Off to the Races: 5 پروژه ای که برای بهترین پلتفرم Dapps رقابت می کنند

برنامه های غیرمتمرکز (dapps) آینده توسعه بلاکچین است. از زمانی که Ethereum قراردادهای هوشمندی را برای ایجاد برنامه های زنجیره ای منعقد کرد ، توسعه دهندگان برنامه های کاربردی بالقوه بلاکچین خارج از امور مالی را آزمایش می کنند. Dapps مرز جدید نرم افزاری است که غیرمتمرکز است. آنها می توانند از امنیت بلاکچین ، حاکمیت جامعه و قابلیت دسترسی استفاده کنند.

Ethereum اولین ، بزرگترین و شناخته شده ترین پلتفرم dapps است. با این حال ، در سال های اخیر ، رقبا به امید سرنگونی اتریوم از تخت پادشاهی خود وارد فضا شده اند. در اینجا ، نگاهی خواهیم انداخت به رقبا در فضای dapps. هدف این است که یک نمای کلی از سیستم عامل های مختلف dapps ارائه دهیم. در پایان ، ما پیش بینی هایی را درباره چگونگی تکان خوردن مسابقه dapps به اشتراک خواهیم گذاشت. اما ما در ابتدای توسعه این سیستم عامل ها هستیم و هنوز چیزهای زیادی می توانند تغییر کنند.

Ethereum: پادشاه Dapps

آرم اتریومدر حال حاضر ، Ethereum رهبر بلامنازع در قراردادهای هوشمند ، برنامه های غیرمتمرکز و سازمان های خودمختار غیرمتمرکز (DAO) است. دو سال و نیم پیش, Ethereum جنبش قراردادهای هوشمند را آغاز کرد, معرفی یک ماشین مجازی که می تواند یک زبان برنامه نویسی را در بالای بلاکچین پردازش کند. Ethereum اعلام کرد که هدف آنها تبدیل شدن به “رایانه غیرمتمرکز جهان” است. Ethereum Virtual Machine (EVM) کد را در بلاک چین غیرمتمرکز Ethereum کامپایل و اجرا می کند. هرکسی می تواند از آن برای ایجاد قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز استفاده کند.

این یک موفقیت بزرگ برای بلاکچین بود. بلاکچین بیت کوین با توسعه دهندگان سازگار با آن سازگار نبود. به دلایل امنیتی ، کد Bitcoin است تورینگ کامل نیست, به این معنی که از عملکرد اصلی خاصی که در برنامه نویسی مورد نیاز است پشتیبانی نمی کند ، مانند حلقه ها و دستورات شرطی. EVM با ایجاد یک لایه بالاتر از بلاکچین این مشکل را حل کرد. همراه با EVM ، یک کامپایلر برای یک زبان برنامه نویسی کمتر شناخته شده به نام Solidid آمد.

چرا جامدادی?

در حالی که گزینه های دیگری نیز وجود دارد ، Solidity زبان برنامه نویسی است که اگر می خواهید یک قرارداد هوشمند در Ethereum بنویسید باید بدانید. بدون عمیق شدن در جزئیات فنی ، Solidity زبانی است که مناسب نوشتن قراردادهای هوشمند است. این به شدت تایپ شده, به این معنی که داده ها در انواع کاملاً مشخصی رمزگذاری می شوند. همچنین دچار آن می شود بررسی نوع استاتیک برای آزمایش خطاهای قبل از اجرا.

همانطور که بعدا خواهیم دید ، سیستم عامل های دیگر dapps تصمیم گرفته اند از Solidid جلوگیری کنند. آنها معتقدند مجبور کردن توسعه دهندگان به یادگیری زبان جدید مانعی غیر ضروری است. در عوض ، آنها کامپایلرهایی را اجرا می کنند که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا به زبان های معروف مانند JavaScript ، C # و Java کار کنند. ویتالیک بوترین ، مدیرعامل Ethereum ، است آشکارا تحقیر از سیستم عامل ها با استفاده از سایر زبان های برنامه نویسی به گفته بوترین ، Ethereum Solidid را به دلایلی انتخاب کرد و سایر زبانها برای نوشتن قرارداد مناسب نیستند.

ایجاد UI

Solidid به شما امکان می دهد یک قرارداد هوشمند بنویسید. با این حال ، قراردادهای هوشمند فقط یک بخش از dapp است. آنها در پشت صحنه سیم کشی برای dapps هستند. شما همچنین به یک رابط کاربر جلویی نیاز دارید. سایر رقبا در حال ادغام راه حل های کامل برای dapps هستند ، چه جلو و چه عقب. در Ethereum اما برای ایجاد رابط کاربری خود باید از سرویس شخص ثالثی استفاده کنید.

