ارزهای رمزنگاری شده رایج مانند بیت کوین و اتریوم از شفاف ترین روش های پرداخت موجود هستند. این بلاک چین ها از آدرس گرفته تا مبادلات معاملات را برای همیشه ثبت می کنند. حریم خصوصی یک اصل اصلی جنبش cypherpunk بود که به هموار کردن راه ارزهای رمزپایه کمک کرد. متأسفانه ، سکه های عمده فعلی حداقل ناشناس بودن را ارائه می دهند. برای کاربرانی که به حریم خصوصی خود اهمیت می دهند ، آنها باید به جای دیگری مراجعه کنند.

Monero و Zcash دو سکه شناخته شده برای حفظ حریم خصوصی هستند ، اما فناوری ناشناس ماندن آنها بسیار مشخص است. ما قصد داریم سطح حریم خصوصی و موارد استفاده مناسب برای هر دو سکه را ارزیابی کنیم.

حریم خصوصی Blockchain

حریم خصوصی بلاکچین به ویژگی هایی گفته می شود که داده های موجود در بلاکچین را مبهم می کند ، مانند آدرس ها و مبادلات. این مهمترین سطح برای حفظ حریم خصوصی است که بدون آن ، کاربران می توانند به راحتی شناسایی شوند.

مونرو

مونرو برای پنهان کردن داده های معامله به امضای حلقه ، معاملات محرمانه زنگ (RingCT) و آدرس های پنهانکاری اعتماد می کند. این داده ها شامل مبالغ فرستنده ، گیرنده و. RingCT مبالغ و مسیر معامله را پنهان می کند. آدرسهای خفا سپس به گیرندگان اجازه دهید فقط یک آدرس را منتشر کنند اما از طریق چندین آدرس غیر پیوندی پرداخت ها را دریافت کنند. این بدان معناست که فقط فرستنده و گیرنده در یک معامله از دانش پرداخت مشخصی برخوردار هستند.

مونرو

Monero با استفاده از امضاهای حلقه ای ، RingCT و آدرسهای مخفی کاری ، داده های معامله را پنهان می کند. تصویر با مجوز از Descryptive

متأسفانه ، محققان نقایص حریم خصوصی را با Monero شناسایی کرده اند. یک مطالعه جامع در آوریل 2017 نگرانی های عمده ای را در مورد امضاهای حلقه مونرو ایجاد کرد ، که ادعا می شود از طریق آن نمی توان ناشناس شناخته شد “تجزیه و تحلیل واکنش زنجیره ای” خوشبختانه ، طبق گفته تیم توسعه دهنده Monero ، دیگر نگرانی های این مقاله اعمال نمی شود زیرا بلاکچین به دلیل ادغام آدرس RingCT و مخفی کاری بسیار بهبود یافته است.

زکاش

Zcash از طریق ویژگی دیگری ، zk-snarks ، به سطح مشابهی از حریم سطح blockchain دست می یابد. Zk-snarks مفهوم بسیار قدیمی تری را به نام اثبات دانش صفر گسترش می دهد. آنها به شما امکان می دهند چیزی را اثبات کنید در حالی که فقط مقدار کمی از اطلاعات را فاش می کنید. در نتیجه ، می توانید تمام داده های معامله خود را کاملا مخفی نگه دارید. از همه مهمتر ، معاملات پنهانکاری با Zcash اختیاری است.

زکاش

معاملات مخفی کاری Zcash اختیاری است. تصویر با مجوز از Descryptive

Zcash در گذشته نیز از نقض حریم خصوصی رنج برده است. آ مطالعه در ماه مه 2018 متوجه شد که 69 درصد از معاملات محافظت شده می تواند به بنیانگذاران یا معدنچیان مرتبط باشد. این مشکل همچنان باعث آسیب رساندن به Zcash می شود ، بیشتر به دلیل تعداد کمی از کاربران که از معاملات پنهانکاری در شبکه استفاده می کنند. تغییرات پیش رو به دنبال اصلاح این هستند.

