استیو تندون یک استراتژیست و مشاور برجسته بلاکچین است که اولین رئیس انجمن بلاکچین مالت را تأسیس کرد و بود. او همچنین یکی از اعضای اصلی گروه ویژه بلاکچین ملی مالت است. این تیم مسئول مشاوره به دولت مالت در مورد استراتژی بلاکچین دنباله دار خود است.

استیو تندون

استیو تندون

و آیا شما می دانید سه قانون پیشگام جدیدی که هفته گذشته توسط مالت تصویب شده است؟ می توانید تا حدی به خاطر آن تشکر کنید. در واقع ، تاندون از جمله مغزهایی است که چشم انداز “مالت ، جزیره بلاکچین” را توسعه داده و شخصاً مالتا را نوشت “استراتژی ملی بلاکچین”در سال 2016 ، پیشنهادی با شش پروژه اصلی.

همه ما در مورد برنامه های بلند پروازانه مالت برای تقویت نوآوری و تشویق فناوری پیشرفته در سواحل آن شنیده ایم. اما آیا ممکن است ما جزیره کوچک معروف به آبهای شفاف ، جامعه پررونق مهاجران و نرمش مالی را دست کم بگیریم?

تندون اذعان می کند: “مالت از نظر فناوری چندان شناخته شده نیست ، اما دارای برخی از شرکت ها و مغزهای برجسته است و البته موفقیتی که ما در بخش iGaming به دست آورده ایم (صنعتی ارزشمند برخی 1.4 میلیارد دلار و حدود 12 درصد از تولید ناخالص داخلی کل مالت) دانش زیادی را از نظر خدمات و راه حل های مبتنی بر وب مدرن مقیاس پذیر فناوری به ارمغان آورده است. همچنین زیرساخت ها و تجربیات زیادی نیز وجود دارد. “

مالت برنامه های بلند پروازانه ای دارد

مالت کوچک است. با جمعیتی که حتی به نیم میلیون نفر نمی رسد ، دقیقاً یک بازیگر اصلی در صحنه جهانی نیست ، اما این ممکن است در شرف تغییر باشد. لبخند تندون می گوید: “البته ، این سیلیکون ولی نیست ، اما چارچوب نظارتی که ما برای دو سال گذشته آماده کرده ایم ، شرکت های بلاکچین را به خود جلب می کند.”

و دلایل زیادی وجود دارد که باید وجود داشته باشد. همه مشاغل برای رشد و برنامه ریزی بلندمدت به وضوح و اطمینان نیاز دارند. اما با توجه به آنچه تاکنون دیده ایم ، تنظیم کنندگان در سراسر جهان تلاش می کنند تا وقتی که صحبت از فناوری بلاکچین می شود ، پا بر جا بمانند.

در بعضی موارد ، آنها در تلاشند تا عقب بیفتند. در برخی دیگر ، وقتی تعداد زیادی از سرمایه گذاران از پول خود کلاهبرداری می کردند ، کمبود مشارکت را بیش از حد جبران می کنند. برخی در حال یافتن روزنه هایی در قوانین موجود هستند ، برخی دیگر سعی در تطبیق چارچوب های موجود دارند. مالت به عنوان اولین کشور در جهان برای ایجاد مقررات جدید برای فن آوری های جدید طوفانی است.

و استراتژی بلاکچین مالت فراتر از تنظیم ICO و ارز رمزپایه است. آنها در حال آماده سازی یک چارچوب نظارتی برای آینده هستند. بیا یک نگاهی بیندازیم.

استراتژی Blockchain مالت

استراتژی Blockchain مالت. این اینفوگرافیک جزئیات چشم انداز ، استراتژی و اهداف a

استراتژی Blockchain مالت / https://chainstrategies.com/2018/02/18/maltas-national-blockchain-strategy-the-big-picture/

نوآوری نظارتی مالت بسیار جالب است زیرا در تلاش است تا چارچوبی نه تنها برای ICO ها بلکه برای بلاکچین ها ، محاسبات غیرمتمرکز ، سازمان های غیرمتمرکز ، DLT و سایر نوآوری های آینده ارائه دهد..

شش پروژه اصلی زیر هسته اصلی استراتژی است.