حداقل فعلا Ethereum در حال توسعه مداوم است و پشتیبانی از رابط کاربری dapp در آینده امکان پذیر است.

ضعف Ethereum

وضعیت Ethereum به عنوان اولین ، بزرگترین و شناخته شده ترین وضعیت آن را در مقایسه با سایر سیستم عامل های dapps در لیگ خودش قرار می دهد. اگر مسیر فعلی توسعه و مشارکت خود را ادامه دهد ، ادامه کار برای هر رقیبی دشوار خواهد بود.

گفته شد ، اتریوم مسلماً دارای مشکلات مقیاس پذیری است. در حال حاضر فقط از 15 تراکنش در ثانیه پشتیبانی می کند. همچنین با سیستم اجماع اثبات کار فعلی خود از انرژی و قدرت محاسباتی قابل توجهی استفاده می کند. این مشکلات کلیدی در به روزرسانی های آینده Ethereum مطرح خواهد شد. اتریوم اعلام کرده است که آن را اجرا خواهد کرد پلاسما برای مقابله با مقیاس پذیری ، کوچکتر و سریعتر کردن معاملات. برای بیش از یک سال ، Ethereum همچنین به تغییر مکانیسم اجماع خود به اثبات سهام.

درس بزرگتر در اینجا تیم قدرتمند Ethereum است و جامعه توسعه دهندگان احتمالاً از موانع موجود در سر راه خود عبور خواهد کرد. تسلط آن تا به امروز باعث شده است که یکی از بهترین پروژه های معتبر و معتبر در دنیای بلاکچین باشد.

جایی که Ethereum در حال رفتن است

Ethereum بسیار متمرکز بر ایجاد پذیرش کاربر است. Ethereum در زنجیره بلوکی عمومی خود استفاده از EVM را برای توسعه دهندگان آسان کرده است. آنها در حال ایجاد استانداردهای صنعتی برای ایجاد انواع خاصی از قراردادهای هوشمند مانند پروتکل ERC-20 هستند.

با این حال ، Ethereum همچنین در ساخت مشارکت های خصوصی خود سخت کار می کند. اتحاد سازمانی Ethereum بسیاری از شرکت های بزرگ درگیر است. اینها شامل مایکروسافت ، UBS ، سامسونگ ، Mastercard ، Intel ، Accenture ، BP ، J.P. Morgan و Deloitte است که فقط به چند مورد اشاره می کنم. Ethereum در حال تبدیل شدن به یکی از منابع اصلی استاندارد های منبع باز برای توسعه بلاکچین است.

ویتالیک انتظار دارد طیف کامل پذیرش بلاکچین – بلاکچین های شفاف عمومی ، بلاکچین های امن خصوصی و راه حل های مختلط.

“من انتظار دارم در دراز مدت هر ترکیب احتمالی دولتی و خصوصی ظهور کند ، از جمله زنجیره های کنسرسیوم خالص ، زنجیره های کنسرسیوم متصل به زنجیره های عمومی از طریق رله ها ، زنجیره های کنسرسیوم با تقلب در زنجیره های عمومی (به عنوان مثال پلاسما و سیستم های مشابه) ) ، زنجیره های کاملاً عمومی و موارد دیگر. اکنون چالش این است که مقیاس پذیری زنجیره های عمومی را بالاتر ببریم و پاسخ های بهتری برای چالش های حفظ حریم خصوصی ارائه دهیم. “

دراز مدت ، Ethereum تمام این نوع نیازهای بلاکچین را تأمین می کند. Ethereum دارای بزرگترین مجموعه از dapps عمومی از هر سیستم عامل است. آنها به احتمال زیاد محبوب ترین ارائه دهنده راه حل های غیرمتمرکز خصوصی نیز هستند. این پشتیبانی نهادی و شرکتی جایی است که قدرت واقعی اتریوم نهفته است.

خطر: ساخت یک بسته ساده و کامل Dapp

آرم لیسک

خطر یک ساله است ، بنابراین هنوز هم یک پلت فرم نسبتاً جدید برای برنامه های غیرمتمرکز است. در حقیقت ، بسیاری از محصولات و ادعاهای Lisk هنوز منتشر نشده یا آزمایش نشده اند ، و ارزیابی دقیق سیستم عامل را دشوار می کند.

