان مثال ، Borders Books نادیده گرفتن را برگزید در حالی که بارنز ، روند رو به رشد کتابهای الکترونیکی و منحل شده است & نوبل از حرکت به سمت دیجیتال استقبال کرد و امروز نیز در تجارت است. به همین ترتیب ، موفقیت نیکون به عنوان یک مارک عکاسی برای دهه ها بدون وقفه ادامه داشت زیرا این شرکت استراتژی و محصولات خود را در راستای حرکت به سمت عکاسی دیجیتال منطبق کرد. Kodak نتوانست و هنوز هم در تلاش است تا از تشکیل پرونده ورشکستگی در سال 2012 نجات یابد.

بنابراین می توانیم یک موضوع را ببینیم: شرکت های قبلی که از دوران dotcom جان سالم به در بردند ، همان هایی هستند که موفق شدند همگام با پیشرفت های فناوری باشند. آنها یاد گرفتند که مدل های تجاری خود را با زمان تغییر تغییر دهند.

جایی که بلاکچین تفاوت ایجاد می کند

موفقیت ها و ناکامی های ذکر شده در بالا به ما لنزهایی می بخشد که از طریق آن می توانیم بازارهای فعلی را بررسی کنیم. با توجه به اینکه کدام صنایع برای تکان دادن با انقلاب مداوم بلاکچین رسیده اند ، می توانیم نگاهی بیندازیم که کدام شرکت های موجود خود را برای موفقیت در انتقال به فن آوری های جدید جای داده اند.

بخشهایی که به واسطه ها و ایجاد اعتماد وابسته هستند ، بیشترین سود را از بلاکچین می برند. بنابراین ، شرکت هایی در این بخش ها که از زنجیره بلوک استقبال می کنند ، شرکتی هستند که بیشترین شانس را برای تحمل طوفان فناوری فعلی دارند. امور مالی مثالی بارز است ، بیت کوین به عنوان اولین مورد استفاده برای بلاکچین ، اما بازارهای دیگری نیز وجود دارد که ارزش تماشای آنها را دارد.

در اینجا ، ما نمونه هایی نشان داده شده از بخشهایی را که برای ایجاد اختلال توسط بلاک چین آماده شده اند ، به همراه نمونه هایی از بازیگران اصلی صنعت که قبلاً در تلاشند تا با تغییرات تکنولوژیکی همگام شوند ، ارائه می دهیم. در برخی موارد ، استارت آپ های زنجیره بلوک باهوش نیز پتانسیل این بخش ها را دیده اند و به دنبال سرمایه گذاری با راه حل های خود هستند..

حمل و نقل و حمل و نقل

بلاکچین به عنوان ابزاری برای ردیابی حرکات دارایی بین طرفین ، یک مورد استفاده جذاب در صنعت حمل و نقل و تدارکات جهانی ایجاد می کند ، که تخمین زده می شود که رشد کند صنعت تا سال 2023 به 15.5 تریلیون دلار رسیده است. این صنعت در حال حاضر بسیار پیچیده است ، و درگیری های زیادی بین بازیگران مختلف در یک زنجیره تأمین وجود دارد. این باعث ناکارآمدی می شود ، بسیاری از طرفین دارایی های مشابه را ردیابی می کنند. مک کینزی گزارش می دهد که در برخی موارد ، بیش از نیمی از کل هزینه های زنجیره تامین یک شرکت توسط فرآیندهای ناکارآمد خورده می شود. این هزینه ها مستقیماً روی خط پایین تأثیر می گذارد و متعاقباً از پتانسیل سود سالم سهامداران می کاهد.

اولین عوامل بلاکچین اکنون در بخش تدارکات در حال ظهور هستند. IBM و غول حمل و نقل جهانی مرسک اوایل ماه اوت اعلام شد که Tradelens ، راه حل بلاکچین مشترک آنها برای مدیریت لجستیک در سراسر جهان توسعه یافته است. نود و چهار سازمان از طریق برنامه اولیه پذیرش آن درگیر هستند.

این سیستم برای به اشتراک گذاری ایمن اسناد حمل و نقل و ردیابی حرکات کانتینرها در سراسر زنجیره تأمین استفاده می شود. تاکنون Tradelens بیش از 150 میلیون جابجایی را از طریق بنادر ، خطوط حمل و نقل و مقامات گمرکی به دست آورده است. ثابت شده است که زمان حمل و نقل را تا 40 درصد کاهش می دهد.

