رایانش ابری بسیاری از شرکت ها را قادر ساخته است تا بسیاری از عملیات IT خود را به خارج از کشور واگذار کنند. با این کار شرکتها برای اجرای سرورها ، نرم افزارها و پایگاه داده های خود از بین می روند. زیرساخت ها یک نیاز اساسی است و این روزها بسیاری از سازمان ها از رایانش ابری استفاده می کنند تا تمام زیرساخت های فناوری اطلاعات خود را به خارج از کشور برون سپاری کنند. این به عنوان زیرساخت به عنوان سرویس یا IaaS شناخته می شود.

در حال حاضر ، چند شرکت بزرگ بر این بخش تسلط دارند. با این حال ، بلاکچین روش های جدیدی را برای مدیریت زیرساخت ها به عنوان خدماتی فراهم می کند که می تواند در بسیاری از شرکت های بزرگ فناوری که امروزه فعالیت می کنند ، مخل باشد..

زیرساخت به عنوان سرویس چیست (IaaS)?

به زیرساخت به عنوان سرویس ، سخت افزار به عنوان سرویس نیز گفته می شود که شاید روش بهتری برای توضیح آن باشد. شرکت ها برای راه اندازی شبکه ای از رایانه ها به سخت افزارهای لازم مانند سرورها ، فضای ذخیره سازی یا اجزا نیاز دارند.

قبلاً مواردی بود که سازمانها نیاز به راه اندازی مراکز داده داخلی داشتند که این نوع سخت افزار را در خود جای داده اند. با این حال ، ظهور رایانش ابری به این معنی است که یک سازمان می تواند نیازهای زیرساختی خود را به یک ارائه دهنده خارجی واگذار کند. ارائه دهنده زیرساخت به عنوان سرویس ، یک مرکز داده را میزبانی می کند و به مشتریان خود اجازه می دهد تا از راه دور به زیرساخت دسترسی داشته باشند. این هزینه معمولاً در مدل پرداخت به عنوان کار شما انجام می شود.

برای شرکت های دارای بار کاری نوسان ، استفاده از یک IaaS ارائه دهنده ابری می تواند مقرون به صرفه تر و انعطاف پذیرتر از زیرساخت های خود میزبان باشد. شرکتی را در نظر بگیرید که در حال توسعه یک نرم افزار جدید است. در حالی که نرم افزار در دست توسعه است ، شرکت به منابع محاسباتی دیگری نیاز دارد که پس از راه اندازی نرم افزار ، کار اضافی خواهد بود. بنابراین از زیرساخت به عنوان یک سرویس برای تهیه منابع لازم در صورت لزوم استفاده می کند.

برخی از شرکت های معروف فناوری IaaS از جمله آمازون را ارائه می دهند AWS, Microsoft Azure و IBM. سایر ارائه دهندگان فقط در محاسبات ابری تخصص دارند ، مانند Digital Ocean یا Cloudstack.

چالش های زیرساخت به عنوان یک سرویس

علی رغم اینکه این مدل به یک مدل محبوب تر تبدیل شده است ، برخی چالش ها برای کاربران IaaS وجود دارد. پهنای باند یک مسئله مشترک است. یک ارائه دهنده زیرساخت به عنوان سرویس فقط سخت افزارهای خود را برای استفاده از چندین مشتری اجاره می دهد. بنابراین ، اگر یک مشتری ناگهان در حجم کار افزایش یابد که از منابع بیشتری استفاده می کند ، این می تواند بر سایر مشتریان تأثیر منفی بگذارد. به طور مشابه ، قطع سخت افزار در ارائه دهنده ممکن است بسیاری از مشتریان را تحت تأثیر قرار دهد.

کاربر IaaS لزوماً در مورد زیرساخت ارائه دهنده خود اطلاعاتی ندارد ، بنابراین درک اینکه چه چیزی باعث کند شدن یا قطع ناگهانی آن می شود غیرممکن است. این عدم دید همچنین به این معنی است که کاربران نمی توانند سیستم ها را همانطور که از مرکز داده داخلی خود استفاده می کنند ، کنترل و مدیریت کنند.

سرور

سرورها می توانند خراب شوند و با استفاده از IaaS ، معمولاً دلیل آن مشخص نیست. تصویر با مجوز از Pixabay

صورتحساب مسئله دیگری است ، زیرا ارائه دهندگان IaaS تمایل دارند که برای همه موارد در سطح بسیار جزئی صورتحساب تعیین کنند ، به این معنی که کاربران در هنگام ارائه صورتحساب اغلب می توانند از استفاده واقعی آنها شگفت زده شوند.

Blockchain از کجا وارد می شود؟?