که گفت ، توسعه دهنده دسترسی زاویه منحصر به فرد Lisk است. آنها می خواهند ایجاد یک برنامه غیرمتمرکز را تا حد ممکن آسان کنند. آنها این کار را با یک محیط خالص Javascript انجام می دهند ، از رابط کاربر جلویی گرفته تا تعامل پشت سر با زنجیره بلوک. برخلاف Ethereum ، اما خود dapps در بلاکچین اصلی زندگی نمی کنند. در عوض ، هر dapp زنجیره جانبی خاص خود را دارد که توسط کاربران dapp نگهداری می شود. این چارچوب انعطاف پذیری را ایجاد می کند و شبکه اصلی Lisk را از مشکلات کد در dapp های ایجاد شده توسط کاربر عایق بندی می کند.

آیا Lisk یک توسعه دهنده است?

لیسک می خواهد شروع کار با بلاکچین را برای توسعه دهندگان آسان کند. هدف نهایی جذب توسعه دهندگان جدید برای کار بر روی راه حل های نرم افزاری غیرمتمرکز است. کیت توسعه نرم افزار Lisk’s (SDK) هنوز راه اندازی نشده است. نسخه آلفای SDK روی تنظیم شده است در تاریخ 20 فوریه راه اندازی می شود.

تجزیه و تحلیل مقدماتی کارشناسان نرم افزار ، ادعاهای سهولت استفاده از Lisk را تردید می کند. اول ، چارچوب Lisk’s فراهم می کند چند حمایت برای توسعه دهندگان. با استفاده از Ethereum ، EVM از گردآوری کد بد خودداری می کند و از بلاکچین در برابر خطاهای تولید شده توسط کاربر محافظت می کند. در Lisk ، این مورد نیست. حلقه های بی نهایت ، رشد نامحدود حافظه ، عدم پشتیبانی از ردیابی حافظه ، جعبه ایمنی ناامن و رفتار غیر قطعی همه از مشکلات Lisk هستند.

لیسک استدلال می کند که از آنجا که همه dapp ها روی یک زنجیره جانبی کار می کنند ، کد بد به یک شاخه زنجیر جانبی احتیاج دارد اما تاثیری بر زنجیره اصلی Lisk ندارد. ممکن است اینگونه باشد ، اما کمترین چیزی که برای توسعه دهندگان ایجاد می شود همچنان آزار دهنده است. بسیاری عقیده دارند یادگیری جامدادی بی اهمیت است برای توسعه دهندگان جدید در مقایسه با یادگیری تمام مشکلات موجود در استفاده از پلتفرم javascript Lisk.

Lisk خوب برای چیست؟?

گفته شد ، Lisk هنوز هم برای آن خوب است برنامه های خاص. با این حال ، به نظر می رسد محدودیت Lisk محدود است. مطمئناً اساس فنی لازم برای رقابت با یک جالوت مانند Ethereum را ندارد. در پایان ، این بیشتر یک پروژه کوچکتر برای استفاده های طاقچه است ، توسعه دهندگان انگشتان خود را در آب قرارداد هوشمند فرو می برند ، و dapps بیش از حد بزرگ برای استفاده از شبکه اصلی همیشه.

QTUM: ادغام EVM با Bitcoin Base Code

QTUM (تلفظ کوانتوم) یک پلت فرم dapps مستقر در سنگاپور است که بر اساس ترکیبی از کد Bitcoin و Ethereum ساخته شده است. علاوه بر استفاده از بسیاری از امنیت Bitcoin ، QTUM اجماع اثبات سهام و ماشین مجازی Ethereum را اجرا می کند.

پشتیبانی QTUM از EVM به این معنی است که dapps از Ethereum به راحتی می توانند به QTUM منتقل شوند. dapps جدید در QTUM همچنین از Solidity برای توسعه استفاده می کند. این باعث می شود کم هزینه سوئیچینگ از Ethereum به QTUM ، زیرا QTUM همان کد EVM منبع باز را اجرا می کند. در آینده ، QTUM امیدوار است که از سایر ماشین های مجازی ، نه فقط EVM ، پشتیبانی کند.

ساخته شده برای تجارت: امنیت و مقیاس پذیری

تیم QTUM زمان زیادی را صرف تبلیغات پلت فرم پایدار خود که بر اساس بنیاد Bitcoin ساخته شده است می کند. استفاده از کد آزمایش شده توسط نبرد به این معنی است که آنها نسبت به کدی که از ابتدا ساخته شده در معرض حمله کمتری هستند. علاوه بر این ، پروتکل اجماع اثبات سهام بدان معنی است که آنها نسبت به سیستم های اثبات کار انرژی کمتری را برای پردازش معاملات مصرف می کنند.