1. ثبت نام عمومی / خدمات در بلاکچین

تندون می گوید: “پروژه یک در حال انجام است.” در واقع ، هنگامی که وزارت آموزش و پرورش و اشتغال در مالت اعلام کرد آنها در سپتامبر سال گذشته تمام سوابق تحصیلی را در زنجیره بلوک قرار می دادند ، آنها اول جهان شدند. این وضعیتی است که کشور شروع به عادت کردن کرده است.

2. R&D ، آموزش و نوآوری با و بلاکچین

این پروژه برای ایجاد دانش در مورد این بخش در جزیره ضروری است. هر کسی که در رمزنگاری سرمایه گذاری کند می داند که مالت قصد دارد در فضای بلاکچین رهبر باشد. اما ، آیا مردم مالت می دانند که در جزیره بلاکچین زندگی می کنند؟ در حال حاضر سطح آگاهی و درک عموم مردم چیست?

“احتمالاً مالت با توجه به توجه زیادی که به بخش داده شده ، از سایر کشورها آگاهی بیشتری دارد. نمی توانم بگویم که آشنایی با بلاکچین تا چه اندازه با درک واقعی برابر است. ”.

“ما نگران آموزش همه بخش های جامعه در مورد بلاکچین هستیم ، که البته در بخش خدمات عمومی شروع می شود ، جایی که افرادی که از فناوری بلاکچین استفاده می کنند باید حداقل دانش لازم در مورد آن داشته باشند. اما این دانشگاه با انجام تحقیق و توسعه پیشرفته در دانشگاه مالت ، به تمام سطوح دانشگاهی می رسد. “

3. یک تنظیم کننده Blockchain تعیین کنید و یک زیرساخت نظارتی ایجاد کنید

تندون می گوید: “مهمترین پروژه در میان این شش مورد ، در نظر گرفتن مرجع نوآوری دیجیتال بود ، زیرا این امر بنیاد لازم را ایجاد كرد تا سایر پروژه ها به نتیجه برسند.”

این نیز تا حدودی به همین دلیل است که مالت به دلیل کندی در تنظیم ICO مورد انتقاد قرار گرفت. آنها در حال ایجاد بنیادی برای یک چارچوب نظارتی جامع تر و جامع تر بودند.

4- تنظیم ارزهای رمزپایه / توکن ها ، از جمله صرافی ها و ICO

“البته ، قانونی که همه منتظر آن بوده اند ، مقررات مربوط به ارزهای رمزپایه و ICO است. ما در حال پاک کردن فضای خاکستری زیادی بین امنیت و رمز ابزار هستیم.

یک آزمون به اصطلاح ابزار مالی وجود خواهد داشت که به موجب آن هر نشانه ای که پیشنهاد می شود می تواند واجد شرایط باشد و از یک طرف آن یک امنیت است و دیگری یک ابزار دیگر. اما در این بین ، این می تواند یک دارایی ترکیبی و اساساً یک دارایی مجازی باشد که در بورس خرید و فروش می شود. “

تنظیم رمز ارزها: تصویری سیاه و آبی با کره ای که به صورت باینری نوشته شده است.

تنظیم ارزهای رمزپایه و ICO

5. اقامت الکترونیکی و هویت دیجیتال (اشخاص حقیقی و حقوقی) در بلاکچین

این پروژه شامل اعطای اقامت الکترونیکی به اشخاص حقیقی و حقوقی است. این برای آینده در مالت است. آنها مدیریت هویت دیجیتال را برای توسعه اینترنت اشیا fundamental اساسی می دانند. برای شکوفایی اینترنت اشیا، باید چارچوبی نظارتی برای هویت اشیا نیز وجود داشته باشد.

“این یک حوزه است که من واقعاً در مورد آن تحقیق کرده ام ،” هویت چیزها “. همه ما درباره اینترنت اشیا می دانیم ، طی 5-10 سال آینده این امر بسیار عظیم خواهد بود. اما وقتی همه این چیزها را داشته باشیم ، بسیاری از آنها در دنیای فیزیکی جریان دارند ، در یک زمان مشخص باید راهی برای شناسایی آنها وجود داشته باشد. “

6. حکمرانی هوشمند

تندون اظهار داشت: “این یک پروژه بسیار بلند پروازانه است که هنوز روی صفحه طراحی است.” “حکمرانی هوشمند فناوری قرارداد هوشمند را برای کار نهادهای نظارتی اعمال می کند. به عنوان مثال ، برای جمع آوری مالیات و صدور مجوز ، و موارد مشابه دیگر. ” وی اذعان می کند که ممکن است چند سال طول بکشد تا دولت هوشمند آماده شود ، چالش های زیادی در پیش رو است.

