چه فرصت هایی می تواند بلاک چین برای مالکیت معنوی (IP) ایجاد کند?

بسیاری از کاربردهای اولیه فناوری بلاکچین در فن فن آوری وجود داشته است ، اما چگونه بلاکچین می تواند حفاظت از مالکیت معنوی (IP) را بهبود بخشد؟ واضح است که فناوری های دفتر توزیع شده می توانند در موارد استفاده زیادی مورد استفاده قرار گیرند. در اینجا چند نمونه.

سیستم ثبت IP

چه مدت طول می کشد تا ثبت اختراع ثبت شود؟ بستگی به این دارد که یک فرد یا کسب و کار در چه پرونده ای ثبت نام می کند. بیایید به عنوان مثال به ایالات متحده نگاه کنیم. با نگاهی به داده های FY 2016, USPTO معمولاً از زمان تشکیل پرونده تا اقدامات اولیه دفتر حدود 16.2 ماه طول می کشید. میانگین کل معافیت ها حدود 25.3 ماه به طول انجامید. همچنین ، حق ثبت اختراع برای دسته های خاص مانند معماری کامپیوتر می تواند بسیار بیشتر از میانگین کلی باشد.

مشکل این است که بسیاری از پرونده های IP باید تحت بررسی دستی قرار بگیرند. در صنایعی که تبدیل شدن به اولین افراد مهم ضروری است ، تأیید آژانس های ثبت اختراع یا سایر مقامات نظارتی دشوار است. با جایگزینی سیستم های ثبت نام متمرکز با سیستم های غیرمتمرکز ، نه تنها ثبت IP جدید بلکه به روزرسانی پرونده ها و انتقال مالکیت در هر زمان آسان تر خواهد بود. با استفاده از بلاکچین ، آژانس های نظارتی قادر خواهند بود با منابع مورد نیاز کمتر به دستاوردهای بیشتری برسند. با کاهش زمان انتظار برای تأیید ، شرکت ها می توانند با نوآوری هایی که توسط قانون IP محافظت می شوند ، پیش روند.

تعیین خلاقیت

یکی دیگر از مشکلات عمده مالکیت IP این است که بگوییم کدام نهاد برای اولین بار IP را ایجاد کرده است. با توجه به طولانی بودن فرآیند تأیید و تعدد مقررات ملی IP ، روش مشخصی برای تعیین مالکیت IP وجود ندارد. به عنوان مثال ، یک خواننده ممکن است آهنگی منتشر کند که شبیه آهنگ موجود باشد. صرف نظر از اینکه آهنگ برای شبیه سازی بوده است یا نه ، چنین مواردی که در گذشته رخ داده است منجر به چندین پرونده حقوقی در زمینه نقض IP شده است که معمولاً تنها پس از گذشت سالها از انتشار آهنگ ها حل و فصل می شوند. دادخواست “Blurred Lines” یکی از نمونه های اخیر این است.

با استفاده از یک سیستم ثبت مبتنی بر بلاکچین ، بررسی اینکه آهنگ جدید نقض آی پی موجود در آهنگی است که قبلاً ثبت شده است ، بسیار ساده تر خواهد بود. این نوع سیستم تشخیص مبتنی بر بلاکچین را می توان به عنوان یک Copyscape مورد حمایت قانونی تصور کرد ، فقط این فناوری را می توان با کمک هوش مصنوعی در موارد دیگر مانند هنر و موسیقی به کار برد..

جلوی تقلبی ها

متأسفانه ، در بسیاری از موارد ، شرکت ها به طور کامل IP موجود رقبا را برای تولید مواد غذایی ، پوشاک و کالاهای دیگر می دزدند. در عصر حاضر ، برای برخی از شرکت ها بسیار راحت است که از چنین شیوه هایی کنار بیایند و میلیون ها دلار یا حتی میلیاردها دلار سود کسب کنند. حداقل برای محصولات فیزیکی ، ادغام بلاکچین از طریق برچسب های RFID چیزی است که قبلاً در حال اجرا است. این فناوری به مقامات نظارتی این امکان را می دهد که به راحتی و با اسکن بارکد کالا ، کالاهای وارداتی را جعل کنند.

