Ethereum Classic به تازگی اخبار را پس از حمله 51 درصدی به بلاکچین خود بدست آورد. تیم توسعه Ethereum Classic خیلی زود از طریق شبکه های اجتماعی به کاربران خود اطمینان داد. با این حال ، برخی از صرافی ها مانند Gate.io برای تأیید از دست دادن بودجه خود برای هک شدن ، وارد بازار شده اند. مهندسان Coinbase نیز گزارشی تهیه کردند که حمله را تأیید کرد. این گزارش نشان داد که سازماندهی مجدد با دو بار هزینه و بلاکچین منجر به ضرر حداقل 1.1 میلیون دلار شده است.

اتفاقاً تیم توسعه Ethereum Classic یک ماه پیش حیف و میل خود را به دلیل کمبود بودجه انداختند. این تیم در تاریخ 3 دسامبر اعلام کرد که تلاش های مالی ناموفق بوده و قادر به تأمین بودجه فعالیت های خود نیست. این بیشتر مشکلات مالی را ناشی از بحران نقدی در شرکت و سقوط بازار 2018 دانست.

متأسفانه ETCDEV در شرایط فعلی نمی تواند به کار خود ادامه دهد و مجبور است فعالیت های فعلی ما را خاموش اعلام کند pic.twitter.com/N6xWnpBNJJ

– ETCDEV (etcdev) 3 دسامبر 2018

تیم توسعه ETC تنها تیمی نبوده است که تحت شرایط فعلی کارکردن برای آن بسیار دشوار است. با کاهش بیش از 80 درصدی بیت کوین از بالاترین میزان خود در سال 2017 ، بودجه یک چالش اساسی بوده است.

هیچ کس آن را در حال آمدن ندید

در سال 2017 ، بازار رمزنگاری در بهترین حالت تا به امروز بود. ICO ها میلیاردها دلار سرمایه جمع می کردند ، سرمایه گذاران بدون زیر سوال بردن ارزش آنها رمزعبورها را می خریدند و هر روز که گذشت قیمت های رمزنگاری در حال افزایش بود. هیچ مشکلی پیش نمیاد مگر اینکه کاری کرده باشد.

از ژانویه 2018 ، قیمت رمزنگاری روند نزولی داشته است. مسلماً در این میان چند تجمع مثبت قیمت صورت گرفته است. با این حال ، آنها کوتاه مدت بوده اند و به هیچ وجه نزدیک به سال قبل نبوده اند.

بیشتر استارت آپ های رمزنگاری از طریق ICO پول جمع می کردند. در آن زمان ، این روش به دلیل توانایی در قطع واسطه ها و فرصت دادن به هر سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در استارت آپ های امیدوار ، مورد ستایش قرار گرفت. ICO ها بیشتر از طریق بیت کوین و Ethereum سرمایه جمع می کردند. با افت 80 درصدی هر دو ارز ، بیشتر استارت آپ ها شاهد کاهش شدید بودجه خود بوده اند. این امر باعث تعطیل شدن برخی شده است ، در حالی که برخی دیگر مجبور به اخراج برخی از کارکنان خود شده اند.

حتی غولها هم در امان نماندند

این بحران سایر شرکتهای رمزنگاری دیگر را تحت تأثیر قرار داده است ، از غول ها گرفته تا شرکت های کوچکتر. یک غول بزرگ که احساس غوطه وری کرده است Bitmain است. تولید کننده تراشه های استخراج معدن مستقر در پکن یکی از سودآورترین شرکت ها در صنعت در سال 2017 بود. Bitmain بیش از 75 درصد بازار ASIC را کنترل می کند. این شرکت همچنین دارای دو استخر بزرگ استخراج بیت کوین به نام های Antpool و BTC.com است.

Bitmain

معدن سنگین سنگین Bitmain به شدت تحت تأثیر رکود رمزنگاری قرار گرفته است.

Bitmain اخیراً تسلیم افت قیمت و کاهش نقدینگی شد و تعداد زیادی از کارکنان خود را اخراج کرد. این شرکت مجموعه بزرگی از رمزنگاری ها را در اختیار دارد که یکی از اصلی ترین آنها بیت کوین و چنگال آن ، بیت کوین کش است. در حالی که بیت کوین است 80 درصد پایین, Bitcoin Cash روند بدتری داشته و 96 درصد افت کرده است.