حریم خصوصی شبکه

حریم خصوصی شبکه به ویژگی هایی مانند شبکه های Tor و I2P اشاره دارد. این ویژگی ها با پنهان کردن اطلاعاتی مانند آدرس های IP فعالیت کاربران را در شبکه ناشناس می کند. ویژگی هایی از این قبیل می توانند داخلی یا اختیاری باشند.

مونرو

مونرو در حال حاضر در حال توسعه چیزی به نام Kovri است. این یک نسخه C ++ از شبکه I2P فعلی است و برای جدا کردن آدرس های IP از معاملات و مکانهای جغرافیایی را پنهان کنید. در حال حاضر ، علی رغم پنهان ماندن اطلاعات زنجیره بلوک توسط Monero ، تماشاگران همچنان می توانند کاربران را از طریق درز آدرس های IP شناسایی کنند. کووری قصد دارد این آسیب پذیری را متوقف کند.

این به ویژه برای کاربرانی که در کشورهایی که با بلاکچین های حریم خصوصی مانند Monero مخالف هستند ، بسیار ارزشمند خواهد بود. این پروژه در حال حاضر در آلفا است و هنوز هیچ تاریخ انتشار برای استقرار کامل وجود ندارد. بنابراین تا آن زمان ، کاربران Monero باید محافظت از شبکه خود را مدیریت کنند.

زکاش

در حال حاضر هیچ ویژگی حفظ حریم خصوصی شبکه برای Zcash وجود ندارد. با این حال ، کاربران می توانند در بالای شبکه Tor کار کنند. اگرچه درست مانند حریم خصوصی در سطح بلاکچین ، این اختیاری است.

حریم خصوصی اجباری

ویژگی های حریم خصوصی می توانند اختیاری یا اجباری باشند. حریم خصوصی اختیاری به شما امکان انعطاف پذیری بیشتری می دهد زیرا می توانید بین معاملات خصوصی و عمومی حرکت کنید. با این حال ، این توانایی تخریب حریم خصوصی کاربران دیگر را دارد ، چیزی که حریم خصوصی اجباری از آن جلوگیری می کند.

مونرو

Monero یکی از معدود سکه های حریم خصوصی است که به طور پیش فرض خصوصی است. این تنظیم پیش فرض با نگه داشتن همه در یک استاندارد از همه کاربران محافظت می کند. اگرچه یک نقطه ضعف این است که به دلیل تراکنش های سنگین تر ، بار بیشتری در شبکه ایجاد می شود. همانطور که در زیر خواهیم دید ، با این حال ، تیم توسعه به طور فعال در حال مقابله با این مشکل است.

زکاش

همانطور که قبلاً ذکر شد ، معاملات مخفی کاری Zcash اختیاری است. از نظر برخی اعضای جامعه ، از نظر برخی اعضای جامعه ، این یکی از بزرگترین نقایص آن است. کاربران به خواست خود بین نسخه عمومی و خصوصی بلاکچین رفت و برگشت می کنند. این می تواند فراداده ای را که باعث ناشناس ماندن می شود ، درز کند.

علاوه بر این ، تعداد کمی از افراد فقط از معاملات پنهانی استفاده می کنند 13.4 درصد کل معاملات این تا حدودی به این دلیل است که معاملات هنوز گران هستند اما همچنین کیف پول کمی از نوع معامله پشتیبانی می کند. از آنجا که Zcash یک چنگال بیت کوین است ، پشتیبانی کیف پول از استفاده منظم Zcash برای کیف پول آسان است. با این حال ، ادغام پشتیبانی برای معاملات پنهانکاری بسیار پیچیده تر است.

در حالی که حریم خصوصی Zcash اختیاری است ، ورود نسخه Sapling به عنوان فرصتی برای تبدیل شدن حریم خصوصی اعلام می شود پیش فرض در آینده. با کارآیی بیشتر ساخت zk-snarks ، باید معاملات پنهانکاری را نیز بسیار ارزان تر کند.

تجارت خلوت

هر دو پروژه با تقاضای عظیم داده های معامله ای که ویژگی های حریم خصوصی مربوطه آنها را تحمیل می کند دست و پنجه نرم کرده اند.