وی گفت ، از استراتژی Blockchain مالت ، “چهار پروژه در حال انجام است و بقیه با گشودگی و علاقه زیادی پذیرفته شده اند ، بنابراین من فکر می کنم این مسئله زمان بر است.” “اول ، برای غلبه بر کارهای انجام شده تاکنون و سپس دوباره تمرکز کرده و کار بر روی پروژه های بعدی را آغاز خواهیم کرد.”

تنظیم کنندگان دیگر چه غلطی دارند?

حتی با نگاهی به استراتژی مالت ، می بینید که به وضوح ، موارد دیگری بیش از تصمیم گیری در مورد ارزش سهام یا اوراق بهادار است. بنابراین ، در حالی که بقیه جهان هنوز درگیر این مانع هستند ، تاندون معتقد است که درک عمیق تری لازم است. و در حقیقت ، ارز رمزنگاری شده و بلاکچین را نباید و نمی توان از یکدیگر تفکیک کرد.

وی افزود: “بسیاری از [تنظیم كنندگان] سعی می كنند خط بكشند ، مانند ارزهای رمزپایه چیز بدی است و دارای شهرت منفی در مورد پولشویی ، جرم و جنایت و غیره است. اما ، برای من ، این دو موضوع کاملاً به هم پیوسته اند. “.

“آنچه فناوری بلاکچین را بسیار جالب و هیجان انگیز می کند و باعث ایجاد همه این فرصت های باورنکردنی تأثیرگذار بر هر بخش صنعتی می شود ، مفهوم قرارداد هوشمند است. این محاسبات غیرمتمرکز است تا ذخیره سازی غیرمتمرکز. در این شرایط ، هنگامی که محاسبات غیرمتمرکز دارید ، به مکانیزمی برای جلوگیری از انجماد محاسبات جهانی – که در یک شبکه جهانی مانند بلاکچین انجام می شود – نیاز دارید. به عبارت دیگر ، برای جلوگیری از ورود محاسبات به یک حلقه بی نهایت و مسدود کردن کل سیستم.

“به هیچ وجه نمی توانید یک بستر قرارداد هوشمند داشته باشید که همان پیچیده ای باشد که Ethereum امروز اجرا کرده است (اما در آینده موارد دیگری نیز وجود خواهد داشت) مگر اینکه یک ارز رمزنگاری شده نیز داشته باشید که برای” پرداخت “هزینه محاسبه بنابراین تمایز بین ارز رمزنگاری شده و بلاکچین واقعاً تصنعی است: آنها فقط دو جنبه از یک سکه هستند. “

خطر استفاده از برچسب اشتباه

بنابراین ، آیا قرار دادن برچسب روی همه موارد ، خواه سهام باشد یا اوراق بهادار ، یا مثلاً تسهیلات ، مسئله ساز است؟ تندون می گوید: “این اساساً نشان می دهد که درک کافی وجود ندارد.” “هنگامی که مردم به پتانسیل این فن آوری ها پی ببرند ، مشخص خواهد شد که مالت برای تنظیم فضای بلاکچین از سایر حوزه های قضایی پیشی گرفته است.”

این درک عمیق از فناوری چیزی است که در بسیاری از حوزه های قضایی وجود ندارد ، سریع طبقه بندی و برچسب گذاری می شود.

“مطمئناً ، این فن آوری ها می توانند هر دو مورد اوراق بهادار ، سهام ، کالا ، توکن باشند. آنها همه این ویژگی ها و جنبه ها و ویژگی ها را دارند. مثل این است که زیبایی در چشم بیننده است ، هر کسی که به آن نگاه کند می بیند که او چه می خواهد.

