درباره اینترنت اشیا (IoT) و فناوری بلاکچین حدس و گمان های زیادی وجود دارد. آیا این مسابقه ای است که در بهشت ​​ساخته شده است؟ آیا آنها نقاط قوت یکدیگر را تقویت می کنند یا اینکه این فناوری ها با هم برخورد می کنند؟ آیا آنها باید دنیای جداگانه ای را که همپوشانی ندارند ، اشغال کنند؟ و به هر حال دقیقاً اینترنت اشیا چیست?

وقتی دایناسورها در زمین پرسه می زدند

در طول انقلاب رایانه های شخصی در دهه 1980 ، شرکت های فناوری تلاش کردند تا جهانی بسازند که در آن هر رایانه شخصی رایانه شخصی در آن داشته باشد. کاملا ایمن برای گفتن ماموریت انجام شده است.

کامپیوتر

اولین رایانه هایی که روی میز کار ما قرار گرفتند

اینترنت دنیایی را معرفی کرد که همه می توانستند به صورت آنلاین متصل شوند. و سپس تلفن های همراه بدون توجه به جایی که در یک لحظه قرار داشتند همه را به دیگران متصل کردند. سرانجام ، با یک کامپیوتر درون هر دستگاه ، همه چیز جالب شد.

اینترنت اشیا به معنای دقیقاً همان چیزی که این عبارت می گوید. هر چیز – دستگاه ، دستگاه ، ابزار ، وسیله نقلیه ، ماشین ، هر چیز دیگری – شامل یک رایانه است ، و آن رایانه برای انتقال و دریافت اطلاعات به شبکه متصل می شود.

مثال اینترنت اشیا

از اتومبیل خانگی خود مثال بزنید. اتومبیل شما محاسبه ، جمع آوری داده ، ذخیره اطلاعات ، تجزیه و تحلیل داده ها ، انتقال داده ها ، دریافت داده ها ، تصمیم گیری و ارتباطات پیام ها.

این محاسبات خدماتی را به شما مشتری ارائه می دهد. شما برای کمک به تصمیمات سفر خود GPS دریافت می کنید و سرگرمی ها برای راحتی بیشتر سفر شما جریان می یابند.

اطلاعات در مورد شرایط ترافیک به شما کمک می کند تا در مورد مسیرها تصمیم بهینه بگیرید و سیستم اطلاعات تشخیصی در مورد اینکه آیا وسیله نقلیه شما مشکلی دارد که باید آن را برطرف کنید به شما می گوید..

این شرکت خودروسازی از چندین روش نیز سود می برد. شرکت با جمع آوری داده ها از تمام وسایل نقلیه مشتری ، اگر یک مشکل خاص از یک کلاس عمومی محصول بوجود آید ، می آموزد. این شرکت منبع این موضوع را شناسایی کرده و در پاسخ به شما و سایر مشتریان محصولات و خدمات با بالاترین کیفیت را ارائه می دهد.

بنابراین در مورد بلاکچین چطور؟?

در حال حاضر ، برخی از ناسازگاری های اساسی بین اینترنت اشیا و بلاکچین را مشاهده می کنیم. بلاکچین به عنوان یک فناوری غیرمتمرکز شکل گرفت و شرکت کنندگان بدون نیاز به اعتماد به یکدیگر تجارت می کنند.

فناوری اینترنت اشیا gra به سمت تمرکز گرایش پیدا می کند. و با استفاده از مثال اتومبیل فوق ، وسیله نقلیه با سازنده آن خودرو ارتباط برقرار می کند. این خودرو با یک شبکه غیرمتمرکز از گره هایی که مردم انتخاب می کنند بر روی سیستم های خود کار کنند ارتباط برقرار نمی کند.

گره های کامل بیت کوین

در نگاه اول به نظر می رسد ماهیت غیر متمرکز بلاکچین با فناوری اینترنت اشیا ناسازگار است.

تولید کننده تخصص آن وسیله نقلیه را دارد و اجماع غیر متمرکز در رسیدگی به مسائل حیاتی سرویس موفق نیست. چگونه آن کار می کند؟ گره A می گوید: “مشکلی نیست” که شعله های آتش از کاپوت یک وسیله نقلیه هنگام رانندگی در بزرگراه خارج می شود. گره B رأی می دهد که بگوید این یک وضعیت اضطراری است و در نهایت گره C خودداری می کند زیرا آفلاین است و پس از اضافه شدن بلوک ، زنجیره خود را به روز می کند.

فقط امکانات جالب را با چراغ های راهنمایی IoT مبتنی بر بلاکچین تصور کنید.

مقیاس گذاری

بلاکچین زمان می برد تا به اجماع برسد و این کندی وضعیت فعلی فناوری بلاکچین را مشخص می کند. متعاقباً ، فناوری بلاکچین در حال انجام تحقیقات اساسی در زمینه چگونگی مقیاس گذاری برای انجام سریع تر معاملات بیشتر است.

با این وجود ، همانند نمونه اتومبیل رایانه ای ، مشتریان به خدمات به موقع نیاز دارند. شبکه بیت کوین برای دستیابی به اتفاق نظر ده دقیقه طول می کشد و برخی از مسائل مربوط به وسایل نقلیه فوراً مورد توجه قرار می گیرند.

ملاحظات امنیتی

بلاکچین امنیت را از طریق رمزنگاری نامتقارن اعمال می کند. کاربر دارای یک کلید خصوصی است که امضاهای دیجیتالی را برای اثبات مالکیت دارایی در بلاکچین ایجاد می کند ، و اگر کسی غیر از شما به کلید خصوصی شما دسترسی پیدا کند ، آنها عملا مالک ملک شما هستند.

