مسابقه بهترین راه حل ذخیره سازی غیر متمرکز

فناوری بلاکچین همه چیز در مورد تمرکززدایی است. ابتدا سیستم های مالی و پرداخت ها بود. بعدی برنامه ها و برنامه های غیرمتمرکز بود که می توانند از طریق بلاکچین اجرا شوند. اکنون ، با تمرکززدایی از ذخیره سازی پرونده ، مرز دیگری باز می شود. فضای ذخیره سازی غیر متمرکز به سرعت به یک مسابقه شلوغ تبدیل شده است ، Storj ، Sia ، Filecoin و MaidSAFE همه برای سهم بازار رقابت می کنند.

ایده پشت ذخیره سازی غیرمتمرکز این است که به افراد عادی اجازه می دهد بخشی از فضای هارد دیسک خود را که استفاده نشده است در یک شبکه همتا به اجاره اجاره کنند. سیستم عامل های مختلفی که ما در این مقاله بحث خواهیم کرد این کار را به روش های کمی متفاوت انجام می دهیم. بدون توجه به رویکرد ، داده ها یک صنعت پررونق است و آینده برای هر پروژه ای که بتواند ذخیره سازی پرونده غیرمتمرکز را کامل کند امیدوار کننده است..

اصول ذخیره سازی غیرمتمرکز

فضای ذخیره سازی غیر متمرکز با به اشتراک گذاری یک پرونده در یک شبکه همتا به همتا کار می کند.

ابتدا آپلود کننده پرونده را رمزگذاری می کند و آن شخص کلید قفل رمزگذاری را حفظ می کند. سپس پرونده به قطعات کوچکتر تقسیم می شود. هر یک از این قطعات کوچک رمزنگاری شده برای اطمینان از افزونگی کپی می شوند. سرانجام ، پرونده های خرد شده به رایانه های مختلف در شبکه peer-to-peer ارسال می شوند.

آن دسته از افرادی که فایل ها را میزبانی می کنند ، فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل را دارند و رمزگذاری شده است. این بدان معنی است که میزبانها نمی توانند از پرونده اطلاعات کسب کنند. این همچنین بدان معنی است که حمله به گره میزبان بی معنی خواهد بود.

برای به یاد آوردن یک پرونده ، آپلود کننده اصلی از یک کلید خصوصی به همراه یک جدول هش میزبان بلاکچین استفاده می کند تا تمام خرده ریزهای پرونده اصلی را پیدا کند و از شبکه بخواهد پرونده را بازسازی کند. هنگامی که گره ها خرده ریزهای مختلف را به عقب می فرستند ، پرونده دوباره ساخته می شود. سپس آپلود کننده از کلید رمزگذاری اصلی برای رمزگذاری پرونده برای استفاده استفاده می کند.

تقاضا برای ذخیره سازی

بازار ذخیره سازی ابر بسیار زیاد است. با این حال ، بازیکنان بزرگی مانند آمازون و گوگل در حال حاضر بر فضا تسلط دارند.

گروه های تحقیقات بازار تخمین می زنند که بازار ذخیره سازی ابری می تواند به رشد برسد 74.94 میلیارد دلار تا سال 2021 و 92.49 میلیارد دلار تا سال 2022. اگر ذخیره سازی غیرمتمرکز بتواند حتی درصد کمی از آن بازار را به خود اختصاص دهد ، این یک صنعت بزرگ است.

به همین دلیل رقابت برای دستیابی به بهترین راه حل ذخیره سازی غیرمتمرکز بسیار رقابتی است.

استورج

Storj ، تا حد زیادی ، رهبر بازار ذخیره سازی غیرمتمرکز است. همچنین یکی از قدیمی ترین پروژه ها در فضا است. تا به امروز ، Storj دارای جامعه ای متشکل از 20،000 کاربر (آپلود کننده) و 19،000 کشاورز (ارائه دهندگان ذخیره سازی) است..

کد پروژه منبع باز است ، بنابراین هر کسی می تواند نمونه ای از Storj را پیاده سازی کند. گفته شد ، Storj Labs ، یک شرکت خصوصی در پشت Storj ، در حال حاضر یک شبکه چشمگیر ایجاد کرده است. کاربران هزینه دسترسی به آن شبکه را پرداخت می کنند.

معماری Storj برای تقسیم و کامپایل مجدد پرونده ها از مدل استاندارد خرد کردن ، رمزگذاری و ازدحام که در بالا توضیح داده شده است ، پیروی می کند..

تجربه ی کاربر

تمایز بزرگ Storj (جدا از اینکه نیروی مسلط در بازار است) تجربه کاربر است. Storj ثبت نام ، میزبانی پرونده ها یا کار با یک گره را آسان و بصری می کند. این برای تصویب بازار انبوه در نظر گرفته شده است ، و طراحی به وضوح کار می کند.

storj ux

مدل پرداخت برای بارگذاران نیز پرداخت می شود و آنها می توانند به دلار پرداخت کنند. این کار پردازش را تسهیل می کند و فهم معامله را آسان می کند.