“البته ، اگر یک نظارت کننده به این موضوع نگاه کند ، تعصب در این مقررات نشان داده می شود و این می تواند از پذیرش نوآوری و توسعه بیشتر نوآوری حمایت کند یا مانع آن شود. بله ، این مسئله ساز است ، اما عدم درک آنچه در مورد آن است واقعاً است. “

ساختمان کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) ، D Ramey Logan ، CC BY 4.0 ،

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده ، D Ramey Logan ، CC BY 4.0 ، https://commons.wikimedia.org/w/index.php؟curid=36799399

قوانین موجود نمی توانند برای ایده های جدید کافی باشند

گرایش دیگری که در سراسر جهان شاهد آن هستیم ، نهادهای نظارتی با استفاده از نقاط ضعف موجود در سیستم های موجود و یا تعدیل قوانین فعلی آنها هستند. به عنوان مثال ، سوئیس ، قانون مبتنی بر اصل را اجرا می کند ، قضاوت به صورت مورد به مورد. آلمان برای اجازه دادن به ICO های سازگار و پیشنهادات توکن سهام (ETO) بین دو نوع اوراق بهادار تمایز قائل می شود. چرا اگر بتوانیم با این چارچوب های موجود کار کنیم ، مقررات جدید ضروری است?

“یک سیستم دفتر جدید چیز جدیدی نیست. هزاران سال از اولین لوح های سفالی که تعداد گوسفندان پادشاه را ثبت می کرد ، تا زمان معاصر وجود دارد. این چیز جدیدی نیست. تازگی این است که این دفترچه دارای دو ویژگی است ، یکی جهانی و دیگری غیرقابل انعطاف است. نمی توانید آنچه را که به دفتر می رود تغییر دهید. این چند مشکل ایجاد می کند که قوانین و مقررات فعلی آماده نیستند از پس آنها برآیند. “

تاندون معتقد است که قوانین موجود برای ایده های جدید کافی نیست ، به دو دلیل عمده:

1. چه کسی چه چیزی را تنظیم می کند?

“از آنجا که جهانی و بسیار عمومی است ، به عنوان یک دفتر کل می تواند به معنای واقعی کل صنعت ، فعالیت تجاری در جهان باشد. بنابراین ما این مشکل را داریم که نهادهای نظارتی داریم که نگران مناطق خاصی از اقتصاد هستند. به عنوان مثال ، در مالت ، اداره خدمات مالی مالت را دارید که البته در مورد خدمات مالی است. شما دارای MGA (سازمان بازی مالت) هستید که نگران بازی است.

وی گفت: “تا به حال ، آنها به طور جداگانه كار می كردند و در مورد آنچه كه تنظیم می كردند وظیفه مشخصی داشتند. آنها هرگز روی انگشتان پای یکدیگر قدم نمی گذاشتند. از آنجا که رمزنگاری در صحنه ظاهر شد ، سال گذشته ما حوادثی داشتیم که اظهاراتی که از یک تنظیم کننده بیرون می آمد با آنچه از طرف دیگری تنظیم می شد در تضاد بود. بنابراین این یک مشکل بود. و این را حتی بیشتر در ایالات متحده می بینید.

“این مفهوم امنیت است. از یک طرف ، SEC آن را یک اوراق بهادار می نامد ، در طرف دیگر شما مقامات مالیاتی را دارید که ادعا می کنند کالا است. بنابراین حتی در همان حوزه قضایی نیز این تناقضات وجود دارد. این امر باعث شده است که مالت به تنظیم تنظیم کننده جدیدی بپردازد ، سازمان نوآوری دیجیتال مالتا. ” تاندون تأکید می کند نوآوری, به جای استفاده از بلاکچین های ساده ، برای جایگزینی سایر فناوری ها.

“آنچه این تنظیم کننده انجام خواهد داد این است که اطمینان حاصل کند که در صورت تحولات ، نوآوری های فناوری که می توانند چندین حوزه نظارتی را تحت تأثیر قرار دهند ، نوعی حاکمیت مدیریت آن مناطق وجود خواهد داشت. بنابراین بسیار واضح است که ببینیم چه کسی مسئول چه چیزی است. بنابراین ما نظریات متفاوت – یا حتی بدتر – مقررات متفاوت و متناقضی نداریم. و ما نهادهایی نداریم که چیزهایی را که خارج از وظیفه اصلی آنها نیست تنظیم کنند ، فقط به این دلیل که آنها از فن آوری نمی فهمند. “

2. برای شرایط جدید به قوانین جدیدی نیاز داریم

“دومین زمینه ای که به قوانین جدید نیاز دارد ، این ایده اساسی محاسبات غیرمتمرکز است. به یاد آنچه در سال 2016 با هک “The DAO” رخ داد ، منجر به چنگال معروف و Ethereum Classic شد. خوب ، کسانی که به سرقت رفته اند ، به نظر می رسد که SEC به عنوان مسئول مسئول هک به دنبال آنها است ، که تقریباً پوچ است: افرادی که سرمایه گذاری می کنند ، به جرم شخص دیگری مقصر شناخته می شوند.