مونرو

از آنجا که حریم خصوصی با Monero اختیاری نیست ، هزینه های زیاد و تأیید آهسته در مقایسه با زنجیره بلوک شفاف امری عادی بود. اما هاردفورک 18 اکتبر سعی کرده است با ادغام ضد گلوله در RingCT این نگرانی ها را کاهش دهد. این ویژگی با هدف کاهش داده های معامله تا 80 درصد و در نتیجه کاهش هزینه ها و از بین رفتن شبکه است.

زکاش

به همین ترتیب ، تعداد کمی از افراد از معاملات مخفی کاری Zcash استفاده کرده اند که به دلیل قدرت پردازشی زیادی که zk-snarks نیاز دارد.

ارتقا S Sapling ، برنامه ریزی شده برای 28 اکتبر ، باید کارایی تولید zk-snark را برای معاملات پنهانی افزایش دهد. این باعث کاهش نیاز به RAM برای چنین معاملات از 3 گیگابایت به 40 مگابایت ، یک افت قابل توجه است. این ارتقا باید معاملات پنهانکاری را به کیف پول های موبایل بیاورد و امیدوارم بر سلطه آنها در شبکه بیفزاید.

حتی جالب تر ، تیم Zcash در حال کار بر روی یک نسخه محرمانه از شبکه رعد و برق به نام پیچ. BOLT با هدف ایجاد یک پروتکل لایه دوم ، ترکیبی از توان عملیاتی قابل توجه و ایجاد سطح بالایی از حریم خصوصی را در اختیار شما قرار می دهد..

تهدیدهای مرکزی سازی برای حفظ حریم خصوصی

صرف نظر از هرگونه ویژگی حریم خصوصی ، تمرکز می تواند حریم خصوصی را کاملاً تضعیف کند و چیزی است که مردم به ندرت در نظر می گیرند.

قابل اعتماد در مقابل بی اعتماد

در حالی که رمزنگاری zk-snarks قوی است ، اما این یک سیستم قابل اعتماد نیست. آنها برای راه اندازی به یک کلید خصوصی مجاز نیاز دارند و در صورت آشکار شدن این کلید ، حریم خصوصی کل شبکه برقرار است در خطر. بسیاری از طرفداران Zcash در مورد میزان این آسیب پذیری اختلاف نظر دارند. Zk-snarks واقعاً پیشرفته است ، بنابراین در حال حاضر دارای بررسی محدود نظیر هستند. در نتیجه ، در حال حاضر ، آنها خطر بیشتری نسبت به تنظیم حریم خصوصی Monero دارند.

مبادلات

صرف نظر از ویژگی های حریم خصوصی ، بزرگترین تهدید حریم خصوصی برای هر دو پروژه تعامل با مبادلات است. تا زمانی که سکه های خود را به صورت حضوری خریداری نکنید ، باید مبادله کنید. هر خرید با ارز فیات نیاز به تأیید دقیق مشتری (KYC) شما دارد. خریدها از طریق سکه دیگری مانند بیت کوین به دلیل شفافیت سکه دیگر ، همچنان شما را آسیب پذیر می کند.

نتیجه

ما باید به حریم خصوصی در مقیاس نگاه کنیم تا به عنوان تمایز باینری. نه Monero و نه Zcash هرگز حریم شخصی را کاملاً تضمین می کنند. با این حال ، آنها بهترین گزینه های موجود در بازار هستند و همچنان به ایجاد روش های جدید برای افزایش بی هویتی ادامه می دهند.

اگر به دنبال سطح نهایی حریم شخصی خود هستید ، Monero استاندارد طلا است. حتی اگر هزینه ها و سرعت ها ممکن است ناخواسته باشد ، اما حریم خصوصی در سطح شبکه و شبکه آن بهترین گزینه در فضا است. علاوه بر این ، با پیش فرض حفظ حریم خصوصی ، دیگران نمی توانند در معرض خطر باشند. این مورد Zcash نیست. البته همه به این سطح از حریم خصوصی احتیاج ندارند. برای کسانی که به دنبال پشتیبانی کیف پول و مبادله بهتر و انعطاف پذیری برای جابجایی در معاملات عمومی و خصوصی هستند ، Zcash گزینه بسیار بهتری است.