با این حال ، کنترل بر تجربه کاربر هزینه برخی از تمرکز را در بر دارد. آزمایشگاه های Storj دسترسی به شبکه خود را کنترل می کند. گرچه شبکه غیرمتمرکز و ایمن تر از گزینه های متمرکز است. Storj همچنین نمی تواند هیچ یک از پرونده های شما را ببیند. با این حال ، برای استفاده از شبکه باید به پورتال Storj اعتماد کنید.

نشانه STORJ & برنامه های آینده

Storj از استخراج پشتیبانی نمی کند. در عوض ، کشاورزان آن تحت ممیزی پرونده قرار می گیرند. اگر کشاورز ثابت کند که رایانه خود آنلاین است و نسخه ای از پرونده داده شده را در اختیار دارد ، بازپرداخت دریافت می کند. این ممیزی ها اطمینان می دهد که پرونده ها در شبکه واقعاً وجود دارند. آنها همچنین نحوه دریافت پاداش کشاورزان هستند.

پرداخت ها به صورت نشانه های STORJ انجام می شود. STORJ توکن ERC-20 است. در حقیقت ، کل اکوسیستم Storj یک dApp در بلاک چین Ethereum است. Storj بلاکچین اختصاصی خود را ندارد.

در آینده نزدیک ، Storj قصد دارد روی راه حل های مقیاس پذیری تمرکز کند. آنها همچنین امیدوارند که به اشتراک گذاری پرونده بپردازند ، بنابراین کاربران می توانند دسترسی به پرونده ها را در زمان واقعی به اشتراک بگذارند / لغو کنند.

شبکه storj

Storj چندین همکاری مشترک برای آزمایش و رشد دامنه فعالیت خود دارد. قابل ذکر است ، آنها اخیراً با FileZilla ، یک ارائه دهنده اصلی FTP ، همکاری کردند. در شش ماه آخر سال 2017 ، مقدار داده های ذخیره شده در Storj هر ماه 50 درصد رشد کرد. Storj در حال حاضر بیش از 30 پتابایت داده را در شبکه میزبانی می کند.

سیا

Sia بزرگترین رقیب Storj با یک محصول مناسب برای تولید است. به روشی مشابه Storj کار می کند. به طور خاص ، Sia پرونده ها را به 30 بخش تقسیم می کند ، با اضافه کاری کافی که آنها می توانند با موفقیت فقط با ده بخش از سی بخش ، پرونده را دوباره بسازند. این پروتکل همچنین پرونده ها را به روشی مشابه Storj رمزگذاری می کند.

برخلاف Storj ، Sia زنجیره بلوک مخصوص به خود را دارد. این بلاکچین اختصاصی از قراردادهای هوشمندی پشتیبانی می کند که Sia از آنها برای مدیریت و ارسال پرونده ها استفاده می کند. Sia پس از ارسال ، مدارک ذخیره سازی مشابهی را نیز برای بررسی پرونده نگهداری پرونده گره های خود اجرا می کند.

Siacoin (SC)

Sia مانند Storj از پرداخت فیات پشتیبانی نمی کند. درعوض ، آپلودکننده ها و گره ها در Siacoin پرداخت و پرداخت می کنند. Sia همچنین برای حمایت از بلاکچین خود به ماینرها نیاز دارد و این ماینرها در Siacoin نیز پاداش می گیرند. استخرهای استخراج متعددی برای Siacoin وجود دارد که اولین و بزرگترین استخرهای آن است SiaMining.

رشد & آینده

شبکه sia

در طول سال 2017 ، Sia از 75 میزبان و 500 ترابایت فضای ذخیره سازی به 1000 میزبان و 3.3 PB ذخیره سازی موجود رسید. این یک نرخ رشد سریع است. با این حال ، در مقایسه با 20،000 میزبان Storj ، هنوز کم است. Storj همچنین بیش از 3.5 PB استفاده می کند – بیش از کل اندازه شبکه Sia.

Filecoin

Filecoin در این مسابقه رقیب جالبی است زیرا هنوز راه اندازی نشده است. هنوز هم ، بسیاری پیش بینی می کنند که از روز اول یک بازیگر اصلی در این فضا باشد.

این تا حدی به تیم پشت پرتاب باز می گردد. Filecoin پروژه ای است از آزمایشگاه های پروتکل. آنها سایر پروژه های ذخیره سازی و محاسبات مبتنی بر شبکه را با موفقیت استقرار داده اند ، به ویژه قابل توجه IPFS. Filecoin همچنین از پشتوانه گسترده ای برخوردار است. از یک طرف ، سرمایه مخاطره آمیز دره سیلیکون از جمله آندرسن هوروویتس و کمال راویکانت پشت پروژه است. از طرف دیگر ، Filecoin با جمع آوری 205 میلیون دلار فروش توکن خود ، یکی از موفق ترین ICO ها را راه اندازی کرد.