در دسامبر سال گذشته ، Bitmain مرکز تحقیق و توسعه خود را در اسرائیل تعطیل کرد. این مرکز 23 کارمند داشت که همه آنها بطور نامحدود از کار اخراج شدند. همچنین گزارش ها حاکی از آن است که این شرکت نزدیک به نیمی از کارکنان فعلی خود را اخراج خواهد کرد. اخراج کارگران به دلیل کمبود بودجه به دلیل افت قیمت رمزنگاری ها عنوان شده است. بیشتر کارکنانی که از کار اخراج می شوند از بخشهای غیر اصلی تجاری مانند هوش مصنوعی هستند.

ConsenSys نیز قربانی بازار خرس شده است و در تلاش برای بازسازی عملیات ، برخی از کارکنان خود را اخراج کرده است. این شرکت مستقر در نیویورک توسط بنیانگذار Ethereum جوزف لوبین تاسیس شد. این استارت آپ های Ethereum را جوجه کشی می کند. در دسامبر سال گذشته ، این شرکت گزارش هایی را مبنی بر اخراج 13 درصد از نیروی کار خود تأیید کرد. سه هفته بعد مشخص شد که اخراج کارگران می تواند تا 60٪ نیروی کار را تحت تأثیر قرار دهد.

شرکت های کوچکتر حتی سریعتر هم می روند

در حالی که شرکت های بزرگ توانایی خرید بازار خرس را دارند ، اما شرکت های کوچکتر خوش شانس نیستند. بسیاری از استارت آپ های رمزنگاری کوچک تر ، اکثریت کارمندان خود را اخراج کرده یا کاملاً خاموش شده اند.

استیمیت

اشتیمیت 70 درصد نیروی کار خود را اخراج کرده است.

یکی از این موارد Steemit است ، برنامه غیرمتمرکز رسانه های اجتماعی که بر پرداخت غرامت عادلانه برای سازندگان محتوا تمرکز دارد. اشتیمیت 70 درصد نیروی کار خود را در دسامبر سال گذشته اخراج کرد. ند اسکات ، بنیانگذار Steemit ، از طریق توضیح داد یک پست وبلاگ:

با توجه به ضعف بازار ارزهای رمزنگاری شده ، بازده فیات در فروش اتوماتیک STEEM ما و افزایش هزینه های اجرای گره های کامل Steem ، مجبور به اخراج حدود 70٪ از تیم شده ایم. باقیمانده تیم در تلاشند تا در درجه اول بر کاهش هزینه های زیرساخت های steemit.com تمرکز کنند

حمام خون نیز از مبادلات رمزنگاری در امان نمانده است. یکی از قربانیان Shapeshift ، مبادله رمزنگاری است که توسط اریک وورهس تأسیس و هدایت می شود. این صرافی فقط چند روز پیش 37 کارمند خود را اخراج کرد و تیم خود را بیش از 30 درصد کاهش داد. که در یک پست وبلاگ, وورهس دلیل این اخراج ها را زمستان رمزنگاری عنوان کرد. وی همچنین از کارمندانی که صرافی را به میزان فعلی خود منجنیق کرده اند تشکر کرد.

آیا این داستان چگونه به پایان می رسد?

بسیاری از شرکتهای دیگر نیز وجود داشته اند که پرسنل خود را اخراج کرده اند ، اما بیشتر این شرکتها زیر نظر گرفته شده اند. آنها شامل Kraken ، Coinfloor ، Huobi و Spankchain هستند.

در حالی که اینها برخی از مشهورترین نام هایی هستند که زمستان رمزنگاری بر آنها تأثیر گذاشته است ، اما صدها نام دیگر وجود دارد. با توجه به الف گزارش توسط Sky News ، انگلیس شاهد خیره کننده ای از 340 بلاک چین و شرکت های رمزنگاری شده است که درهای خود را می بندند.

خوب ، آیا داستان به این ترتیب پایان می یابد؟ امیدوارم که نه. صنعت رمزنگاری در دهه گذشته مسیری طولانی را طی کرده است. چند سال پیش از یک مفهوم طاقچه ، رمزنگاری ها به صدها میلیارد دلار رسیده است. مهمتر از همه ، آنها بسیاری از بخشهای اقتصاد را تحت تأثیر قرار داده اند.

با آغاز سال جدید ، ما فقط می توانیم امیدوار باشیم که شرکت های متضرر بتوانند به شکوه سابق خود بازگردند.