“منظور من در اینجا این است که درک کنم قوانین کنونی با این تنظیمات نوآورانه فناوری سر و کار ندارند. با یک برنامه DAO و غیرمتمرکز ، این سازمان های کاملاً غیرمتمرکز و خودمختار را دارید که خودکفا هستند. آنها از مردم و شرکتهایی که خدمات آنها را مصرف می کنند وجوه جمع می کنند.

“آنها در زنجیره بلوک هستند. و بلاکچین برای همیشه به یاد می آورد ، بنابراین آنها برای همیشه وجود خواهند داشت ، حتی پس از انقراض خالق اولیه آن. بنابراین (خواه ناخواه) در شرایطی به سرانجام خواهیم رسید که خدمات توسط نرم افزارهای موجود در بلاکچین ارائه می شوند و به معنای واقعی کلمه هیچ کس پشت آن نیست.

“پس چه اتفاقی می افتد که چیزی بد شود؟ چه کسی مسئول است؟ به نظر من اینها س questionsالات بزرگی هستند و در آیین نامه بعدی چه اتفاقی می افتد؟ این سوالات برای رسیدگی به قوانین جدیدی نیاز دارند. قوانین موجود وجود ندارد

آیا مالت استانداردی برای تنظیم جهانی تعیین می کند?

آیا دستیابی به یک استاندارد جهانی در تنظیم مقررات امکان پذیر است؟ وقتی در یک حوزه قضایی اختلاف و اختلاف در همان مقامات دارید؟ آیا هرگز توافق جهانی در مورد چگونگی تنظیم آینده خواهیم داشت?

“من نمی دانم این امکان وجود دارد ، اما شاید یک سوال دیگر این باشد: آیا مطلوب است؟ درباره پروتکل اینترنت فکر کنید ، این یک استاندارد جهانی ارتباطات فنی است اما در کنار کنسرسیوم W3C ، هیچ استاندارد جهانی جهانی قانون تنظیم اینترنت وجود ندارد.

“در حقیقت ، ما این مسئله را به وضوح می بینیم وقتی که صحبت از قوانین حریم خصوصی می شود ، اروپا دارای GDPR است و ایالات متحده چیز دیگری دارد و کشورهای دیگر دوباره چیز دیگری دارند. بنابراین منافع بسیار عظیمی برای متمایز نگه داشتن امور و جلوگیری از استاندارد جهانی وجود خواهد داشت.

“این احتمالاً یک چیز مثبت است زیرا باعث ایجاد رقابت بین حوزه های قضایی می شود و این یک چیز خوب است. رقابت همیشه برای نوآوری خوب است و آنچه ما در مالت می خواهیم انجام دهیم از نظر حقوق نوآوری دارد.

“امیدواریم که این ادامه یابد. شاید سایر کشورها سعی کنند مالت را دنبال کنند … این می تواند گواهی خوبی برای کارهایی باشد که ما در اینجا انجام داده ایم. این مانند فناوری منبع باز است که به طور مداوم در حال تکامل است و خلاقیت های جدیدی از قدیمی ترها الهام گرفته شده است. بسیار خوب خواهد بود که شاهد چنین تحولی در فضای نظارتی نیز باشیم. هرچه رقابت بیشتر باشد ، سریعتر اوضاع تکامل می یابد. “

اجلاس Blockchain مالت در ماه نوامبر آینده می آید و جالب است که ببینیم چگونه نخست وزیر مالت جوزف مسقط در مورد رهبر شدن کشورش در تنظیم مقررات بلاکچین صحبت می کند. استیو تندون نیز در این مراسم سخنرانی خواهد کرد.

اجلاس Blockchain مالت: بنری با تاریخ ارسال ، 2 تا 2 نوامبر ، با تصویر پس زمینه از جزایر هنگام غروب آفتاب.