معماری سکو

مقاله سفید Filecoin رویکرد دوگانه ای را برای معماری سیستم عامل توصیف می کند که از دو نوع گره شبکه استفاده می کند.

اولین گره های ذخیره سازی ، مانند گره های سیا و استورج. با این حال ، به نظر می رسد Filecoin نسبت به بازیکنان بزرگتر با مقدار زیادی ذخیره اختصاصی جهت کمک به زاویه دارد.

گره های نوع دوم گره های بازیابی هستند. این گره ها از نظر فیزیکی در یک نقطه مرکزی واقع شده اند که توسط گره های ذخیره سازی زیادی احاطه شده است. آنها همچنین برای بازیابی و پخش ریز فایلهای خرده ریز فایلها به پهنای باند بالا ، تاخیر کم به اینترنت دسترسی دارند.

پلتفرم filecoin

هنگام کار با یک گره ، Filecoin روی مدلی برای اثبات تکرار مداوم خرده پرونده هایی که به شما سپرده شده کار می کند. ایجاد افزونگی نشانه های Filecoin را به دست می آورد. Filecoin همچنین از نظر زیرساخت از بازی جلوتر است. Filecoin از آنجا که از همان شرکتی است که IPFS را توسعه داده است ، Filecoin از قبل دارای یک پروتکل داخلی برای اضافه کاری و کدگذاری پاک کردن است.

بازار

تمایز دیگر این است که Filecoin یک بازار برای ذخیره اطلاعات ارائه می دهد. از آنجا که Storj و Sia مدل های قیمت گذاری را ایجاد کرده اند ، Filecoin درخواست ها و پیشنهادات مبادله ذخیره داده را تشویق می کند. میزبان ها می توانند اعلام کنند که به چه قیمتی مایل به ارائه فضای ذخیره سازی هستند و بارگذاران می توانند انتخاب کنند که آیا این قیمت را قبول می کنند.

آینده

در مورد Filecoin هیاهوی زیادی وجود دارد ، اما واقعیت این است که آنها هنوز راه اندازی نشده اند. باید دید آیا اعتیاد به مواد مخدره قابل توجیه است یا خیر.

MaidSafe

MaidSafe تاکنون یک رقیب کوچکتر در این زمینه است. آنها همچنین به طور کامل یک راه حل ذخیره فایل نیستند. آنها همچنین آرزو دارند که وارد حوزه محاسبات غیرمتمرکز شوند. این بلندپروازی های گسترده آنها را به یک پروژه جالب تبدیل می کند که در صورت موفقیت می تواند پتانسیل زیادی داشته باشد. با این حال ، عیب این است که چشم اندازهای بزرگ به معنای تمرکز کمتر در کوتاه مدت بر ایجاد و تمایز یک راه حل مناسب برای یک مسئله واحد است..

maidsafe اثبات منبع

معماری آنها همه در مورد تأمین منابع محاسباتی است ، نه فقط ذخیره سازی. به عنوان مثال اگر رایانه شما قدرت پردازش زیادی دارد ، می توانید این کار را در MaidSafe اجاره کنید. پهنای باند یا اتصال ثابت و قابل اعتماد نیز منابع محاسباتی ارزشمندی هستند که می توانید از طریق MaidSafe مبادله کنید.

MaidSafe امکان استفاده ناشناس از شبکه را نیز فراهم می کند. این امر هنگامی که با رمزگذاری انتها به پایان و فضای ذخیره سازی مخلوط شود به فضای ذخیره سازی پرونده شما حریم خصوصی بیشتری می بخشد.

نقشه راه maidsafe

این پروژه هنوز در مرحله آلفای توسعه است. هنوز همه ویژگی های خود را ندارد. با این حال ، آنها در پیشرفت پیشرفت می کنند ، و در چند ماه گذشته وارد آلفا 2 می شوند.

نتیجه

آینده ذخیره سازی غیرمتمرکز هیجان انگیز است. این امکان را دارد که ذخیره سریعتر ، ارزانتر و ایمن تر برای تصویب گسترده باشد. گرچه رقابت در این فضا شدید است ، اما در نهایت برای فناوری حاصل از آن خوب خواهد بود. همه این تیم ها سخت در تلاشند تا راه حل های خود را بهبود بخشند و از هم متمایز کنند. اگر سرعت ، قیمت و مقیاس پذیری بهبود یابد ، می توانید در آینده ای نه چندان دور این شرکت ها با آمازون و گوگل پا به پا شوند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me