متفکران جدید با ایده هایی روبرو می شوند که ماهیت ساختارهای حاکمیتی امروز در جامعه بشری را به چالش می کشد. رأی گیری درجه دوم (QV) یکی از ایده هایی است که اخیراً جایگاه زیادی پیدا کرده است. مردم همچنان دولتها را زیر سوال می برند. نابرابری ثروت در حال افزایش است ، فساد گسترده است و پیگیری بی وقفه کارایی فناوری امنیت شغلی را تهدید می کند.

پوپولیسم یک نتیجه منطقی است و جنبش ها در همه جا ظاهر می شوند تا وضعیت موجود را به چالش بکشند. جنبش جلیقه زردها در فرانسه ، Brexit ، اعتراضات در ونزوئلا ، و ظهور اندیشه های سوسیالیستی در ایالات متحده چند عنوان خبرساز است. با مراجعه به رمزنگاری ، وضعیت ممکن است خیلی بهتر نباشد. طرفداران اغلب بلاکچین را به عنوان یک سیستم برتر نسبت به استقرار معرفی می کنند ، اما همچنان به مشکلات حکمرانی خود ادامه می دهد. چه رأی دهنده فروتنی انجام دهد?

رأی گیری درجه دوم به صورت خلاصه

رأی گیری درجه دو یک فرایند تصمیم گیری جمعی است که به شهروندان اجازه می دهد بر اساس میزان احساس آنها نسبت به یک موضوع رأی دهند. به طور ساده ، به هر رأی دهنده تعداد یکسانی اعتبار اختصاص می یابد که می تواند برای تأثیرگذاری بر نتیجه استفاده کند. رای اول برابر با یک اعتبار است. هزینه آرای اضافی طبق یک قانون قیمت گذاری افزایش می یابد.

بنابراین اگر از یک قانون ساده مربع سازی استفاده می کنید ، دو رأی چهار اعتبار ، سه رأی نه و غیره است. در این مثال تصور کنید که به همه افراد حداکثر شانزده اعتبار اختصاص داده شده است. به این ترتیب ، شما این فرصت را دارید که در مورد شانزده مسئله کوچکتر به طور مساوی یا شاید فقط در مورد یک موضوع که علاقه خاصی به آن دارید رأی دهید. در هر صورت ، شما تمام آرا your خود را مصرف می کنید. این باعث می شود کسانی که بیشترین ثروت را دارند بیشترین رای را خریداری نکنند.

این ایده عمدتا به محقق مایکروسافت ، گلن ویل ، اعتبار دارد. وی در کتاب خود با عنوان Radical Markets: ریشه کن کردن سرمایه داری و دموکراسی برای یک جامعه عادلانه ، موضوع را بیشتر گسترش می دهد. ویل کار خود را در جامعه ارزهای رمزپایه آغاز نکرد. به نظر می رسد ایده های او برای آنچه که ارائه می دهد یک مسابقه عالی است. او اکنون یک سازمان غیر انتفاعی به نام RadicalXChange را اداره می کند که از جمله اصول تساوی و عدم تمرکز را ترویج می کند.

رمزنگاری را وارد کنید

به نظر می رسد Blockchain یک خوکچه هندی عالی برای آزمایش مدل های جدید حکمرانی مانند QV است. ایده ویل پس از چندین مورد به Vitalik Buterin و Ethereum رسید مکاتبات ایمیل, این زوج ، به همراه اقتصاددان دانشگاه هاروارد ، زوئه هیتزیگ ، مقاله ای با عنوان منتشر کردند رادیکالیسم لیبرال: طرحی انعطاف پذیر برای وجوه تطبیق خیرخواهانه. در میان سایر موضوعات ، این مقاله بیان می کند که چگونه رأی گیری درجه دو می تواند به حل مشکل آزاد سوار کمک کند.

آزاد سواران مشارکت کنندگان در بازار (اعم از افراد یا شرکت ها) هستند که بیش از سهم عادلانه منابع خود مصرف می کنند. این امر به ویژه به فضای ICO مربوط می شود ، جایی که تعداد زیادی از نشانه ها معمولاً در دست چند سرمایه گذار متمرکز است.