استارت آپ های بلاکچین همچنین پتانسیل بالایی را برای ایجاد اختلال در زنجیره تأمین جهانی و صنایع لجستیکی مشاهده کرده اند. در حال حاضر ، یکی از بزرگترین ها از نظر محدودیت بازار است VeChain (VET) ، که زنجیره بلوک را با فناوری اینترنت اشیا ((IoT) ترکیب می کند تا یک راه حل مقیاس پذیر و انعطاف پذیر برای زنجیره تأمین ارائه دهد. Waltonchain (WTC) کمی بعد وارد بازی شد ، اما یک راه حل مشابه برای اینترنت اشیا ارائه داده است. هر دو نفر در نظر دارند که در آینده مدیریت تدارکات مبتنی بر بلاکچین سرمایه گذاری کنند ، ارزش بررسی را دارد.

شبکه مورفیوس (MRPH) در حال حاضر یکی از بازیگران کوچکتر در این بخش است. اما ، قابل ذکر است ، زیرا با مشغول به دست آوردن برخی از مدارک معتبر برای خود بوده است. این شرکت مدیر عامل سابق DHL را در هیئت مشاور خود دارد و عضو آن است Blockchain در حمل و نقل اتحاد, کنسرسیومی از شرکت ها که FedEx و UPS را در میان اعضای خود حساب می کنند.

ساخت

در آوریل 2018 ، یک مسافر هواپیمایی Southwest Airlines به شدت مجروح شد بعد از خرابی یکی از موتورهای آن یک تیغه فن از بین رفته بود و قطعات آن پنجره هواپیما را خرد کرده بود. رویترز بعدا گزارش داد که همه شرکتهای هواپیمایی تاریخچه تمام قطعات موتور را ثبت نمی کنند و بلاکچین یک راه حل بالقوه برای ردیابی و ردیابی در فرآیند ساخت هواپیما است. استفاده از زنجیره بلوک به این روش به این معنی است که بررسی های ایمنی پس از تصادف می توانند با سرعت بیشتری انجام شوند.

در همین گزارش عنوان شد که سازنده موتور ، رولز رویس ، با توسعه دهندگان بلاکچین کار کرده است تا امکانات بلاکچین را در روند زنجیره تأمین خود بررسی کند..

تولید افزودنی (چاپ سه بعدی) حوزه دیگری است که بلاکچین به آن ارزش افزوده می دهد. ساخت مواد افزودنی در چند مرحله با جابجایی بین طرفین مختلف انجام می شود و هر مرحله نیاز به تأیید دارد تا مرحله بعدی شروع شود. از این رو می توان از زنجیره بلوک برای ایجاد زنجیره نگهداری قابل اعتماد و مطمئن برای هر مرحله از فرآیند تولید مواد افزودنی استفاده کرد..

جنرال الکتریک (جنرال الکتریک) اخیراً فعالیت کرده است ثبت اختراع کرد برای استفاده از بلاکچین در تأیید قطعات سه بعدی ساخته شده توسط شرکت تابعه آن ، GE Additive. به این ترتیب ، شرکت هایی که قطعات تولید شده توسط GE Additive را تهیه می کنند ، می توانند منشأ خود را در بلاکچین تأیید کنند ، تضمین کیفیت و محافظت در برابر تقلبی را ارائه دهند. گروه هواپیماهای موگ است انجام پروژه مشابه برای قطعات هواپیمایی که تأمین می کند.

با توجه به اینکه Deloitte معتقد است که بلاکچین “پتانسیل منحصر به فردی” را در روند تولید مواد افزودنی ارائه می دهد ، استارت آپ های فناوری بلاکچین به آرامی از آن استفاده می کنند. اگر نمای Deloitte صحیح باشد ، هر پروژه بلاکچینی که در این زمینه شروع می شود ارزش تماشای آن را دارد. توکن سه بعدی مستقر در ایتالیا (3DT) یکی از اولین متحرکان برجسته است و این شرکت طبق وب سایت خود 2.5 میلیون یورو (2.9 میلیون دلار) بودجه در اروپا به دست آورده است.

کابونی یک پروژه مشابه است ، که اخیراً نیز یک یادداشت تفاهم با بورس اوراق بهادار کانادا امضا کرده است تا رمز خود را به عنوان یک اوراق بهادار ذکر شده ارائه دهد. 3D Token و Kabuni قصد دارند از راه حل های بلاکچین خود برای ساده سازی روند پیچیده و چند مرحله ای تولید مواد افزودنی در مقیاس استفاده کنند..

مجاز

قراردادهای هوشمند هنوز در مراحل ابتدایی هستند. با این حال ، افراد آینده نگر بیشتری در حرفه حقوقی مشهور هستند در حال حاضر هیجان زده در مورد برنامه های بالقوه اجرای خودکار توافق نامه های حقوقی می تواند از بروز پرونده های قضایی بکاهد.

