دیوید چائوم

دیوید چوم / Chaum.com

وقتی بیشتر مردم به اصل ارز رمزنگاری شده فکر می کنند ، ذهن آنها به مقاله سفید سال 2008 و شکل ظاهری بیت کوین در سال بعد معطوف می شود. در حالی که هیچ کس به طور قطع نمی داند که خالق واقعی بیت کوین کیست ، و نظریه های زیادی وجود دارد ، نام Satoshi Nakamoto تصاویر یک دانشمند کامپیوتر ژاپنی را به ذهن متبادر می کند.

اما در حالی که هیچ کس چهره را نمی داند ، شخصی در صنعت وجود ندارد که این اسم را نشنیده باشد. چیزی که احتمالاً کاملاً مخالف دیوید چوم است. شاید در مورد او چیزی نشنیده باشید ، اما اگر می دیدید که او در حال صحبت کردن یا دور زدن در دور همایش است ، هرگز چهره یا اختراع او را فراموش نمی کنید.

دیوید چام کیست؟ مدیر عامل و بنیانگذار اکسیر و مخترع پول نقد دیجیتال (که ، به هر حال ، بسیار عقب تر از 2008 است).

من بزرگتر از زندگی ، با قدری ریش بلند و حضور غیرقابل انکار غیرقابل تحمل ، با دیوید درگیر شدم اجلاس وب در لیسبون برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد الگوریتم کور کننده خود ، اینکه چرا او مجبور به اختراع آن شد و برنامه های بعدی او چیست.

David Chaum الگوریتم Blinding را در دهه 1980 اختراع کرد

پس از فرار طولانی از LA و نیاز مبرم به یک قهوه ، خسته و آشفته ، از پاسخ های کند و گاه آشفته اش عذرخواهی کرد. دهکده رسانه ای در اجلاس سراسری نیز پر از هیاهو و پر سر و صدا بود ، و حواس پرتی های مختلف روزنامه نگاران ، مصاحبه شوندگان ، سازمان دهندگان و نمایندگان از دست رفته صرفاً به دنبال دستشویی نیز کمکی نکرد. به هر حال شروع کردم.

بسیاری از مردم فکر می کنند که ارز رمزنگاری شده با بیت کوین آغاز شده است ، اما بیایید در مورد الگوریتم کور کننده شما صحبت کنیم. چرا و چگونه به ایده آن رسیده اید?

“خوب” ، او لحظه ای مکث کرد و ریش خود را زد ، “می بینید ، در اوایل دهه 80 ، تنها راهی که سیستم های پرداخت مشتری می توانستند کار کنند استفاده از رایانه ها و بانک های عظیم ، دستگاه های POS و این نوع زیرساخت ها بود. من می خواستم راهی پیدا کنم که به مردم اجازه دهد پول خود را به گونه ای نگه دارند که از آنها نتوان گرفت و بتوانند با آن پرداخت كنند به گونه ای كه دیگر نتوانند با آن پرداختها مرتبط شوند.

بنابراین من این مفهوم امضای کور را اختراع کردم. به این فکر کنید مانند یک خودپرداز که در آن شما به عنوان یک مشتری می توانید از ماشین پول بگیرید ، اما فقط شما می توانید شماره سریال یادداشت ها را بدانید.

این کار با کور کردن رمزنگاری شماره سریال انجام می شود ، جایی که بانک نسخه امضا شده ای از شماره سریال خود را دارد اما آنها نمی دانند چه شماره سریال را انتخاب کرده اید. فقط شما می توانید کور کردن را حذف کنید. سپس می توانید تصمیم بگیرید که چه زمانی می خواهید آن را خرج کنید و آنها نمی دانند این پولی است که شما برداشت کرده اید. “

الگوریتم کور کردن

کور کردن الگوریتم ، علمی آمریکایی

فکر می کنید چرا این مورد لازم بود?

مکث بزرگی پیش از پاسخ دادن او وجود دارد. در واقع ، ضبط کننده من حدود 25 ثانیه فضای خالی را ثبت می کند ، chit-chat را در پس زمینه ذخیره می کند. هر روزنامه نگار خواهد فهمید که یک دوره طولانی سکوت چقدر دردناک است. اما چشمانش نیز بسته است. من مطمئن نیستم که او در یک فکر عمیق است یا خواب عمیق دارد ، یا اینکه آیا شکستن سکوت مناسب است. سرانجام ، او دوباره به زندگی می لرزد و می گوید:

“زیرا مردم باید زندگی اطلاعاتی خود را کنترل کنند به طور کلی ، و میوه کم آویز بارزترین نقطه لمسی کلیدی است. روشن ترین و ساده ترین مورد استفاده پرداخت ها است و به همین دلیل من توجه خود را به این موضوع معطوف کردم. با این حال ، اگر به مقاله علمی آمریکایی من از دهه 90 نگاه کنید ، می بینید که همه اینها بخشی از یک رویکرد بزرگتر و گسترده تر برای بازگرداندن کنترل زندگی اطلاعات به فرد بود. “