اگرچه بلاکچین هنوز به هیچ وجه از زیرساخت ها به عنوان یک سرویس استفاده نکرده است ، اما هنوز هم ممکن است این اتفاق بیفتد. به خودی خود ، بلاکچین نوعی زیرساخت سیستم مشترک است ، زیرا بسیاری از ماشین آلات برای ادامه کار بلاکچین با هم کار می کنند. بنابراین ، ممکن است در آینده یک سرویس رایانش ابری بتواند از ظرفیت بیکار هر تعداد CPU و GPU که به عنوان بخشی از یک شبکه غیرمتمرکز کار می کنند ، استفاده کند..

این می تواند در عناصر مختلف زیرساخت اعمال شود. رایانش ابری می تواند از قدرت محاسبات غیرمتمرکز خود بهره ببرد ، به همان روشی که مرکز داده متمرکز ظرفیت موجود در مدل های رایانش ابری امروز را اجاره می کند. حافظه و ذخیره اطلاعات نیز می توانند به روشی مشابه غیر متمرکز شوند.

بنابراین ، یک شبکه غیرمتمرکز از رایانه ها را تصور کنید. برخی از افراد در شبکه روی کارهای خاصی کار می کنند ، از سایر افراد در شبکه قدرت محاسباتی و ذخیره سازی می گیرند. این یک رابطه انگلی نیست. از این ترتیب می توان درآمدزایی کرد ، بنابراین دستگاههایی که از توان خود استفاده می کنند ، به کسانی که ظرفیت بیکار خود را اجاره می دهند ، با علامت دیجیتال پرداخت می کنند.

قدرت GPU را اجاره کنید

شما می توانید با استفاده از قدرت اضافی GPU خود ، درآمد کسب کنید. تصویر با مجوز از Pixabay

آیا این شرکت های بزرگ فناوری IaaS منسوخ می شوند?

وسوسه انگیز است که تصور کنید شبکه های غیرمتمرکز “آن را به مرد بچسبانند” و مدل های متمرکز فعلی را تحویل بگیرند. اما شرکت های بزرگ فناوری مانند AWS یا Microsoft در واقع می توانند از این نوع اکوسیستم محاسبات غیرمتمرکز بهره مند شوند.

در نظر بگیرید که یک زیرساخت متمرکز به عنوان یک ارائه دهنده خدمات باید سعی کند سخت افزار کافی را برای پاسخگویی به نیازهای متغیر مشتری خود داشته باشد. در عین حال ، باید چنان ظرفیت اضافی را داشته باشد که بیش از حد بیکار باشد.

یک ارائه دهنده برجسته می تواند در واقع در یک شبکه زیرساختی غیرمتمرکز شرکت کند و ظرفیت مازاد خود را برای سودآوری همچنان اجاره کند. در صورت نیاز ناگهانی مشتری بیش از ظرفیت موجود ، آنها می توانند با پرداخت هزینه زیرساخت های اضافی از آن شبکه استفاده کنند. این یک وضعیت برنده است.

در حال حاضر برخی از پروژه های بلاکچین در این فضا فعالیت می کنند. اگرچه هیچ یک از آنها در حال حاضر به عنوان یک ارائه دهنده خدمات به عنوان زیرساخت کامل خود را بازاریابی نمی کنند ، هر دو Golem و DeepBrainChain حاوی عناصر IaaS هستند. این بیشتر آشکار می شود وقتی شما در نظر بگیرید که هدف این دو پروژه تأمین قدرت محاسبات برای هوش مصنوعی است و توسعه دهندگان هوش مصنوعی در حال حاضر یکی از بزرگترین محرک های رشد برای ارائه دهندگان IaaS و رایانش ابری هستند..

Storj سرویس مشابهی را برای فضای حافظه غیرمتمرکز دیسک سخت ارائه می دهد. MaidSAFE شاید یکی از تنها پروژه های بلاکچین باشد که آرزو دارد چندین عنصر IaaS را تأمین کند ، زیرا در نهایت هدف آن پوشش دادن به هر دو قدرت محاسبات غیرمتمرکز و ذخیره سازی است..

نتیجه

زیرساخت به عنوان یک سرویس در حال رشد است ، بنابراین فرصت زیادی برای مشارکت در پروژه های بلاکچین وجود دارد. پروژه هایی که در اینجا نامگذاری شده اند در مقایسه با شرکت های بزرگ و بزرگ فناوری هنوز جوان هستند. همچنین ، بلاکچین به نبرد با مقیاس پذیری و انعطاف پذیری ادامه می دهد. بنابراین جای تعجب نیست که هنوز هیچ یک از آنها رقیب قابل توجهی برای AWS یا Microsoft Azure به اثبات نرسیده اند. با این حال ، هنوز هم ممکن است به زودی شاهد تغییراتی باشیم ، جایی که زیرساخت ها به عنوان سرویس تا حدی یا حتی کاملاً به شبکه های غیرمتمرکز بستگی دارند.

تصویر ویژه با مجوز از Pixabay