علاوه بر این ، قانون به شدت به اسناد مشترک بستگی دارد که باید مورد اعتماد و دستکاری نیز باشد. یک سیستم مبتنی بر بلاکچین راهی مطمئن برای به اشتراک گذاشتن پرونده های پرونده و سایر اسناد حقوقی در اختیار شرکت های حقوقی قرار می دهد. هوش مصنوعی فناوری دیگری است که در کاربردهای حقوقی بالقوه را ارائه می دهد ، زیرا ماشین آلات هوش مصنوعی می توانند جای کارهای روزمره مانند الک کردن پرونده های تاریخی را برای یافتن اطلاعات مربوطه بگیرند..

تا کنون ، شرکت های حقوقی در دستیابی به عملکرد بلاکچین کند عمل کرده اند. با این حال, ک&ال گیتس در حال قدم های اول است, با اجرای بلاک چین مجاز داخلی خود برای بررسی استفاده از قراردادهای هوشمند برای مشتریان خود. Hackathon حقوقی جهانی امسال تمرکز سنگین را گزارش داد در مورد استفاده از بلاکچین ، که نشانه های امیدوار کننده ای را نشان می دهد که دیگران ممکن است در مراحل K دنبال کنند&ل گیتس.

از طرف دیگر ، جامعه بلاکچین مشتاق بوده است در اظهارات خود مبنی بر اینکه قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین در نهایت می تواند وکلا را کاملا از بین ببرد. اگرچه ممکن است ثابت نباشد که این مورد وجود دارد ، اما ابتکارات بلاکچین در فضای قانونی وجود دارد. IntegraLedger یک بلاکچین خصوصی است و اولین پروژه از کنسرسیوم بلاکچین حقوقی جهانی. یکی از ساخته های آنها اسناد هوشمند است: اسناد قرارداد الکترونیکی که اجازه می دهد معاملات بعدی که بر اساس آنها انجام شده اند ، به طور ایمن و غیرقابل تغییر بر روی بلاکچین ثبت شوند.

دقیقاً مانند بخش مالی ، خدمات حقوقی برای محرمانه بودن مورد سختگیری قرار می گیرند. بیشتر بلاکچین های عمومی بر اساس نام مستعار کار می کنند ، بنابراین بلاکچین های خصوصی احتمالاً جهت آینده قانون قراردادهای مبتنی بر بلاکچین هستند. با این وجود ، فرصت های سرمایه گذاری رمزگذاری شده در زمینه های دیگر قانون وجود دارد. مدیریت حقوق دیجیتال یکی از نمونه های قابل توجه است ، زیرا فناوری رمزگذاری کلید عمومی که توسط بلاک چین استفاده می شود ، به دارندگان حق چاپ امکان مدیریت استفاده از آثار دیجیتالی خود را می دهد. مایکروسافت و EY دارند قبلا اعلام شده بستر بلاکچین خود برای محافظت از حق چاپ.

برای سرمایه گذار رمز, SingularDTV (SNGLS) در حال حاضر یکی از بازیکنان برجسته است که از بلاکچین برای مدیریت مجوز و توزیع ویدئو استفاده می کند. این از سال 2016 وجود دارد و همچنین به کاربران آن اجازه می دهد تا از بلاکچین برای تأمین اعتبار مالی پروژه های ویدیویی خود استفاده کنند. به طور مشابه Netflix ، SingularDTV نیز محتوای اصلی خود را ایجاد می کند.

میعان (CEN ، قبلاً Copytrack ، تحت عنوان CPY معامله می شد) فقط در سال جاری و با دامنه كاربر گسترده تر از SingularDTV راه اندازی شد. این شرکت اخیراً فعالیت خود را از خواهر و برادر مستقر در برلین Copytrack به Concensum مستقر در سنگاپور منتقل کرده است. این منجر به مبادله رمز شد و باعث افت اولیه ارزش در اواسط سپتامبر شد. با این حال ، با توجه به نوسانات شدید در بازارهای رمزنگاری کلی ، این تغییر به سختی قابل توجه بود. همراه با بیت کوین ، ارزش CEN طی چند هفته گذشته افزایش یافته است.

بیمه

بخش بیمه از مطالبات متقلبانه رنج می برد. فقط در اروپا این است فکر کردم برای حساب کردن حداکثر 10 درصد کل ادعاها به این موارد تعداد زیادی از مدارک و روند طولانی برای مطالبات واقعی متقاضیان برای جبران ضرر و زیان خود اضافه کنید و روشن است که بیمه بخشی است که برای ایجاد اختلال در بلاک چین آماده است. قراردادهای هوشمند این امکان را دارند که در صورت بروز حوادث خاص باعث پرداخت خودکار شوند ، که با همگرایی با فناوری اینترنت اشیا می توانند بیشتر به صورت خودکار درآیند. اگر تلویزیون شما خراب است ، فناوری اینترنت اشیا پیامی را برای اطلاع از خرابی بیمه گران ارسال می کند. این یک قرارداد هوشمند را ایجاد می کند که به طور خودکار ادعای شما را برای یک قرارداد جدید جبران می کند.