وی ادامه می دهد ، “می دانید ، درک مردم از پیچیدگی و قدرت فناوری اطلاعات ، به ویژه در آن روزها ، بود بسیار محدود. من باید راهی پیدا می کردم که تمرکز خود را به چیزی تمیز و ساده و به اندازه کافی مهم که واقعاً مورد توجه مردم است محدود کنم ، بنابراین در مورد پول الکترونیکی صحبت کردم. اما برای من ، این همیشه درمورد کنترل کلی تر زندگی اطلاعاتی بود.

حریم خصوصی در واقع همه چیز در مورد کنترل است, تنها راه کنترل زندگی اطلاعاتی شما حفظ حریم خصوصی است و هنگامی که اطلاعات در دسترس شما باشد ، دیگر امکان کنترل آن را ندارید. “

پیش بینی مشکلات داده ها در دستان اشتباه

در آگوست 1992 ، مقاله دیوید دستیابی به حریم خصوصی الکترونیکی در Scientific American منتشر شد. تقریباً ترسناک است که چقدر از زمان خود جلوتر بود. در پاراگراف آغازین آمده است:

“هر بار که تماس تلفنی برقرار می کنید ، کالاها را با استفاده از کارت اعتباری خریداری می کنید ، در یک مجله مشترک می شوید یا مالیات خود را پرداخت می کنید ، این اطلاعات جایی به پایگاه داده می رود. علاوه بر این ، همه این سوابق می توانند به هم پیوند خورده تا در واقع یک پرونده واحد را در زندگی شما تشکیل دهند. “

دیوید می خواست کنترل اطلاعات شخصی را به فرد بازگرداند. و هنگامی که جدیدترین نقض حریم خصوصی و آب گرم را در نظر می گیرید اخیراً شرکت های بزرگ فناوری مدام در حال پا زدن هستند ، به نظر می رسد دیدگاه او درست بوده است. ما با اجازه دادن به مردم برای تنظیم این پرونده ها در زندگی ما و بدون هیچ کاری برای جلوگیری از آن ، به طور موثر مسیر سرنوشت خود را ترسیم کردیم..

در این مقاله نتیجه گیری شد:

“انتخاب بین نگه داشتن اطلاعات در دست افراد یا سازمان ها هر بار که هر دولت یا مشاغل تصمیم به انجام خودکار مجموعه معاملات دیگری می گیرند ، انتخاب می شود. در یک جهت ، نظارت و کنترل بی سابقه زندگی مردم ، در جهت دیگر ، برابری امن بین افراد و سازمان ها نهفته است. شکل جامعه در قرن آینده ممکن است به این بستگی داشته باشد که کدام رویکرد غالب باشد. “

ایده اینکه پرداخت های خصوصی تهدیدی برای جامعه است پوچ است

بنابراین شما بسیاری از مسائلی را که قرار بود با این همه داده وجود داشته باشد و افراد نامناسب را کنترل کند پیش بینی کردید …

“من پیش بینی این درگیری تاکتیکی طبیعی بین کسانی را که می خواهند قدرت دولت را پیش ببرند ، کردم. و اگر به آنچه اکنون اتفاق می افتد نگاه کنید … با این ادعا که این همه فعالیت مجرمانه وجود دارد که با ارز رمزپایه تسهیل می شود ، منظور من واقعاً این است که سه چهارم اسکناس های دلار آمریکا در ایالات متحده نیستند و هیچ کس نمی داند دقیقاً کجا هستند یا چه مجرمی فعالیتی که برای آن استفاده می شود.

این ایده که حریم خصوصی برخی از پرداخت ها می تواند به شدت برای جامعه مضر باشد یا حریم خصوصی مصرف کننده با علاقه جامعه مغایرت دارد ، واقعاً یک مضحک است. روش های زیادی وجود دارد که مبالغ زیادی پول از طریق طرح های مالکیت ، بنیادها ، نهادهای دریایی ، الماس های تراش نخورده در سراسر جهان به طور غیرقانونی منتقل می شود ، مسخره است اگر بگوییم پرداخت های شخصی مادرم به طور روزمره می تواند بر امنیت ملی تأثیر بگذارد. این احمقانه است. “

در این مرحله ، دستیار دیوید دارد به ساعتش ضربه می زند و ژست تایم اوت را می زند و روزنامه نگار دیگری به من خیره می شود. ما باید کارها را برطرف کنیم حتی اگر فقط سطح یکی از ترسناک ترین و مرتبط ترین گفتگوهای امروز جامعه را خراشیده باشیم. با این که دیگر فرصتی برای کاوش در گذشته ندارم ، از دیوید درباره آینده می پرسم.