اجلاس Blockchain مالت / https://maltablockchainsummit.com/

چه چالشهایی پیش رو دروغ می گوید?

با روی کار آمدن پروژه های بی سابقه ، از جمله حکمرانی هوشمند ، باید فکر کرد که چه مشکلی می تواند ناشی از زندگی در یک جهان کاملاً مستقل و خودکفا باشد. و در حقیقت ، سناریوها می توانند کمی ترسناک به نظر برسند. بنابراین ، آیا مشکلی وجود دارد که ممکن است در استفاده از قراردادهای هوشمند بوجود بیاید?

تاندون می خندد ، “مشکلات بسیار زیاد است ،” و این باعث شده است که بسیاری از شب ها و ساعت ها مشغول فکر کردن در مورد این مسائل باشیم. با استفاده از فناوری که امروزه برای اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می شود ، بیان یک قرارداد هوشمند به زبان برنامه نویسی روی یک ماشین مجازی که “Turing Complete” است انجام می شود. [Turing Complete یک اصطلاح فنی است به این معنی که ماشین می تواند هر چیزی را که محاسباتی است محاسبه کند].

“اما مشکل این است که این قراردادهای هوشمند هنوز نیتی که نویسنده قرارداد هوشمند ممکن است در ذهن داشته باشد ، به عنوان مثال هک” DAO “نیست. از آنجا که بین قصد نویسنده و اجرای احتمالی قرارداد هوشمند تطابقی وجود ندارد ، بنابراین کل تصور اینکه این قانون قانون است ، قطعه قطعه می شود. اگر اعدام نشان دهنده قصد اصیل نباشد ، مطمئناً نمی توان آن را به عنوان مقصود در نظر گرفت. “

بنابراین ، چگونه می توان آن را اصلاح کرد?

“ما راهی برای مداخله در این مورد داریم و آنچه در حال حاضر در مالت انجام می دهیم این است که هر قرارداد هوشمندی که افراد یا شرکتها را از یک طرف و فناوری را از طرف دیگر درگیر می کند نیز باید یک زبان طبیعی نوشته شده داشته باشد. بیان هدف و وعده چیست – اگر دوست دارید یک قرارداد کاغذی تهیه کنید. در صورت اختلاف ، این قرارداد کاغذی است که حاکم است ، نه کد. “

کد قانون است که در آینده می تواند قانون باشد

چیزی در مورد انعقاد قرارداد کاغذ به زبان طبیعی با این همه فناوری بالا کمی عقب مانده است – و تندون کاملاً از این موضوع آگاه است. “ما از پتانسیل داشتن کد به عنوان قانون در طولانی مدت آگاه هستیم. این ممکن است به یک امکان تبدیل شود اما تکامل فناوری اساسی به روشی تماشایی را می طلبد.

یک راه حل ممکن این است که تأیید رسمی داشته باشید ، بنابراین اگر یک قرارداد هوشمند با فرم کامل تأیید صحت به آن منتشر شود ، ممکن است نیازی به بیان زبان طبیعی معادل قصد قرارداد هوشمند نداشته باشد. اما ، فاصله زیادی بین سناریوی اول با قرارداد کاغذی و سناریوی دوم وجود دارد که ما راستی آزمایی رسمی را به آن پیوند می دهیم.

من مطمئن هستم که تنها راه برای یافتن راه حل این مشکلات ، تهیه قانونی است که اساساً اطمینان حاصل کند و انتظارات را تنظیم کند و قوانینی وضع کند. ممکن است صحیح نباشند ، ممکن است ایراداتی داشته باشند ، اما حداقل وضوح را به همراه دارند. و اگر بهترین ها نباشند ، همیشه فرصت تصویب وجود دارد. “

بزرگترین پتانسیل فناوری Blockchain چیست؟?

“تبلور یک چیز دشوار است ، اما این یک رسانه جدید جهانی و غیرقابل تسویه است. فقط به دلیل همین دو ویژگی پیامدهای عظیم اجتماعی و سیاسی به همراه خواهد داشت.

شکل جهان ، شکل حکمرانی ، شکل مالی ، ساختارهای قدرت جهان پس از رسیدن بلاکچین به پتانسیل کامل خود ، یکسان نخواهند بود. بیت کوین هنوز یک قطره خرد در اقیانوس است. “

بسیار ممنون ، استیو تندون!