وب غیرمتمرکز یا توزیع شده (DWeb) به طور گسترده ای به عنوان تکامل طبیعی وب در نظر گرفته شده است به لطف پتانسیل آن برای بازگرداندن قدرت از نهادهای متمرکز که در حال حاضر بر فضای اینترنت تسلط دارند و آن را به ما – کاربران.

تغییر پارادایم اخیر شاهد آن بوده است که کاربران خواستار کنترل داده های خود هستند ، در حالی که یک پیشرفت باورنکردنی در توسعه متن باز باعث ایجاد مخلوطی از فناوری هایی مانند Tor ، BitTorrent و بلاکچین شده است که بسیاری از آنها به عنوان بلوک های اساسی DWeb می دانند..

برای درک بهتر وضعیت فعلی این مجموعه به سرعت در حال ظهور فناوری ها ، ما در Fluence وظیفه بررسی بیش از 600 نفر را بر عهده گرفتیم ، دو سوم آنها به عنوان یک فناوری مستقیم صحبت می کنند و 231 نفر به طور فعال در پروژه های DWeb کار می کنند. از این پاسخ ها ، ما برخی از بینش ها و نظرات جالب و بعضاً مبهم کننده را درباره وضعیت فعلی DWeb به دست آوردیم.

یادداشت سردبیر: مقاله زیر یک پست مهمان از Evgeny Ponomarev از Fluence Network and Polygrowth.io است. در این مقاله اغلب به a گزارش توسعه وب غیر متمرکز 2020 توسط شبکه فلوئنس.

عمده موانع باقی مانده است

همانند بسیاری از فناوری های بالقوه مخرب ، معمولاً برای ساخت انواع پیش سازهای دیگر نیز باید کار زیادی انجام شود و فناوری های هم افزایی قبل از اینکه توانایی های کامل یک فناوری جدید کاملاً مشخص شود ،.

منبع: Fluence Decentralized Web Report 2020

منبع: Fluence Decentralized Web Report 2020

این بدون شک در مورد DWeb وجود دارد ، که احتمالاً از طیف گسترده ای از فناوری های جانبی تشکیل خواهد شد ، که ممکن است شامل پروتکل های ارتباطی P2P ، شبکه های متمرکز بر حریم خصوصی و DNS غیرمتمرکز باشد. با این حال ، بسیاری از اینها هنوز در مراحل اولیه توسعه قرار دارند ، در حالی که برخی از چالشهای فنی قابل توجه برای DWeb هنوز حل نشده است..

مطالعه dweb

بیش از نیمی از پاسخ دهندگان نظرسنجی موافقت کردند که برای دستیابی به DWeb ، به اشتراک گذاری فایل P2P ، ذخیره سازی با آدرس دهی به محتوا و پروتکل های ارتباطی P2P ضروری است. برعکس ، این رقم برای پروتکل های مالکیت داده مانند Solid به 40.5 درصد و برای بلاکچین به 35 درصد کاهش می یابد.

با وجود این ، مشابه نتایج ما است نظر سنجی Dapp 2019, تقریباً نیمی (44٪) از افراد حوزه DWeb ، کمبود اسناد و منابع یادگیری را به عنوان ناامیدکننده ترین چیز در مورد فناوری DWeb نشان می دهند. این مشکلات از نظر کاربرد (42٪) و یکپارچه سازی (40٪) فناوری از نزدیک دنبال می شد. جالب اینکه ، اقلیت کمی از پاسخ دهندگان (11٪) معتقدند که این فناوری به سادگی کار نمی کند.

با این وجود ، برخی از پروژه های منبع باز فعلی DWeb توانسته اند مورد توجه واقع شده در میان پاسخ دهندگان قرار بگیرند – از این تعداد ، IPFS و Ethereum به ترتیب توسط 36٪ و 25٪ از پاسخ دهندگان استفاده می شوند ، در حالی که Dat (14٪) ، ActivityPub (13٪) ، WebTorrent (12٪) ، و Libp2p (12٪) نیز به عنوان سیستم عامل ها و پروتکل های محبوب برای توسعه DWeb برجسته هستند.

به طور کلی ، مانند بسیاری از نوآوری های نوظهور ، چالش های فنی همراه با تقسیم ساده منابع و اطلاعات ، اکثر مواردی را که توسعه دهندگان DWeb با آن روبرو هستند تشکیل می دهند..

موانع فرزندخواندگی

اگرچه چالش های فنی مانع قابل توجهی در توسعه و رشد DWeb است ، اما حدود 70٪ از پاسخ دهندگان معتقدند كه عدم درک عمومی کاربر ، سد راه قابل توجه دیگری است. در مقایسه ، 49٪ معتقدند که عدم بلوغ فناوری یکی از بزرگترین موانع است ، در حالی که 42٪ مقاومت غول های فناوری را به عنوان یکی از بزرگترین موانع حرکت به سمت DWeb ذکر کرده اند..

وب غیرمتمرکز

با مقیاس بیشتر ، ما از پروژه ها در مورد چالش های آنها در دستیابی به پذیرش انبوه کاربر پرسیدیم ، که 59٪ آنها عدم بلوغ را ذکر کردند ، 35.5٪ آن را برای کاربران جدید آموزش و پرورش چالش برانگیز دانستند ، و 24٪ معتقدند که تعداد کم کل کاربران DWeb یک عامل مهم یکی از پاسخ دهندگان این را اینگونه بیان می کند:

“بزرگترین مانع در برابر پذیرش آسان ساختن فن آوری است. در حال حاضر ، برای افراد غیر فنی ، حتی درک DWeb چیست دشوار است ، چه رسد به اینکه از فن آوری استفاده کنند. “

این چالش ها ممکن است توضیح دهند که چرا بسیاری از محصولات DWeb در دستیابی قابل توجه کاربر ناکام مانده اند ، فقط 2٪ از 228 پاسخ دهنده گفتند که پروژه آنها ماهیانه 10،000 تا 100،000 کاربر دارد. در مقایسه ، 35٪ هنوز راه اندازی نشده اند و حدود 21٪ آنها زیر 100 کاربر ماهانه دارند.