او مدتی است که در مدار کنفرانس حضور دارد (در واقع من چند ماه قبل در لندن با او برخورد کرده بودم) و به نظر می رسد که وی در تمام مدت یک انگیزه باطنی داشته است. او در حال کار بر روی زنجیره بلوکی از Elixxir بود که از آن در اجماع در سنگاپور رونمایی کرد و گفت سریع تر و بهتر از بیت کوین است.

خوب ، پس خیلی سریع ، می توانید کمی در مورد اکسیر برای ما بگویید?

“آره!” چشمانش روشن می شود. فکر می کنم کلمه جادویی را لمس کردم. وی اذعان می کند: “به همین دلیل دوباره به فضا برگشتم.”.

اکسیر

اکسیر.ایو

“من فهمیدم که در حال حاضر ، پرداخت های الکترونیکی واقعاً قادر به تأمین نیازهای مصرف کنندگان نیستند. آنها در حقیقت مقیاس حریم خصوصی را ارائه نمی دهند ، هیچ م componentلفه پیام رسانی در بلاکچین وجود ندارد ، کل مسئله حریم خصوصی فراداده نادیده گرفته می شود. حتی در فضای مصرف کننده ، مردم بسیار آگاه هستند که با چه کسی صحبت می کنند [تقریباً دو دهه پس از اخطار دیوید].

… بنابراین ، این در بلاکچین مورد توجه قرار نگرفته است. بلاکچین نه تنها از نظر فنی توانایی مقیاس گذاری ندارد بلکه فاقد مفهوم جنبه هایی است که برای پذیرش گسترده مصرف کننده مورد نیاز است, برای حفظ حریم معنادار و مقیاس گذاری – برای حفظ حریم خصوصی در مقیاس.

برخی از فناوری های مبتنی بر بلاکچین وجود دارند که برخی از حریم خصوصی را فراهم می کنند اما به نظر می رسد که آنها کمترین مقیاس پذیری را دارند و بدانید که آنها ارتباطات بدی دارند و این چیز دیگری است. اما اگر کالای مصرفی می خواهید, شما نمی توانید بصورت شفاف و غیرقابل تغییر پرداخت های مردم را بصورت آنلاین انجام دهید.

شما به حریم خصوصی در مقیاس و سطح امنیتی نیاز دارند که برای کشورها قابل قبول باشد زیرا آنها نمی خواهند کشورهای دیگر با سیستم پرداخت خود اشتباه بگیرند ، یا اقتصاد کلان خود و شهروندان خود را ردیابی کنند و احتمالاً بتوانند اقتصاد آنها را مختل یا غیرفعال کنند و غیره.

شما به سطح متفاوتی از امنیت نیاز دارید و علاوه بر این ، همه اینها باید به همان سرعتی باشد که مصرف کنندگان در سیستم عامل تلفن هوشمند انتظار دارند بدون اینکه مقدار زیادی از برنامه داده ها و باتری را بسوزانید و همچنین آنها را از هر گونه اطلاعات در مورد سیستم عامل اصلی عایق بندی کنید. ”

و چقدر با هم فاصله دارید?

“خوب ، این در حال اجرا است و برای مدت چند ماه در آلفا بوده است. ما از آن برای پیام رسانی و توسعه دهندگان و آزمایش همه چیز در داخل استفاده کرده ایم. در واقع می توانید یک نسخه آزمایشی block explorer را در وب سایت ما و آنچه در حال انجام است مشاهده کنید. ما هنوز آماده راه اندازی آن نیستیم ، اما در دوره آینده آماده راه اندازی خواهیم بود. “

دستیار او اکنون واقعاً عصبی به نظر می رسد و من به معنای واقعی کلمه احساس می کنم احساس نفرت ناشی از همکارم در انتظار غرفه است. ما باید این مکالمه را بار دیگر تهیه کنیم – دیوید می خندد: “شاید در ماکائو یا خدا می داند کجا”. این مطمئناً یک احتمال است.

بنابراین سرانجام ، مهمترین کاری که می توانیم با فناوری بلاکچین انجام دهیم چیست؟?

“مهمترین چیزی که بلاکچین می تواند به دنیا بیاورد یک است زمین بازی امن و غیرمتمرکز جهانی برای انواع معاملات مالی و ارتباطات و استفاده های جدید خلاقانه از محاسبات. ”

باید چند ماه دیگر منتظر بمانیم تا ببینیم Elixxir چه کارهایی می تواند انجام دهد و آیا سرعت ، حریم خصوصی و امنیتی را که وعده داده دیوید است یا نه. و اینکه آیا میراث او مخترع پول نقد دیجیتال خواهد بود یا دنباله دار برای استفاده گسترده از بلاکچین.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me