ثبات معماری QTUM بخشی از استراتژی بازاریابی “ساخته شده برای تجارت” آنها با هدف استفاده های نهادی از قراردادهای هوشمند و محصولات است. علاوه بر این ، آنها یک لایه حسابداری انتزاعی به اکوسیستم اضافه می کنند. این باعث کاهش بار محاسباتی شبکه اصلی می شود, بهبود مقیاس پذیری.

سایر ویژگی های جالب QTUM

QTUM همچنین پشتیبانی از تبدیل توافقات قابل خواندن توسط انسان به قراردادهای هوشمند آماده بلاکچین را ارائه می دهد. اینکه آیا این توسعه دهندگان QTUM ، پیمانکاران خصوصی یا سیستم دیگری هستند هنوز مشخص نیست.

این معماری همچنین از کیف پول های ساده ، از جمله کیف پول های موبایل برای ذخیره و تراکنش در QTUM پشتیبانی می کند. این امر QTUM را به یکی از اولین پروژه هایی تبدیل می کند که وارد قلمرو قراردادهای هوشمند تلفن همراه می شود.

QTUM دارای ویژگی های جالب و فن آوری های جدیدی است که آنها روی میز آورده اند. در پایان ، اما ، ویژگی ها به تنهایی برنده مسابقه dapps نیستند. توسعه دهندگان هوشمند در Ethereum یا سایر رقبای QTUM QTUM را تماشا می کنند تا دریابند کدام یک از ویژگی های آن بیشتر جلب توجه می کند. سپس ، آنها این ویژگی ها را به عنوان بخشی از سیستم عامل خود پیاده سازی می کنند.

موفقیت آینده QTUM

موفقیت QTUM به تصویب آن توسط شرکت های بزرگ متکی است. از آنجا که ویژگی های فانتزی با توسعه مداوم در حال آمدن و پیمودن است ، QTUM باید همکاری های عمده ای را در منطقه خود در جنوب شرقی آسیا ایجاد کند. این امر در چین ، جایی که NEO از فرماندهی و پشتیبانی دولتی از سیستم عامل dapps خود برخوردار است ، دشوار خواهد بود. با این حال ، بدنام شدن روزافزون برای QTUM می تواند منجر به مشارکت اولیه مهم شود که شرکت را از بین ببرد یا از بین ببرد.

کاردانو: نرد جدید در بلوک

آرم کاردانو

Cardano آنقدر جدید است که هنوز نمی توان در مورد این پلتفرم صحبت کرد. این یک پروژه از چارلز هوسکینسون است, یکی از بنیانگذاران Ethereum است. ایده کاردانو در سال 2015 مطرح شد.

آنها یک پلت فرم dapps را تصور کردند که بر اساس تحقیقات علمی و بررسی شده توسط همکاران ساخته شده است. این روش از نظر آینده نگری ، مقیاس پذیری و امنیت جذاب است. با این حال ، این بدان معناست که پروژه به کندی پیش خواهد رفت. اولین نسخه شبکه کاردانو تا سال 2019 آماده نخواهد بود.

Cardano’s Basic Architecture

اگرچه ما هنوز از تمام جزئیات اطلاع نداریم ، اما واضح است که Cardano یک راه حل دو لایه خواهد بود. یک لایه یک لایه حساب خواهد بود ، دقیقاً مانند دفترهای ارزهای رمزپایه دیگر که فقط اطلاعات معامله اساسی دارند. دوم یک لایه کنترل خواهد بود که تمام فراداده های مرتبط با قراردادهای هوشمند را مدیریت می کند. چرا ، چگونه و چه زمانی بودجه آزاد می شود. و هویت شرکت کنندگان و موارد در معامله.

جدایی از داده معامله و فراداده ذخیره مورد نیاز را کاهش می دهد و مقیاس پذیری را افزایش می دهد. کاردانو همچنین برای کاهش مصرف انرژی اثبات سهام را اجرا خواهد کرد.

Cardano در Haskell برنامه ریزی شده است ، یک زبان برای برنامه های تجاری و تجزیه و تحلیل داده ها. به همین ترتیب ، برنامه های آینده کاردانو احتمالاً مالی یا سازمانی هستند.

Cardano’s Long Play

کاردانو هنوز سالها با فرزندخواندگی گسترده فاصله دارد. با این حال ، اصرار آن بر توسعه بررسی شده توسط همتا نشان می دهد که کاردانو بازی طولانی را انجام خواهد داد. کاردانو برای رسیدن به سلطه احتمالاً نیاز دارد که اتریوم یک اشتباه بزرگ را چندین سال بعد انجام دهد. در این صورت ، کاردانو می تواند سهم بازار را به عنوان گزینه ای قابل اعتمادتر و قابل اعتماد تر ، جابجا کند.