اگرچه انتظار می رود با فناوری های جدید دردهای در حال رشد باشد ، اما چالش های ناشی از تجارب پیچیده کاربر و رقابت شدید گزینه های متمرکز تر ، موانع قابل توجهی برای رشد است..

نویدبخش بلاکچین است اما گلوله نقره ای ندارد: آیا اینترنت بلاکچین شات دارد?

اگرچه یک راه حل همه جانبه برای چالش های توسعه DWeb بدون شک پیشرفت قابل قبولی خواهد بود ، اما موضوعات به قدری چندگانه هستند که بعید به نظر می رسد چنین باشد.

در عوض ، نظرسنجی ما نشان می دهد که 75.5٪ از پاسخ دهندگان معتقدند که ابتدا باید مسائل مربوط به حاکمیت داده ها با پیاده سازی وب فعلی حل شود. در مقایسه ، حریم خصوصی داده ها (59٪) ، انعطاف پذیری فناوری و مقاومت در برابر وقفه (56٪) و مسائل امنیتی (51٪) نیز از گزینه های محبوب برای خطوط اول توسعه بودند..

این نتایج کاملاً منطبق بر روایت رو به رشد کاربران است که به طور فزاینده ای می خواهند حریم خصوصی و امنیت خود را به دست خود بگیرند, اجتناب از ماین داده ها و مراکز متمرکز که زمینه ساز بسیاری از بزرگترین گرفتاری ها در شبکه فعلی است – مانند سانسور ، کسب درآمد پنهان داده و سو abuse استفاده از حریم خصوصی.

گرچه بلاکچین ها شاید همه کاره ترین سیستم همتا به همتا در استفاده فعلی باشد و اغلب به عنوان راه حل برای حفظ حریم خصوصی داده ها ، تداخل و نگرانی های متمرکز بودن توسط بسیاری از سیستم ها مورد توجه قرار می گیرد ، اکثر پاسخ دهندگان نظرسنجی (58٪) معتقدند که این فناوری یک راه حل گلوله نقره ای برای چالش های مرتبط با DWeb نیست.

وب غیرمتمرکز

نظرات زنجیره بلوک حاصل از مطالعه.

با این وجود ، ما دریافتیم که بسیاری از پاسخ دهندگان معتقدند که بلاکچین از آن استفاده می کند ، زیرا 54٪ موافقت کردند که برای ارز غیرمتمرکز مفید است ، 36٪ گفتند که برای برنامه های هویت غیرمتمرکز مفید است ، و 33٪ معتقدند که این فناوری موارد مختلفی برای استفاده در DWeb 14٪ معتقد بودند که بلاکچین “اتلاف وقت” است.

این به ما می گوید که هنوز اختلاف شدیدی در مورد پتانسیل بلاکچین وجود دارد – فناوری که در بسیاری از موارد اثبات نشده است اما همچنان به عنوان آینده بسیاری از صنایع مورد ستایش قرار گرفته است. دو نقل قول که به دست ما رسیده کاملاً مخالف نظرات پاسخ دهندگان ما است.

“راه حل جالب ، اما به دلیل نیازهای گسترده انرژی آن عملی نیست. همچنین مقیاس بندی نمی شود! ” یکی از پاسخ دهندگان گفت. یکی دیگر از آنها گفت: “احتمالاً برای سیستم های P2P که افراد می توانند منابع خود را (به عنوان مثال ذخیره سازی) به یک استخر کمک کنند یا برای استفاده از آن هزینه پرداخت کنند”.

مدل های تجاری نیاز به توضیح دارند

ما دریافتیم که مدل های تجاری پیرامون DWeb همچنان یکی از مهمترین موانع توسعه دهندگان است که بسیاری از آنها برای شناسایی روشی مناسب برای کسب درآمد از پروژه های خود تلاش کرده اند.

وب غیرمتمرکز

گزارش وب غیرمتمرکز

به طور کلی ، فقط 15٪ از پاسخ دهندگان استناد کردند که پروژه خود شامل یک محصول پولی است ، در حالی که فقط 1٪ از طریق درآمد تبلیغاتی تأمین می شود – تفاوت فاحشی با آنچه که با روشهای متمرکز درآمدزایی داده مشاهده می شود ، دارد. در عوض ، 30 درصد عظیم از پروژه خود پول نمی گیرند و 22.5 درصد دیگر قصد دارند درآمدزایی را در تاریخ بعدی مشخص کنند.

بر این اساس ، بیش از نیمی از این پروژه های وب غیر متمرکز توسط بودجه خود تأمین می شوند ، در حالی که تقریباً یک پنجم آنها از طریق VC / Angel تأمین می شوند.

همه در همه ، اگرچه واضح است که نیاز زیادی به فن آوری های DWeb و پشتیبانی قابل توجه در انتظار وجود دارد ، اما باید با طیف وسیعی از موانع فنی ، چالش های UX و موانع عبور و مرور ، رقابت واقعی با سادگی و عملکرد انجام شود. امروزه با استفاده از مدلهای متمرکز در محبوبیت رایج ارائه می شود. با این وجود ، چشم انداز DWeb مطمئناً قابل پیگیری است و پایه های آن به آرامی ، اما مطمئناً امروز گذاشته می شود.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me