پروژه های Blockchain متمرکز بر IP

در حال حاضر ، پروژه های بلاکچین بسیار کمی وجود دارد که در تلاشند سیستم های شناسایی IP ثبت / شناسایی خلاقیت را ایجاد کنند. با این حال ، پروژه های آینده مانند پایگاه داده IPCHAIN به دنبال تغییر این هستند در حالی که این پروژه مطمئناً می تواند برای افراد و مشاغل مفید برای یافتن راهی بهتر برای تحقیق در مورد اطلاعات IP مفید باشد ، پایگاه داده IPCHAIN ​​می خواهد گام فراتر بگذارد. در نهایت ، هدف این پروژه تبدیل شدن به مهر قانونی برای تصویب پرونده های IP در سراسر جهان است. ایده این است که سازمان های نظارتی موجود دولت از پایگاه داده IPCHAIN ​​به عنوان راه حلی برای بهبود سیستم های فعلی پرونده سازی IP خود استفاده می کنند. این پروژه از استانداردهای سازمان جهانی مالکیت معنوی پیروی می کند ، که می تواند به افزایش تصویب آن کمک کند.

مالکیت معنوی

در حال حاضر چندین پروژه برای مقابله با جعل و تقلب کار می کنند. یک نمونه VeChain Thor است که در حال حاضر با DIG ، بزرگترین واردکننده چینی شرابهای خوب همکاری دارد. VeChain Thor می تواند با برچسب گذاری هر محصول با برچسب RFID خاص ، اصل بودن محصولات را تأیید کند. از آنجا که داده ها غیرمتمرکز هستند ، نمی توان یک پایگاه داده را هک کرد و برچسب محصول را تغییر داد. همچنین ، از آنجا که اطلاعات در زنجیره بلوک ذخیره می شود ، همه در زنجیره تامین می توانند یک محصول را برای اطمینان از واقعی بودن آن ردیابی و تأیید کنند. Waltonchain پروژه دیگری با اهداف مشابه است. در حال حاضر چندین مشارکت عمده ایجاد کرده و هست اکنون بخشی از اتحاد اتصال اینترنت اشیا Al Alibaba است.

موانع فعلی

یکی از دشوارترین موانعی که باید در نظر گرفت این است که دقیقاً وکلای IP و آژانس های نظارتی چگونه بلاکچین و هوش مصنوعی را در سیاست های نظارتی فعلی خود ادغام می کنند. مواردی مانند تأیید اصل بودن کد برای یک محصول نرم افزاری و نقض نکردن حق ثبت اختراع موجود را می توان به طور خودکار از طریق فن آوری های مشابهی که Google را برای یافتن منطبق کلمات کلیدی بررسی می کند ، انجام داد. با این حال ، این تغییر می تواند چالش های جدیدی را برای متخصصان IP ایجاد کند. به عنوان مثال ، اگر یک پروژه نرم افزاری توسط قانون IP پشتیبانی می شود و منبع باز نیست ، پس چه مقدار از کد می تواند در پروژه های مشابه دوباره استفاده شود؟ همچنین ، قوانین فعلی ثبت اختراع برای دریافت حق ثبت اختراع ، از بایگانی ها نیازی به ارسال یک کد کد واحد نیست. در یک سیستم ثبت اختراع مبتنی بر بلاکچین که ثبت پرونده بسیار سریعتر و ساده تر انجام می شود ، مفهوم ثبت ایده های عمومی محصول بدون کد می تواند منجر به احکام چالش برانگیزتر شود و به طور بالقوه می تواند مقامات ثبت اختراع را به فکر تغییر روند ثبت پرونده فعلی سوق دهد تا این امر برای پرونده سازان مناسب باشد. برای ارائه نمونه های اولیه پس از ارسال.

یک سیستم اختراع مبتنی بر بلاکچین بحث هایی را برای زمینه های خلاق نیز ارائه می دهد. به عنوان مثال ، چقدر یک اثر هنری می تواند به قطعه ای که از قبل وجود دارد شباهت داشته باشد؟ حتی وقتی قابلیت های تشخیص هوش مصنوعی بهبود یابد ، جالب است که ببینید آیا سازمان های نظارتی چارچوب های مبتنی بر کمیت / درصد را توسعه می دهند که به طور خودکار در مورد اصلی و غیر اصلی قضاوت می کنند. به عنوان مثال ، آیا آهنگ می تواند 60٪ شبیه آهنگ موجود باشد و همچنان اصیل تلقی شود؟ آیا انتشار این آهنگ نیاز به اشتراک حق امتیاز دارد?

نتیجه

در حالی که IP مبتنی بر بلاکچین هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد ، چند پروژه شروع به توسعه نه تنها فناوری بلکه دستیابی به دنیای واقعی می کنند. در بیشتر موارد ، به نظر می رسد مشاغل مشتاق پذیرش این تغییرات هستند. با این حال ، سازمان های حقوقی دولت به وضوح بزرگترین کاتالیزور بالقوه برای پذیرش IP مبتنی بر بلاکچین هستند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me