NEO: پاسخ چین به Ethereum

لوگوی نئو

NEO (با نام اصلی AntShares شناخته می شود) اولین پروژه بلاکچین منبع باز است که از چین بیرون می آید. این بلوک genesis در دسامبر 2016 راه اندازی شد ، اما بنیانگذاران Da Hongfei و Erik Zhang سالها قبل از راه اندازی شبکه روی این ایده کار می کردند.

پلتفرم dapp NEO شامل پشتیبانی از توسعه در C # و Java است. در آینده از پایتون و Go نیز پشتیبانی خواهد کرد. NEO همچنین از اجماع dBFT استفاده می کند ، نوعی اثبات سهام که عملکرد حتی سریعتر را ارائه می دهد. NEO برای تجارت ساخته شده است ، شبکه ای که در حال حاضر قادر به 1000 معامله در ثانیه و از لحاظ تئوری قادر به 10،000 در ثانیه است. این یک رقیب در مقیاس بزرگ برای استفاده در شرکت است.

تمرکز NEO بر روی رقمی سازی اقتصاد چین است. آنها امیدوارند که از طریق انجمن dapp خود بتوانند خدمات هویتی ، ردیابی محصول و گزینه های پرداخت را ارائه دهند.

پایه NEO در چین

NEO دارای تصویب موجود است با چندین dapps داخلی بر روی سیستم عامل. آنها همچنین با شرکت های اصلی مانند کار کرده اند مایکروسافت و علی بابا در مورد راه حل های بلاکچین. شرکت خواهر NEO ، Onchain ، راه حل های خصوصی بلاکچین را برای شرکت های بزرگ در سرتاسر چین ایجاد می کند و به NEO یک مزیت آشکار با شرکت های چینی ارائه می دهد.

دا هونگی ، بنیانگذار و مدیرعامل NEO ، به دلیل نفوذ خود در دولت چین شناخته شده است. او به راهنمایی دولت در طی روزهای ابتدایی ارز رمزپایه کمک کرد و در زمان ممنوعیت ICO چین در سال 2017 جلسات کلیدی گرفت. در نتیجه ، NEO به عنوان اساسی سیستم عامل مورد تأیید دولت.

حمایت دولت در چین مهم است. این کار با شرکتهای چینی را بسیار آسان می کند. تشخیص رسمی همچنین به این معنی است که NEO مرجع بلاکچین در چین است. اگر بتواند در سالهای آینده دوباره ICO های سازگار با دولت را وارد کنید برای چین ، این می تواند یک نقطه عطف برای NEO باشد.

تحلیل و بررسی & نتیجه

اتریوم هنوز رهبر واضح خدمات dapp است. این قوی ترین استقبال از کاربران ساخته شده بر روی سیستم عامل خود را دارد. اتحاد سازمانی Ethereum شامل قوی ترین شرکت های جهان است. این شرکت همچنین دارای ویتالیک بوترین و یکی از تیزترین تیم های توسعه در این تجارت است. Ethereum می تواند به راحتی بهترین ایده های رقبای خود را پس از انتظار برای رقبا برای آزمایش آنچه که بهترین کار را دارد ، پیاده کند. Ethereum در حال بازی در هواپیمایی متفاوت از سیستم عامل های دیگر dapps است.

با این وجود ، رقابت بسیار خوبی است. این سیستم عامل های جدید چیزهای زیادی برای ارائه دارند و آنها تسلط Ethereum را با فناوری و ویژگی های جدید آزمایش می کنند. در پایان ، با این حال ، این به تصویب کاربر خواهد رسید ، و رسیدن به Ethereum یک وظیفه مهم وجود دارد.

NEO بهترین نتیجه را در به چالش کشیدن Ethereum در مورد پذیرش کاربر دارد. مطمئناً این یک ضربه دور است ، اما تسلط NEO در اقتصاد و دولت چین به این معنی است که به زودی می تواند شرکای اصلی خود را در چین انتخاب کند. شرکای سازمانی چینی به تنهایی Ethereum را سرنگون نمی کنند ، اما مطمئناً گفتگو را جالب تر می کند.

بدون تسخیر مهم ، انتظار ادامه تسلط اتریوم را داشته باشید. اما به عنوان کاربر ، به زودی از ثمرات رقابت فناوری لذت خواهیم برد. رقابت Ethereum را مجبور به نوآوری با سرعت بالا برای مبارزه با رقبای خود خواهد کرد ، و این برای کل اکوسیستم خوب خواهد بود.