متناوباً ، در سناریوی اینترنت اشیا، ، وسیله نقلیه رایانه ای ، یخچال ، ساعت زنگ دار یا دستگاه رایانه ای به تنهایی تجارت خود را انجام می دهد. هیچ انسانی در تعامل بین دستگاه و شبکه دخالت نمی کند.

بنابراین آیا دستگاه های شما به کلیدهای خصوصی شما در تراشه های داخلی آنها دسترسی دارند و آنها را ذخیره می کنند؟ آیا هر وسیله اینترنت اشیا که استفاده می کنید کلیدهای خصوصی شما را در خود نگه می دارد؟ هنگامی که هکرها به دستگاه های اینترنت اشیا crack شما نفوذ می کنند (که به راحتی قابل انجام است) ، آنها همچنین کلیدهای خصوصی شما را دارند.

به عبارت Danny DeVito از جواهر نیل ، “هیچ تراشه ای امشب ایمن نیست!”

امكانات و اميد

برخی از سناریوها وجود دارد که بلاکچین از اینترنت اشیا سود می برد. از آنجایی که تک تک ملت ها نتوانند به بهترین شکل ممکن به شهروندان خود خدمت کنند ، طبیعت بدون مرز بلاکچین جذابیت بیشتری پیدا می کند. به همین ترتیب ، وقتی افراد از نظر کارآیی به سد معبر تبدیل می شوند ، کاهش تعاملات انسانی جذابیت بیشتری پیدا می کند.

از این رو ، پدیده اینترنت اشیا of اتومبیل های بدون راننده به افزایش علاقه مندی دست می یابد.

آنجا که با ماشین براق خود در شب آمریکا را می روی?

این مورد استفاده را تصویر کنید. یک ماشین بدون سرنشین و بدون راننده بسته ای را برای تحویل از یک ربات تحویل می گیرد و پس از وانت ، وسیله نقلیه متوجه می شود که باید سوخت گیری کند. اسکن نزدیکترین جایگاه سوخت را انجام می دهد و یک ربات سوخت رسانی به خودرو را انجام می دهد. خودرو با معاملات رمز ارز ، هزینه معامله را پرداخت می کند. ماشین سفر را کامل می کند و بسته را در یک مرکز دریافت می گذارد.

ماشین بدون راننده

اتومبیل های بدون راننده فقط یک نمونه از کارکرد هماهنگ بلاکچین و اینترنت اشیا هستند.

در هیچ کجای خط نیازی به تعامل انسانی نبود.

بلاکچین در پردازش معاملات بین طرفین که نیاز به اعتماد به یکدیگر دارند بسیار عالی است و ماشین ها ذاتاً هیچ حس اعتماد ندارند. دادن و دریافت بسته نیاز به مجوز دارد و خرید سوخت اساسی ترین مورد استفاده را برای ارز رمزپایه تعریف می کند.

نیاز به انسان فقط در نیاز به مهندسی و نگهداری سیستم وجود دارد.

سایر احتمالات: نمودار بدون دایره مستقیم (DAG)

فراتر از زنجیره بلوک به عنوان یک ساختار داده ، ساختار نمودار چرخشی کارگردانی (DAG) احتمالات را پیشنهاد می کند. قابل توجه ، شبکه IOTA Tangle به عنوان DAG ساخته شده است.

در حوزه ریاضیات گسسته ، یک نمودار مجموعه ای از اشیا known را مشخص می کند که به عنوان گره شناخته می شوند (همچنین راس یا نقطه نیز نامیده می شوند) ، و گره ها از طریق لبه ها (که به آنها قوس یا خط نیز گفته می شود) مربوط می شوند..

در یک نمودار جهت دار ، لبه ها جهت را نشان می دهند ، به این معنی که لبه از گره X به گره Y می رود با لبه ای که از گره Y به گره X می رود متفاوت است. به دنبال لبه ها از گره به گره ، هرگز دوبار از همان گره بازدید نمی کنید.

به نظر می رسد ساختار یک DAG با شبکه گسترده ای از معاملات ماشین به ماشین ، به طور طبیعی به چالش های اینترنت اشیا کمک می کند. و از لحاظ تئوری ، یک DAG بر ناکارآمدیهای اجماع ، نرخ کند معاملات و الیگارشی معدنچیان غلبه می کند.

متأسفانه ، بدون حقیقت تغییرناپذیر بلاکچین ساخته شده بر اساس معاملات غیر قابل اعتماد اجماع ، یک DAG ممکن است چیزی غیر از توپولوژی شبکه جالب جایگزین ارائه ندهد..

چگونه DAG از امنیت معامله محافظت می کند و از ربوده شدن آن معامله جلوگیری می کند؟ و بدون تغییر ناپذیری بلاکچین ، چگونه یک DAG را حسابرسی می کنید و به عنوان سابقه تغییر نکرده حقیقت به آن اعتماد می کنید?

جمع بندی افکار

اینترنت اشیا و فناوری بلاکچین تقریباً همزمان در صحنه ظاهر شدند. آنها با هم ظهور کردند ، اما آیا با هم همگرایی خواهند داشت؟ تکامل هر دو فناوری همچنان ادامه دارد و تحقیق و توسعه در هر دو حوزه ادامه دارد ، اما باید دید آیا بلاکچین جایگاه مثبتی در دنیای اینترنت اشیا پیدا می کند یا خیر..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me