این یک مثال ساده است و بیمه کاملاً پیچیده است. با این اوصاف, آلیانز در پایان سال 2017 اعلام کرد که با موفقیت یک راه حل بلاکچین را برای مدیریت برنامه بیمه خودکار یکی از مشتریان جهانی خود آزمایش کرده است. این شرکت با سیتی ، ارنست همکاری کرد & آژانس دیجیتال جوان و Ginetta نمونه اولیه را برای یکی از مشتریان دیرینه خود پیاده سازی می کند. این سیستم با موفقیت مدیریت تمدید خط مشی ها ، پرداخت های حق بیمه و فرآیندهای ادعا را انجام داد و باعث کاهش زمان پردازش در هر سه حوزه شد.

iXLedger (IXT) از سال 2017 شروع به کار کرد و بیمه را به شرکت های بلاکچین ارائه می دهد. این امر به جبران خطرات سرمایه گذاری در ICO کمک می کند ، که این امر به مشروعیت و عنصر ایمنی سرمایه گذاران بالقوه می بخشد. این شرکت همچنین یک بازار بیمه را اداره می کند ، هدف آن کاهش زمان بین واگذاری ها است که باعث ایجاد ناکارآمدی در بخش بیمه می شود.

بیمه خود نامزد اصلی تمرکززدایی است. شرکتهای بزرگتر ممکن است در هنگام سفرهای کاری ، از بیمه خود برای خطرات مانند حوادث کارمندان استفاده کنند. عدم تمرکز به شرکتهای کوچکتر اجازه می دهد تا با همکاری در سازمانهای خودمختار غیرمتمرکز (DAO) ، همین کار را انجام دهند. در واقع ، این یکی از موارد استفاده برای است DAOStack (GEN) ، یک پروژه بلاکچین با هدف ایجاد یک مدل حکمرانی برای DAO ها. DAOStack موارد استفاده بلندپروازانه و ابتکاری بیشتری را برای حاکمیت DAO فراتر از فقط بیمه شخصی ارائه می دهد و Matan Field خالق آن یکی از اعضای محترم جامعه بلاکچین است ، بنابراین می تواند یک فرصت سرمایه گذاری جالب ایجاد کند علی رغم اینکه یک پروژه نسبتاً جدید است و در حال حاضر پایین است سرپوش بازار.

اتریش یکی دیگر از اقدامات بیمه مبتنی بر بلاکچین است که با هدف ایجاد گروه های بیمه جمعی برای خطراتی مانند خسارت طوفان یا تأخیر پرواز انجام می شود. این شرکت تازه واردی به بازار است و اخیراً TGE خود را به نتیجه رسانده است.

جمع بندی افکار

این بخشها به هیچ وجه تنها بخشهایی نیستند که به سمت بلاکچین و فناوریهای دفتر گسترده تر توزیع می شوند. با این حال ، آنها برخی از صنایع را نشان می دهند که در حال حاضر اولین متحرک در حال پاک کردن مسیر هستند ، و این امر اثبات تجارت برای استفاده از بلاکچین است. توسعه استارت آپ های کوچکتر تنها بر پتانسیل طولانی مدت بلاکچین در این بازارها تأکید می کند.

البته هیچ یک از اینها توصیه سرمایه گذاری نیست و هیچ کس نمی تواند آینده را پیش بینی کند. با این حال ، دوره dotcom نشان داد که آن دسته از بازیگران صنعت که قادر به همگام شدن با عصر اینترنت بودند ، تنها کسانی بودند که می توانستند زنده بمانند. به همین ترتیب ، شرکت های فناوری مانند آمازون و گوگل که فراتر از وزوز اولیه dotcom رشد کردند ، ابتدا جایگاه خود را در بخش هایی یافتند که برای اختلال رسیده بودند و سپس به غول هایی تبدیل شدند که امروزه تبدیل شده اند..

استفاده از این درس ها از دوران dotcom به سبد مالی ما این فرصت را فراهم می کند که نه تنها در پروژه های جدید هیجان انگیز بلاکچین با ریسک بالا و بازده بالقوه بالا سرمایه گذاری کنید. شرکت های سنتی که اکنون با فناوری های در حال ظهور برای حل مشکلات دنیای واقعی در حال نوآوری هستند نیز می توانند تعادل سالمی را در سبد سرمایه گذاری ارائه دهند..