در ادامه مقاله توضیح داده شده است که چگونه بودجه یک پروژه می تواند با استفاده از کاربرانی که به شبکه می پیوندند ، به صورت ارگانیک رشد کند. مسائلی که بیشتر از همه به آنها اهمیت می دهد ، نحوه تکامل پروژه را تعیین می کند. این البته یکی از موضوعات اصلی در بحث عدم تمرکز است. همانطور که Buterin می گوید:

“… برای یافتن راه هایی برای مهار بازارها و فن آوری به منظور تمرکز بنیادی قدرت در همه نوع و تغییر اعتماد ما از اقتدار و به قوانین رسمی.”

حتی اگر این ایده نسبتاً جوان باشد ، برخی از پروژه ها مانند Eximchain در حال حاضر با آن در حال اجرا هستند. آنها ادعا می کنند حق رأی درجه دو را در پروتکل خود قرار می دهند. آنها حتی تا آنجا پیش می روند که توضیح می دهند رأی دادن درجه دوم از بسیاری از سیستم های رأی گیری دموکراتیک که امروز برتری دارد.

رأی گیری درجه دو در Eximchain.

رأی گیری درجه دو در Eximchain. منبع

اشکالات

متأسفانه ، رأی گیری درجه دو اشکال قابل توجهی نیز دارد. اول از همه ، بسیار وابسته به یک سیستم مبتنی بر هویت عملکردی است. یک نفر ، یک رای. مدیریت هویت در حال حاضر یک چالش برای پیاده سازی آنلاین است. در شرایط فعلی اینترنت ، ایجاد حساب های جعلی بسیار آسان است. این حساب های جعلی یا همان جیب های عروسکی که به طنز بیشتر شناخته شده اند ، اغلب به یک کاربر منتهی می شوند که به دنبال تثبیت قدرت بر روی یک مسئله است.

ثانیا ، حتی اگر این مشکل به اندازه کافی حل شده باشد ، به هر حال برای بسیاری از افراد جامعه ارزهای رمزپایه کاملاً مناسب نخواهد بود. علاقه مندان و در واقع چند پروژه مانند Monero و ZCash ، سکه های خود را در وهله اول ناشناس می سازند. واضح است که QV در همه برنامه ها کار نخواهد کرد و احتمالاً به موفقیت پروژه های دیگر مانند Civic یا SelfKey بستگی دارد.

اوه باحال ، کسی رای گیری درجه دو را اجرا می کند!

گفته شد ، این موارد * به یک لایه با هویت منحصر به فرد نیاز دارند تا به خوبی کار کنند. فکر می کنم یکی از زیرساخت های لایه 2 با اولویت بالاتر است که می تواند هم اکنون ساخته شود. https://t.co/fK5uG5kK5u

– Vitalik غیر دهنده اتر (VitalikButerin) 2 جولای 2018

چه حکمی است?

به راحتی می توان گفت که هیئت منصفه هنوز بیرون است. رأی گیری درجه دو برخی از ایده های بدیع را معرفی می کند که اساساً انباشت قدرت از ثروت را طلاق می دهد. حل این یک مشکل دشوار است در جهانی که ثروت معمولاً باعث پیشرفت می شود. در عین حال ، از ایجاد ثروت نیز جلوگیری نمی کند. بسیاری از استارت آپ ها و بنیان گذاران روی شیوه زندگی امروز ما تأثیر مثبت گذاشته اند و باید به آنها پاداش داد.

خوشبختانه ، ورود ارز رمزپایه به این معنی است که سازندگان می توانند با هزینه نسبتاً کم این نوع ایده های حاکمیت را در شبکه های اقتصادی کوچک آزمایش کنند. ایجاد پول خود احتمالاً هرگز آسانتر نبوده است. بدون شک رساندن آن به مقیاس بزرگترین وظیفه است. همانطور که Ethereum حرکت آهسته اما ثابت خود را به سمت اثبات سهام انجام می دهد ، تردید وجود دارد که پروژه های بزرگ به زودی QV را ادغام کنند.

اما نکته مثبت این است که حداقل یک بحث سالم در مورد چگونگی ساختار جامعه های انسانی فردا وجود دارد. ویل در گفتگویی با CoinDesk ، از آب و هوای پرو-فاشیستی دهه 1930 مشابه آنچه در حال حاضر تجربه می کنیم ، یاد می کند. این پیش درآمد جنگ جهانی دوم بود و مطمئناً دوره ای است که باید از آن یاد گرفت. آیا رأی گیری درجه دو تاثیری دارد که امیدوار است بدست آورد؟ طبق معمول ، شما خواننده باهوش ، فقط باید در جریان باشید تا از این موضوع مطلع شوید.